M-am hotarat.........adoptie(71)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La multi ani David !
Liliana sa va traiasca puiul si fie sanatos si norocos!

Sori cum sa nu ii schimbe adresa?Pai el trebuie sa opereze modificarea pe fisa, ca cei de la asigurari se misca mai incet.

Mariaa si eu am vorbit cu doctora de familie sa-mi schimbe fisele.In prima faza a zis ca nu e cazul , ca oricum nimeni n-are acces la ele dar in final a zis ca le schimba.Peste vreo 2 luni iar ma duc si o sa o intreb daca le-a schimbat.

La multi ani Ioan Victor , pui e nico_ro!

Cu scuzele de rigoare
La multi ani Laurentiu pui drag de Cons!



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna fetelor!

Intru rar pe aici, stiti voi, sunt foarte ocupata...., acum am intrat si sunt surprinsa sa vad cate dezbateri, cate pagini s-au scris despre "frunza necolorata" de puiutul meu. Si cate pareri si sfaturi mai ales acide (cum ar fi cele scrise de Luna careia apropos, nu ma obosesc sa ii raspund).
Fetelor fiecare parinti aleg sa isi creasca copilasul asa cum considera ca e mai bine pentru el, dar si pentru ei.Eu nu am sa imi permit vreodata sa critic modul in care cineva isi creste copilul, doar daca mi se va cere parerea (tu ce ai face in locul meu?), as spune ce as face eu. Si atat.
Pentru noi, oameni maturi e ceva mai mult decat banal faptul ca nu a colorat o frunza; daca se priveste cu superficialitate, da, putem rade si gata. Eu si cu sotul meu gandim altfel,cum ca el, micutul nostru care e inconjurat de fooooarte multa dragoste,alintari, jocuri si jucarii si i se ofera totul, trebuie sa inteleaga ca si el trebuie sa depuna mici eforturi, nu sa i se astearna totul pe tava. La gradi nu merge numai sa se joace, ci sa si invete cate ceva, daca d-na educatoare le da ceva de facut trebuie si el sa faca la fel ca si ceilalti copii ( tati i-a explicat ca nici el nu are chef sa mearga zilnic la munca si totusi merge...), exista si niste reguli ce trebuie sa fie respectate si daca se incalca normal ca trebuie pedepsit, nu aspru ( doamne fereste bataie sau alceva de acest gen), ci cu interzis la desene animate sau joaca si daca parintii il cearta nu se poate ca in secunda doi sa il imbratisezi si sa il pupi ca atunci chiar nu mai intelege absolut nimic. Si credeti-ma ca intr-o luna de zile el a devenit mult mai ascultator si a inceput sa invete cate ceva, lucruri care ar fi trebuit sa le stie la varsta lui. Daca acum la inceput nu ne ocupam de el,pai atunci cand? Sa il las sa creasca in voia lui si daca el nu are chef sa faca nimic decat sa stea sa se joace ( neaparat cu cineva din familie ca singur nu ii place) sa il las doar sa se joace si atat cand acolo unde a fost nu l-au invatat nimic, nimic, nimic, nici macar sa numere pana la 10 la 5 ani jumate? Pai dragele mele cele care ma criticati, faceti voi cum credeti cu copiii vostri, eu si sotul meu vom face totul pentru al nostru ca sa creasca fericit, dar sa ajunga si cineva in viata asta dura si grea, nu vreun pierde vara care a facut numai ce a avut el chef toata viata si mare fiind nimeni nu l-a mai putut schimba...
Aseara l-am filmat dansand, tare ii mai place sa fie admirat! E un frumos, un cochet ( isi face freza in oglinda cu mare atentie si apoi intreaba :"E super, mami?"), un orgolios si plin de personalitate. Si un lipicios si pupacios de parca e alt copil decat atunci cand l-am cunoscut...Ne-am obisnuit si noi si suntem bucurosi si fericiti, nu ne mai putem inchipui viata fara el...
Azi era tare bucuros cand l-am dus la gradi pentru ca le venea teatrul de papusi ( nu prea intelegea el despre ce e vorba,nu a vazut niciodata) si abia astept sa ma duc sa il iau sa imi spuna cum a fost.
Si apropos de frunza, de atunci a fost cuminte la gradi ( asta nu inseamna ca nu va mai face ca si oricare copil o multime de nazbatii), a facut ce i s-a cerut, chiar daca uneori cu ajutorul educatoarei si bineinteles ca a fost recompensat de la dus in parc la jocuri, la cadouri si multe altele...

Va pup dragelor si va doresc numai bine alaturi de puiutii vostri!

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Kora ma bucur mult ca sunteti bine. Intradevar multe prostioare au facut si o sa mai faca, pentru ca asa cum spun astea mici ale mele " Mami noi suntem copii si copii fac prostioare". Nu-ti face griji de lipsurile pe care le are, cu siguranta le va recupera. Ma uit la astea mici ale noastre. La inceput nu stiau nici ele sa numere pina la 10, nici nu faceau diferenta intre fructe si legume.
Acuma numara pinas la 100, deja stiu sa recunoasca toate literele de tipar ( inca nu reusesc sa le citeasca legat)si fac adunari si scaderi usoare (cu 1 si 2), numara stiu o groaza de cuvinte in enegleza si chiar sa faca mici propozitii. Si toate astea in citeva luni..., Fetele care au copilasii la scoala, pot sa ne impartaseasca din experienta lor. Apropo de scoala, voi la ce varsta ati dat copilul la scoala. Nu stiu daca sa le dau la 6 ani si 9 luni, sau la 7 ani si noua luni.
Vreau sa stiu si eu ce ati facut ca sa schimbati fisa medicala. La mine nu se pune problema ca doctorul nu ar vrea( medicul de familie este o matusa), dar nu stiu ce sa-i spuna ca trebuie sa faca.

Ma mir ca procesele au fost publice. Mi se pare o mare prostie. La noi ambele procese atat incuviintarea cat si incredintarea s-au tinut in sala de consiliu.
Simo cred ca singura solutie este sa suni la juridic la sector si sa le ceri numarul de dosar, poti sa le spui ca vrei sa te duci pina la tribunal ca sa vezi ce este cu "Citatia". Fara numar de dosar (de inregistrare) nu prea ai ce sa faci... nimeni nu-ti va oferi nici o informatie.

Va pup
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela
Simo cred ca singura solutie este sa suni la juridic la sector si sa le ceri numarul de dosar, poti sa le spui ca vrei sa te duci pina la tribunal ca sa vezi ce este cu "Citatia". Fara numar de dosar (de inregistrare) nu prea ai ce sa faci... nimeni nu-ti va oferi nici o informatie.

Simo, daca cei de la juridic nu vor sa iti dea numarul de inregistrare (uneori sunt tare necomunicative), singura sansa e sa cauti pe site,dupa nume si dupa ce afli nr dosar sa mergi eventual la registratura TMB ca sa afli detalii. daca esti parte in proces, ai dreptul sa vezi contimutul dosarului.
Succes.

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Simo sa ne zici ce ai facut cu dosarul buclucas.

Kora

Dana eu nu am copii la scoala, deci nu-ti pot impartasi experinta noastra dar pentru ca si eu am avut dilena cu varsta de scoala ,iti spun ca am hotarat ca il dam pe Razvan la 7 ani si 6 luni.
Referitor la fisa medicala trebuie schimbata doar prima pagina din fisa si copiata cu datele din noul certificat de nastere(nume, prenume, parinti, domiciliu).



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
Hop si eu! Toate au fost bune si frumoase pana alaltaieri cand educatoarea ( o tinerica dragutica, care cunoaste situatia noastra) mi-a spus si demonstrat faptul ca numai al meu nu a vrut sa coloroze o frunza de toamna, toti ceilalti au colorat-o frumos, numai el a colorat un pic, apoi s-a plictisit si nu a mai colorat. Bineinteles ca nu mi-a picat bine, a fost pedepsit toata ziua, nu a avut voie sa se joace cu jucariile, sa se uite la desene animate, noi nu ne-am jucat cu el si nici acces la miile de pupaturi zilnice nu a avut, a avut voie doar...sa coloreze, ceea ce a si facut toata ziulica numai sa il iertam.


Kora
, pacat, mare pacat....
Kora, copii sunt un dar de la DZeu..indiferent ca sunt ai nostri biologic sau nu ...SUNT AI NOSTRI...si mai ales un copil abandonat sa fie atat de aspru pedepsit, traumatizat?
Acum are nevoie de afectiune, nu de pedepse.
ptr o frunzaaaaa, o pedeapsa atat de dura???
Nu vreau sa te supar, nu asta intetionez.
Citesc de ani de zile subiectul asta.Ptr ca iubesc copii, ptr ca va admir din tot sufletul pe voi, cei care le oferiti o sansa....pacat ca uneori sunteti mult prea duri cu puii.
Ce ai vrut sa demonstrezi?
Ca tu esti parintele(sefa) si trebuie iertat?
DE CE?
CU CE A GRESIT ATAT DE RAU incat sa merite iertarea voastra?????
TU ai gresit fata de sotul tau?
Ce a trebuit sa faci toata ziulica sa fii iertata?
AI fost mult prea dura.

In rest..toata stima ptr tine, ptr viata pe care o vei oferii puiului tau
Mi-am "permis" sa scriu la acest subiect....ptr ca ma durut sufletul ptr pedeapsa aplicata!citat din mesajul tau :noi nu ne-am jucat cu el si nici acces la miile de pupaturi zilnice nu a avut

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

de multe ori, copiii care cresc in familii maternale cu multi membri ai acelei familii in jurul lor cresc foarte haotic. atentia nu le este focusata pe doi (cei mai importanti) membri ai familiei, ci pe mai multi. de raportare la acestia nici nu mai zic...

e o perioada de anduranta si nici o carte nu ne invata ce-i bine si ce-i rau, doar propriul copil. de consiliere postadoptie nici nu poate fi vorba in tara asta...

uitandu-ne in urma si noi am procedat sever in unele situatii in care acum n-am mai reactiona asa, insa atunci asa a trebuit.
iar dincolo de acest monitor in fata caruia ne dam cu toa(n)tele cu parerea, doar mama si tatal lui Miarian stiu clar care a fost contextul in care au procedat asa.

sunny, ne-a fost ceruta fisa medicala la gradinita si cand i-am facut copie xerox am ramas perplex cate date absolut pernsonale de-ale Alexandrei erau trecute acolo de catre AS care a raspuns de cazul copilei noastre de la bun inceput...de la adresa naturalilor, la insemnari ale naturalei pe fisa cum ca refuza internarea intr-un centru de plasament si altele de genul asta.
sigur ca dr. de familie a schimbat foaia cu datele Alexandrei, nume, prenume, data nastere si loc, cum apar in noul certificat de fapt. iar la gradinita nu am dus decat vaccinurile...Alexandra merita sa-si stie povestea de la noi, si si-o stie, nu sfuntat de la cine stie de zevzec de pe la scoli.

altfel eu as vrea sa va intreb, se mai confrunta cineva cu durerile de crestere? Ale se trezeste noaptea urland de dureri de picioare.
a fost la fel in primavara si vad ca acuma au reaparut. am primit un unguent peste care, dupa ce o masez ii pun un ciorap cald, da' recunosc ca parca nu vad nici o ameliorare.







- mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc fetelor care mi-ati raspuns la intrebarea mea.
Azi am sunat si am primit raspuns evaziv- de genul- va sunam maine sa va spunem cum stam cu dosarul!Foarte tare!!!
in fine,vedem maine.
mariaa- sa stii ca si noi cu alex am avut ceva probleme cu aceste 'dureri de crestere' si tot asa ne-a dat un unguent insa cam degeaba.

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07



Simo, si ce vei face daca vei primi un raspuns ca cel de mai sus?

Nu fi atat de sigura ca nu se va intampla....

O sa vezi ca vor veni multe raspunsuri ca cele de mai sus si va trebui sa stai calma si sa-i explici inca odata de ce invatam si de ce mergem la concursuri.

Nu se naste copilul stiind ce inseamna un concurs. Sorana a fost cu fetita ei la unul tocmai pentru a se invata cu atmosfera de concurs.

[/quote]


nu mai comentez ca nu are rost!
cum am spus -fiecare isi creste copilul cum considera mai bine.
Nu stiu daca voi fii o mama 'ca la carte'insa stiu cum m-au crescut parintii mei si din cate tin eu minte nu am avut in biblioteca carti de cresterea copilului,psihologia copilului etc.
Aceiasi educatie o aplic si cazul lui Alex si se pare ca prinde foarte bine astfel incat am un baiat politicos care la nici 3 ani stie sa spuna 'poftim','te rog frumos''sarut-mana' etc....
Teoria nu se pupa cu practica si nici o familie nu seamana cu alta familie!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
sunny, ne-a fost ceruta fisa medicala la gradinita si cand i-am facut copie xerox am ramas perplex cate date absolut pernsonale de-ale Alexandrei erau trecute acolo de catre AS care a raspuns de cazul copilei noastre de la bun inceput...de la adresa naturalilor, la insemnari ale naturalei pe fisa cum ca refuza internarea intr-un centru de plasament si altele de genul asta.
sigur ca dr. de familie a schimbat foaia cu datele Alexandrei, nume, prenume, data nastere si loc, cum apar in noul certificat de fapt. iar la gradinita nu am dus decat vaccinurile...Alexandra merita sa-si stie povestea de la noi, si si-o stie, nu sfuntat de la cine stie de zevzec de pe la scoli.



Eu m-as fi bucurat sa aflu ceva nou despre fata mea din fisa medicala, da nu-i nimic pe acolo.

Dupa ce am obtinut noul certificat de nastere am sunat medicul de familie si i-am spus ca vreau sa modifice carnetul de vaccinuri.

Ramasesem eu cu impresia (pe aici citit cred) ca o sa ia un carnet nou, o sa scrie numele noi si o sa transcrie vaccinurile.

De unde! A luat niste pasta corectoare, a sters numele vechi si l-a scris pe deasupra pe cel nou! Pai asta puteam sa fac si eu ...


La fel a fost si cu fisa medicala.

La gradi si la scoala am dus adeverinte speciale, nu fisa medicala.

Acum as vrea sa o mut pe fata la alt medic de familie si ma gandesc daca o sa-mi dea fisa medicala .. sau oare ce trebuie sa-mi dea?




de vanzare http://picasaweb.google.com/101768051715188015201/DeVanzare?authkey=Gv1sRgCKfyneHV7fSBIw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

erau date care nu aveau ce cauta in fisa medicala. nu erau noi pentru noi, erau pur si simplu in locul nepotrivit. fisa medicala cum bine stim, te insoteste pe tot parcursul scolii si trece prin mult prea multe maini.

fisa medicala asa ne-a schimbat-o, luand un carnet nou si completandu-l cu datele ei si ale noastre.

daca schimbi medicul de familie trebuie sa-ti elibereze fiza medicala a copilului.

o seara linistita tuturor!




- mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput