Floricele de Liliac mai - iun 2010 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ola

Pfuaiii cat ati scris peste weekend. Am reusit sa citesc, mai mult pe diagonala recunosc.

Vivela super sectiune super tort

Intreba cineva, scuze da' nu mai stiu cine, daca se face bine carnea de pui la steamerul Philips pe care il are Carla. Si eu tot din ala am si da, se face bine. Chiar foarte bine. Eu la steamer ii fac lui Tudor carnea de pui de tara care de felul ei e mai tare si mai atoasa. Dar iese super buna si frageda. El pana la steamer nu vroia sa manance nicicum puiul de tara. Acum se linge pe bot.

maribel si noi ne incadram la categoria fotomodel. Pitica mea avea la 4 luni, 5650 g. La 4 luni jumate tot atat (a fost racita, a mancat cam prost si prin urmare nu a pus nici macar un 50 de grame sa imi scoata si mie ochii cu ceva acolo). Dar ea arata bine, are falcute, copanele, e vesela, voioasa, razacioasa. Eu oricum sunt mai relaxata asa nitel in privinta greutatii copilului.

Si apropo de basmalute la baietei...mergeeeeee. Eu si acum ii mai pun lui Tudor basmaluta. Ia uitati aici, aici, aici si mai sunt vreo cateva in acelasi folder.
I-as pune si lui Sisi dar asta mica cum se simte cu ceva pe cap se pune pe un urlaaaaaat. Abia abia am pacalit-o sa stea cu caciulita pe cap zilele astea ca a fost mai rece.

Noi in weekend am avut botezul si fata mea a fost incredibil de cuminte. Abia daca a marait pret de 5 secunde cand a scos-o din cristelnita. Nu am facut mare petrecere, doar o masa la restaurant cu familia restransa, cu finii si vreo doi prieteni. Si ieri i-a facut nana baita si gata.
Sper sa ma invrednicesc sa pun si eu niste poze.

Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Hello hello!

Bine v-am gasit la un nou capitol, sa fie unul plin de voie buna!

Multumim Theo de capitol nou!
Murica, cu sanatate si bucurii multe de la bebelina!
La multi ani floricelelor noastre sarbatorite azi!

Vivela

Nana, deci v-ati distrat super la botez, bravo! Ma bucur daca ti-a folosit info cu cartile, si eu am comandat multe, ca vine iarna si sa avem activitati in casa, mai ales pt Matei.

Nico, cate kg are bebita al tau? Ca eu tot nu m-am lamurit daca Tudor ar intra in Bumbo. Si tare l-as vrea si eu..

Vreau sa-mi iau si eu steamer si am vazut unul de la Tefal, care cica conserva vitaminele (vitamin +). Are cineva asa ceva?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Buna ziua la toata lumea !
Remember me ?

Am avut si noi botezul ieri. A urlat M fara oprire. De fapt s-a oprit de 2x : cand i-a cantat corul "la multi ani !" si cand l-a dus popa la icoane. Atat. Nu-mi venea sa cred ca poate face asa. Deci nu s-a oprit, nenica. M-am gandit ca la un mom dat va obosi si va tacea. Sau poate vinul il va "culca". Buey, nici gand. Nu stiu ce l-a suparat asa de tare. Lumea ? Blitzurile ? Luminile de peste tot ? Habar n-am. Dar nu l-am putut linisti sub nici o forma.
La restaurant a fost cuminte.
Sunt cam daramata.
Azi n-am mai dus-o pe A la gradi pt ca era si ea obosita.
Acum am hranit copiii...ma duc s-o culc pe A.

Va pup.

Vivela, sectiunea arata beton !
Si te-am si zarit in poze.
Esti o finuta.

Ti-am citit 80% din ce-ai scris pe blog, intr-o seara. Mi-a placut.

Sorana, glucoza mea e de la farmacie. Se gaseste divizata in pungute. Din comert n-am luat niciodata.


-----------------------------------------
Mami de Amy : 29.08.2006
Mami de Mihnea : 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Alinutza, Laura - sa va traisca micii crestini!
Eu intrebam de steamer, cred ca voi opta pt acelasi model.

Citeam azi intr-o revista pt mamici si spunea ca bebelusilor de pana in 8 luni sa nu li se dea apa in care au fost fierti morcovii din cauza nitritilor,adica sa nu faceti piure cu ea si sa se foloseasca apa plata.

Sorana- al meu are 7.5 kg la 4 luni.

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55h)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Spuneti-mi va rog sucul de fructe il dati la bebei doar proaspat preparat sau se poate tine si la frigi cateva ore ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Laura, (daca tot se vorbitie despre mancare), am facut saptamana trecuta o tarta cu legume dupa reteta de pe blogul tau.
Am modificat-o putin, cum ii shade bine unei gospodine (a se citi aveam alte chestii in frigider ) si a iesit -
O sa mai repet figura, ca tare e utila in bucataria omului cate o felie de tarta sanatoasa


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Am ramas cu raspunsuri restante din capitolul trecut si imi cer scuze

ioana1234 - nu am cartea "The wonder weeks", am gasit doar site-ul si graficul respectiv. Din cate am citit prin review-uri, metodele de linistire a copiilor in perioadele mai "dificile" sunt cam aceleasi pe care le practicam deja si cu care ne-am obisnuit copilasii. Ideea cartii e sa iti explice procesele prin care trec micutii si de ce anume devin mai agitati, pierd pofta de mancare, nu mai dorm bine, s.a.m.d. In ideea sa nu te stresezi ca e bolnav/nu-i fac eu bine ceva/nu-i ajunge laptele, etc.etc.
A, si, mai important: sa te inarmezi cu rabdare si sa stii ca exista lumina la capatul tunelului

Vero, cred ca e bine cum ai calculat tu. Autorii asa si zic: ca majoritatea copiilor trec prin aceste perioade "mai delicate" cam pe la aceeasi varsta. Numai ca se calculeaza incepand cu DPN fiecarui bebelus, nu data nasterii.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Si, din seria "Traiasca sling-ul! ":

Iesit din casa pe la 11, cu una bucata copil in sling, hranit, schimbat si multumit. Mers la banca, deschis cont de economii fetii, treaba care a durat vreo 45 de minute, timp in care bucata de copil s-a uitat pe pereti, in pliantele aratate de mine, apoi si-a pierdut interesul fata de lumea finaciar-bancara si a adormit fericita la pieptul meu
Iesit de la banca, mers la posta, ridicat cartea despre BLW (autodiversificare) comandata de pe ebay
Copil trezit si admirat oameni/pereti/garduri.
Mers la directia alocatii si indemnizarii sector 4, ridicat banutii pentru trusoul de nastere, fie primiti!
Gasit acolo o cameruta mai retrasa, alaptat fata, schimbat scutecul, cocotat inapoi in sling, fericita si zambitoare
Mers la firma de la care am cumparat online termometrul/higrometru, ridicat produsul. Unui nene de acolo i-a placut de noi si s-a oferit sa ne duca pana la metrou cu masina, dar apoi ne-a dus chiar pana acasa (eram aproape oricum, a durat 5 minute drumul)
Ajuns langa bloc, observ ca bucatica draga de copil a adormit iara, cu degetele dulci in gura. Stat afara pe bancuta si citit despre autodiversificare, in timp ce domnisoara si-a facut somnul de frumusete.
Intrat in casa, copila toata numai un zambet.
Imi plac asa zile!

P.S.: toata aventura a durat 4 ore si am mers cu tramvai/metrou/masina si pe jos.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

eu cand il fac atunci il dau
poate iti spun celelalte mamici dak il pune si la frigi
i-am cumparat acum de la PLASMON biscuiti direct pasati fara gluten si sa incep sa ii dau putin cu mar pt prima data
sunt singuri care au bisuciti de la 4 luni fara gluten, cel putin asa mi a zis farmacista

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Spuneti-mi va rog sucul de fructe il dati la bebei doar proaspat preparat sau se poate tine si la frigi cateva ore ???

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010



ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Salutare adunare,


Eiiii a trecut ceva vreme de cand nu am mai scris de citit nici aici nu sunt prea activa dar am mai spicuit din cand in cand si m-am bucurat alaturi de voi am fost si ingrijorata de unele situatii nu le mai numesc ca multe s-au intamplat de atunci si cum e vorba totul bine cand se termina cu bine...Pe 3 oct am facut patru lunitze si tot maricel am ramasaveam 9.150kg suntem pe tzitzi, aveam eu niste ganduri de suc de mere si cereale de la 4 luni dar o mai lasam pe mai tarziu ca ne e bine asa si burtica noastra inca nu e pregatita...in rest la fel ca toate floricele din buchetul asta frumos probleme cu mucisori,burtica si altele nimic deosebit crestem mari acum mai nou tipam apucam tot ce e in jur radem si suntem cam rasfatzatzi....

Vivela din pacate cu venitul in Rom o lasam de Paste si sper sa aranjam o intalnire cu piticii...am mai citit ce ai postat pe blog despre diversificare si altele plus admirat pozici super

Muuuulti la toata gruparea si sanatate maxima o sa mai intram cu poze si vesti sa nu uitati de tot de noi

Mami de Luca Octavian 03.06.2010 & Cristina 12.01.1999
www.dropshots.com/madutza09#albums/LUCA%203%20-%204%20LUNI " target="_blank">pozici

Mergi la inceput