Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Tatiana felicitari pentru ambele evenimente, de mare importanta in vietile voastre
cum sta micutza cu pofta de mancare?

legat de mancare?oare e posibil ca unii copilasi sa aiba nevoie de diversificare mai devreme de 6 luni...
Pruncul meu, care sta cate putin in fundulet fara sprijin, a inceput sa faca ochisorii ca de melc cand mananc langa el, si sa se linga pe buze
nu mai spun ca"papa" cu multa pofta probioticul si tipa ca mai vrea
eu tin la termenul de 6 luni dar oare el e deja pregatit?

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monyca.C

A jucat Dinamo - Steaua..nimic nou, poate ca stiati..sotul meu normal ca s-a inchis intr-o camera, inchis toate usile dupa el si eu m-am dat cu capul de toti peretii...
am zis ca ma sinucid..in situatii de genul asta, repetandu-se cateva zile, chiar si mai multe la rand, orice om normal o ia pe aratura..am inceput sa tremur si mi-au aparut niste pete maronii pe corp..mama zice ca pot fi de la ficat in situatii de oboseala si stres pot aparea

Mamica fericita de EVA PARASKEVA (22.09.2008) si mic, mic NICOLAS TIMOTEI (20.04.2010)

"Nimic nu este mai mare ca omul cu Dumnezeu si nimic mai mic decat omul fara Dumnezeu"

''Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga...''


Monica, la noi a fost invers...adica Sonia s-a culcat ca de obicei inainte de 8 iar de Razvan s-a ocupat sotul cu citit poveste, spalat pe dinti, spalat cuculet si tot ce inseamna ritualul de culcare pt ca eu am intrat la 220V din cauza derby-ului. Macar a meritat si m-am culcat super fericita

Eu zic sa nu te panichezi, poate e doar un moment trecator,...incearca totusi, pe cat posibil, sa pastrezi ritualurile dinainte de somn ca si pana acum chiar daca ti se pare ca momentan nu functioneaza. IAr de Eva sunt sigura ca va avea tatigrija seara ca doar nu joaca Dinamo-Steaua in fiecare seara (pana in retur mai sunt niste luni bune).
Cu petele nu stiu ce sa zic decat ca prietena mea a patit ceva similar. Dupa nasterea ambilor baieti i-au aparut pete maronii, destul de mari pe gat, piept, brate, sale si bazin si toate astea din cauza stresului si a spaimei (primul baietel a avut tripla circulara de cordon, a luat APGAR 5 si i s-au dat 0% sanse sa supravietuiasca noptii iar pe al doilea l-a nascut la 33 s si era "cat o sticla de Coca-Cola", cum glumeste ea si la fel, cu sanse mici sa fie bine....acum au 4 ani si 7 luni respectiv 1 an si 5 luni si ii rastoarna casa cu energia lor). Petele s-au estompat dar nu au disparut inca! Sanatate multa si o rezolvare a problemelor optima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!Sau pot spune buna seara,ca nu am dormit deloc,sunt high.Off,raceala asta mi se pare o lupta cu morile de vant,dupa ce aproape ii trecuse acum e mai rau decat la inceput,aseara a avut si febra,39,2..i-a pus sotul sosete cu otet(eu nu prea am vrut,dar el e pro tratamente babesti-bai fierbinti,picioare in apa cu sare,ceaiuri fierbinti etc),totusi i-am pus si un supozitor si a scazut febra.Oricum a marait toata noaptea.Azi o sunam pe coana doctora,sper sa nu ne zica sa ne prezentam cu copilul in dinti la ea(cum are obiceiul) ca nu l-as mai scoate pe vremea asta pe sensibilos

T_ioana vrei scandal?Eu m-am "culcat" suparata din cauza meciului..a fost vrajeala totala,cum au dat stelistii un gol,culmea dinamovistii 2 intr-un minut,si nu oricum,ajutati de arbitru;care a fost cu sotul in scoala,era dinamovist de pe atunci
Si la noi tot la fel,partea masculina a familiei nu e microbist,dar eu ma uit cu mare placere.

Vero pe principiul ca toti copii sunt diferiti,au alt ritm de crestere,etc,poti gandi ca fiecare are varsta lui propice de diversificare,nu exista regula generala,mereu valabila;dar daca frunzaresti carti,articole etc peste tot scrie ca 6 luni e varsta ideala de diversificare.Nu stiu ce sa zic...noi am ales sa incepem mai devreme sa testam,si nu imi pare rau,se arata foarte interesat..

Taty_ana casa de piatra si o casnicie lunga si frumoasa!Felicitari pentru crestina mica

Si iar Vero,intr'adevar Mary tot nu a reusit sa o dea de cap cu webshotul,mereu ma gandesc cum sa o ajut,dar nu-mi dau seama dc nu-i merge...offf...

Monica.C si eu recunosc ca m-a amuzat imaginea din casa ta(imi cer scuze),dar sunt sigura ca peste cativa ani cand vei avea copii mari,vei povesti si tu razand de aceste momente.
Pana atunci te felicit pentru rabdare si persevrenta.



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Of.
Sarcina mea cu A. a fost foarte ciudata dupa primul trim.
Iar cand am anuntat la serv ca sunt gravida si eram normal...bucuroasa rau..sefa mea mi-a zis (inainte de felicitari si bla-bla-bla cum era normal) "si acum ce fac ? sa te felicit acum sau sa astept 3 luni?" - adica, poate patesc ceva intre timp. M-a socat in asa hal intrebarea ei - ca m-am fastacit si nu mi-am gasit cuvintele. Am spus doar un anemic "asta imi doresti?"
Am inchis telef si am inceput sa bazai. Cred ca o sapt am tot bazait...imi rasunau numai cuvintele ei in urechi.
Si ca o vraja urata...3 luni n-am avut nimic...si din sapt 17 au inceput problemele si a trebuit sa stau acasa in pat, pana la 39 sapt cand am nascut.
Din cauza stresului puternic de atunci, am facut vitiligo. La san. E o forma foarte rara. Un medic mi-a zis ca poate fi reversibil..dar cred ca la mine nu va fi. E micuta pata..dar este. Si trebuie sa am grija sa nu se extinda.

Asa ca...protejati-va nervii. Sanatatea e sfanta.
Mie imi pare rau ca am pus la suflet totul.


-----------------------------------------
Mami de Amy : 29.08.2006
Mami de Mihnea : 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Maryiti trimit pm
cris ...am ajuns sa nu mai mananc langa el de rusine..nu mai spun ca se intinde dupa cani, pahare, etc

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna dimineata si de la noi...

Suntem pe picior de plecare la medic, sper sa nu fie totusi nimic cu Tudor si merg doar pt linistea mea. Ma incurajez singura.

Monica, din pacate ma regasesc partial in descrierea faxuta de tine cu ce se intampla in casa. Si Matei al meu mai face faze asa, extreme dar destul de rar, iar la faza cu saritul in pat, la fel, si il apuca mai ales cand e si Tudor in patul nostru.

Tatyana, felicitari si multi ani fericiti !!!!!

Maribel, si tie spor la pregatiri si poate ca unele obiceiuri iti vor placea. Eu una, nu am vrut la mine la nunta nici un fel de chestii de-astea, ca ce cum era sa ma vada pe mine vecinii facand hora in fata scarii, sau cu lautarii dupa mine....nnuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu. Si parca acum am asa nostalgii...

gata, fug

Mami de Matei nazdravan si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata cu ploaie si vant

Daca si azi stam in casa ma sui pe pereti. Asta mic al meu mai doarme si el afara ca in casa are chef numai de guuuu, buuu. puf si auuuuu si numai daca stai langa el ca singur nu povesteste.Acu a adormit intr-un final dupa multiple maraieli.
Tatyana felicitari, Casa de piatra multa sanatate si bucurii si voua si micutei crestine
Noi la nunta nu prea ne-am tinut de obiceiuri ar fi fost si greu: mare parte din invitatii mei erau catolici (maghiari) iar restul ortodocsi. Deci ce sa respecti sa fie bine
In schimb am fost nasi si desi am intrebat daca va fi o nunta cu traditii ni s-a spus nu si in timpul nuntii sa te tii: strigaturi, cumparat mire, lautari, mers pe jos la biserica in august la 40 de grade 4km pana la biserica, slujba de 1 ora in care au curs apele de pe mine din cauza drumului, galeti cu apa si drum legat, jucatul gainii si altele de ne-au zapacit de bani nefiind prevazute. macar de stiam din timp.
Unele traditii sunt frumoase dar altele mi se par doar pentru un banut in plus.
Pup,

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

T-ioana sa ma tai de pe lista cu comenzi
am o matusa in italy si imi comand de pe e-bay si ea mi-l aduce de acolo
ca direct in romania,Mary, vanzatorul pretinde 30 de euro pe transport...oricum economia e mica in jur de 50 de lei

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

si eu sunt chiauna, tot cam de o saptamana sunt nedormita, nu reusesc deloc sa dorm noaptea. puiul meu micut si cuminte cu care ma laudam ca doarme de seara pana dimineata s-a sucit si acum nu mai doarme noaptea...doar cu tzitzi in gura, m-a capiat. cum ii scot obiectul sugacios din gura, cum protesteaza. azinoapte n-am mai suportat, ma dureau oasele sa stau in aceeasi pozitie, asa ca mandrul s-a multumit sa suga un deget, al meu . dar asa a tinut-o toata noaptea.

Monica, sigur nu ai povestesti de ce se intampla la mine in casa? (exceptand partea cu fotbalul, ca amandoi suntem insensibili la sportul asta...). dar copilul cel mare a avut in ultima saptamana o indispozitie (ca sa fiu blanda), astfel ca ne-a facut pe toti 3 sa ne dorim un concediu, urgent, undeva la loc cu verdeata.... l-au reapucat crizele de gelozie, il trosneste pe cel mic, tipa si tropaie ca nu vrea la gradinita, vorbeste in dodii, e plangacios si nervos, ma sfideaza (la orice ii cer, raspunsul incepe cu nu)...asta e, trece...

Sorana, abia astept sa citesti cartea aia si sa ne povestesti si noua, ca tare am uneori senzatia ca am dat-o rau in bara cu educatia celui mare.... macar sa imi confirme ca n-am luat-o prea tare pe aratura.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Salutare, dragi mamici si pui pitici!

Nu pot sa cred cat de mult v-ati conversat in ultimele 2 saptamani. V-am lasat la capitolul 21, iar acum sunteti la 28! Muuuult mai am de recuperat.

Noi am ajuns aseara pe la 10 acasa insa nu am apucat sa desfac bagajele iar acum incepe distractia... Suntem bine, am petrecut frumos aceste 2 saptamani de vacanta, am vazut locuri deosebite si am intalnit oameni frumosi. Se pare ca eu am racit putin insa buburuza mea e bine, nu a luat virusul de la mine

Vestea cea mare e ca deja ne creste al doilea set de dintisori, de sus. Chiar pe 11 octombrie, cand a implinit 5 luni, a avut o zi tare agitata, maraita, cu febra si atunci s-a aratat si primul coltisor. Nororc ca am avut Panadolul cu mine. In rest, buburuza e din ce in ce mai disperata dupa tati. Cand ii aude vocea il cauta mereu cu privirea, chiar si cand e la san, lasa sanul si il contempla Lui ii zmbeste cel mai des si numai el reuseste sa o faca sa rada in hohote. Bottom line, suntem BINE, am parcurs cu bine cei 4600 de km, iar acum suntem acasa.

Sper sa resusesc sa va citesc integral din urma si sa dau numai peste vesti bune. Acum insa ma apuc de treaba Va pupam!

Mergi la inceput