Prietene la bine si la greu - 65

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

doi-zece

incerc sa leg doua vorbe




Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

gata? nu
mai ai baterie la microfon?

Lili, mami de Alexandru (18nov'09)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ionela imi pare rau ca si Mihnea s-a lovit, of, cate si-or mai lua saracutzii de acuma... .

Flavours merci. Lasa ca daca oricum va vad ciudati aia de la clinica, o intrebare in plus nu mai conteaza . Si sunt convinsa ca de asta nu mai poti tu ca daca ar fi dupa gura lumii....

Ramona cum merge tratamentul Soricelului?

Crissa e bine ca Robert a invatat sa cada. E foarte important asta. Eu l-am invatat sa coboare din pat si stie, si cu toate astea tot a mai cazut intr-o zi, preocupat fiind sa mearga spre ceva si nevazand ca se termina patul . Pupam Robertul tunsulici

Many si eu stiam ca cele cateva fire de par se lipesc de un banutz cu ceara de la lumanarea de botez. Dar sunt absolut convinsa ca se pot lipi cu orice ceara . Eu mai am de la botez doua bucati de lumanare, ca am taiat-o si o mai ard cand si cand.
Pe mine nu m-a luat cu lesin cand l-am vazut plin de sange, pe moment ma descurc excelent (l-am luat si l-am spalat cu apa f rece, l-am pus la san etc), dar cu mustrarile de constiita ulterioare ma descurc mai greu...
Ce e ala tort 3D??


Lumi_calin cumpara-ti sau coase-ti un sling fix ca sa ai la tine pentru cazul in care nu mai vrea voinicutul in carut si trebuie sa-l cari in brate

Raluci si noi va pupam

Dana dar ai incercat sa-i mai scazi temperatura si cu aer mai racoros in camera, el mai dezbracat, baie usor mai racoroasa ca de obicei? Azi cum mai sunteti?

Shtephy eu nu am incetat sa te astept . Poate veniti in zbor
Pai si ce faci cu maseaua fetii?

Magda of, ca greu tare trebuie sa-ti fie . Dar ma bucur ca macar ai copilas cuminte, vad ca e a doua zi cu laude

Lylyana poate masinutza aia este si ca sa invete piticii niste mecanica

Andre bine ati revenit. Mi-a fost f dor de tine .
Sa stii ca si Santi a invatat sa busileasca fix de cand am cumparat mocheta. La inceput, pe mocheta busilea si pe parchet vaslea (se tara), acum insa a invatat sa busileasca peste tot, chiar si prin locuri aluneacoase. Insa cand va fi de mers, cred ca tot pe mocheta se va desprinde prima data. E clara senzatia de siguranta pe care o are. La fel cred ca e si cu Chiara, ca am vazut ca voi aveti peste tot gresie. Aia numai cand te uiti la ea, si aluneci .
Multumim de sfaturile de la pediatra - aia cu frunza de busuioc rulz

Strumfy multumim de capitol

Ava horor ce spui tu acolo cu partea de sticla a acelei minuni. Mama lor de tampiti, parca scrie pe el ca e un produs care se foloseste la copii, cum naiba poate fi de sticla? Multa sanatate gemenilor


ma duc la baitza , mai trec mai tarziu pe la voi







Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_calin spune:

Ariadna m-am dus pusca la "batista" mea sa verific unde e sticla, dar am constatat ca a mea nu are.E 100 % plastic

Monis sa stii ca m-am gandit la un sling, dar ma gandeam ca e prea mare bebeloiul. Se pare ca nu. Chiar voi cauta ca de confectionat nu stiu daca iese ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare.

Off ce rau imi pare cand citesc de fulgusori bolnaviori Noi am scapat pana acum...In ce priveste cazaturile(mama lor ) avem si noi cateva la activ.

Andre, ma bucur ca a fost de gasca Chiara. Apropo de busuioc, mama mereu isi face ceai impotriva balonarilor si imi tot spunea dar eu...iok

Ava, baietii cuminti. Sper sa treaca repede tusea.

Am vazut ca s-a discutat de torturi Ma tot uit in site la cofetaria Alice(de acolo am luat si tortul pt botez) si nu stiu ce sa comandam. Mai e pana face Zburly un an...dar nu ma pot abtine Sa iau tortul cu cifra 1, unul in genul aratat de Lyly...arata super trenuletul dar oare merge si pt fetite?

Nu sunt deloc coerenta, asta pt ca Zburly se maraie noaptea non-stop, ma trezesc din ora in ora. Ce sa mai zic ca am trecut la NAN3 si speram sa se trezeasca mai rar... Se trezeste din 3 in 3 ore, ca un nou-nascut. Nu ma plang ca ii pregatesc noaptea lapte la greu, dar ma intreb daca e ok pt stomacul ei sa stea asa plin mereu...Am incercat sa-i dau ceai, dar nici nu vrea sa-l vada. Pana nu primeste laptele, nu se culca la loc. Cum oare as putea sa-i raresc mesele? Ceva idei?

Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna seara dragelor!
Intru si eu un pic sa va mai salut, sa vedem cat ma tin curelele
Andre, bine ai revenit, ce bine ca te-ai odihnit si ai venit si cu tolba plina

Cory, am vazut si eu pozici de la motz, sa-ti traisca frumosul cu ochi albastri!

Tina,
Magda, iti admir puterea si te felicit pentru ce ai facut si faci pentru puiul tau
Lyly, ce baiat mare si frumos ai si ce se joaca el cu masinuta rosie, ca un adevarat cavaler

atat ma tine neuronul insa vreau sa mai zic cateva lucruri inainte de trasul cortinei: m-am inscris la niste cursuri de "sport si voie buna" (acu nu mai am scapare ca ma masoara, cantareste, imi numara neuronii la fiecare sase saptamani); ma duc totusi cu gargarita la doctor maine, sa vedem cu ce info mai vin (am de gand sa mai intreb si altele ca sa nu-i platesc 150 euro pe degeaba).

A dat cineva un link al unui blog cu ce papam(www.cepapam.ro) si m-am cam ingrijorat de ce scris pe acolo. Iddea e ca ce dam noi copiilor sa manance nu prea se pupa cu mentalitatea respectivei/respectivului autor de blog si iar o iau de la capat cu vechile dubii.....eu sunt sigura ca ce fac e "filtrat" insa parca "ceilalti" sunt prea vehementi! Nu stiu cata noima are ce scriu eu, sunt curioasa ce retete propune. Apropos de retete, alea de sunt pe contul comun, sa ma iertati dar cred ca cineva a facut o gluma pe seama noastra. 6 grame de sare adaugate unui fel care contine si branza telemea sunt ingrediente ale unei retete pt bebelus de un an?????

Noapte frumoasa!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Lumi cred ca-ti poti face pentru inceput un sling dintr-o esarfa mai generoasa,. Adica sa fie lunga si lata si rezistenta . Daca te pot ajuta cu ceva sa-mi spui.

Floricik nu stiu sa-ti zic cu laptele ala praf... Papa Zburly seara papa solida, adica la masa de 18-19? Poate e doar o perioada si-si va rari singurica mesele si trezirile de noaptea. Poate e intr-un puseu de crestere ...

Laura_andreea eu am citit, cum ziceam, primele cateva retete din cele de 12 luni +, m-am amuzat si am inchis documentul. Nici macar ca sa ma amuz nu l-am mai deschis . Dar o sa mai fac o incercare, cand ajung pe contul comun, ca iar am plan sa vad poze ca-s restanta si nu mai apuc...



noapte pozitiva all






Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Floricik prin faza cu mancatul des ca un bebelush si zi si noapte am trecut si noi. Dak depaseam cu 10 minute ora de masa( manca la intervale de 3 ore jumate) deja urla. Dar cum spuneam a trecut sper sa nu mai vina. Pup si sa treaca si la voi cat mai repede.
Iar e Andra plina de energie si nu doarme...
Va pup si dak o adorm repede revin

Mami fericita de strumfita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Si Rares e zi si noapte la san, dar ce sa zic, si asa e "silueta". Stiu un baietel care si la 3 ani avea lapticul de noapte pregatit. Asa ca astepatam, idei nu am pt. reducerea meselor de noapte.
Cel putin acum nu sunt deloc suparata ca nu am dormit o noapte fara treziri de cand am nascut, prefer asa decat cum a fost atunci cand era racit si nu dormea din cauza febrei.

POZE RARES

"Diferenta dintre rai si iad este una de perceptie si de adaptare"
_
Magda, mami de Liviu-Rares (Andrei) 18.11.2009 si Iarina 31.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_san spune:

Buna seara, fete dragi!
Mai rarut am fost prezenta din cauza de program prescurtat de somn al mandrei mele, dar tot am apucat sa va citesc si sa vad ceva pozici. Cory si Flavours aveti copii tare frumosi. Sa va traiasca!

Am vazut la un moment dat o discutie despre medici si spitale, respectiv sume solicitate/oferite. Eu am nascut la sp. Elias, si imi pare rau ca nu mai retin cine urma sa nasca acolo, dar etajul maternitatii este singurul renovat din tot spitalul, iar rezervele sunt chiar langa neonato. Medicii sunt foarte competenti (eu am nascut cu dr. STefanescu Andreea, super doctor si profesionist si om), am oferit 1000ron, si aceia f greu primiti, abia inainte sa ma externez. Lasa de dorit restul personalului, respectiv asistentele, pe care le-as da pe toate afara daca ar fi dupa mine, mai putin pe cele de la neonato care pareau ca-si fac treaba.

Pentru Floricika, imi e greu sa-ti dau un sfat chiar daca suntem pe lp. Noi nu mai mancam noaptea de ceva vreme, DAR, zilele trecute s-a trezit pe la 03.00 si nu s-a lasat pana nu i-am facut un bibe de 8 masuri. Asa ca acuma seara ii pun in lp 4 masuri de cereale de la milupa, orez cu vanilie si doarme pana dimi la 06, prima trezire.

Tot mai astept vesti despre vaccinuri. Tot nu i-as face ROR, desi pediatra insista ca nu face probleme. Aveti idee cam cat are efect acest vaccin, adica cand ar fi urmatorul rapel? NU de alta, dar pe la doi ani as duce-o la cresa/gradi...

Pup fulgusorii cazaciosi.
Desi Ana Maria m-a surprins ducand mainile in fata la cazaturi, azi tot a dat de vreo doua ori cu capul in ceva.

Lumi_c, si pe Ana o mai apuca urlatul in carut si trebuie sa vin cu ea in brate, din fericire are doar 8,5kg (imbracata)

Pe zi ce trece ma surprinde cu cate ceva: zice papa la mancare si pleoscaie, zice apa si se duce la bibele cu apa, numai ma-ma arunca asa aiurea.
Va pup pe toate cu mare drag

Angi de bebe Ana Maria (03.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Buna seara1

Cred si sper ca incet incet isi face antibioticul efectul. Inainte de culcare avea "doar" 38,1. i-am dat totusi o doza de nurofen.

Andre, bine ai revenit draga mea!

Magda, bine mai spui . Eu promit sa nu mai ma plang niciodata ca ma trezesze ptr tzitzi. El sa fie sanatos. Tare ne-am mai chinuit zilele si noptile astea.
Multa sanatate puiului tau.

Floricik, stiu ca iti este greu cu atatea treziri ...dar iti doresc din suflet sa nu le experimentezi pe astea prin care am trecut eu noptile astea.

Avalon, sanatate puilor si sa scape cat mai repede de tuse.

Monis , am incercat tot ce zici tu acolo. Scadea pana la urma...dar cu chin mare. Ce crezi ca faceam acum doua nopti pe la 3 dimineata? Baie lui David. Cel mai nasol a fost ca ma trezeam, il verificam si avea 37,5...intr-o ora (in care mai atipeam si eu) depasea 39

Ma duc si eu langa puiul meu ca nu mai vad nici tastele bine.

------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput