Copilasi de Iulie - August 2004 * 58

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata ! Asta daca poate fi buna, la Bucuresti e o vremeee ... Sper sa nu regret ca mi-am trimis copilul la gradi, ca nu i-au trecut mucii ca lumea inca, ba unde incepuse sa si tuseasca olecutza !?
Nu are nimeni neshte soare pe undeva sa trimita si aici ??
O zi linistita va doresc !

Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

A adus John niste soare de Las Vegas in valiza...
Va invit la cafelutza, azi cu ciocolata si nuci de macadamia (asta a fost cadoul pentru mine, cafea cu diverse arome, te saturi din miros!)
Eu le tin si azi pe maimutze in casa desi in principiu le-a trecut. Au chestia aia de dupa raceala, muci intre nas si gat care mai raman cateva zile ...nu stiu cum sa explic.Asa ca pe vremea asta kkcioasa nu as vrea sa culeaga un bug nou de la gradi.

Sincer credeam ca sunt singura care are manifestari din astea de rau cand sunt fetele bolnave ...ma gandeam ca-s dusa cu capul (nu ca m-ar mira prea tare )

Retete usoare:
Pandispan
(eu il pun in tava rotunda)
7 oua
7 linguri apa
7 linguri ulei
1,5 cana faina cu varf
1 cana zahar
1 praf de copt
zahar vanilat
coaja rasa de la o lamaie

Bat albusurile separat cu jumatate din zahar pana se fac ca bezeaua, frec galbenusurile cu restul de zahar, zaharul vanilat si coaja de lamaie, pun apa, pun uleiul, omogenizez, adaug faina amestecata cu praful de copt si apoi amestecul cu galbenusurile si albusurile spuma se omogenizeaza. Torn in tava cu hartie de copt.

La copt am o problema , in principiu 40 de minute la 180 grade...

Biscuiti cu unt:
300g unt
500 g faina
1 ou
1 lingurita praf de copt
2 pliculete zahar vanilat
o lingura de apa sa se desprinda coca de pe peretii vasului
(alune, stafide, rahat daca vrei sa aiba fatza comerciala sau alt gust)

Mesteci ingredientele pana se obtine un aluat omogen care se desprinde pe peretii vasului, imparti in patru bucati pe care le invelesti in folie si le pui la frigider. Dupa doua ore le scoti pe rand, intinzi o foaie subtire (cam 1/2 cm) si decupezi forme, daca nu ai forme cu un pah mare faci semiluni.
Pui pe tava cu hartie de copt la cuptor 15 minute la 200 de grade (si la asta am probleme cu gradele...:)))
Daca presari niste zahar pe ei si-i pui in cutie de biscuiti te tin pana la Craciun!

Azi ne fac analize asa ca sunt nemancata...si se vede
O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Trimit eu un fel de soare care mai apare printre norisori
Buna dimineata !
Cristal, ce bine suna cafelele tale
Eu raportez ca tusesc tot mai rau cu tot cu pufaitoare si medicamente da` in rest n-am nimic deci sunt bine
Giulik e ok, ma rog, aseara a tras o voma nu se stie din ce cauze, s-a ridicat la un moment dat si a zis ca ea va vomita sigur azi. Si am stat noi asa si am asteptat si ne plimbam pana la baie si inapoi. Culmea e ca ieri n-a mancat nicio porcarie, nici macar ciukalata , am uitat si de pizza si de prostii. Apoi a dormit beton si de dimineata era vesela.
Ieri la gradi i-au cantarit si masurat: 22 kg mandra si 128 cm. Bine si-asa.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata, neata de sub ploaie...
La mine la mosie a suflat toata noaptea un vant de ziceai ca ne ia pe sus ca pe Dorothy... dar uite ca suntem ok...

La servici e asa si asa, ma dispera sedintele astea nesfirsite...acasa ma dispera Tudor care se uita zilnic la Cars cap-coada... aproape ca-l stie pe dinafara...si evident ca am inceput sai imbogatesc pe cei care se ocupa de industriile conexe - am produs deja miniaturile la majoritatea masinilor, cumpar revista cars, avem farfurie in care maninca si in care pe fund e Fulger, avem pernuta cu acelasi personaj, etc, etc, etc....si evident Mos Craciun Tb sa-i aduca un Fulger micut sau un Thomas si un Percy micute si ele...
Cu Stefan inca nu stiu ce sa produc de Craciun - ma omoara cu pianul - i-am cumparat deja o mini-orga pe care planuiam sa i-o dau de Mos Niculaie, dar mai vedem noi pina atunci...

Cam atit de la mine...

Edit - Roxana sau Daria - nu ma uitati si pe mine cu site-ul de covoare please!!!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

dati voi cu soare ca io dau cu ploaie d`aia mocaneasca;))
mey, io le-am dat stan si bran cit am putut, vad c`au devenit interesati de personaje:D
cristal, listat, arhivat:D, nu stiu cum is nucile ala da` miros pin` la mine;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://www.diego-romania.ro/magazine.php
Leeloo, am uitat. Deci: te uiti si daca ti place ceva imi zici si cumpar eu si ti trimit cu posta asa am mai procedat si fu bine tot.

De Craciun Giulik va primi muuuuulte sute de margelute Beados si celelalte, Hama - le va primi de MoshNicolae stiu, sinucidere curata, dar decat Moonsand

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

azi am fost cu Luca la control..dr spera la o evolutie mai buna (si noi la fel!)..asa ca continuam cu corticosteroizi local..ne-a dat iubitul meu ..ELOCOM!...asta este singurul unguent cu care-mi trecea in tinerete eczemaAsa ca nu a fost la gradi..

Multumesc pentru retete..si tie Bunny!As fi vrut fara parf de copt dar daca nu se poate..nu se poate..Monica si unde pastrez biscuitii? Imi trebuie forme pentru ei ??..ca nu am citit pana la capat.
Macadamia spui??..superrr!!
Gabi nu astepta link de la Rox..este fugita in .Germania!
Stan si Bran la noi nu a prins..ce-i drept am luat doar un DVD..
Am luat in schimb Povestile romanilor..este super!

Ieri faza..citeam Fram..moare mama lui..si Luca incepe sa planga..m-am saturat! Friday a murit (in filmul RCrusoe), catelui lui Robinson la fel si acum si mama lui Fram..nu mai vreau astfel de povesti!
..sau ieri incerca sa-mi spuna ce poveste trista le-au spus la gradi.si la sfarsit se intoarce cu spatele..sa nu-l vad ca plange..murise frunza din poveste care avea viata pentru ca nu a mai venit nu stiu ce pasare pe ea...ce ma fac cu cupil asa sensibilos??

Apropo de filme are cineva Arabella?? Nu o gasesc si cred ca iar placea mult..

Daria iar bolnavioare??? ..Eu sunt intr-o stare virusata de vreo luna..nici prea prea nici foarte foarte
Monicule sanatate si voua!
Adela cum este Mara azi?
Ioana pe unde umbli?

Cadouri de Craciun nu m-am gandit...si nici nu vreau sa vina!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222


Ioana pe unde umbli?

...prin ploaie pe unde sa umblu...azi am avut primul partial cu studentii boboci,am fost sa iau cupilu de la gradi ca bona nu se simte prea bine...am cautat stomatologi cu nerfi tari,avem intalnire cu unu dupa amiaza,sper sa am succes din prima,daca nu mai am vreo 2 pe lista...culcat cupil,pus de facut mancare pentru maine ca miercuri este ziua mea plina de ore
La multi ani lui Luca,cu intarziere dar din tot sufletul!Sa fie sanatos si norocos!!!
Meii la mine nu prea a avut rabdare sa-i cetesc Fram ursul polar(de fapt ea vrea sa o termin intr-o seara)....am descarcat insa filmuletul "Saltimbancii" care cred ca este ecranizare dupa carte.
Meii si zici ca Roxi a fugit in germanika?...mamaa ce as mai fugi si io un pic,da'n tarile calde
Nici noi nu ne-am gandit la cadourile de craciun,in afara de eternul cadou "catzelus rasa beagle,pe care o sa-l cheme Pongo"....in schimb daca am noroc de un stomatolog bun,vreau sa merg cu mandra sa-i rezolv maselutzele...pentru fiecare cere in schimb cate ceva,in afara de colectia de minerale si cartile disney
Aseara am avut o discutie pe tema "cum adica dragostea-i oarba si surda??"...am incercat sa-i explic eu cumva dar nu prea a inteles asa ca am trecut pe concret "pai cand m-am indragostit eu de tati degeaba imi zicea lumea ca vorbeste cam tare sau ca are urechile mari,ca eu nu auzeam si nici nu vedeam,eu ziceam ca-i Fat-Frumos!"...."aaa,dar acum am observat ca ai inceput sa mai auzi si sa mai vezi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dar Lumea insectelor - ati vazut ??? Tot DeAgostini.
A aparut ieri primul numar, cu scorpion in miniaturain cutiuta
Noroc ca Giulik nu s-a uitat prea bine altfel o puneam cred

Care ati trimis oleac` de pluoaie si`aci, ha ?

Kim, Elocom imi suna cunoscut si mie - am folosit la Giulia pt dermatite de contact parca asta era denumirea. Asa ca va dorim sa-l folositi cu spor si sa va vindecati rapid

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Gabi, vezi ca au dat faliment (cica!) aia de la Cisnadie si au lichidari de stoc. Au un depozit la Home&Design Mall (adica depozit d'ala in care erau covoare cat vedeai cu ochii, de acolo am luat covor pentru sufragerie).

Olivia, se poate cu mai putin praf de copt...si daca pui bicarbonat de sodiu tot p'acolo e.
Olivia, eu am tinut biscuitii in camara dar nu au rezistat nemancatzi pana la craciun .
Daca nu ai forme poti folosi un pahar ca sa faci semiluni.O iei dintr-o margine si ies o gramada de semiluni...:)))

Noi avem colectiile de povesti care au aparut dar seara la culcare tot alba ca zapada sau cenusareasa de la Disney citim Biata Mariuca trebuie sa asculte povestile care ii plac Ioanei...


Mergi la inceput