MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANAD multumesc si eu. Sigur iti va iesi super ok biopsia aia.

Eu am intrat sa va mai dau vesti celor interesate,asa cum am promis.
Azi am inceput cu interferonul si am reactionat ok.Doctorita mi-a zis ca la primele doze o sa fac febra mare si frisoane si sa iau un paracetamol si un algocalmin cand ajung acasa,asa ca le-am luat pe-amandoua si nici macar 37 n-am facut.
Saptamana trecuta mi-am facut o analiza de sange,de fapt un marker tumoral pentru melanom - proteina S100 si mi-a iesit ok.Daca e foarte crescuta e semn de evolutie.
In plus mai am o veste buna pentru mine: incepand de luna asta de subventioneaza PET CT -ul si la noi pentru melanom cu ganglionul santinela pozitiv. Deci probabil peste cateva luni o sa il fac si pe ala.Doar RMN n-am facut inca,dar azi era prea agitatie acolo ,o sa o mai bat la cap pe doctorita data viitoare si pe tema asta,poate se indura sa imi dea un bilet de trimitere.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

Ma bucur sa aud ca esti bine, si ca ai inceput tratamentul.Dupa ce il termini sa fii sigura ca nu mai ai nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Doamne Ajuta, Monica, sa ne dai numai vesti bune de acum incolo. F. bine ca se subventioneaza analizele acelea speciale, mi se pare si normal sa fie asa. O cunostinta a facut tratament cu Interferon, intr-adevar a avut si zile mai proaste, in schimb i-a fost f. eficient tratamentul. Ma bucur ca tu ai reactionat asa bine la prima administrare. Pupici frumosilor tai Diana si Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Multa sanatate,Monica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Monica, cum mai merge cu interferonul?Eu sunt cam fripta pentru ca rezultatul e :"Fragment bioptic cutanat prezentand central tumoreta histopatolgic cu aspect de nev nevocelular mixt, focal pigmentat, dezvoltat perianexial, cu moderata maturare in profunzime; rare melanofage intratumoral; moderata fibroza dermala.Rezectie incompleta in profunzime."Doctorul nu era in spital cand am luat rezultatul, trebuie sa-l caut maine.Nevul mi-a fost indepartat chirurgical si apoi a fost nevoie de electrocauter, nu mi s-a spus de ce. Ma ingrijoreaza atat indepartarea incompleta, cat si faptul ca dupa 22 de zile eu mai am o coaja neagra si daca dau cu spirt am usoare pete rosu deschis.Banuiesc ca trebuie sa fac iar o indepartare de tesut si biopsie. LA cine sa merg in Bucuresti?DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANAD am dat o cautare la ce ti-a iesit si am gasit ceva asemanator aici: http://forum.romedic.ro/prod/Buletin_histopatologic_028807.html
Deci cred ca e de bine
Nu am inteles de ce nu l-a scos complet,poate o fi gresit? Sa ne ti la curent.

Multumesc tuturor de urari,sunt cat de cat ok si cu interferonul deocamdata.Doar la doua doza am facut seara 37,3 febra,mai am usoare si rare dureri musculare in zilele cand il iau ,plus urechile usor infundate tot atunci.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

DIANAD, nev nevocelular am avut si eu. e de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Sper sa fie de bine. Tot sap pe net de cateva ore. Nu stiu de ce nu mi-a excizat tot, nevul era pe o creasta a pavilionului urechii stangi si s-o fi gandit sa nu-mi taie prea mult..? Oricum imediat a ars cu electrocauterul. Am fost o mare fraiera ca dupa consultul initial in care mi-am dat seama ca tipul nu prea vede bine, in cele 30 de minute care au urmat pana la interventia propriu-zisa nu am plecat de acolo. Trebuia sa-mi fi ascultat intuitia care-mi spunea ca tipul nu o sa vada marginea de siguranta la cat de greu citeste biletul de trimitere. Monica, multa sanatate! La cum scrii esti o femeie puternica si ai toata admiratia si gandurile mele bune. Mie mi s-au inmuiat picioarele doar dupa ce am citit excizie incompleta. Imi este clar ca am o alunita mai mult decat traumatizata si ca trebuie sa repet operatia, de data asta la alt doctor.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANAD mersi.Sigur o sa fie ok.Mergi intai la el sa vezi ce explicatie iti da,apoi la altul sa fi linistita.Oricum e o zona mai sensibila si poate nu a vrut sa taie prea adanc,de-aia a iesit asa,o mai fi ramas nescos din radacina probabil.
Dar de ce ai vrut sa o scoti pe asta? Te deranja? Arata suspect? El ti-a recomandat sa o scoti?
Iti tin pumnii la viitoarea interventie daca va mai fi cazul

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

N-am stiut de ea pana asta-vara cand m-am intalnit cu maica-mea (ne vedem cam odata pe an, dar vorbim zilnic) care m-a intrebat daca stiu ca-mi creste o alunita pe ureche. Nu stiam. In august vorbind la telefon am realizat ca e umed, l-am sters si am vazut la propriu rosu. Mi-am adus aminte de ce mi-a spus maica-mea si nu am mai facut ce executasem de cel putin 2 ori in iarna:sa trag de ea crezand ca e un cos si chiar sa ma minunez ca am rupt si un fel de carnita roz din cosul crescut pe ureche. Mi-am adus instant aminte de toate astea abea in august.Din motive legate de bani abia la inceput de octombrie am ajuns la dermatolog.La Medlife s-a uitat o drmatoloaga cu lupa aceea cu lumina violeta la alunita de pe ureche si la inca una de pe gat. Mi-a spus ca ambele arata bine si ca cea care a sangerat e bine sa fie scoasa cat mai repede. Am mers la Colentina cu trimitere de la medicul de familie, sperand sa o gasesc pe Olga Simionescu. Nu era in ziua aceea, asa ca am intrat la acest medic de care cineva pe forum spunea de bine acum vreun an-doi.Omul cand a auzit ca am confundat-o de cel putin 2 ori cu un cos a zis: ti-o scot azi , lucru pe care l-a si facut in uematoarea ora.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput