Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 40 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Brotacel, tu trebuia sa mergi azi la Fundeni sau cine? Of, batranetea asta...
Edit: Mi-am facut curaj si am sunat la Fundeni: d-na dr U va fi la spital saptamana viitoare, incepand de luni.
Nu prea imi place sa sun acolo fiindca am vazut cat de ocupate sunt d-nele si parca nu imi vine sa deranjez.



16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Poftiti la cafea cam pe la amiaza , dar este buna si acum decat deloc.
Aristico- ovamitul este un tratament de stimulare usor.Eu l-am luat din ziua 3 de CM - 5 zile, eu cu el nu am avut mai multi de doi foliculi , dar erau fete care aveam 3-4 folicului.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui brotacel83

mi-a iesit hemograma cu cateva valori iesite din normal si anume...
RBC 3.30
HGB 10.2
HCT 30.1
PDW 17.1
PCT 0.21
aveti idee ce inseamna?


ai usoara anemie, la capitolul hemoglobina(HGB) eu stau mai prost ca tine, 9...ceva. Uita-te si vezi care contine fier din vitamine si cat, sa vb. cu medicul sa-ti suplimenteze.



Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

multumesc denissa. o sa merg sapt viitoare la dr meu si cel mai probabil o sa-mi dea ceva fier.

eu merg la fundeni pe 3 dimineata, nu am mai fost astazi.

va pup si stau in pat poate imi trec scurgerile :)

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Gata, m-am hotarat. Luna asta bag ovamit -inca nu stiu cum sa-l iau, nu-mi mai amintesc cum l-am luat inainte, dar ma descurc eu- si utrogestan intre z11-z25. Nu mi se pare normal sa am scurgerile astea maronii inainte de CM, si macar, daca nici cu stimulente nu voi ramane, voi sti ca am ceva...


---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Sara - e o.k. sa pui utrogestan si in zilele in care aveti contact?
Fetelor, aveti cumva idee daca in cazul unei spermograme proaste, cu 14% motilitate, nu dauneaza utrogestanul vaginal? Adica daca nu impiedica si el gigeii care oricum sunt ametiti? Utrogestanul nu ajuta la implantare? Dar in primele zile, ce sa se implanteze? Nu trebuie sa se formeze initial un embrion, sa ajunga in uter, aici sa se plimbe putintel, apoi sa inceapa sa se implanteze? Adica implantarea se face la stadiul de blastocit, deci ii trebuie cam o saptamana sa ajunga aici, adica nu ar fi indicat ca utrogestanul sa se ia, sa zicem, la cel putin 3 zile de la ovulatie? Asta daca se stie data ovulatiei...

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

denisa - sar'mna de raspuns. Dar ceva "minune" pentru a determina cel putin un spermatozoid sa ajunga la ovul, nu sti?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aristica stiu eu o "minune" : multa dragoste si vointa Celui de Sus. Nu exista o reteta minune draga mea
Si eu nu stiu sa dauneze utrogestanul la gigei, dar oricum se recomanda sa se ia dupa ovulatie. Si chiar daca dupa momentul fecundarii mai dureaza pina la implantare, utrogestanul (progesteron) ajuta la pregatirea endometrului pentru primirea micutul embrion.
Sara ai putina grija cu ovamitul, macar o ecografie sa vezi ca se sparge foliculul sa faci , si sa urmaresti endometru.
Denisa
Alla mult, mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica

Sara - e o.k. sa pui utrogestan si in zilele in care aveti contact?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA


Nu stiu, eu asa am vazut pe prospect, ca se administreaza in zilele 11-25- PT. DUPHASTON. Pe un prospect de UTROGESTAN vad ca se administreaza seara, intre zilele 17-26. Eu cred ca voi avea grija sa il administrez dupa contact, ca sa nu blocheze nimic pe-acolo...
Cautasem si una si alta si deja nu mai stiu care se ia si cum.
Care e mai bun oare?


---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

SARA- eu mai astept putin cu utrogestanul ca asera inca nu aveam cea de-a doua liniuta de la testul de ovulatie la fel de puternic colorata ca cea de control, asa ca am rabdat. Ba chiar am facut scrumbie la cuptor, dupa o reteta de pe net si a iesit comestibila. Foarte grasa, dar cu usturoi a fost comestibila. Acum am acele intepaturi pe ovar, deci e clar; ma duc acasa sa "acumulez" material genetic si tup-tup in "pozitia lumanare"...marti ma intorc sfesnic la voi


pupici tuturor

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput