Bobocei sept-oct 2008, la 2 ani (314)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monyca.C spune:

Nerantula asteptam sa ne povestesti mai multe despre viata in 4 !
poze cu Cezara unde vad si eu ? pe webshots ? nu am parola de la mail..:(

de 300 (Ramo) mai stie cineva ceva, ea care era asa activa pe forum..parca imi lipsesc postarile ei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Mario
Radu

sa fiti sanatosi si fericiti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Lumi, frumosi baietii tai! mama, cate jucarii la voi acolo! mi-au atras si mie atentia cifrele acelea si nu le-am gasit...poate imi dati si mie un link direct
despre baut lapte noaptea...nu stiu ce sa zic, dar stiu ca orice obicei se poate schimba, daca incerci si daca te deranjeaza, daca nu le face bine

300 a inceput serviciul, din cate am citit la ea pe blog
bafta, Ramo!!

eu nu-i dau lui R iaurt direct de la frigider
eu nu as putea manca cu aceeasi placere iaurtul rece...mi-e si teama sa nu raceasca si s-a obisnuit sa fie la temperatura camerei
fie il scot din frigider cu ceva timp inainte, fie il tin sub jet de apa calda putin si amestec sa se uniformizeze temperatura
s-a obisnuit asa si daca e rece imi spune si-mi da sa-l incalzesc
uneori il tin in mana sa se incalzeasca sau il tine chiar el

nici el nu bea laptele cald, doar usor incalzit cat sa nu fie rece, dar daca desfac o cutie noua, ii dau asa, la temp camerei

si eu stiam ca nu se da Fe si Ca in acelasi timp, am intrebat si padiatra la care mergem in mod regulat si mi-a zis si un alt pediatru
nu stiu daca-i mai dau Fe...ultima data dr mi-a zis sa am grija la alimentatie, sa-i dau ficatel si spanac...
tr sa refacem analizele, dar n-am de gand sa fac asta prea curand
mananca echilibrat, arata bine, e vesel, jucaus...

baby_boy, cred ca daca i-ai facut analizele imadiat dupa boala sau chiar cand era bolnav, nu prea-s relevante
noua ne-a zis de fiecare data sa-i facem analize cand e sanatos, ca in stare de boala, organismul consuma mai multe resurse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

lumi, babytza, baby-boy ...va multumesc ...iar de poze, daca va zic ca habar nu am cum sa le pun, ma crede-ti???....am avut cateva tentative, esuate din pacate

lumi mada este cam nasol faptul ca se trezesc din ora-n ora, dar nu cred ca ar avea ceva medical, ci mai mult sentimental

paula multa sanatate puiului

babytza am vazut un soricel si o fata frumoasa dandu-se pe tobogan, dar Valentina nu ar trebui a fie la scoala??? adica sigur ca ar trebui, dar cand va fi aceasta data, nu pierde din lectii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Mai a venit tortul ...si nu mi-au facut-o pe Alba...sau in viziunea lor Alba ca zapada este blonda!

cu K2 in 37s si mamica de K1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

hello,

Niko tare emotionant mesajul, hai ca mai este putin si sigur te vei descurca cu printesele

Lumi mai nou executam si noi treziri noaptea, la 01.00 si 03.00, pun seama pe maselute, am zarit gingia de jos inflamata destul de rau... cat despre lapte Crina nu mai bea decat rareori si asta in timpul zilei

Paula-Laura sanatate puiului

Nerantula testam semnatura noua , sper sa apuc sa intru pe mail pt poze

Klemmi bv pentru petrecere , poate vei reusi sa pui si poze

Mario si Radu

Babytza tare frumosi copilasii


toata ziua numai treaba am avut...spalat o tona de rufe, curatenie si mancare....asa ca acu' sunt terminata

de Crina(12.10.2008) "pinsesa lui mama"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Multumim frumos de urarile de insanotasire! Se pare ca i-au priit ca nu mai are nimik
Cred ca a fost o mica indigestie si mai cred ca sursa a fost chiar laptele de dimineata. Am observat ca laptele din care a baut azi dimineata facea niste cheaguri sau ceva de genul (nu e imbranzit, insa avea brobonele in el). Nu imi dau seama dupa gust daca e ceva in neregula, insa este lapta de capra si eu nu il suport.Faza e ca acea cutie era pe terminate, deci a mai baut din el, dar probabil perioada in care a fost desigilata cutia a contribuit la
'alterarea"lui

Asa ca azi am petrecut o zi frumoasa cu fi-miu, am gatit (ca de, venea soacra si trebuia sa am ce sa ii dau de mancare )

Monyca, daca ai inceput diversificarea de curand e posibil sa se constipe de la un aliment introdus. Daca reusesti sa identifici de la ce anume, ar fi bine sa i-l scoti si sa il reintroduci mai tarziu

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Luminita, si Lucia se trezeste noaptea de ceva vreme (1-3 treziri) si asta cred ca are legatura cu atasamentul ei excesiv fata de mine si dorinta de a ma vedea cat mai mult. Ea doarme in patul ei, in camera cu Stefan de pe la un an si nu bea lapte noaptea (nu i-am dat niciodata). Se trezeste si ma striga pe mine iar daca ma duc cauta motive: pipi sau apa. Daca se duce tata ii spune clar: "vau mama". E clar deci ca nu nevoia de pipi sau setea sunt cele care o scoala. Cu Stefan nu am avut niciodata astfel de probleme desi i-am crescut in acelasi stil. El insa a fost un copil foarte independent spre deosebire de Lucia care e extrem de atasata de mine. Am citit ca independenta pe care ei acum o castiga le aduce totusi temeri dintre care cea mai mare e ca parintii o sa se supere pe ei pentru nesupunerea lor incipienta asa ca noaptea se pot trezi speriati ca mama nu-i mai iubeste. Singura chestie care i-ar ajuta ar putea fi sa le reconfirmi dragostea ta, sa nu-i certi ci doar sa-i mangai, sa-i ajuti sa readoarma. Povestea cu laptele noaptea cred si eu ca ar trebui sa incerci s-o elimini caci nu e foarte sanatoasa de acum: pentru stomac, pentru dinti si pentru apetitul zilei urmatoare. Cu trezitul eu zic ca ar trebui sa incerci sa mai ai rabdare cu ei, o sa inceteze la un moment dat. Legat de cum sa elimini biberoanele de noapte... n-as vrea sa ma bag cu sfaturi, cred ca mai bine incerci sa cauti ceva carti pe tema; daca nu gasesti ma pot risca cu ceva sfaturi insa eu nu sunt profi, sunt doar o mamica oarecare.

Nikolici, iti inteleg emotiile si le retraiesc un pic acum cand le povestesti. La Stefan a fost mai mult curiozitate, o privea pe mica mogaldeata ca pe un extraterestru, la inceput nu indraznea sa o atinga decat cu un deget. Venirea surioarei pentru el cred ca a insemnat mai mult faptul ca eu am stat 10 zile in spital chestie care l-a cam durut. Acum se joaca impreuna asa frumos, sunt foarte uniti si formeaza o echipa oriunde suntem desi mai exista conflicte insa si asta cred ca e normal. Oricum e minunat sa ai doi copii cu toate greutatile pe care le aduce viata in 4.

Nerantula, imi pare rau da' eu n-am nici cea mai vaga idee cum e cu contul comun dar as vrea taaaaaare mult sa vad poze cu voi insa... Pupici muuulti si mai da-ne vesti. Astept cu nerabdare posturile tale.

Legat de suplimente eu nu-i dau Luciei calciu sau fier sau altceva. Ii dau pastilutele ei cu fluor pentru dinti si un sirop cu eccinacea. Nici lui Stefan nu i-am dat la varsta respectiva. Suntem mai hippioti asa, avem mai multa incredere in natura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

buna seara!

A fost o seara mai usoara pentru mine, asa ca am un ragaz sa va scriu, sa va si citesc putin, ca tare mi-e dor de forumeala .
Am chiar si ceva extra energie, azi am avut 2 ore 'libere', cat am fost la doctor sa-mi scoata firele, am condus, ceea ce pentru mine e super tonifiant psihic .. bebelina doarme la mine pe burta acum, Gruia a adormit usor, ce mai, I'm alive!

Viata in 4 a inceput dur, as putea spune, am intrat in ea repede, asa cum poate ati citit despre nastere, apoi insa mi-a luat ceva sa ma pun pe picioare, si la propriu si figurat .. partea cea mai frumoasa in spital a fost ca aveam pisicuta langa mine, numai pentru mine, 24h din 24h, insa, din pacate, am stat mai mult decat ne-ar fi placut acolo, pentru un tratament cu antibiotic la ea, suspecta ca a luat o infectie de la mine in timpul sarcinii sau chiar la nastere, avand in vedere ca lichidul era putin verzui, cand s-a rupt apa... Absolut inconfortabil, intr-un salon aglomerat, de 5 paturi, mai tot timpul plin, multi vizitatori (la un moment dat am numarat 14 vizitatori simultan in salon, cand intrai de afara ziceai ca esti pe peron la metrou ), Cezara a prins astfel vreun virusel care i-a produs mucisori, am inceput diversificarea deja cu eurespal, vibrocil .. in fine.
Supriza, pentru aceasta perioada, a fost Gruia, care ma asteptam sa fie foarte trist in absenta mea, insa a profitat din plin de acest lucru pentru a consolida foarte frumos relatia cu tatal lui, e uimitor ce bine se inteleg, ce pasi uriasi au facut amandoi unul catre celalalt, in aceeasi masura .. apoi vocabularul a explodat, pur si simplu, e extrem de vorbaret, ma uimeste. La fel, apetitul mult mai bun, chiar a luat aproape instant vreo 200gr, insa este si mai selectiv la mancare , in principal lapte si fainoase , nu reusesc nicicum sa-l mai conving la un fruct, suc sau mancarica cu legume, si ne indreptam cu pasi repezi spre alimentatie bazata exclusiv pe lapte si paine ...
Punctul critic, insa, al noii vieti este acceptarea din partea lui Gruia a Cezarei, extrem de dificila si solicitanta pentru toata lumea .. la inceput a incercat sa o ignore, nu se uita la ea, nu ne auzea cand aduceam vorba despre ea in conversatiile cu el ... insa daca a vazut ca asa nu dispare, a inceput sa faca tot felul de presiuni .. desi am incercat sa nu creez scenarii de nici un fel i legatura cu venirea ei, unele lucruri au fost inevitabile, au cerut explicatii, cum ar fi momentul in care tati i-a montat patutul, i-am zis ca acolo o sa o punem pe bebe ... de atunci, de cate ori se simte amenintat, ma roaga sa o pun pe bebe in pat. Eu incerc sa o tin cat mai putin langa mine in preajma lui, in general o tine tati sau buni sau sta in patut, oricum doarme foarte mult, iar eu petrec cu el maxim de timp si atentie cat pot aduna, incerc sa o alaptez in afara vederii lui, dar sunt momente in care asta nu e posibil si atunci vrea si el in clipa aceea, insa nu am gasit pozitii conformabile (btw, are cineva de imprumut vreo 2 zile o perna de alaptat, sa vad daca mi-e ok cu ea, ca sa stiu daca merita investitia? )
Seara e un maraton intre baite, e ceva legat de baita ce inca nu am inteles, Gruia se impotriveste cel mai tare atunci cand ii facem baie fetei, plange si trage de mine sa nu o fac, mai mult decat la alaptat chiar, nu stiu de ce ...
Ii fac lui baie intai, il imbrac in pijama, apoi ii facem Cezarei, cu destula tensiune (nici tati nu gestioneaza corect momentele astea si atunci totul se agraveaza ), apoi el bea lapticul cu tati uitandu-se la Clubul lui Mickey Mouse, eu o alaptez pe Cezara, apoi merg la el in camera sa-l culc, neaparat la san ... ei, si show-ul incepe daca Cezara plange dupa mine inainte de a adormi Gruia , atunci il iau in brate, ne mutam in camera ei, ii pun pe amandoi la san, el nu mai adoarme ca i-a sarit somnul impotrivindu-se, nu e locul lui ... si uite asa viata se complica ..
Cam la fel e noaptea, ca si Gruia se mai trezeste minim o data si de multe ori se trezesc in acelasi timp, iar trebuie sa-l mut din patul lui in canapeaua in care dorm cu Cezara, deocamdata, iar sare somnul .. si uite asa trece noaptea ... Cezara doarme foarte agitat din cauza colicilor, face kk foarte des, trebuie schimbata de 2-3 ori, trebuie aspirata ca nu poate suge, ii mai bag si niste aerosoli de noapte ... dorm adunat in cel mai bun caz 3 ore. Ziua Cezara e foarte linistita, doarme bine, insa eu nu pot profita, ca e Gruia treaz si, durerea durerilor, care va fi foarte acuta cand tati va incepe din nou serviciul, Gruia nu o mai accepta deloc, dar DELOC pe buni, o trimite acasa cum o vede, nu pot face nimic impreuna, nici macar un schimbat de pampers (operatiunea olita anulata ), de iesit afara nici vorba ... De vineri, deci, se reseteaza totul si o iau de la capat cu adaptarile .. cu mai putine resurse, insa

Monyca, ma tot gandesc la tine .. ca si la Nicole, chiar singure-singure (nu ma refer la sotii cu job) e aproape imposibil de imaginat pentru mine care, de exemplu, nu am mai amestecat cu o lingura intr-o cratita de 1000 de ani ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Pun aici linkurile si le sterg peste o zi, va rog sa nu dati 'quote' la mesaj :
http://family.webshots.com/slideshow/578779070bjSxaJ
http://family.webshots.com/slideshow/578775192ZKBkql



Mergi la inceput