La Dovlecelu' Vesel (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

luto ce mortal e davidutu !! si ce frumos povesteste ..si mama lui povesteste asa fain, dar ar trebui sa fie mai de gasca, eu asa cred! dragii mei dragi!

miha, eu sunt pro , go for it!

Faceam si eu un inventar al cuvintelor pe care le pronunta my carin la 1 an si o luna ..
Sunt putine, dar eu sunt mandra de ea
Cam asta zice :

mama
tata
ma (adica maia, bunica-sa)
tada (tava)
nenea ( cand ne holbam pe geam la trecatori ..nu stie exact ce inseamna, mi-am dat eu seama)
tante (adica tanti..asta e new, tot pe geam il striga)
papa (care este si 'la revedere' si 'hai sa papam' si 'vreau apa', se pronunta la fel )
gaga (lady gaga, edident, ce credeati ?)
da (raspunde cu 'da' cand strig dupa ea daca dispare in alta camera )
alte cateva onomatopee (hmhm, fasfas, didi, dar astea nu-s cuvinte,nu?)
ne, ne (adica nuuuu)

hmm, deci fro 9-10 cuvintele ...acum dupa ce am scris parca mi-e jena sa va spun ca vine mama lu' stefi si-mi darama tot esafodajul sperantelor..


editez c-am dat cut la raspunsul pt luto

she is my baby ...she is my all ! _ Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Salutare!

Primiti cu capra?

---
mami de minunata si cuminte (22.09.2009)

Multumesc lui DD.


aha, acum pricep, in magazine sunt la vanzare mosi de ciocolata, tu vii cu capra....vine Craciunul mai devreme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Salutare!

Primiti cu capra?

---
mami de minunata si cuminte (22.09.2009)

Multumesc lui DD.




raspund in consacratul meu prost gust : numai cu crocodilu'

da ce stie sa faca?

she is my baby ...she is my all ! _ Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

Luto mortala ca de obicei Pupici lui David de la Isabela ca parca ar fi frati (cu exceptia ca noi asa facem in parc nu la gradi, ca inca nu servim gradi). Dar eu cind vad cum ajunge Isabela acasa (o mai duce mama in parc) imi vine sa imi dau palme...numai ochii i se mai vad asa murdara e. Si plange de vrem sa o punem in carut de ne stie tot cartierul. No...ca v-am parat-o...in rest e un copil minunat, dulce si pisicos...

Miha (mami de Josh) fac rost de prezentare si ma prezint cu date concrete...ce pot zice cert e ca metalele grele sunt in concentratie mica...dar astea se acumuleaza...luam un pic din miere, un pic din salata, inca un pic din apa si tot asa...ne miram ca la 50 de ani dam in Alzheimer

Miha94.... Despre masina nu imi dau cu parerea ca eu una nu am. Atat imi place si mie sa fac: sa spal vase..ca le spal analitic...din multe ape si cu detergent bio. Si in timp ce spal fac scenarii ( a la Agata Christie ).

Va multumesc fete de intrebari...cred ca va dati seama din raspunsuri ca nu sunt bine...dar eu nu imi pierd speranta...

Seara faina, va !

de printesa Isabela Maria - 15 septembrie 2009
Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui miha74

seara buna si de la noi!

eu intru scurt, direct si la subiect ( nu va suparati pe mine, nu?):

sotz vrea sa imi ia o masina de spalat vase (cado) si acum umbla brambura prin magazine.
a mai citit el si pe forumuri, a mai intrebat pe la unul pe la altul...dar m-am ganidt ca voi ma puteti lumina, si astfel va intreb si pe voi: pareri pro/contra.

sar'na d'avance.

[


PRO DRAGA, PRO!!!!

Eu nu pot trai fara ea, fara ea, fara ea....sunt mai multe ele, dar doar una e masina de spalat vase .

---
mami de minunata si cuminte (22.09.2009)

Multumesc lui DD.


ok. deci sa accept cadoul
noi am avut cand stateam in Belgia..era din dotare, o foloseam foarte rar, era si cam zgomotoasa...dar eram doar 3 si era acum vreo 6 ani, acum s-au schimbat cu mult datele problemei, suntem 5 si banuiesc ca si modelele au evoluat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Vaiii,viata mea si-a bagat Alex colacul lui de wc dupa cap si acum nu-l mai putem scoate
..ne-am panicat la inceput dar acum nu ne mai putem opri din ras ...bad parents,I know

Mely ,mamica implinita de Alexandru (2 noiembrie 2007) si Razvan (21 august 2009)
Alex & Razvi
_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07

Vaiii,viata mea si-a bagat Alex colacul lui de wc dupa cap si acum nu-l mai putem scoate
..ne-am panicat la inceput dar acum nu ne mai putem opri din ras ...bad parents,I know

Mely ,mamica implinita de Alexandru (2 noiembrie 2007) si Razvan (21 august 2009)
Alex & Razvi
_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."





...sper sa nu aiba nevoie de el tocmai in momentele astea ...

she is my baby ...she is my all ! _ Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Monikus, imi pare tare rau ca te-ai hotarat sa nu mai scrii, poate dupa ce se mai calmeaza lucrurile pe aici o sa revii printre noi. Eu oricum o sa mai tin legatura cu tine si am sa te mai vizitez.
Miha, stii cine e noua mea prietena cea mai buna de vreo 2 saptamani???? Hai zi-mi, stii??? MASINA DE SPALAT VASE!!!! In sfarsit mi-am vazut si eu visul cu ochii!!! Ca mi-o doream de vreo 2 ani si mereu era la coada listei cu prioritati! Eu inca nu am mobilier in baie, dar am Masina de spalat vase!!! E minunata!!!! Sa nu te iei dupa ce mai citesti pe forumuri, cum ca nu e buna, nu spala bine, etc, etc. Spala perfect scumpa mea prietena, chiar si la program economic ies vasele impecabile. Am incercat sa pun si vase cu mancare intarita de vreo 2 zile, oale, tavi in care facusem mancare la cuptor, vase de iena, etc, minunate toate au iesit!!! Asa ca nu mai sta pe ganduri, cumpara-ti neaparat una, mai ales la ce familie numeroasa ai tu! Eu am Bosh.
Aceasta a fost Oda pentru prietena mea cea mai buna!
Luto, astazi cand ii cumparam niste dresuri Emmei cu pisicute, la ce crezi ca ma gandeam: ai ghicit, la dresurile acelea minunate pe care ti le-a trimis mamica ta anul trecut si nu ai stiut sa le apreciezi! Sunt minunate, mai, trimite-le la fata daca tu nu le vrei. DIn alea as purta si eu iarna, ca mereu imi ingheata popoul pe frig si ger.
Diamar, cunoastem cum e cu dulciurile de la prieteni, bunici, etc. Eu cand l-am lasat anul trecut pe Andrei o luna la mama l-am luat acasa mai gras cu 1,5 kg. Efectiv am avut un soc cand l-am vazut, m-am speriat groaznic. Mi se parea obez, am intrat in panica rau. Mama ii lasase la dispozitie in permanenta un plateu cu diverse: biscuiti, fursecuri, prajituri, bomboane. SI asta micu se servea din ele de cate ori poftea, adica nonstop banuiesc eu.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

seara buna

luto...sunt sigura ca david are potenital de mai mult...asa am eu incredere in el

miha, sa nu fie nimic contra, ca si a mea vine sambata, asa sa ne ajute Dumnezeu...NU ESTI O MASINA DE SPALAT VASE..stii reclama aia, eu am maaaare incredere in reclame, daca aia asa zice...asa tre' sa fie

uka....desi nu suntem la competitie, asa cum bruz li il bate pe van dam, asa si stefi zice cuvinte mai multe decat carina sau daca nu mai multe, macar cu voce mai groasa, ca e barbat
: bobocii, pocu (porcul), capca (capra), catea (cartea), cocociu (cocosul), popo (pomul), bocu (becul), pooooo (ploua, dar nu stie ce inseamna, la el mereu ploo), dupa care urmeaza cele clasice: mama, tata, papa, aaaaapa, caca
iar andrei se plimba cu galeata in cap


Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.

www.13enterprise.co.uk/index.php?dot=common/home" target="_blank">afacerea lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

uka- sar'na de raspuns. esti fan de vreun model anume?
sau alta intrebare- mai lata sau mai ingusta?
sotz e pentru bosch de 12 sau 13 (?) seturi


cat despre cuvinte, eu cred ca frumoasa Karina este in top noi din cand in cand spunem mama, tata (mai des) si striga Tei (matei) si nana (laura)...si cam atat.
oricum Matei nu a spus nimic pana pe la un an si 6 luni, adica nimic nimic, asa ca sunt super multumita de Iris

Mergi la inceput