Bobocei sept-oct 2008, la 2 ani (314)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Lumi, eu sunt convinsa ca din cauza plecarii la job se trezesc asa hunii, copiii sunt extrem de sensibili chiar la cele mai subtile schimbari si in general somatizeaza mult, divers ... in cazul lor sunt agitati, dispusi sa manance peste nevoi ..
De exemplu Gruia, in ultima perioada a sarcinii mele, a fost cam 2 luni non-stop bolnav, m-am mai plans eu pe aici: ba viroza, ba muci si tuse, ba numai muci, ba numai tuse, ba enterocolita, ba niste bubite pe fata cat am fost in spital ... ma disperase, el fiind 20 luni un copil extrem de sanatos, cu o viroza usoara si roseola la activ pana atunci, in timp ce, in perioada de cate zic, mai sugea si colostru de la mine, nu a prea iesit afara, singura explicatie a fost legata de angoasa lui legata de ceea ce va urma .. acum vad ca e mai bine, incertitudinea lui s-a terminat (bine, e inlocuita cu alt stres, dar macar stie cu ce are de a face acum, zic eu) si pare sanatos .. deocamdata.
Acum vorbesc mult cu el, ii spun in 1000 feluri de 1000 ori pe zi ca il iubesc, incerc sa-i explic schimbarea, sa-i numesc sentimentele, sa-l accept orice ar face, chiar peste ceea ce as fi acceptat pana acum .. sper sa depasim cu bine acest inceput, pentru ca de asta depinde enorm viitorul.
Cel mai dureros pentru mine a fost si este faptul ca nu mai stie daca ma iubeste ... noi aveam un moment al nostru, seara, cand il adormeam, ii spuneam ca il iubesc, il alintam si-l intrebam daca si Gruia o iubeste pe mami si atunci el, tinand inca tzatza in gura , ma cuprindea de gat si ma tragea spre el, sa-l pup pe obraz de confirmare . Dupa ce am venit de la spital nu a mai facut asta, cand il intreb daca Gruia o iubeste pe mami imi evita privirea si nu reactioneaza nicicum, l-am intrebat daca nu stie daca ma mai iubeste si mi-a zis ca da (clatinand din cap si strangand din ochi afirmativ), l-am intrebat daca e suparat pe mami - da, daca e suparat ca mami are un bebe - DA Ma sfasie teribil, ma tot gandesc la ce a zis Muuh si nu-mi iese nicicum din cap: Doamne, ce i-am facut copilului asta? ... Sper ca va vedea si binele, nu prea tarziu sau macar sa poata sti ca este iubit in continuare, la fel de mult ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Foarte dragute pozele, adica personajele din ele.
Nerantula nu pot sa iti zic decat ca o sa fie bine, o sa va ia ceva timp dar va fi bine. Daca tati ar dormi cu Gruia oare ati putea sari peste trezirea din timpul noptii?
Lumi daca nu vrei sa incerci sa ii faci sa adoarma singuri la loc in timpul noptii si vei ajunge sa nu mai poti de oboseala ai cum sa incerci sa dormiti toti la un loc? Sau sa ii adormi la voi in pat si sa ii mutati dupa aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

am vazut o mogaldeata bruneta si un fratior frumos foc

superbi amandoi, Nerantula sa iti traiasca mami mimunile

de Crina(12.10.2008) "pinsesa lui mama"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

neata!

Karina
sa fii sanatoasa si fericita!!

Ania
Sanatate si mult noroc in viata!!


va las calda

Nerantula, e o frumoasa Cezara!


Paula, ma bucur ca e ok Mihnea!!

kllemi, de aia nu va stim, ca n-ai pus poze!
cere si tu ajutor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Neata!

Nerantula ti-am vazut pozicile si filmuletele!!! Ffff faine! Cezara seamana ff bine cu Gruia (si cu tati al lor)!!! Sa le dea DD sanatate si intelegere. O sa fie bine, ai sa vezi, eu STIU ca te vei descurca minunat cu amandoi! Si mai cred ca starea lui Gruia tu singura i-o induci prin temerile tale si prin intrebarile pe care i le pui "Nu o mai iubesti pe mami pentru ca are un bebe???" Chiar daca nu era asta, acum ca tu ai pus problema astfel i-a fost usor sa spuna DA.... " Eu asa vad.... Nu-l mai intreba despre ceea ce crezi TU ca il deranjeaza, vorbeste doar in termeni pozitivi despre relatia voastra si ai sa vezi ca ii vei induce starea de bine!! Te pup!


Mai, si eu cred ca plecarea mea la servici a facut-o pe Daria sa-si refuleze sentimentele in mancare. Chiar de cad am inceput serviciul mananca non stop si cand spun asta chiar asa este. Mananca de sparge, cere singura de mancare din ora in ora! Noroc ca nu se trezeste noaptea sa ceara ca ar fi nasol.... Altfel, s-a acomodat nespus de bine cu mama chiar din prima zi, vorbeste linistita cu mine la telefon zilnic si nu cere sa vin acasa, insa seara efectiv tzopaie de bucurie cand intru pe usa si ma ia in brate si ma pupa!! .

Se vede ca mi-s sefii plecati, ha?


Astazi avem 2 sarbatorite frumoase foc si cu mamici dragi mie, asa incat, va urez din suflet:

La Multi Ani KARINA!!!

La Multi Ani ANIA!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Karina
Ania

Nerantula, ai o fetita minunata!



Scuze pentru viteza...

Carla & mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata girls

La multi ani Karina & Ania !!!! Sa cresteti mari si frumoase !!!!!

La multi ani Roxule !!!!! Sa ai o zi excelenta !!!!! Sa ti se indeplineasca toate dorintele !!!! pooooop

Nerantula ai o fetita superba O mogaldeata minunata Sa iti traiasca
Imi dau seama ca iti este foarte greu,mai ales acum la inceput, insa cu timpul te vei mai linistii si Gruia se va obisnui cu surioara lui. Cat despre faptul ca nu te mai iubeste, eu nu cred asta. E doar suparici ca mami mai are o 'jucarie' si nu mai este este Universul tau Va fi totul bine si te vei descurca minunat cu amandoi puii, sunt convinsa de asta te pup

Paula ma bucur sa nu mai are puiul nimik pupici

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neatza!


Karina!!!

Ania!!!


Muulta sanatate si fericire, tot binele din lume la voi sa fie!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Roxana!!


claudinna, multumesc mult de aprecieri!
cifrele le-am luat de aici: http://www. jucariidinlemn .com/product/set-cifre-0-9-cu-magneti_60931.aspx
sa suni sa verifici ca sunt din cauciuc, mie mi-au venit din material textil, si se intretine mai greu. oricum, sunt de mare, mare succes la huni.

cat despre obiceiul lor de a se trezi asa de des, nu prea am cum sa ii dezvat. am 2 posibilitati si nu agreez niciuna: sa-i las sa planga (ma rog, sa-i consolez cum pot, dar sa nu le dau lapte si eventual sa nu ii mai tin cu noi in pat) sau sa le dau Peritol, pentru o saptamana, sa-si incarce bateriile. prefer sa mai asteptam.
ceai nu vor mereu, azi noapte a fost groaznic cand am incercat sa le dau, apa nici atat, si daca nu primesc un bibe f greu ii consolez. si le sare somnul sau se trezesc unii pe altii si tot asa...

ange, kllemi, va si va multumesc de incurajari.

claudia, multumesc mult. sigur ca nu-i cert, nici pomeneala, ne alintam si ne dragalim si... bem laptele ala si apoi adormim. nici nu-i mai mut la ei in pat, e clar ca-i nelinisteste ceva, fie o durere fizica, fie dorul de mine si daca asa se linistesc, la mine in pat, ok, fie! si rabdare... da, am, ce sa fac, am de vreo 2 ani de cand astept minunea de a dormi si ei toata noaptea. vedem, asteptam...

nerantula, am vazut si eu pozele si filmuletele, sunteti extraordinari cu totii si Cezara o dulce! tie nu pot decat sa-ti urez multa putere si rabdare, vei gusta curand si din partile bune, extrem de frumoase, ale vietii in 4!
merci de raspuns, si eu le spun extrem de des ca ii iubesc si ca ma intorc mereu la ei, ca plec, dar ca revin, si tot repet lucrurile astea, desi de multe ori am impresia ca nu ma asculta.... nici nu stiu ce sa mai zic, mai astept, poate in timp se vor obisnui cu ideea ca mami pleaca, dar si vine si ca nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste dragostea mea mare pentru ei...

miruna, ei adorm la noi, in prima faza, ii mut la ei in patuturi, apoi in maximum 2 ore incep trezirile. dupa prima trezire, nu-i mai mut niciunde, dormim toti 4 intr-un pat. chiar si asa, tot continua sa se trezeasca, destul de agitati... si noi, adultii, tot nu ne odihnim cum trebuie, dormim cu un picior in pat si unul pe jos. si nici macar pozitiile astea de contorsionisti nu ma deranjeaza, ci nr f mare de treziri, in contratimp de cele mai multe ori.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monyca.C spune:

La Multi Ani KARINA !!!!
lA Multi Ani ANIA !!!!!
lA Multi Ani fetita mami draga !!!!!!!!!!


sa fiti sanatoase, mult noroc si intelepciune de la Dumnezeu va doresc !!!!!

Nerantula e frumoasa foooooc !!!! e asa dulce, dulce..
sa stii ca si Eva s-a manifestat cam la fel cand am venit cu bebe acasa, un pic reticenta fata de mine, fata de tati..fata de tot..pana la urma s-a obisnuit cu prezenta lui si l-a acceptat binisor zic eu..mai are ea momentele ei de palmute..dar sper ca in curand sa treaca si alea..

te pup si multa forta iti doresc..eu stiu cum e cel mai bine..
apreciaz-o pe mama ta..

Mergi la inceput