Nov-dec2010 - Felicitari, Siema, Adipapazi! (140)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Mami

Buna ziua si de la noi,,,
Aseara am ajuns la camera de garda ...ca de vreo 4 ore am tot avut contractii...dar nu ma dilatasem si mi-au facut un litic si m-au trimis acasa .. de atunci nimic..
La control mi-au zis ca am colul foarte scurt si permite indexarea....
Alinusca vad ca tu ai folosit termenul asta in capitolul trecut..ce inseamna asta ?
Fetele stiti vreuna ?

Fericita 38+ Raisa Maria
................................................................
AMR ...cat vrea printesa...cine suntem noi sa stim ?

Un col care mermite indexarea este un col deschis cu dilatatie de aproape 1 cm, adica permite introducerea degetului (indexului) in interior. So..... felicitari! Vreau si eu!!!



Cris mami de Teodora si 38+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Chiar nu stiu ce sa mai zic cu doctorii astia, sincer!
Syl, tu ce mai faci?Stiu ca sunt cazuri cand se poate naste natural si cu placenta praevia ca aceasta este de mai multe tipuri.
Exista patru tipuri de placenta previa, primele doua fiind cele mai intalnite:
• placenta jos inserata: placenta are insertie joasa, la aproximativ 5cm de orificiul cervical intern, insa copilul se poate naste natural;
• placenta previa marginala: marginea inferioara a plancentei ia contact cu orificiul cervical, insa nu il acopera, iar copilul se poate naste natural;
• placenta previa partiala: placenta acopera partial orificiul cervical intern, nasterea naturala e impiedicata si este necesara operatie cezariana;
• placenta previa totala: placenta acopera complet orificiul cervical si nasterea se face prin cezariana.

Eu l-am intrebat si pe Botica si pe el si mi-au zis cezariana. Dar eu pot stii ce vad ei acolo la ecografie?Poate vad ce li se pare lor mai convenabil.

37+
38 ecografic


completez: la mine pana acum scria la ecografii ca acopera in totalitate OCI, insa la ultima eco scrie placenta posterioara, cu marginea inferioara la nivelul OCI, insa nu specifica pe foaie daca il acopera sau nu. A zis ca mai imi face joi o eco la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirunam


S-a trezit barlogul!!! Nu vrea nimeni sa nasca???


Io, io.... io vreau sa nasc.... Asa si? Raman cu vrutul.


Cris mami de Teodora si 38+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisis81

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Mami

Buna ziua si de la noi,,,
Aseara am ajuns la camera de garda ...ca de vreo 4 ore am tot avut contractii...dar nu ma dilatasem si mi-au facut un litic si m-au trimis acasa .. de atunci nimic..
La control mi-au zis ca am colul foarte scurt si permite indexarea....
Alinusca vad ca tu ai folosit termenul asta in capitolul trecut..ce inseamna asta ?
Fetele stiti vreuna ?

Fericita 38+ Raisa Maria
................................................................
AMR ...cat vrea printesa...cine suntem noi sa stim ?

Un col care mermite indexarea este un col deschis cu dilatatie de aproape 1 cm, adica permite introducerea degetului (indexului) in interior. So..... felicitari! Vreau si eu!!!



Cris mami de Teodora si 38+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie


Adik sunt pe drumul cel bun , nu???
EU vreau sa nasc...ma omoara asteptarea asta!!!

Fericita 38+ Raisa Maria
................................................................
AMR ...cat vrea printesa...cine suntem noi sa stim ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Mami

Citat:
citat din mesajul lui crisis81

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Mami

Buna ziua si de la noi,,,
Aseara am ajuns la camera de garda ...ca de vreo 4 ore am tot avut contractii...dar nu ma dilatasem si mi-au facut un litic si m-au trimis acasa .. de atunci nimic..
La control mi-au zis ca am colul foarte scurt si permite indexarea....
Alinusca vad ca tu ai folosit termenul asta in capitolul trecut..ce inseamna asta ?
Fetele stiti vreuna ?

Fericita 38+ Raisa Maria
................................................................
AMR ...cat vrea printesa...cine suntem noi sa stim ?

Un col care mermite indexarea este un col deschis cu dilatatie de aproape 1 cm, adica permite introducerea degetului (indexului) in interior. So..... felicitari! Vreau si eu!!!



Cris mami de Teodora si 38+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie


Adik sunt pe drumul cel bun , nu???
EU vreau sa nasc...ma omoara asteptarea asta!!!

Fericita 38+ Raisa Maria
................................................................
AMR ...cat vrea printesa...cine suntem noi sa stim ?

Prietena mea a ajuns la performanta ta dupa 24 de ore de contractii foarte dureroase.... deci esti norocoasa.


Cris mami de Teodora si 38+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

ce liniste, nici nu mai antrenez motatele ca vad ca doar ne amagiti!

la noi au venit niste prieteni si au facut o ciorba de peste, salata de icre, astept sa se termine si fripturile sa mancam...eu stau ca si coana mare, n-am facut nimic...ultimul we de relaxare.

Andreea, mami de baiat si 38+ cu

AMR 4 zile!


asa creste bebelusa
www.perfectnanny.ro/" target="_blank"> ... we care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Pai la mine de 4 zile permite indexarea si nu am nimic. Am spalat geamurile de nervi, am dat cu aspiratorul, am triat hainele de iarna... si nicio contractie! Asta era secretul...

Crisis si eu vreau sa nasc dar nu vezi ca nu am descoperit metoda. Ma tot uit la mingea aceea topaitoare care se foloseste in travaliu, si ma gandesc ca daca fac o tura poate se schimba ceva

Sunt atat de dezamagita... dop nu mai am, colul s-a inchis, contractiile au disparut, nici sa sper nu pot.

Andreea, icreeeee

Ioana si tu ai pierdut dopul nu? Macar ai contractii...

Daca as mai avea dopul as face o baie. Cica dupa ce cade nu mai e voie ca pot patrunde microbi, asa ca m-am linistit si cu baia.

AMR 3 SAPTAMANI...
MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

eu am adormit un pic...nu-mi mai puteam tine ochii deschisi .
sincer am zis ca fac o gramada de treaba astazi dar nu am avut chef de nimic, am sta numai in pat.
ana unde a disparut??? de dimineata nu a zis nimic. naste? eu am pariat ca ea naste prima

Mami Andreea 36+ Horia Paul+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)

AMR...teoretic 4 sapt....practic oricand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_P spune:

buna burtici si proaspete mamici

am intrat si eu sa le multumesc la toate fetele pt vorbele si urarile frumoase pt grasunelul meu...
va doresc la toate nastere usoara si copii sanatosi si mancaciosi

mami de Ianis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Mami spune:

Mirunam , da am pierdut dopul...
Poti face baie LINISTITA!!
Sa fie cada f curata ...
Gandeste-te ca multe travalii au loc in apa si nasteri de asemenea... + cand te apuca contractiile este recomandat chiar sa faci baie in cada ptr a calma durerile!

Aaaaa..contractii nu mai am nici eu ... s-au oprit ieri cand am ajuns la spital

Fericita 38+ Raisa Maria
................................................................
AMR ...cat vrea printesa...cine suntem noi sa stim ?

Mergi la inceput