Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Sensibila, o pupam pe Gia cea scumpa! E ok mersul cu spatele, am citit despre asta in "Mama si copilul", ca pana la 8 luni unii bebici merg in 4 labe cu spatele sau diverse variatiuni.

Am si eu niste intrebari la capitolul alimenatie bebe:
Despre branzica:
- vi s-a indicat sa le dati o anumita cantitate pe zi?
- eu as vrea sa-i dau azi de 2 ori, am face cam 80 g, o fi mult?

- ati dat oua din comert copiilor? eu o tin fara ou de 5 zile pe Eliza fiindca nu am gasit la taran, si pediatra mi-a interzis sa iau de la magazin, nici macar Bio...

Multumesc!

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

CoriMami - eu vorbeam de mers in picioare tinuta de manute. De-a buselea nu merge deloc, adica in 4 labe, se mai deplaseaza in fata dar cu capul in pamant si impinge in picioare,mainile nu le foloseste.

de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai trec cateva retete pana m-or lasa copilasii astia ai mei.

PUI CU PIERSICA

(dupa 6 luni)

Ingrediente:

- 30 g de carne de pui fiarta, dezosata si taiata marunt sau mixata
- 30 g de orez brun fiert
- 1 piersica coapta
- 1 lingura cu suc de piersici
- 1 lingura cu lapte semismantani(pasteurizat)
- 1 lingurita cu cereale

Se amesteca toate ingredientele si se toaca sumar cu robotul de bucatarie, apoi se serveste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

CoriMami – eu i-am dat doar 1 date pe zi branzica, dar daca mananca pp ca nu are nimic daca ii dai de 2ori. Nu stiu sigur.
Eu i-am dat si de la taran si din comert. Si alea de taran daca sunt de cine stie cand … daca nu iaude la cineva cunoscut nu am incredere. Plus ca acum iarna se oua mai rar gainile si trebuie sa le si gasesti ca sa ii dai.

de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramy77 spune:

OANA,votat,User-ul OanaI a primit: 8 litri vin, 7 kilograme carne..

IRENE, ma bucur ca te simti mai bine, in sfarsit, nu-i asa?

Si eu am premergator, primit, dar nici eu nu o pun in el decat foarte foarte rar si foarte putin...de obicei daca merg la baie si o pun in fata usii in el, sa o vad...cam atat. Nici nu se omoara dupa el...

IOANAct, bine ca ati ajuns cu bine si vad ca va distrati...

SENSIBILA, fdulce tare Gia

MICHELLE, cred ca fiu-tau vrea sa fie sigur ca toate sunt de cea mai buna calitate, asa cum zici si tu

ATB, distractie faina la nunta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

CORI - Cu toate ca pare neimportant ai nitel grija cu cantitatea de branzica, mai ales daca o faci calcica. Poti sa-i inchizi mai repede fontanela si nu e bine. La astia mici cantitatile conteaza si diferenta alimentelor la fiecare masa la fel. Apoi, dandu-i des branzica ii cresti cantitatea de proteine si iar nu-i bine.
Nu inteleg exact de ce vrei asta.

Cat priveste ouale. Eu una consider doar o strictete exagerata sa manance numai de tara. Eu ii voi da, ca si Damianei, din comert. Aa, daca imi pica in mana si de tara nu voi zice nu, desi mi-e mai frica de produsele de la tarani decat de cele avizate si comercializate.
La oua voi cauta, insa mai repede de prepelita. Vin 5 oua mici echivalentul unuia de gaina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

mai fetelor va aud vorbind despre aspiratoare.. eu am avut ocazia sa testez aspiratoarele kirbey.. sunt foarte foarte bune, dar si exagerat de scumpe.. acum ceva ani cad am testat eu era 1500E stantard.. iar daca vroiai si periile si acesoriile de spalat covoare, canapele, sters praf lustruit etc, ajungea undeva la 3000E.. acu nu mai stiu cat costa.. au vrut sa-mi faca o demonstratie acu o sapt dar i-am refuzat

si culmea e ca se cumpara.. am vandut 2 la niste pensionari (ca se dau si in rate).. au fost asa multumiti de le ca au luat unu si pentru fata.. am ami vandut unu unei famili care stransesera bani s aia masina fetei care urma sa faca majoratu.. cand l-au vazut l-au cumarat si au zis ca vad ei cum fac sa ia si masina.. culme e ca si fata a renuntat la masina pt aspirator..aveau caine iar covoarele nu se mai vedeau de par.. dupa o monstra de aspirat si spalat am descoperit ca covorul era alb.. ei cica nu l-au mai vazut asa curat din magazin..

dar este foooarte scump



Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramy77 spune:

Eu oua ii dau Brianei de la mami,deci cunosc sursa. Asta deocamdata...la iarna cand nu se mai oua gainile...voi vedea, dar cred ca-i voi da din comert, bio.
ANDRA, frumosi papuceii si chiar ieftini, sa-i poarte Ianis sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

PUI CU GRAPEFRUIT

(dupa 6 luni)

Ingrediente:

- 20 g de piept de pui fiert si taiat marunt
- 1/2 grapefruit roz
- 120 g de iaurt gros (40% grasime
- 1 fir de hasmatuchi (optional)

Se curata grepfruitul, se desface in felii, se indeparteaza pielita fina care inconjoara pulpa fructului si se scot samburii. Se aseaza bucatile de grepfruit intr-o farfurie adanca, se adauga iaurtul gros si se striveste totul cat mai bine sau se mixeaza. Se spala si se taie marunt hasmatuchi. Se amesteca bine toate ingredientele, pana se obtine o crema, apoi se serveste.
(Se recomanda ca acest fel de mancare sa fie servit rece).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Vreau sa va spun cum faceti diferenta dintre oua proaspete si oua vechi.
Cele vechi sunt lucioase si de obicei se inchid la culoare. Cele noi au un aspect mai mat si la atingere sunt mai rugoase. Oricum, e bine sa asteptati 3 zile daca le luati de la tarani. Ideea cu ouale este sa cunosti sursa , ca la fel de bine pot sa hraneasca gaina cu rahaturi si tot nociv e. Eu am zis odata ca daca mor cainii imi iau 3 gaini pe care sa le iubesc :)

cu cele de prepelita nu stiu ce mare scofala o fi. la fel de stresate si hranite artificial sunt si prepelitele alea. m-as mira sa se mai pastreze ceva bun din ele.

Mergi la inceput