Floricele de Liliac mai - iun 2010 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rosca spune:

NicoletaB
ne-am intalnit oare la subiectele legate de trombofilie?Si eu am fost pe Clexane ,monitorizata de D-na doctor Uscatescu de la Fundeni.

Cineva de la Cluj mentiona ca nu raspunde nimeni la telefon la Pol de Copii de pe Motilor.Nu stiu daca stiti dar Policlinica se afla mai nou in subordinea Spitalului de Boli Contagioase,deci se apeleaza centrala de acolo si se cere fisierul de la Pol de Copii(nr. te.0264599226)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Murica

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosca spune:

Am citit undeva in urma ,postase o mamica ceva legat de fontanela mica la nastere.Si noi ne confruntam cu aceeasi problema 0.5/0.5
Acum deabia am inceput sa-i dau Vigantol,PC este 42,de la 36 la nastere.Neurologul spune ca e ok,se dezvolta frumos,fontanela inca nu s-a inchis si eu totusi sunt inca speriata.La voi cum a evoluat?

Pentru celelalte mamici,la bebe-ii vostrii cresterea PC,a respectat intocmai schema ,2 cm in primele 3 luni si 1 cm in urmotoarele trei luni,sau pur si simplu sunt in grafic?Mai era una greutatea corporala /2 + 10.
Cred ca am facut o obsesie legat de PC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

ALINUTZAAA merci de incurajare.....dar din pacate nu pot sa nu ma stresez, asa suntem mamele......

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

GALERIA ZAMBETELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Citat:
citat din mesajul lui rosca

Am citit undeva in urma ,postase o mamica ceva legat de fontanela mica la nastere.Si noi ne confruntam cu aceeasi problema 0.5/0.5
Acum deabia am inceput sa-i dau Vigantol,PC este 42,de la 36 la nastere.Neurologul spune ca e ok,se dezvolta frumos,fontanela inca nu s-a inchis si eu totusi sunt inca speriata.La voi cum a evoluat?

Pentru celelalte mamici,la bebe-ii vostrii cresterea PC,a respectat intocmai schema ,2 cm in primele 3 luni si 1 cm in urmotoarele trei luni,sau pur si simplu sunt in grafic?Mai era una greutatea corporala /2 + 10.
Cred ca am facut o obsesie legat de PC!


pfff, io n-am urmarit asta dar horicu are cam cum ai zis tu, 35,5 la nastere, am mai masurat odata si avea 40 (tb sa ii iau caciula si nu stiam ce masura sa caut) si acu are parca 41 si ceva sau 42.
la el fontanela e mare, nu prea stiu cum se masoara nici aia dar e cam cat falanga mare de la degetul mare


[b]steamer/b[] io am unu care are si functie de "keep warm" adica dupa ce a aburit legumele sau ce a facut el acolo le pastreaza calde; asta e util in cazul in care plecati de-acasa si vreti sa gasiti legumele calde inca. mie mi-a folosit ca puneam legumele, ieseam afara si cand ma intorceam erau gata si calde pt facut piure-ul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit pe astazi!

Carla, da-ne un link, pls, daca ai gasit montignac pe net... sa nu mai cumparam cartea.

Vero, as vrea doar sa il stiu sociabil, nu sa il abandonez.
Si eu am studiat oferta domo, aveau philips la oferta si tefal la aprox 400 lei.
Nu am vrut sa te pun la munca sau sa ma asculti, am spus doar ce stiam pe tema bacteriilor care se formeaza in frigider... o fi sau nu adevarat(?!) - nu stiu. cum ai bagat? cu seringa mai groasa, pt ornat tortul? asta mi-a venit in minte...
si da, ma dispera cei care-i creeaza copilului interdictii timpite!

MAribell - bafta cu socrela, sa-si revina si sa aveti viata buna impreuna!

BRB

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Nana- ce mai aventuri pe voi la botez!
Spuneai ca nu o va scufunda pe fetita cu capul in apa - asa s-a intimplat? Bine ca a trecut si e crestina micuta:)!

Despre piersici: clar, iarna nu se gasesc. Stiu eu, ca am poftit toamna/iarna trecuta, in calitate de gravida - si a gasit sotul meu ff greu, cind nu le-am mincat cu pofta: erau la simbure ...deshidratate parca. Aratau ca buretele si ..."fosneau".

Tot pe tema diversificarii: am o prietena care are bebe de aproape 9 luni; l-a alaptat exclusiv 6 luni, dupa care a inceput sa introduca destul de repede alimentele, incit are acum mese si de 200 ml de ciorba, pe care copilul le maninca f. bine. Singura problema este ca a inceput sa refuze sinul, in sensul ca peste zi nu pune gura macar pe sin. A incercat sa ii dea LP, pe care deasemeni nu-l serveste.
Sin maninca numai noaptea, si are practic numai 2 mese de lapte/zi.Ea e ingrijorata ca nu are copilul suficient aport in lapte... cu ce sfat veniti? Eu am spus sa ii reduca din cantitatea de alimente de peste zi, eventual chiar nr de mese solide, sa nu aiba alternativa si sa insiste cu sinul... dar...

Vivela, e dementiala si sectiunea!
Sa va fie de bine "ieseala"!

Alina, Laura - felicitari pentru Sfintul Botez!

Corina, - stii ca discutam zilele trecute despre sling si a-i fi cald/frig in el: l-am repus in practica insa numai prin casa, si am uitat sa mentionez: al meu e din colectia mai putin rigida (care automat nu e la fel de calduros), modelul "Liliac" - ce nu seamana a liliac deeeloc! Avind in vedere ca e destul de grelutz ... aproape 8 kile, sa ma bag oare la unul mai gros? Am vz cindva ceva din material de jeans... insa nu mai stiu ce era. Tu ai si mei-tai, nu? Din ce material?

Madutza - bun revenit!
Iata, daca ai fost strigata la catalog, imediat ai raspuns:)!

Spun si eu LA MULTI ANI Muricai si bebelusilor din ziua 11 a lunilor mai si iunie!

Scuze ca nu retin cine a pus link pe scribd pentru cartea Mihaelei Bilic - rog frumos, poti sa o pui pe contul comun? Am incercat conectare si-mi cere plata abonament...

Pupici si o noapte frumoasa!
Restrinsa activitatea pe seara, la noi!

Eu nu am mai rezolvat problema webshotsului - insa pt prima data dupa f.mult timp am reusit sa vad poze, cu link direct (ma refer la pozele lui toto de alina - un dulce! iti trebe multa indeminare ca sa lucrezi cu basmalutza? Arata super dulce!!!)

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Buna dimineata,

Va poftesc la o cafeluta!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Cafeluta e fierbinte
Baiatul meu face vocalize:AAAaaaaaa,oooOOOO..face si gurita rotunjoara,zici ca e profesionist
despre socializare,este foarte receptiv atata timp cat e la noi acasa,"vorbeste",rade,chiuie,se joaca cu toata lumea,chiar daca sunt in raza lui vizuala chiar daca nu sunt .Eiiii,plecati nu prea..depinde..am fost la niste prieteni care au un baietel de un an,si a fost tare vesel,se uita dupa piciul ala,il "striga" etc,dar de fiecare data cand am fost la fratele sotului(5-6 ori) nu a suferit sa stam mai mult de 20 min...l-am hranit,schimbat,jucat cu el...nimic...pana nu am iesit afara nu s-a oprit din maraiala
Asta e fetelor,avem copilasi pretentiosi[
Aaaa,in supermarketuri e viata lui

Am adaugat cateva pozici noi cu maimutica mea.
Si in albumul de la semnatura,dar si in contul comun de pe webshot.

Nu mai stiu despre ce ati vb,mai arunc un ochi si revin(daca nu se trezeste)



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Asa sunt de indemanatica in dimineata asta...
Serul fiziologic pentru aspirarea nasului i-a ajuns pe fata, iar o picatura de fier - direct in nara dreapta, cu cea mai mare precizie
Am observat de ceva timp ca nu ii mai plac "procedurile" de dimineata, dar nu plange niciodata, doar se foieste si impotriveste


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput