Handmade....

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delysidavid spune:

M-am uitat si eu pe paginile voastre si-mi place mult ce vad :) felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

vreau sa va intreb,pe voi cele ce lucrati de acasa,dar sa imi raspun deti sincer- cam cat castigati din produsele voastre?
stiu,o faceti din pasiune,dar undeva atingeti si partea financiara.
de ce va intreb?vreau si eu sa fac ceva hand made,ceva de acasa,nu stiu ce anume,dar vreau sa fac si ceva banuti,nu multi,insa daca scot banii de gradinita a lu fi-miu,nu am sef pe cap...eu sunt multumita(in jur de 1000 lei/luna).
ca un serviciu,chiar f prost platit imi solicita tot programul de gradi,pana la 18.00 plus inca o ora- doua ajutor din partea unei bone,sa il ia de la gradi si sa stea cu el pana sosesc eu.deci,nu m-as alege cu nimic din salariu,as munci pe nervi si stres.
si din cauza asta ma gandesc sa incep ceva de acasa,fara mari asteptari financiare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu se castiga nici pe departe atat cat speri tu din handmade. Eu cel putin nu castig atata. Eu fac bijuterii iar vanzarea lor depinde foarte mult de sezon, de sarbatori. Abia de martisor am vandut pentru prima data de vreo 800 de lei in 2.5 ani. Dar acesta nu este profitul ci vanzarile nete. Din asta scad NUMAI materia prima pentru ca celelalte cheltuieli sunt greu de contorizat si ajung cu profitul undeva la 500 de lei. Dar asta a fost in februarie. In martie nu am avut vanzari decat de 100 de lei.
Eu am inceput pentru ca mi-a placut. Partea financiara "am atins-o" dupa mai bine de un an de zile in care am bijuterit si am alocat chiar mai mult timp promovarii pe net a site-ului. A trecut un an de zile pana am vandut primei persoane care m-a cules pur si simplu de pe net fara sa o cunosc din alta parte.
Targurile pentru mine, in afara de primul la care am participat si care a avut o locatie extraordinar de buna si din cate am inteles acolo nu se mai organizeaza targuri deloc ca nu vrea primaria, au fost bani si timp si carca irosite pur si simplu, in beneficiul organizatorilor. Asa ca nu mai merg la nici un targ. Ca surse de clienti am blogul si locurile unde lucreaza sotul si sora mea. Vanzarile se fac cel mai bine atunci cand produsele pot fi vazute, atinse, probate si platite la salariu.
Iar investitia initiala nu este nici ea de neglijat. Imi aduc aminte ca primele comenzi de materie prima si scule pana am reusit sa vand prima pereche de cercei au depasit suma de 1000 de lei. Dar probabil din lipsa de experienta m-am si aruncat sa cumpar prea mult. Dar cu aceeasi lipsa de experienta te vei confrunta si tu.
In orice directie o vei apuca documentarea prealabila este foarte importanta asa ca citeste tot ce prinzi. Si mult succes!

EDIT: sunt curioasa ce si daca iti vor raspunde si celelalte fete

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Andoix,am ramas masca!
chiar atat se castiga?bine,nu ma gandesc la bijuterii...prea migaloase,pretentioase...nu sunt de mine!
ma rog,inca nu stiu ce sa fac...dar trebuie sa fac ceva!
multumesc pt raspunsul prompt!
poate si alte fete...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Androix are mare dreptate,eu stiu ca fac si cosmetice si aici materia prima este si mai scumpa decat la bijuterii,si vanzarile merg fff prost (la mine pentru ca sunt la inceput).spoer ca de acum incolo vor merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Gogosel,
cred ca ar trebui sa iti faci tu niste calcule.
Daca faci ceva cu un pret mic (cosmetice, bijuterii) trebuie sa vinzi foarte mult pt ca ai un profit mic pe produs. Gandeste-te cat e maximul pe care-l poti castiga la un produs. Daca nu cumva esti un super talent ascuns si ai norocul sa te vada cineva 'mare', daca vrei sa platesti gradinita din chestii mici, nu cred ca ai vreo sansa.

Daca vinzi produse scumpe, se vand mai greu (nu ca la cate cosmetice si bijou-uri handmade sunt n-ai avea concurenta), dar ai un profit mai mare. Pe de alta parte, ai cui sa le vinzi?

Cu pixul pe hartie, fa-ti calculele.

Din cate WAHM stiu eu (si stiu cateva), toate au inceput din pasiune si abia mai tarziu s-a pus problema castigului. Si chiar asa nu toate au ajuns departe.



Daca vrei sa faci bani, trebuie sa gasesti un domeniu cu minim de concurenta. Daca ai o idee stalucita, te-ai scos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

ma bag si eu in seama putin...
eu am luni in care nu vand nimic, adevarul ca nu m-am omorat cu publicitatea decat crafty , facebook si un blog pe care nu am mai bantuit demult...asa ca sa fie undeva produsele.
La targuri..cum spune androix..bani pentru organizatori...profit mai nimic.De ex eu ca sa merg la targ la bucuresti ma costa vre-un mil drumul(poate si mai mult), taxa de targ vreo 150 lei, mai un suc, mai ceva de mancare...poate pot ramane in bucuresti peste noapte @moca@ poate nu si atunci alti bani de benzina.
Deci cat sa vand?Si sigur vand?Sau nu?
Diamat eu nu cred ca se pot face calcule cu pixul pe hartie in handmade!Ce calculezi?Ce bani investesti?Cat ai vinde in medie pe luna?
Calcule poti sa-ti faci cat de cat dupa mai bine de 1 an de handmade..cand ai ceva experienta, cunosti materiale, preturi, poti sa faci un calcul din cap aproximativ cand primesti o comanda.Nu sa doreasca cineva un produs si sa-i spui cat costa cand il termini..si nu-l mai vrea.
Deci calculele pica pe hartie.
EU nu cred ca se poate trai din hand-made..si atat.
Gogosel..oricum pune mana pe ceva si incepe..cu ce ai prin casa..sa vezi cata inspiratie si spor ai.Daca iti place sa mesteresti sau nu...



CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Lorellay eu cred ca la noi in Romania,handmade-ul nu este deloc promovat si este pacat,dar cu multa rabdare si multa iscusinta am putea ajunge si noi mici creatorii(poate este mult spus)sa ajungem si noi mai sus,rabdare pentru ca mai intai trebuie sa investim si apoi sa castigam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

yupyyyyy..am reusit sa termin un colier spirala peyote rasucita!Doamne cat m-am chinuit cu rabdarea...cel putin ultimii 10 cm m-au omorat!

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

ne bucuram foarte mult pentru tine lorellay,felicitari.Spor la crear in continuare lucruri minunate.

Mergi la inceput