FIV in Ungaria 117

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

2 bobocei, cauta prontogest (100 mg). A fost singurul pe care PK l-a acceptat: cate o injectie la 2 zile. Concentratiile mai mari nu le accepta, motivul: faptul ca corpul este bombardat astazi cu 500 mg de ex (vezi Proluton), iar cu urmatoarea doza vii abia peste 5 zile si astfel corpul nu primeste constant progesteronul. Din pacate eu am gasit doar in Italia Prontogest, dar avand o ruda acolo, care tocmai se pregatea sa vina in Rom., am rezolvat. Cutia cu 3 fiole costa 5 eur. Sigur rezolvi cumva, bafta!

Anca
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Irami, frumoasa productie. cati puiuti aduci acasa?

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irami spune:

Multumesc :D ca o closca buna :)) Am decis sa transfer doar 2 si daca se poate sa-i congelam pe restul.Nu stiu daca am facut o alegere buna ca nu prea am avut cu cine sa ma consult insa imi era frica de tripleti ... Fiind primul FIV am mers pe intuitie. Maine la ora 12 voi face embriotransferul si voi ramane acolo pana miercuri dimineata, sa stau in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

fc anca,mie mi-a acceptat PK si Progynex-din Turcia,de 50 mg.
cutia cu 5 file costa 28 de lei.


3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna dimineata,unguroaicele mele.

mai fetelor,am o bafta de kko...azi am sunat la Medlife sa-mi fac programarea pentru eco de chisturi si programarile pentru ziua 6 de monitorizare ca stiti ca am stabilit cu PK sa fac prima monitorizare in tara si...dupa calculele mele...am toate sansele ca ziua 6 sa cada Duminica...in fine,mi-am facut si eu programari pentru Vineri si pentru Luni-poate am noroc si se nimereste asa...iar de pe 23 pana pe 30 Nov. lipseste Albu...asa ca se pare ca degeaba am obtinut eu invoire de la imparatie sa merg la Budapesta in ziua 8...cred ca voi fi nevoita sa fiu acolo din ziua 6.ca sa-mi iasa din cap ca-s grozava si e dupa cum vreau eu

adishor,maine vin la tine...am stabilit...la noapte imi pleaca barbatu la pescuit...asa ca maine nu mai scapi

mami laura,mi-a venit o idee...te sunt sa-ti zic.

va pup si va doresc o saptamana faina



3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna08 spune:

SAMIRA DE PE 23-30 NOIEMBRIE? PAI EU AM PUNCTIE PE 29 NOIEMBRIE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miro_bv spune:


'Neata fetele...

Multumesc celor care m-au incurajat si mi-au facut sugestii...
Analizele de trombofilie le-am facut inainte de acest FIV la Budapesta, la fel si cariotipul.
Singura "anomalie", dar considerata de PK ca fiind totusi normala a fost Mutatia A1298C - genotip heterozigot.

Intre timp mi-a mai scris PK, mi-a recomandat sa fac inainte de FET test de tolerantala glucoza si histeroscopie.
Cum poate influenta glucoza asta tentativa de implantare ?

Histeroscopia era singura analiza exploratorie care n-am facut-o pana acum ...
Totusi ...am avut vreo 3 laparoscopii...credeti ca la laparo nu se vede cavitatea uterina la fel ca la histeroscopie ?
Sau poate o fi aparut ceva intre timp (ultima laparo a fost ptr salpingetomie acum aproape 2 ani).


Pentru determinarea NK nu am facut nici o analiza pana acum si am tot citit aici.
Credeti ca ar trebui sa le fac de capul meu si care ar fi mai exact acele analize ?
Stiu ca s-au enumerat acu ceva timp , dar nu mai stiu cum sa le caut...

Ce mi-a mai scris si nu mi se pare deloc incurajator (de fapt citisem pe actele semnate la Kaali dar nu am dat importanta atunci): transferul cu inghetati are doar 60% sanse de reusita raportat la un "fresh" cycle.
Asta e pana la urma...daca tot ii am...trebuie incercat...

Trebuie sa merg mai departe, dar mi-ar placea sa pot pleca cu sanse mai mari si cu convingerea ca am gasit o posibila cauza si ca se poate trata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2bobocei spune:

Fc anca, multumesc mult pentru informatii, sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Miro, analizele ar fi astea
- Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea Imunoelectroforezei si Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK)
- ATPO
- anti-tireoglobulina.
- Anticorpi antisperma
- Factor antinuclear
La laparoscopie nu se poate vedea interiorul cavitatii uterine.
Se vede doar exteriorul uterului (pe langa altele - trompe, ovare etc).
Cel mai bn este ca FET-ul sa-l faci dupa ce faci histeroscopia (parerea mea).

28+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miro_bv spune:

Multumesc tamaryllis, asa zicea si PK sa fac histeroscopia inainte de FET, acu ma straduiesc sa gasesc dr cu care sa o fac...am citit ca ar necesita anestezie.

Si cred ca o sa fac si analizele celelalte...pentru linistea mea.
La Synevo oare le fac ?

Mergi la inceput