Albinute & bondari de mar-apr '07 (150)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Acuma nu stiu de unde s-a virusat. Ca intr-o zi de gradi nu cred ca are timp, asa ca tind sa cred ca a luat ori de la salina ori de prin autobuzele cu care ne preumblam pe acolo, desi nu e aglomeratie deloc in ele. Insa nu renunt pentru ca in afara de febra aia, fata mea zici ca e sanatoasa tun. Asa mananca si doarme ok nu se sufoca ca alte dati. Poate ca ajuta si faptul ca inchid caloriferul peste noapte, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

PROBLEME la masa? Pai si noi. Iar rezolvarea lor tine de f multi factori: ce a mancat in ziua respectiva (daca a mancat acceptabil insist mai putin pe masa respectiva), de ce fel sunt mofturile- nu vrea sa manance singura sau nu vrea sa manance deloc, sau vrea sa se joace si nu are chef sa stea la masa si de rabdarea mea. De multe ori am rabdare si o rezolvam destul de bine dar mai sunt si momente cand se tremina cu cearta, pedepse (nu ai voie cu jucaria x- aia din cauza careia nu-i statea gandul la masa)si ridicat de la masa (desi asta ma doare pe mine si nu pe ea).

KITTY- intelesesem si eu ceva cu statul in casa dar speram sa nu fie nimic. Iti doresc multa sanatate si profita de timpul petrecut in casa cu cei mici (dc starea iti permite).

ELPOWER- multa sanatate si tie si micutei. Iar despre sitemul nostru de invatamant.. ai mare dreptate dar nu se va schimba nimic ba mai mult, de la an la na va fi mai rau din cauza personalului necalificat care intra in sistem.

LAINA- e vorba de o gradinita privata? Ca nu mai stiu sigur. Daca e gradinita privata te duci si le spui ca vrei sa o muti inapoi la grupa mica normala, nu baby sau sa o ia si pe ea la cursurile optioanale sau iti retragi copilul (asta sigur functioneaza) pentru ca nu mi se par absurde cerintele tale. Maria avea 2 ani si 7 luni cand a inceput grupa mica anul trecut intr-o gradinita de stat si iti spun sincer ca cel mai bine s-a descurcat la engleza si dans. Engleza pentru ca-i place ei si aveau o profesoara super si dansul tocmai pentru ca era mai mica decat ceilalti si probabil la dans se simtea cel mai bine. Problemele intampinate au fost mai degraba la toaleta ca era singura atat de mica de statura care nu se putea urca fara ajutor pe wc (nu au acceptat inaltator ca sa nu se accidenteze copiii in baie) si la colorat ca mult timp nu se incadra deloc in tipar.
Legat de culori- Maria le stie corect in engleza dar in romana incurca verde cu albastru (anul trecut incurca rosu cu verde si era mai grav) dar nu ma stresez.

ROXANICI- Horia mic are abia 4 luni ? Ca-mi pare mult mai mare din poze. Sta peste Rares, par f atasati unul de altul, are o privire asa inteligenta si ghidusa..... Si e tare grasunel. Vreau si eu ca bebe 2 sa fie mancacios si linistit. Se poate? Cum ati comandat voi al doilea copil sa iasa asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

multumesc pentru mesaje. ma voi duce acum sa vorbesc cu personalul, sa vad daca a existat si vreun alt criteriu de mutare. daca nu, as cam vrea sa o mut inapoi, sau cel putin sa faca si ea optionalele acelea.

Pentru ca...daca voiam doar sa coloreze si...asta putea sa o faca si acasa, sau la o gradinita mai low-cost, cu pretentii mai reduse. Or eu vreau sa evolueze, sa fie trasa ea in sus de ceilalti copii. Cum am zis, ea nu are o pronuntie complet corecta, sunt anumite sunete care nu-i ies, dar s-a mai perfectionat, oricum, in ultima vreme.

ELA, multa sanatate, si sa scapati cat mai repede de probleme!

PISIK, tare imi place cum scrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

multumim pt cuvintele frumoase la adresa baietilor.

Rein,


Pisimatza, alea is picaturele, extract din muguri de....; oricum nu are sens sa ii dai o suta odata... zici ca homeopatele se iau numa cu reteta?! si io vroiam sa imi iau ceva remedii pt copii


mai, cu fratii ce sa zic, ma simt bine ca ii am pe amandoi, l-am vrut pe horica si mi-a si iesit; cred ca mi frica sa zic ca sunt implinita dar mi-s asa de dragi amandoi....
va doresc tuturor celor ce isi doresc mai multi copii sa ii si aiba si sa ii creasca in liniste.

Tzuna, bb2 sigur va fi grasunel. O sa fii mai relaxata si totul o sa iti para si mai usor si bebelusul va creste bine. Stiu ca Maria a avut ceva reflux cu care v-ati chinuit si poate de aia a fost maruntica.


Laina, musai tre sa iti zici punctul de vedere si ce anume astepti tu de la gradi.


Gabi, rares bea 2 pahare de lapte pe zi. sa fie un 200 si un 250ml cam asa' bravo lu Tudorasca!!!! astept si io ziua aia in care va manca si rares.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna seara!!
dau un ceai cu lamaie si budinca de caramel cu gutui.

deci azi m-ati ofticat groaznic!!!! ati scriiiiissss .... nu va mai opreati si nu aveam timp de citeala! abia am mai tras un ochi vedeam cum se umplu paginile.

roxana ti-a iesit bine horica, ce sa mai. aproape ca am inceput sa te iert!
rein la tine cred ca e hai mare cu ulcelele (de mult ma tin sa te intreb de unde faza cu ulcelele? )

pana una alta eu sunt singura acasa si astept sa treaca zilele si delegatia si sa il aducem pe matei acasa pt ca este foarte pustiu fara el.

la capitolul mancare in ultima saptamana si in viitoarea saptamana avem si vom avea asa: ciorba de perisoare, salata beouf, orez sarbesc cu friptura de pui, ciorba de fasole uscata, conopida pane, snitele, pastrama la ceaun, ciuperci cu verdeata la cuptor, ostropel de curcan.
desert ... budinca mai sus mentionata de care mi-e pofta de 1 an! am luat niste gutui bio bio de la piata.

sanatate tuturor si mari si mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Ioana esti tare cu lista de feluri de mancare. Pe mine abia la 12 noaptea poti sa ma intrebi ce gatesc a 2-a zi ca atunci ma gandesc daca sa scot sau nu carne din congelator. Pentru urmatoarele zile nici gand, oricum gatesc si-mi ajunge 3 zile sigur.
Am niste fixuri in schimb de mai mare dragul: de exemplu n-am cartofi de o saptamana ca eu nu cumpar decat de la piata si decat de la om alb. Si pana ajung la Gemeni... ca de la Obor nu mai cumpar.
deci nici atat nu pot sa planific daca n-am ingredientul de baza macar. Noroc ca am din altele la congelator si ii mai fentez cu un dovlecel, ceva. (eu gatesc de nevoie)
Treaba cu ulcelele se trage de demult, maica, de pe vremea cand se asezau ulcelele randuite frumos in cui. Vorba e preluata de la bunica sotului de la Braila care avea 4 nepoti apropiati ca varsta si pe care ai lor ii insirau frumos la poza ca in rest nu-i prindeau.
Uite cam asa: www.muzeul-etnografic.ro/_Images/Content/galerie-foto-tipuri-zonale/Bedeciu/bedeciu05-large.jpg" target="_blank">ulcele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata!

rein eu fac invers: ma gandesc intai ce pregatesc de mancare si apoi iau "ingrediantele". si gandesc pe termen lung (1-2 saptamani), ca sotul este mofturos si fitzos. de obicei ma orientez in functie de ce carnuri am in congelator si doar legumele le mai iau de pe la piata. de fapt nici macar la piata. eu merg la kaufland sau real ca imi sunt in drum spre casa.

sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Siuta
Laina-referitor la engleza- testat pe Veve si pe taica-su in paralel..veve pronunta mult mai usor si retine mult mai usor plus ca m-am trezit cu ea fredonand un fragment din desenele "Printesa si Broscoiul"
Ioana ce de minunatii gatesti.Pupam sa treaca dorul de Matei
Ela -insanatosire grabnica

http://www.youtube.com/watch?v=4lgT6KjK3N4

O zi cat mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata!
Multumesc de cafea, aici am baut-o cu voi.

Pisik cat de mult imi plac mesajele tale, ti-am mai spus eu...am senzatia ca esti atat de prezenta pentru fiecare in parte.... (vezi..asta ma face sa nu prea scriu cand ma simt mai absenta, compar cu stilul asta atat de viu si nu-mi place sa o fac doar de complezenta, doar sa semnez condica).
De Raul...stiu, tu l-ai placut mult (de fapt e un copil foarte iubit de lumea din jur). Media lui...am spus ca are capacitate, scris-cititul nu merge cum trebuie. Ieri, ca sa ma contrazica mi-a adus carnetul cu primele note pe clasa a cincea: cinci note de zece...m-am bucurat normal, l-am tachinat toata ziua si i-am spus "premiantul clasei"
Relatia mea cu el e foarte calda - discutam foarte mult, facem multe lucruri impreuna, ne pupacim si radem - doar ca eu la nervi si agitatie ii mai "dau" cate una (cuvinte, nu ii dau la propriu) ceea ce cred ca lui, sensibil cum e, ii face mult rau. La asta am eu de lucrat.

Rox, te-a muiat Rein...ce-i cu vorbele astea...supeeerbeeee

De engleza: si mie mi se pare ca acum prind mult mai repede, mai ales pronuntia, Giulia repeta dupa Raul cand el invata si suna mult mai bine la ea decat la el. Eu ma feresc sa scot vreun cuvant ca am o pronuntie dezastruoasa si nu vreau sa se ia dupa mine.

Rozi chiar am vazut intr-o zi ca erai in cautare de desene animate subtitrate in limba romana si am vrut sa-ti spun ca mi se pare foarte bine sa le auda in lb engleza, invata foarte repede asa. Parerea mea - daca tot stau cu ochii intr-un ecran, macar sa invete ceva din asta.
N-am putut vedea poezia veveritei ca nu stiu de ce nu mi se deschide (adica stiu eu, dar deocamdata nu pot face nimic), dar mi-a spus cineva care a vazut-o ca e o poezie lunga. Felicitari!

Cu mancarea - eu trec prin faze diferite. Am avut perioade in care parca asta imi era scopul in viata, sa fac mancaruri cat mai grozave, spectaculoase. Apoi m-am saturat si faceam un efort sa-mi hranesc familia, strictul necesar doar. Acum, poate si pt ca e toamna si sunt nevoita sa stau in casa mai mult am reinceput sa fac, desi nu foarte entuziasta. Doar praji si torturi fac cu mult chef.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

'neata!
jo, m ai innebunit cu meniul tau, m am inspirat si eu si le trag o fasole cu ciolan azi si niste conopida pane(n am facut niciodata dar ar trebui sa fie buna rau!).
cum gatiti dovleceii? fiica mea manca numai suflel dar acum nici pe ala, si daca i vede n mancare o refuza. iar mie mi plac de mor.

rein esti de belea cu vorbele tale mestesugite si pozele pe masura! (du te si ia ti cartofii aia, ca doar sint aceiasi peste tot )

laina: ai atacat problema ieri? cum a fost?
eu ma intreb daca limba engleza de la gradi e cam bani dusi si vreme pierduta. cand eram si eu mica faceam engleza si franceza la camin. in clasa a doua am inceput engleza la scoala si nu mai stiam un cuvintel. si de invatat engleza, n am facut o nici la meditatiile platite de ai mei in scoala generala, ci am invatat bine in liceu, cand m am rockerit si trebuia musai sa nteleg ce canta aia, asa ca m am pus pe studiu individual.
dar ptr copiii nostri nu sint convinsa ca e tot una, ptr ca ei sint expusi mediatic limbilor straine, fata de noi. filme, desene, muzica...
asa ca pendulez intre nesiguranta si certitudine.
in fine, am platit la gradi si m am minunat cand nana mi a zis intr o zi "take", asa se spune in engleza sa iei! ea, acre la gradi sta separat la lectii, pe un scaun verde, si nu participa la nimic, asa de a naibii, sa ma convinga s a n o mai duc...

la noi e cald si soare, minunat de plimbat pe afara cu copiii. sa aveti o zi insorita si voi!

Mergi la inceput