Zmeurici de iulie-august 2009 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theea spune:



Unguras si Alessia a fost iritata tare si i-am facut 2 seri ceai de galbenele si am spalat-o si i-a trecut ,acu nu stiu daca de la ceai sau de la crema (SUDOCREAM)

Azi mi-a facut febra 38.2 dar e pt prima data cand avea manutele si picioarele reci si numai capul si toracele fierbinti.I-am pus sosetele cu otet si i-a scazut dar am dat peste un articol azi pe internet care spunea ca nu e indicat http://www.reclama mascata//avertizare//copilul-tau/sugar/cum-sa-invingi-febra-copilului-tau.html?av-page=4 Nici nu stiu ce sa mai cred ,cert este ca cu sosele cu otet ii scade febra fetei o fi bine ,o fi rau....

Alina tare imi place sa citesc ce scrii .In ce zona stai in Germania?(scuze daca sunt indiscreta)

Noce multumim de reteta maine la cumparat migdale cu mine


O seara buna va doresc

cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Neata!
Theea, sosetele cu otel sunt bune, dar NU otet simplu, ci diluat cu apa macar 50%, ca altfel ARDE!
Sanatate zmeuricii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

neata
Giova is pierduta nitel in ceata....la ce e bun siropul de artar?? am in casa, e ft bun la gust dar uite ca nu stiu de beneficii
Alina perfect de acord
PS zau ca daca prajesti un snitel intr-un litru de ulei sau intr-o lungura e aceeasi chestie....eu nu zic ca un snitel e nociv sau ii face rau, nici nu zic ca e bine , doar ca ideea asta cu prajit in putin ulei nu in mult (asica e mai sanatos) nu e deloc ok
asta e, uneori, unele mamici sunt grabite sa le dea la pitici de toate...cica ca sa se obisnuiaca si cu altceva...de parca nu ar avea timp....am auzit la 4 luni carne, la 8 luni cremvusti...BRRRRRRR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

mamici,va mai amintiti de noi??
ne primiti inapoi in tufa?
la noi vine bebe 3,mult asteptat si iubit de tati
am mai intrat sa vad daca a aparut vreo burtica dar se pare ca eu sunt singura,nimeni nu mai are curaj??

va
multa sanatate bolnaviorilor

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Daniela,mami de Ebonee (02.10.2007),Melissa (23.07.2009) si cu Benjamin (23.03.2011)
Melissa...from the Greek word for "honey bee".Always on the go,she can turn her hand to anything.
A truly versatile lady.
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Danielle, sa fie intr-un ceas bun, deci e baietel! Sarcina usoara!

Am incercat sa nu ma bag in discutia legata de alimentatie, pentru ca nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar parerea mea e ca un copil, cu cat este mai mic, cu atat trebuie mai mult ferit de alimentele nocive, nicidecum obisnuit cu ele de mic. Vreau sa va spun ca nici acum nu am uitat-o pe soacra-mea care ironic mi-a spus atunci cand ma chinuiam cu diversidficarea la 6 luni: "trebuia sa-i dai de la 1 luna ca sa se invete cu gustul".
Eu sunt mare pofticioasa si mananac in fiecare zi carne si mezeluri dar in cantitati foarte mici, dar cat am fost gravida am mancat foarte sanatos, iar Maria nu va gusta nimic din ceea ce eu consider ca nu este sanatos, pana nu va fi cat mai mare. La gradinita o sa o dau dupa 3 ani, iar mama care o sa stea cu ea dupa ce incep eu serviciul nu iese din cuvantul meu in ceea ce priveste alimentatia Mariei. Cat mai pot eu, mai mananc fara sa ma vada Maria, si incet incet nu o sa mai cumparam alimente pe care nu vrem sa le manance si Maria. Cand o fi mare sa mamance ce vrea ea, pana atunci ma simt responsabila sa-i creez un fond cat mai sanatos.
Eu personal am mancat multe alimente pentru prima data in adolescenta, pentru ca nu se gaseau cand eram mica, si nu am patit nimic ca nu le-am incercat de la 1 an.
Fiecare face asa cum simte pentru copilul lui, dar oare de ce sotul meu la 31 de ani are probleme cu inima si colesterolul cat casa poporului? Mama lui zice ca e genetic, dar eu zic ca e vorba de educatia in alimentatie.

Sanatate puiutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Noi printre bagaje, plecam la Ab pana duminica...eu pun, Edi scoate, asa c aplecam dupa amaiza, nu la pranz, caci nu am reusit sa fac nimic.

Danielle dar stiu ca ti-ai facut o adevarata intrare! ai lipsit ceva timp si vii cu vesti despre bb3. Sarcina usoara in contiunare si un bebe sanatos!...in sf. un baietel! mama mia! cum te vei descurca cu 3 copii asa micuti? vei fi o mama eroina!
Crixia doamne ajuta sa primiti viza pt. America, daca asta doriti! Noi vrem doar sa o vizitam, suntem mai patrioti...asta e!
Cu toate ca am pleca pe undeva vreo cativa ani, daca si-ar gasi sotul un job in afara, bine platit.
Dienutza eu zic sa nu te impancientezi daca nu se mai repeta scaunul. Urmareste-l si atat. cine stie ce a fost, nu cred sa fie crema de vina, doar il dai in exterior, nu interior.
Moni sa poarte fetitele sanatoase hainele. Nici Edi nu are nimic de zapada, sa vedem daca are ceva nasi-sa d ela matei al ei...daca nu...vom cumpara, numai sa vedem zapada.

mai revin dupa ce culc piciul.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Thea poate sunt dintisorii...e mica febra, scadea si cu antitermice. Sunt bune sosetele cu otet, dar in combinatie cu apa, cum zicea si Corinna.
Emanouela siropul de artar in locul zaharului. aseara i-am facut fgris in lapte, indulcit cu sirop de artar...super gust! mai ales ca are un usor gust de caramel, de la sirop.
Edi a luat cateva guritze dintr-un snitel de pui, la o aniversare. tare i-a placut, dar nu i-am mai dat.
Si la Marco la gradi: snitel cu cartofi piure e mancarea preferata a copiilor. eu nu am mai facut de mult...parca mi-e pofta acum...si de niste chiftelute ca tot amintea Alina de ele.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theea spune:

Neata tufa

Giova ,Corina da normal ca diluat cu apa ca nu sunt chiar nebuna ,imi dau seama ca arde

Danielle pe unde umbli ca am incercat sa te sun de cateva ori dar iar ai disparut din peisaj.Mai esti in Anglia ???????????

cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Danielle,wow,ce veste!!!!Felicitari!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Fetelor,dar ati incercat chiftelutele in cuptor,pe hartie de copt?sau chiftelutele? Eu asa le fac,in primul rand ca e muuult mai sanatos,si in al doile ran,nu pute toata casa a ulei arsPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput