Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Bondocu' e la pamant!

CHATONEL, salutare! Bine ca intrasi sa-ti urez distractie placuta la concert! Neaparat sa mergi, canta bestial tipul ala!

ILINCA, eu de "nanny" chatoneasca intelesesem ca nu e institutie, e o tanti ce are ea grija de o mana de copii, un fel de day care...dar mai bine ne lamureste Chato.
Si cu aerosolii: aparatul se numeste "nebulizator" si e un fel de compresor care, legat printr-un furtun de un vas cu medicamente lichide si/sau ser fiziologic, ce are la randul lui un capacel cu efect asemanator ca al oalei sub-presiune (Kukta), spulbera lichidele respective in particule mici-mici-mici. Particulele astea, inspirate printr-o mascuta, ajung in corp pe caile respiratorii = ultrarapid, pe cai le decongestioneaza/trateaza "loco", iar medicamentele, odata ajunse in plamani, se absorb, intra in sange aproape instantaneu, asa cum "coca" prizata "rupe capu'" in cateva secunde.
Sper sa intelegi ceva... Ii zice si aparat de aerosoli pt ca ce face el cu serul si ce mai e pe-acolo e asemanator cu ce se intampla la mare sau salina, unde particulele mici de apa din aer contin si sare, bla-bla.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Edit: intre timp s-a facut lumina la "nanny"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

OLISHKA, ai recuperat boss-ul? Cum fu?


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Tufete, acum lansez o intrebare, daca vrea cineva sa ma lamureasca as fi recunoscatoare. De cel putin un an de zile tot citesc de aici de "aerosoli", aerosoli in sus, aerosoli in jos, aparat de aerosoli...ce-s aia?!! Stiu ca ati tot explicat dar treceam fara sa retin ca nu ma prea interesa, dar amu nu mai pot de curiozitate: cum arata un aparat de-ala? Cum functioneaza? Ce-i aerosolu'? La ce ajuta?Are cineva rabdare sa-mi faca un rezumat?mami de Sophia-Diana (Sophiphi)17 luniManole foreverSovata
Ilinca, noi avem din www.google.ro/imgres?imgurl=http://i.clubafaceri.ro/clients/44/49837/76/aerosol-cu-ultrasunete-laica-md6026-73301_big.jpg&imgrefurl=http://www.clubafaceri.ro/director/stand/11600/73301/Aerosol%2Bcu%2Bultrasunete%2BLaica%2BMD6026.html&usg=4cdmaUjAZafoc3iWAa5PkaJqT4A=&h=225&w=300&sz=9&hl=ro&start=0&zoom=1&tbnid=nWkdHKs5d8tdhM:&tbnh=137&tbnw=183&prev=/images%3Fq%3Dlaica%2Baparat%2Baerosoli%26um%3D1%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DG%26rls%3Dorg.mozilla:ro:official%26biw%3D1680%26bih%3D856%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=316&vpy=239&dur=384&hovh=137&hovw=183&tx=153&ty=107&ei=_TvATJjxGZOGswbfo_SXCA&oei=_TvATJjxGZOGswbfo_SXCA&esq=1&page=1&ndsp=45&ved=1t:429,r:10,s:0" target="_blank">asta, e cu ultrasunete, ceea ce inseamna ca nu face deloc zgomot, dar tot noaptea i-l pun. Are o masca mica ce se pune pe fata, la nasuc.Are un recipient acolo in interior unde pui ser fiziologic si Acc sau dexa sau ce iti mai recomanda dr.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Chatonel, ce sistem tare! Deci bine intelesesem eu, nu-s chiar tembela
Simplyana, aoleu ce "cumplit meshteshug de tampenie"...dar foarte clar ai explicat, esti buna de profa. Si analogia cu coca prizata care-ti rupe capu' a fost de milioane
(Sophiphi doarme de la 15)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Mai fetelor da scrieti intr-un ritm de ma ia durerea de cap. Deabia apuc sa va citesc dar sa mai si raspund. Noi suntem relativ bine, lucram la socializare si ne-am facut un prieten nou, un vecin de scara cu 3 luni mai mare. Am inceput vizitele reciproce cat timp a plouat, acum sistam pana la noi conditii meteo nefavorabile. NU vreau sa va spun ce scandal a facut Gaza mea cand a venit baietelul la noi in vizita, cum punea mana pe o jucarie cum urla fimea de ziceai ca o tai. Abia acum am constientizat ca noi nu am avut pana acum musafiri pe teritoriul nostru de varsta ei asa ca e mai greu cu impartitul, desi prima data am fost noi la el acasa. Eee pana la sfarsitul vizitei a fost totul ok dar neaparat trebuie sa mai invit copi la noi acasa.

In alta ordine de idei de cateva zile Gaza mica se trezeste ragusita si tuseste dimineata, nu mult de 2-3 ori da suficient sa-mi dau seama ca nu e ok. Am fost la Dr a zis ca e ceva laringian, ne-a dat Eurespal, Aerius si doar in cazul in care face febra si Augemntin. Sper sa nu ajungem la antibiotic. Nu ne-a dat aerosoli dar as vrea sa-i fac ca sa luam afectiunea din pripa si sa nu dezvoltam alte chestii. Am intrebat-o si daca avem voie sa intram in contact cu alti copii si a zis ca e ok, ceea ce ma bucura mult ca Duminica cand facem majoratul mergem la ziua uni baietel la un loc de joaca si chiar vreau sa profitam sa se petreaca si ea. Cum si cu ce imi recomandati sa-i fac aerosoli? Precizez ca nu are mucisori dar parca totusi o deranjeaza ceva acolo in fundul nasului. Mai mult ma intereseaza pt gatut. Mamicile cu experienta astept sfaturi.

Pup si sanatate multa tuturor bebicilor, mamicilor si un pup mare pt Davidutu si Oli, greu incercati de operatiunea Gradi. (apropo si mie mi-a placut muuuuuuuult postarea lui Pisigri)

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ilinca, eu stiu ca fluidizeaza secretiile, ajuta la desprinderea lor din gatut si mai multe sigur iti spune Gianina!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Hello tu(chicas) ca sa o salut si pe Simply!
Postasem, separat, la capitolul trecut si dadusem o multime de si o gramada de pentru Oli, Gige si vreau sa o adaug si pe Kea, implicit pe Keutu.

Azi a cazut Calin de am vazut eu stele verzi. S-a impiedicat in timp ce alerga spre mine si a cazut in cei doi dintisori de sus. I s-a umplut gura instantaneu de sange si a plans de cu greu l-am potolit in vreo 40 de minute. Nu mai zic ca e "buzat" dar, din fericire, dintisorii sunt intacti si nu pare a avea altceva decat buzica (pe interior) putin "zgariata".

Mi-e groaza de cazaturi si lovituri care se lasa cu ceva... uff... si cand ma gandesc ca nici nu a inceput bine cu astea...

Pup pe toata lumea

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Interesant. Amu ma scuzati daca parerea mea sincera e ca nu-i vad utilitatea/eficientza si mi se pare un "gadget" dispensabil. Vad ca e totusi la mare moda, deci ceva o fi de capu' lui; asa e, e minunat, face ceva deosebit? Chiar, toate aveti? E un must-have?
Mi-am amintit ceva: cu metaa...clopo...clorpamidul ala (veci n-am reusit sa pronuntz): cand eram gravida imi recomandase doctorul pt. gretzuri. Am cumparat si acasa am citit prospectul. Apoi am preferat sa-mi vars sufletu' si sa-mi dau duhul lansand jeturi apoase de 10 ori pe zi decat sa pun gura pe macar o pastiluta de-aia, asa fioros mi s-a parut prospectul. Sigur vorbim de-acelasi medicament?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Fetelor, in ritmul asta raman cu extemporalul nedat!

Am de lucru de-mi sar capacele, as fi dat si eu o parere, oricum, nu-s de acord cu ideea ca la orice varsta il dai la gradi se lasa cu urlat. Daca aveti timp pt un topic, iaca aci:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156789

Asta e, mai tre' sa si muncim si nu toate avem familie disponibila.

Ex. eu cand am meditatii sau de iesit undeva il las cu bunica-mea. Ei, pana acum rezista saraca cate o zi aproape intreaga, acum dupa 4 ore e lata (iar puiul face scandal, ca simte...).

Va si in mod special pe Simply

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Asa acu sa-i raspund si eu pe scurt Ilincai. Aerosolii si aparatul aferent sunt metoda moderna la ceea ce faceau pe vremuri mamicile cu apa fierbinte si musetel sau apa cu sare si inhalatii. Pe acelas principiu numai ca mai modern si mecanizat se ajuta la tratarea afectiunilor tractului respirator (nas infundat, gat, bronhii, trahee afectate) in plus pt ca aparatul fata de metodele babesti permite si inhalarea profunda pana in plamani, poate ajuta la absorbtia rapida si eficienta a unor medicamente cum ar fi antibiotice sau medicamente pt tratarea locala in cazul unor afectiuni pulmonare. Aparatul arata ca cele din filme pt persoanele cu probleme de respiratie (nu am timp sa caut poza dar guguu te poate ajuta), are masca pt copii si pt adulti si e eficient din perspectiva faptului ca trateaza local probleme de tract respirator dar si pt ca ajuta la asimilarea mai usoara a unor medicamente cum ar fi antibioticele care in general au efecte colaterale neplacute pt bebelusi/copii (injectii, distrugerea florei stomacale, etc). Cam asta stiu sper ca am fost coerenta ca m-am cam grabit sa nu se trezeasca Mitzi pana nu termin eu de scris.. Pup

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput