Pufuleti iubiti de ian-feb 2010 (154)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

buna dimineata!...vreau sa fume4z o tigara si sa mai beau o gura de cafeluta....chiar...cate din voi alaptati si fumati?????Eu am promis ca daca raman insarcinata las tigarile..ei DA...n-am fumat asa mult(de obicei nufumez exagerat)...si fumez si in prezent..intre a nu alapta si sa fumez si a alpata si sa fumez...am ales partea a doua.Stiu ca sunt o catastrofa...si ma rog sa fie ca pana acum cu scumpul meu..ca nu a vut nici o prpblema!
[red]DECE[\red] - eu iau 120de oua....adica 5 pe zi...nu stiyu cate zile...ca nu le numar.Exista si cura de 300 de oua pentru ulcer, gastrite s.a.Aceea n-am tinut-o!Dar cred ca nu are ce sa-ti dfaca rau.
Eu le-am descoperit cand invatam la master..de fapt sotul meu..ca el e preocupat de plante, de medicina naturista ....si dupa ce le-am luat , cand invatam pentru examene parca fotografiam paginile de curs...invatam repede, repede...si mai si tineam minte.Plus ca m-au ajutat la stomac..aveam o hiperaciditate...nu foarte accentuata dar o aveam...si acum NU-I!


Ma duc sa fumez si revin!

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


si se impaca alaptatul, cu fumatul si cura cu ouo?
ma gandesc si eu...




Mihaela, mami lu' tanar sagetator, Florin Cristian (prima lui ninsoare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

mamici cu experienta!
Am una bucata copil care refuza orice masa de solide/semisolide. Adica cum vede linguritza intoarce capul, strange din buze, nimic, nici sa guste , daca insist si il fortzez plange. Ieri ultima amsa mancata a fost cea de ciuperci. In rest a refuzat tot: legumele de seara, ok, nu are chef de legume scoatem iaurt, nu!, ok ii dam d-ala de-i place de la Nestle NU! Ok, ieri toata dupa-masa si seara a stat pe lapte sau lapte cu cereale la biberon si pot spune ca a mancat copios. Azi dimineatza lapte, tot asa f mult, mai mult ca de obicei. I-am facut branzica cu banane (tot ce are banane papa f bine) si acelasi show, nici vorba sa pape la linguritza. I-am pus pasta de branza cu banane la bibe si am adaugat apa si a mancat-o asa... de ce nu vrea sa pape cu linguritza? Eu sunt racita cobza de vineri, tusesc, mucesc tot arsenalu. o fi luat ceva de la mine? poa sa refuze mancarea daca e racit? si daca e racit de unde imi dau seama? El oricum stranuta destul de des, tuseste mereu ca tzipa si se inneaca cand tzipa sau vorbeste pe limba lui. Nu am constatat stranuturi/tuse suplimentara, muci nu are....nu am idee...

de Yannis




Poate il doare gatul cand inghite??

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan


Sau poate il doare vreun dintzisor si-l deranjeaza lingurita.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

mi-am sunat matusa si m-a certat rau ca i-am dat ciuperci . Ca de ce nu am sunat sa o intreb pe ea inainte, ca de ce ma iau dupa internet, ca sunt grele, ca solicita stomacul, ca astia mici sunt mici si ca sa nu ne luam dupa toate tendintele astea avangardiste. Ca stomacul unui bebelus precum si procesele de digestie si tot nu se schimba cu moda, ele raman aceleasi ca ce-s prostiile astea cu tot felu de recomandari gen sa ii pun piper in mancare etc. Ca nu sare, nu piper, nu boia. Pot sa ii pun marar, patrunjel, oregano, rozmarin, astea care-s ierburi da nu piperi si alte prafuri. asa ca ma fac mica si nu mai zic nimic .
Si mi-a mai zis ca ce? de ce disper? copilul mananca lapte, foarte bine! e cel mai hranitor pentru el, cu lapte creste mare, are tot ce ii trebuie si poa sa manance numai lapte si nimic altceva si o saptamana si tot nu e nici o problema....so, mamici care aveti pufuleti mofturosi, cica nu e motiv de panica

de Yannis




SLAVA DOMNULUI!




Mihaela, mami lu' tanar sagetator, Florin Cristian (prima lui ninsoare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Miremia, am vazut ca ai cam uitat sa-i dai Delfinutei vigantol. Sa nu mai uiti ca te bat . Nu este bine de loc.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui gratiana77

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Am intrat sa zic LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi. Sa fiti cuminti si sanatosi, ca de restul se ocupa mami!!!

MP - au iesit cam proaste analizele lui Dani, am vb cu pediatra la telefon, dar a zis ca trebuie sa merg pe la cabinet si sa o sun azi dupa amiaza sa imi poata spune cand sa vin...ma rog....mai am nitel si o schimb.

Aseara l-am filmat pe fi-miu facand alta nazbatie, maine pun filmuletul, ca am uitat cardul acasa.

Va doresc o zi usoara, eu am intrat in focurile bugetului si nu am timp nici de murit.
pups.


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

Ce nu i-a iesit bine?

de buburuza Amaris-Stefania (26.01.2010)



mai multe erau incercuite, ieri am avut rezultatele la mine, ca speram sa ma duc la pediatra sa le arat, azi le-am lasat acasa. Imi aduc aminte ca TGO parca era modificat, si altele, in total vreo 6-7 din toata lista aia. Eu nu ma pricep defel la analize, si mai e si faza ca doc mi-a zis ca dupa vaccinul de 6 luni care include vaccin antihepatic (sau cum s-o fi zicand) ies analizele modificate cateva luni. Eu acum sper sa fie modificate de la vaccin, nu de la lipsa lui de diverse vitamine/minerale. Eu/noi/mama..ne straduim sa il hranim cat mai bine si cat mai variat, in greutate ia constant, are 9.8kg, e vesel si urca scarile , coboara din pat, etc...doar ca are cearcane si ii cam miroase gurita si nasucul dimineata. M-am programat pt luni la pediatra. Sa vedem ce zice.


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

N-ai o pediatra care sa vina acasa si sa nu mai astepti? Si sa fie bine conectata? A mea,cea de familie este cam scumpa, dar vine acasa si este f conectata, dar o pot suna oricand. A fost sefa la CMU. Vrei nr de telefon?

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Livia o sa incerc sa nu te supar prea tare cu ce voi spune dar eu sunt ANTI-FUMAT in timpul alaptarii!! Nu pot sa concep ca un bebe mic care nu are de ales sa primeasca prin lapte substante nocive. Fetita unei prietene care a fumat in timpul sarcinii si al alaptarii (la sfatul medicului!!! care suna ceva de genul: decat sa te lasi brusc si sa fie copilul agitat mai bine fumezi ) sufera acum de astm. Stiu ca am gugalit despre fumatul in timpul alaptarii (cand am citit la o mamica aici pe forum ca daca trece ceva timp intre fumat si alaptat nu este nicio problema) si am fost socata sa descoper asa informatii pe net. Poate in privinta asta sunt prea radicala dar mi se pare o tampenie sa-i spui unei mamici care alapteaza ca este ok sa fumeze.
In alta ordine de idei dupa 12 ani ani de fumat, in care ajunsesem la aproximativ 30 de tigari pe zi in prima saptamana de sarcina (presupusa la momentul respectiv) m-am oprit din fumat si de atunci n-am mai pus tigara in gura. Deci se poate si asa si vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite. Eu sper ca mamicile care fumeaza si alapteaza sa se mai gandeasca data viitoare cand vor aprinde o tigare. Nu zic ca nu poftesc cateodata (daca ai fumat ramai potential fumator toata viata) dar sub nicio forma nu voi pune tigare in gura cat timp Mara papa san.

Daca am suparat pe cineva imi cer mii de scuze dar a trebuit sa-mi spun parerea. Mai departe fiecare este liber sa aleaga.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Tudor multumeste pentru urari tutuor mamicilor lui virtuale.
Promite ca o sa puna cateva poze cu prima lui vizita la o cafenea de fitze din Dorobanti. A primit si el o gustarica doar fiind un client nu ? (de fapt erau niste crontzo primite de mami si tati la sandwhich servite, dar au fost bune sa-l tina pe el ocupat ).

Mami se straduiesti sa din urma.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Lorex sa treaca buba. Multa sanatate! iti tin pumnii sa nu fie nevoie de cutit.
Vazut Bobitza cu cercei. Tare frumoasa si cocheta! Am sa-i spun lui Buturel.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Of tomaca ce sa zic...merit! De cateva zile iar nu i-am dat pt ca ne-am uitat sticluta la verisori. Azi o sa cumpar alta si sigur o sa ma gandesc la tine.

Stiu ca era o discutie la un moment dat cum ca in alte tari nu se da vigantol copiilor (Grecia parca? Alexutza help!) pt ca sunt tari cu clima mai calda si nu e nevoie. Mie doamna doc mi-a spus ca tre' sa-i dau inclusiv vara dar nu pt fontanela ci pt altceva (am uitat , tre' sa trec si eu pe oua de prepe). Acum Mara are fontanela destul de mica chiar daca a sarit destul de des vigantolul , in plus mai stiam ca nu este bine sa se inchida prea repede.
Abia astept sa ajungem la medic sa-mi spuna si de fontanela si de coaste si despre toate.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Of tomaca ce sa zic...merit! De cateva zile iar nu i-am dat pt ca ne-am uitat sticluta la verisori. Azi o sa cumpar alta si sigur o sa ma gandesc la tine.

Stiu ca era o discutie la un moment dat cum ca in alte tari nu se da vigantol copiilor (Grecia parca? Alexutza help!) pt ca sunt tari cu clima mai calda si nu e nevoie. Mie doamna doc mi-a spus ca tre' sa-i dau inclusiv vara dar nu pt fontanela ci pt altceva (am uitat , tre' sa trec si eu pe oua de prepe). Acum Mara are fontanela destul de mica chiar daca a sarit destul de des vigantolul , in plus mai stiam ca nu este bine sa se inchida prea repede.
Abia astept sa ajungem la medic sa-mi spuna si de fontanela si de coaste si despre toate.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg


Acolo unde este soare mult, calciu se asimileaza in oase bine, dar la noi este nevoie de vitamina D3. Mai ales ca iernile sunt mai lungi acum si-i imbracam destul de repede mai gros. Altfel riscul ar fi aparitia rahitismului si mai tarziu ca adult, a osteoporozei plus multe altele pe care nu le mai tin multe. Se ma facea inainte si injectabil forte pe la 1 an, dar nu se mai gaseste tipul acela de fiola. Pediatrii recomandau copiilor cu oarece tendinte de rahitism. Am cautat eu anul trecut pt o finutza de-a mea, prin multe tari, dar n-am gasit. Se pare ca nu se mai fabrica asa ceva.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput