MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANAD bine ca te-ai dus sa o scoti,chiar daca nu a iesit perfect operatia.Important e ca a iesit biopsia ok,restul se rezolva

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Daca nu deschideai tu subiectul nu ma gandeam sa merg la doctor si poate in august nu-mi aminteam de remarca maica-mii si trageam din nou de ea. DianaD & Alexandru 12 04 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Monica, multa sanatate!

Diana, daca vrei o alta opinie pe marginea celor intamplate, mergi la Sp. Elias de dermatologie, la prof Giurcaneanu. Consulta si la clinica privata, daca vrei iti dau PM cu detaliile.

Pe biopsia mea scria asa (si asta cred ca depinde de laborator, nu cred ca sunt formulari stadard): "Formatiune tumorala cu aspect histopatologic de nev nevocelular. Marginile de rezectie prezinta arhitectura conservata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Adriana, da-mi, te rog , un PM. Am vorbit astazi cu medicul care a executat lucrarea. A citit rezultatul biopsiei, a zis ca e bun, sa pastrez hartia. L-am intrebat daca restul de tesut l-a ars cu electrocauterul si mi-a spus ca da, ca doar nu era sa-mi taie urechea pentru o prostie si sa stau linistita.Mi-e clar ca nu-si mai amintea ce a facut si ma deranjeaza ca nu mi-a spus inainte de excizare ca nu va lua totul chirurgical si ca va folosi si electrocauterul. Eu m-am dus la Colentina si nu la chirurgie plastica la medlife, tocmai pentru ca doream un dermatolog care sa excizeze cu margini de siguranta.Si am capatat exact opusul.Nu a zis nimic azi de o noua rezectie si biopsie, insa ma duc eu singurica saptamana viitoare in alt spital (chiar de zicea, nu statea iar la bisturiul lui). Nu ma intereseaza forma pavilionului urechii, am par lung si ondulat si chiar de-ar taia 1 cm, nu s-ar vedea. Vreau sa stiu ca acolo nu a mai ramas nimic care sa-mi creeze in viitor probleme.DianaD & Alexandru 12 04 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Diana, ti-am trimis PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANA cum mai esti? Ai fost la alt medic? Ce ti-a zis? Cred ca daca biopsia e ok, nu e o asa problema daca o mica parte a fost doar cauterizata si nu scoasa de tot.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Inca nu am fost. Alex a facut o raceala urmata de o otita.Merg luni sau miercuri, mai ales ca mai am puncte sangerande dupa 32 de zile de la cauterizare.Tu cum te mai descurci cu interferonul? Am mai gasit pe un site de mamici o femeie careia la a doua sarcina i s-a marit o alunita si din august era pe interferon timp de 5 luni. Cred ca si la mine minunea a aparut in sarcina , cum eu nu port cercei si nu vad bine, n-am stat niciodata sa-mi observ urechile. Ar fi interesant de vazut ce au avut in comun mamicile care dupa sarcini s-au ales cu alunite marite. Tu ai luat ceva pentru mentinerea sarcinii? Eu a trebuit sa inghit, fara exagerare, un cos de pastile ca sa-l am pe Alex.DianaD & Alexandru 12 04 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANAD eu nu am luat niciun tratament in timpul sarcinii asteia.Doar la prima am luat utrogestan in primele luni.Dar din ce am citit o cauza a dezvoltarii alunitelor (marirea celor existente si/sau aparitia altora noi) ar fi chiar hormonii de sarcina in sine.La majoritatea ele nu se transforma in melanom evident,dar uite ca se mai intampla ... Si tratamentele pentru mentinerea sarcinii sunt si mai si ca doar contin hormoni de sarcina mai in exces.
Cu interferonul sunt relativ ok,deocamdata tot mai am o stare pseudo-gripala la cateva ore dupa administrare (senzatie de febra si dureri musculare) dar am inceput sa il iau seara sa ma apuce in somn Asta ca sa nu mai iau de fiecare data paracetamol sau algocalmin (ca de la astea se atenueaza semnificativ efectele advese)
Sanatate lui Alex si te astept cu pareri de la alt dermatolog.Eu zic ca nu mai trebuie alta interventie acolo si ca esti super ok.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielka spune:

buna fetelor.
nu am mai fost de mult pe aici. nu prea am timp cu doi copii mici. chiar si acum scriu cate un cuv si fug la ele.
monica ma bucur sa aud vesti bune de la tine. De interferon sa nu iti fie frica va fi bine, eu l-am facut de la inceput acasa, mi-l face sotul, si nu am avut probleme. Sunt sigura ca totul va fi bine.
Cat despre analize...eu tocmai am facut bilantul dupa sase luni de interferon...nu au iesit toate f bine, dar tinand cont ca sunt anemica de cand ma stiu e ok. important este s100 care mie mi-a spus sa il fac la trei luni, si pana acum e bine, adica nu e in crestere.

Doresc multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna si de la mine.
DIANAD n-ai mai zis ce mai facusi.
ANIELKA ma bucur ca esti ok.Analize ai facut doar la 6 luni dupa interferon sau si mai devreme? Ca eu am facut dupa o luna (la insistentele mele,ca doctorita ... ) si au iesit toate varza: leucocitele in principal sunt cu valoarea 3 in loc de 4-8 si altele mai mult sau mai putin crescute/scazute.Si eu am avut intotdeauna analize perfecte.Doctorita a zis sa nu iau intr-o zi doza de interferon si saptamana viitoare sa repet analizele,probabil sa vada daca isi mai revin odata cu scaderea dozei.Dar in rest ma simt ok fizic,nu ma pot plange.Am intrebat-o si eu de proteina S100 ,cica sa mi-o fac doar odata la 6 luni ca acum n-are rost fiind pe interferon,dar nu ma iau eu dupa ea ,eu oricum deja mi-o facusem si o sa o mai repet macar pe-aia cam la 3 luni.De facut si eu mi-l fac acasa,singura,e f. usor cu pen-ul ala.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput