Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Oana, eu am primit ursuletul si un soricel gri de la soacra din Spania. Tare bine imi prind. Dar sa stii ca am vazut si in magazine la noi, cred ca la Piticotul din Tudor, sau la Miniblu.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

referitor la statul in fundulet...pe Filip il ridic de manute in fundic, il tin asa cateva secunde...se uita curios in jur, rade, chiuie...dar nu-l tin mult, desi el are vrea... se zice ca ei stiu cel mai bine cand sunt pregatiti...ei ne dau semne ca vor si ca pot...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

racusor..ufff...tare grea e prima cazatura,mai ales asa pe parchet.
mai, eu la masa de infasat i-am facut si laterale! adica pe 3 laturi, are cam de 20 cm de pal, astfel ca nu poate sa cada de acolo.

noi am patit si ceva de genu ca a cazut copilu dupa pat, dar locul era asa de ingust ca noi nu ne-am gandit ca poate cadea p[e acolo..si el plangea si nu stiam d eunde sa il luam..

ha ha..legat de diversificare..sa vezi at creieri pe bigudiuri..1..ce sa ii mai fac azi sa manance..si 2..a luat 2 lingurita si atat!..ha ha ha..nu va puneti sperante
asa tocmai am patit eu..m-am chinuit sa ii fac la copil gomboti cu prune- ii plac f mult prunele..ce credeti ca a mancat macar 1? nuuuuuuuuuuu...si uite-asa..nu-i bai, ca i-am mancat noi, dar el s-a culcat nemancat, ca doar n-oi face nspe feluri doar doar o manca si el ceva.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Sorina, legat de dintisori... hmmm... azi s-a enervat ca tot in fortam cu titi, si mi-a prins sfarcul intre gingii, si a strans tare, nervos... se vedea pe fata lui ca e nervos.. am tipat tare, ca s-a speriat...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze


eu asa m-am ales cu 2 crapaturi la sanul stang ...de fiecare data cand suge pana apuca sfarcul si trage de 4-5 ori simt ca fac pe mine de durere...si ma apuca groaza inainte cand ma gandesc ca peste 30 min trebuie sa pape...ca si acum de exemplu


Oana mamica lui Matei – luna a 4-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Te inteleg, Oana... da ce spaima ai tras si tu cu Matei... SI ma speriu cand aud povestile mamicilor cu experienta ce de cucuie ne asteapta...

Am vb azi cu o prietena ce are o fetita de 10 luni... A alaptat-o exclusiv pana la 6 luni, si acum alapteaza... Dar a zis ca cele 6 luni au fost horror, si ca la al doilea nu va repeta greseala... Ca fata nu accepta biberon de nici un fel, nici cu Lm, cica nici nu stie cum sa il tina in gura, il tot plimba dintr-o parte in alta... Nu vrea LP de nici un fel, ca le-a incercat pe toate... A zis ca era mereu cu fata de gat, ca i-a fost tare greu, mai ales ca fata e un copil hiper-activ... Si ma incuraja ca pana la 4 luni ii dormea fata noaptea, doar o trezire, si de atunci a inceput cosmarul somnului, trezire in fiecare noapte de minim 4-5 ori...vrea la san... Si imi zicea ca abia asteapta sa faca fata un an... Imi vine sa rad.. ca io asteptam s afaca 3 luni, a facut; acum astept 6 luni, marea diversificare+statul in fund, apoi cred ca sa astept cu nerabdare sa faca un an, apoi 2 si tot asa.. Pana o sa imi para rau ca au trecut asa repede... In fine, nu stiu de ce v-am zis io povestea asta... Dar parca m-a facut cumva sa nu imi para rau daca ii voi da LP, ca e ok si 3 luni de LM, si sa nu astept atata sa implineasca nu stiu ce varsta, sa ma bucur acum de bebel...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui mov_79

Inca o intrebare: voi de la cate luni va ganditi sa ii puneti in fundulet???


noua ne-a spus la controlul de 4 luni sa o pun mai des, sa o tin de manute sa se ridice intai in fund, mai apoi in picioare... cred ca depinde de fiecare pediatru, dupa cum vede si dezvoltarea copilului... maria la 5 luni statea bine in fund, la 6 se ridica ea!

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Imi vine sa rad.. ca io asteptam s afaca 3 luni, a facut; acum astept 6 luni, marea diversificare+statul in fund, apoi cred ca sa astept cu nerabdare sa faca un an, apoi 2 si tot asa.. Pana o sa imi para rau ca au trecut asa repede...


adevar ai spus!!! trebuie sa ne bucuram de fiecare etapa, mie imi pare rau si acum ca nu i-am facut destule poze mariei, ca nu am tinut-o destul in brate, ca nu am insistat mai mult cu titi... cu isa nu vreau sa am regrete, ca alta odisee nu ma mai asteapta...

oricum, ceva tot nu e bine cu ea, dar chiar daca merg la dr cu ea nu pot sa-i spun ca sunt doar banuieli... nu-mi place cand face kk ca se aude ca un robinet sub presiune si e cam prea moale, dar nu e diaree, dar de fiecare data iese putin prin pampers... cu papa se pare ca si-a revenit e 2 zile, am fost la cantar azi: a pus fix 100 g, ceea ce cred ca e din ultimele zile. oricum ar fi, ma bucur ca nu a scazut! deci, am ajuns la 7.570 , fara sa scad hainutele, care erau un body, un pantalon subtire si un jerse subtire, ca la noi inca e cald (am avut 25 gr cand am mers la farmacie).

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

nu mai stiu cine zicea de calorii ptr fiecare aliment... imi amintesc acum multi ani (eram in liceu ) si socoteam cu sora-mea la fiecare masa cate calorii mancam, era ca un sport! iar tata zicea: pai voi nu mancati mancare, voi mancati doar calorii!!!

www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/" target="_blank">aici tabel cu valoarea calorica a principalelor alimente, o sa avem nevoie...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

rodi, bravo pentru iza! e bine ca a luat in greutate, mai ales ca de acum iau mai putin, sa nu te mai astepti la 2-3 sute de grame.

eu tot citesc pe net despre cazaturi, desi eu trecut 12 ore si totul pare ok, eu tot sunt ingrijorata. ma panichez la fiecare planset si fiecare tresarire,ca ma gandesc sa nu fie reactie de la cazatura ca tre sa il urmaresc cateva zile sa nu isi schimbe comportamentul...nici nu imi venea sa il pun in patut in seara asta, as fi dormit acolo langa el

oana dar de ce iti face ranile astea? eu chiar citeam in seara asta in dr spock ca nici o mamica nu ar trebui sa aiba probleme de alaptare, ca daca sunt probleme ar trebui corectata pozitia de alaptare si sa verificam mereu daca copilul tine tot mamelonul in gurita plus o mare parte din aureola, ca asa si stimuleaza lapticul, dar nici nu trage de mamelon sa provoace rani. iar cand incepe sa se joace cu mamelonul, sa oprim alaptarea, bagand un degetel in coltul gurii copilului....

cris orice zi cu lm este benefica, cand nu se mai poate, nu se mai poate si gata. andrei cand mai face figuri si nu papa la san eu ma plimb cu el in brate prin casa si cand reusesc il mufez. nu e prea ok, dar macar asa nu ramane nici flamand si nici nu ii dau biberon. dar mai fac asta pana la 6 luni...si bine, fac asta o data la cateva zile...

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

am avut in seara asta ptr prima data circ la baie!!! cred ca s-a invatat in vana ca a inceput sa planga cand s-a simtit in apa, dupa toata veselia ce o afisase inainte. apoi s-a calmat, mai ales ca facusem cald in camera, si am stat o juma de ora la masaj si gimnastica. am lasat-o invelita in patul mare, apoi m-am intins langa ea sa-i dau titi (desi papase inainte), doar a molfait putin ca era deja molesita, si a adormit scumpa de ea... ma duc sa pap ceva, la mine inca e devreme

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput