Copilasi de Iulie - August 2004 * 59

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La multi ani Mircea!Sa cresti mare, sanatos si voios!
Sa-ti traiasca flacaul Andries!

Ioana, ce tare e Maria...

Roberta, concediu placut! Sa te relaxezi la coafor si pentru noi...:)))

Roxana, ma bucur ca esti mai bine. Lasa ca o sa se dumireasca Pat cum e cu halouinu' cand se face mare...:)))

Noi pe halloween nu avem cum sa-l ratam.
Pacat ca anul asta sarbatoritul e cobza ...dar o sa petrecem in casa la caldurica.
A fost John ieri la doftor si i-a bagat antibiotice. Varianta 1 ar fi fost sa se odihneasca asa ca a iesit din discutie (cum Doamne Iarta-ma cand el a stat ieri la servici in alergatura de la 8 pana la 19.30 si azi se anunta tot o zi din aia)

Am trimis fetele azi la gradinita, Mariuca era in parametrii, az a facut oki la 6.30 (e obosita dar sper sa se obisnuiasca intr-un final sa stea si ea in pat pana la 7)
Am uitat sa va povestesc. De cate ori vine mama soacra pe la noi (care e o femeie de nota 10! ) Maria o "confisca"...Asa ca dupa o saptamana de dormit cu Mariuca (frichineli, trezit devreme, alea alea) pleaca de la noi bolnava saraca .
Adica, fetele aduc de obicei de la gradinita tot felul de virusi, dar ea le prinde din zbor pe fond de oboseala, pleaca cu ele in sacosa si boleste acasa cate 2 saptamani.

Azi e zi de seminarii, s-au strans o gramada de chestii de rezolvat si nu prea vad cum o sa le dau de cap la toate. Noi sa fim sanatosi!
O zi frumoasa sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

LMA Mirciulica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu sunt cu sfecla, tre` sa plec pe la 3 si azi. Sefii ne pregatesc de barbeque ... no, ata ete.
Avem zi de nasteri, copiii unei prietene bune, nu poci rata. Inca n-am cadourili
Asa ca sa va ganditi la mine sa iesim decent din trebi

Weekend frumos tuturor

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Daria petrecere frumoasa!
Rox atunci nu veniti maine?Eu am gasit doar costumul de acum vreo 2-3 ani
Monicule sanatate in continuare!
Robi petrecere frumoasa si sanatate!!
La multi ani Mirciulica..tot binele din lume!
Ioana si Luca deseneaza pe aceasta tema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Daria, spor, sa gasesti cadouri faine la pret bun si sa petreceti frumos!

Olivia, sper sa se simta Luca in atmosfera Haloweenului si in Ro, cum s-o putea, la noi nu e o traditie cu aceasta sarbatoare, nici la gradi nu se face nimic nici la noi, copiii au fost incarcati intr-un autobuz si dusi intr-o excursie la parcul dendrologic (apropos e un frig afara, nu stiu cata distractie o fi fost acolo la 2 grade), deci nimic in ton cu atmosfera cu care sunteti voi familiarizati; cum nu e o sarbatoare tipic romaneasca, nu se tine, desi copiilor le-ar placea colindatul dupa dulciuri si acu si de sarbatorile de iarna, la noi dupa cum stii, se colinda din casa in casa dupa dulciuri (bani, covrigi, nuci etc) in preajma Craciunului, al anului Nou;
(aseara by the way cand i-am dus in parc au strans de pe 10 mp de gazon toate frunzele cazute din pomi, le-au facut gramada si apoi au sarit in ditamai gramada ca iepurii aratau in mormanul ala mare de frunze ei doi mici, tare mult le-a placut, apoi la plecarea acasa a urmat o batalie cu frunze, aruncau in sus frunze cat de multe si cat de des puteau, mi-a placut tare mult inventivitatea lor, si cum au stabilit ei foarte seriosi si tacticosi ca toamna se poate face batalie cu frunze uscate, iar iarna cu zapada)

Asa ca nici noi nu facem mare lucru, au cum am zis am echipamentele de dovlecel pt Danu si de buburuza pt Dea, le fac poze, mergem afara la joaca , se mai uita si ei la alti copii ce au prin parc deseara, mai la mall e un circ acvatic, si la Carturesti se citesc asta seara povesti, se bea ceai si se rontaie bomboane printre decoratiuni in ton cu Haloweenul, deci cam asta e...sanatosi sa fim

weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Lia trebuia sa le faci poze!! Halloween oricum nu este o sarbatoare romaneasca..si nici eu nu-s de acord cu imprumutarea a toto ce tine de cultura celorlalti dar..daca unii serbeaza si altii nu, se oftica cupilul Oricum ei nu aveau cums a mai faca si asta au facut ditamai Oktoberfest..va pun niste filmulete

edit: azi am terminat stagiul de interne..ma obisnuisem acolo..de luni am 1 luna de neurologie..si miroaseeee

aseara am vazut cu Luca primele 3 episoade din Ciresarii..ce pacat ca se vede execrabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Daria petrecere frumoasa!
Rox atunci nu veniti maine?Eu am gasit doar costumul de acum vreo 2-3 ani


Pat are baschet de la 6 la 7. daca venim dupa 7 nu e bine? ca trebuie sa il schimb de hainele alea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Rox vezi ca este duminca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Olivia, pai la neurologie e mai curatel, tre sa fie mai usor, nu ? adica la interne cred ca e mai aglomerat, mai dificil, asa, dupa capul meu zic :) Si o luna trece repede, o sa vezi...sa pui filmuletele, tre sa descarc si eu niste poze, acu le-am facut in parc ca au reeditat actiunea frunzelor de aseara, si in chiloti au bucatele de frunze cred, ma dc sa-i dushulesc...
M-a sunat maica-mea ca o dor niste bataturi f tare de abia se poate incalta, ea mereu a avut pb din astea, ma lua raul cand vedeam cum le taie cu lama de barbierit, de aia am intrat sa caut ceva solutii eficiente, voi stiti ceva ?

N-am gasit revista aia de care ziceati...apare cu Superbebe cumva sau cu Mami sau independenta ? vanzatoarea nu stia sa ma lamureasca.

Si asa-s io maniaca in ce priveste nutritia la copil, am 2 carticele stufoase in 2 volume de la 0-18 ani, cu retete, insa sincer nici macar jumatate din retetele de acolo nu le-au mancat, pt ca ei sunt destul de conservatori, se uita cam lung la mancarurile noi, necunoscute, asa ca in cele 7 zile ale saptamanii mananca vreo 5 feluri principale de mancare care se rotesc saptamanal, cu mici variatii in functie de oferta sezonului/anotimpului; si mai ales cantitatile de mancare recomandate sunt astronomice in cartile mele, nici Danu care e mai mancacios nu ar putea manca tot ce recomanda ei ca reprezentand un meniu complet la pranz de ex. supa/ciorba, felul 2 si desert.

Cat despre nutritia mea m-am luat cu mainile de cap cand mi-am facut bilantul...nu mananc deloc ce trebuie si cand trebuie, ceea ce inseamna ca nu-s disciplinata. Am primit in mall sapt trecuta de la o tanti ce facea promovare la un wellnes center, o consultatie gratuita la un nutritionist...ma gandeam ca m-o fi vazut prea transparenta sau prea rotunda de m-a "agatat" taman pe mine? Intreband si eu ce a determinat-o sa ma opreasca tocmai pe mine, explicatia ei a fost ferma si directa "mi-a placut de Dvs de cum v-am vazut venind pe coridor"...ceea ce m-a dat pe spate, ce sa zic...Asa ca am o consultatie gratuita la nutritionist si nu ma duc, ca de o saptamana ma suna tanti aia nonstop, de 3-4 ori pe zi sa ma convinga sa ma duc, am amanat-o ca am fost cobza de racita ba eu, ba copiii, ba n-am eu timp sa bat drumul in capatul celalalt de oras la wellnes center....ideea e ca nu-mi inspira profesionalism si nici nu mi-e mie la indemana un centru la care nu ma voi abona oricat ma vor convinge ei sa ma duc, din simplu motiv ca pana as ajunge acolo as pierde juma de ora dus, jumate intors, deci naveta curata. Si vine si iarna...in plus ce am remarcat eu la mine e ca nu fac nimic atunci cand sunt presata sa fac ceva, daca ma bate zilnic la cap cineva cu o chestie incepe sa-mi devina tot mai suspecta treaba si daca initial am avut intentia sa merg, apoi mi-a disparut complet. Teoria o stiu si eu f bine in ce priveste o nutritie sanatoasa, echilibrata, am in biblioteca jumatate de raft numai cu asa ceva, pt adulti, cealalta pt copii :P Asa ca nu e cazul sa ma duc sa mi se spuna cate servinguri de fasole si cate de nu stiu ce tre sa ingerez zilnic, si cata miscare sa fac functie de caloriile consumate, ca sa fiu in buna forma.

ma dc sa pun masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://family.webshots.com/album/578413009JuWycA?start=12 aici cateva poze de la serbarea bunicilor .
Ieri am rezolvat decent treaba, zic eu, am luat cadou si pt junioara de 3 ani(tabla mare de scris cu carioca ce se si sterge si platilina cu sclipici si briz-brizuri de par) si pt fratele ei de 8 ani(chestii din reclamele tv si o pusculita cu banuti inauntru), petrecerea a fost ok, doar ca iarasi lume necunoscuta interesata de cumintenia cupilului` din dotare
Dupa care insa a fost un incident urat, au venit prietenutii nostri si inauntru la locul de joaca si baietelul care e mai nazdravan a bruscat-o pe Giulia, ea a cazut, eu m-am speriat ca s-a lovit la fatzada si am iesit si am urlat de m-a auzit tot cartierul Asta e, imi venea sa-l dau de toti peretii, imi era ciuda pe mine ca n-am vazut mai repede, imi era ciuda pe mama`sa care nu intervine ferm.
Mi-am cerut scuze de la ea ca am urlat la copilul ei si pe el nu l-am iertat, desi toata seara a fost apoi dupa mine. Giuli l-a iertat, eu nu.
No, atat de la noi.
Aici e friggg rrrau dar macar e soare.
Sper sa terminam azi rapid la munci ca maine venim iar ...

Weekend frumos tuturor

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput