Fluturasi de martie-aprilie 2011 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

b]BB_yasmi..multumesc pt raspuns...Sincer eu sunt un pic ingrijorata de acest aspect.Eu am obtinut sarcina foarte greu,am o operatie la activ...si sunt speriata!imidoresc enorm acest copil!
Plus ca de vreo saptamana am asa dureri in partea de jos a burtii,si am gasit pe net ca exact de la colul scurt sunt.
Medicul mi-a dat si o recomandare pt angajator pe care scrie iminenta de avort...deci..

Nu am aflat ce este bebe pt ca nu a vrut sa stea..s-a agitat tot timpul si nu a stat la poza.Ecografistul mi-a spus ca nu-mi va face intravaginala numai pt sex...si oricum eu imi doresc orice,numai sanatos sa fie si sa duc sarcina la termen!

Pisucmic[/b] aveai usturimi la urinare sau ti-ai facut tu pur si simplu urocultura?

A...mai am o intrebare:problema asta cu colul scurtat se poate ameliora...sau ma rog...cumva pacali prin cerclaj astfel incat sa tii sarcina??

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!


cerclaj din cate stiu eu se face doar daca medicul tau considera si doar pana la o anumita varsta a sarcinii..dar cerclajul nu amelioreaza colul scurt, ci previne pericolul de avort care apare, nu?
dar situatia se poate schimba pe parcursul sarcinii odata cu inaintarea in sarcina si cu respectarea sfaturilor de repaus si odihna..sarcina in mod normal se ridica si atunci creste si colul..

mami de Vlad 09.04.2009 si 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

multumim de capitol nou!!!! cine a fost???

pisucmic bafta marti la eco!! sa ne spui si noua vestile bune!! la ce nume v ati gandit??

lalely nu mai fi asa speriata. lungimea colului se poate modifica de la un eco la altul. daca stai cat mai mult in pat , nu faci efort el se lungeste.

am si eu o intrebare, poate cam puerila dar chiar nu stiu, infectia urinara se face de la repetate "raceli jos" sau datorita unei bacterii luate??

stefy ce burtica frumoasa si mare!!!! ma "omori" cu tatuajele tale!!! cat imi plac!!

simo cum se simte matei??? si tu ai promis vineri pozici cu burtica dar esti scuzata, ai asa multe pe cap!


sa nu mai zic de alina.n care ne "rugam" de ea de ceva timp sa ne arata burticosul frumos si se face ac nu aude...


mami x2 , de printesica si printisor s 23


bbyasmi, eu stiu ca e o bacterie..care in mod normal exista pe acolo pe jos insa cand gaseste loc (scade imunitatea, mediul devine mai acid , etc ) se produce un dezechilibru si ajunge sa modifice PH-ul normal si atunci apare infectia. cred ca sunt si bacterii care se iau, unele le avem in intestine..depinde de bacterie..
racelile repetate cred ca ar duce mai mult la anexite/cervicite si alte cele..care sunt ceva mai grave si dau si dureri..la infectia urinara de multe ori nici n-ai simptome. oricum e favorizata si de sarcina pt ca se schimba pe acolo ph-ul..

mami de Vlad 09.04.2009 si 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

multumim de capitol nou!!!! cine a fost???

pisucmic bafta marti la eco!! sa ne spui si noua vestile bune!! la ce nume v ati gandit??

lalely nu mai fi asa speriata. lungimea colului se poate modifica de la un eco la altul. daca stai cat mai mult in pat , nu faci efort el se lungeste.

am si eu o intrebare, poate cam puerila dar chiar nu stiu, infectia urinara se face de la repetate "raceli jos" sau datorita unei bacterii luate??

stefy ce burtica frumoasa si mare!!!! ma "omori" cu tatuajele tale!!! cat imi plac!!

simo cum se simte matei??? si tu ai promis vineri pozici cu burtica dar esti scuzata, ai asa multe pe cap!


sa nu mai zic de alina.n care ne "rugam" de ea de ceva timp sa ne arata burticosul frumos si se face ac nu aude...


mami x2 , de printesica si printisor s 23



nu-i cam mare pt 20 de sapt??? si dif de la o sapt la alta mie mi se pare cam maricica

cea mai fericita ce asteapta cea mai frumosa si sanatosa Christina Gheorghia 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

multumim de capitol nou!!!! cine a fost???

pisucmic bafta marti la eco!! sa ne spui si noua vestile bune!! la ce nume v ati gandit??

lalely nu mai fi asa speriata. lungimea colului se poate modifica de la un eco la altul. daca stai cat mai mult in pat , nu faci efort el se lungeste.

am si eu o intrebare, poate cam puerila dar chiar nu stiu, infectia urinara se face de la repetate "raceli jos" sau datorita unei bacterii luate??

stefy ce burtica frumoasa si mare!!!! ma "omori" cu tatuajele tale!!! cat imi plac!!

simo cum se simte matei??? si tu ai promis vineri pozici cu burtica dar esti scuzata, ai asa multe pe cap!


sa nu mai zic de alina.n care ne "rugam" de ea de ceva timp sa ne arata burticosul frumos si se face ac nu aude...


mami x2 , de printesica si printisor s 23


este o bacterie....de fapt subnt mai multe bacterii care pot duce la infectia urinara,dar nu e o bacterie care o iei de la partener sau mai stiu eu...o ai ...doar ca nu "explodeaza"...la mine a "explodat" si nu mai scap de ea...cistita(cred ca la asta te referi cand zici raceala) este tot o infectie urinara...si de obicei se face de la abtinerea de a te duce la toaleta,de la lispsa de lichide,nu se elimina toata urina cand ne ducem la toaleta,felul cum ne stregem...trebui sa o facem de jos in sus pt ca anusul este un focar de bacterii(stiu ei arabii ce fac de se spala de fiecare data cand se duc la toaleta)...si mai sunt niscai motive care duc la infectii... in teorie sunt as pt ca pe mine ma chinuie de ff multa vreme....si pun mai totul in practica ...dar nu razbesc sa ii dau de cap..poate ceaiurile astea minune m-or salva

cea mai fericita ce asteapta cea mai frumosa si sanatosa Christina Gheorghia 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

stefy ce s-a rotunjit burtica si ce-a crescut foarte frumoasa

lalely stai cat mai mult intinsa sau macar nu fa efort. eu stiu ca si statul in fund pe scaun afecteaza colul. eu am cerclaj dar preventiv, nu am colul scurt, si mi-a recomandat cat mai mult repaos si stat intinsa nu in fund.

bb_yasmi da, eu si noaptea simt bebelina. intr-o noapte dormeam pe spate si atat de tare a lovit ca m-am trezit. si la mine se simt valuri valuri de la stanga la dreapta, asa fruomssss

strumphitza cum te mai simti? sper ca esti mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

stefy ce s-a rotunjit burtica si ce-a crescut foarte frumoasa

lalely stai cat mai mult intinsa sau macar nu fa efort. eu stiu ca si statul in fund pe scaun afecteaza colul. eu am cerclaj dar preventiv, nu am colul scurt, si mi-a recomandat cat mai mult repaos si stat intinsa nu in fund.

bb_yasmi da, eu si noaptea simt bebelina. intr-o noapte dormeam pe spate si atat de tare a lovit ca m-am trezit. si la mine se simt valuri valuri de la stanga la dreapta, asa fruomssss

strumphitza cum te mai simti? sper ca esti mai bine.



sarut mana...

cea mai fericita ce asteapta cea mai frumosa si sanatosa Christina Gheorghia 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

eu am venit iar sa ma plang ...ma doare rau burta jos in zona pelvisului ... am fost putin pe canapea la tv si cand am dat sa ma ridic de acolo m-a taiat asa tare de m-a trantit inapoi in fund
aseara m-a durut rau in zona buricului , nu stiu de ce ... poate of i sau nu normal... habar nu am...
daca si restul zilei ma simt aiurea maine dimineata la ora 8 direct la urgente la spital ma duc si nu mai stau sa astept eu dupa medicul de familie, trebuie sa se uite un doctor la mine ca de nu fac scandal!!!!


BB on board!!! 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

strumphitza ai ce sa iei de durere? ca sa nu stai asa. mie nu prea mi se par asa normale durerile astea asa tari si de lunga durata. este normal sa te mai doara dar pentru scurt timp si sa te lase daca stai linistita in pat. ai grija, nu mai fa nimic si eu zic sa mergi maine dimineata la urgenta si sa-ti faca si o eco.
nici nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, poate stiu fetele.
mie asa frica imi este de dureri, cum ma inteapa cea cum gata, ma panichez.

madutza si mie mi-a zis doctorul sa nu fac nici un vaccin in saptamana 28 ca am intrebat acum cand am fost. a zis ca numai dupa nastere facem.

S-a intamplat minunea mult asteptata22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

stefy, miki, pt raspuns.

stefy e maricica burtica, dar nu exagerat de mare. si nu mi se pare ca a crescut asa tareee de la 19 la 20s.las o sa creasca, ce ai cu ea??

offf mai strumfi, nu te poti duce maine la un cabinet particular, sa iti faca si eco si sa se uite cum trebuie la tine??


mami x2 , de printesica si printisor s 23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

eu am venit iar sa ma plang ...ma doare rau burta jos in zona pelvisului ... am fost putin pe canapea la tv si cand am dat sa ma ridic de acolo m-a taiat asa tare de m-a trantit inapoi in fund
aseara m-a durut rau in zona buricului , nu stiu de ce ... poate of i sau nu normal... habar nu am...
daca si restul zilei ma simt aiurea maine dimineata la ora 8 direct la urgente la spital ma duc si nu mai stau sa astept eu dupa medicul de familie, trebuie sa se uite un doctor la mine ca de nu fac scandal!!!!


BB on board!!! 18+



strmphule...si la mine buricul este dureros si sensibil...si din ce am citit cica e normal...si durerile cica ar fi normale in perioada asta(eu am 20 sapt)...pt ca uterul atinge si dapaseste nivelul ombilicului...eu iti zic ce am citit....ca intre noi fie vb si eu m-am ingrijorat putin...dar imi trece mereu cand ma trezesc f bine...o vizita la dr nu strica

cea mai fericita ce asteapta cea mai frumosa si sanatosa Christina Gheorghia 20+

Mergi la inceput