Sezatoarea canadiana (195)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

iselin, ma faci sa rosesc!
adevarul e ca Victor a ramas tare incantat de sotul tau si de pustoaica (de tine nu mai zic...) Asa ca data aviatoare musai si la noi sa veniti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Zavalita, ma bucur ca curcanul tau a iesit asa de ne-apetisant de l-ati mancat tot !

Simi, imi pare rau ca ai suferit atat de mult dupa Alice, te inteleg perfect...toata vara am cantarit 56-57kg si cum au sosit copiii, 58-59 cu tendinta de alunecare spre 60 kg.
Nu ne-ai mai povestit ce mai face juniorul tau, a terminat deja liceul ?

Podeanu, cu Cuba a fost cam asa, am ales pana-am cules cum s-ar zice. Pt ca plecam doar noi doi fara copiii ne-am bagat la un resort de 4 stele plus, am zis ca sa testam piata si sa ne bucuram de soare . In ziua cand am ajuns, ceva s-a intamplat, hotelul a iesit din lantul Oasis si era cam brambureala, ff putini turisti. Partea buna in schimb a fost ca plaja era aproape pustie, gaseai loc la umbrele oricand, ne intalneam zilnic 2-3 familii de romani . La restaurant nu era coada nicicand, dar mancarea a fost gustoasa, gatita ca acasa, multe legume, cam slabutz cu fructele. Am uitat: am fost la Cayo Coco la Oasis Playa Coco.
Eu personal as recomanda resortul alturat , Blue Bay, plin de viata si de turisti , plaja ff frumoasa dar mult mai ingusta decat ca la Oasis Playa. Daca esti amator de snorkeling, e bine de mers la Oasis Playa ( pe plaja distanta e de 5-6 minute mers pe jos).
In schimb am facut excursii prin orase, cu catamaranul, la Disco Cave, deci nu am ratat nimic cum s-ar spune.

Multumim de aprecierile la adresa casei, sotul s-a intrecut pe sine, nu am stiut ca am asa mester in casa. Scarile au iesit tare bine avand in vedere ca a fost prima oara cand a facut asa ceva.
Geamul octogonal de pe hol este decorat cu un vitraliu rotund, se numeste cele 4 anotimpuri si l-am luat de la Home&Hardware (parca a fost 199 cad). La usa aveam geamul mare tot un vitraliu iar pe laterale am lipit un adeziv, cat de cat asortat cu vitraliul.

Pitilache, vreau sa va vad si eu bijuurile tale, le gasesc pe contul comun ? Imi amintesc ca ai avut vernisaj pe 25 septembrie, cum a iesit ?

Iselin, data viitoare cand mai treci, fii mai galagioasa sa te ospetim si noi, OK ?

Ana Stroe, RETETA DE LA MAMA: se firbe gris o lingura sau doua, cand s-a racit se mixeaza cu icrele si ulei adaugat treptat ca la maioneza. Vezi daca icrele sunt ff sarate, pune-le la desarat in putin lapte, pe care apoi il scurgi si adaugi grisul si uleiul treptat. Ca sa creasca pasta frumos adauga putina apa minerala si suc de lamaie cand mixezi. Cand ai termninat adauga putina ceapa, dar doar cata pasta se mananca, altfel da gust icrelor.
Pofta buna !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

sunt pe fuga astept musafiri din clipa in clipa...
iselin, merci inca odata, dar cum adica e serioasa prietena mea?
Imi dai de veste cind te linistesti si pe unde lucrezi poate ne intilnim undeva pe drum/Montreal.

Ana, icre meseriase-reteta mea

Cam 2 linguri mari de icre crude (din borcanul ala portocaliu-Taramosalata), o cana plina de ulei vegetal (in nici un caz de masline ca se ACRESC RAU- am patit-o), gris,lamiie si apa minerala. Incepi sa amesteci icrele cu mixerul si torni uleiul cite un pic. Dupa ce ai incorporat cam 1/4 din ulei, adaugi un pic de gris, lamiie (lamiia o va intari si mai rau) si un pic de apa minerala (care le va inmuia) continui sa adaugi uleiul, si repeti iar faza cu grisul, lamiia si apa minerala. Nu stiu cantitatile, eu fac de ani de zile din ochi . Din cind in cind mai gusti, te opresti cind iti par pe gustul tau. daca mai ai nevoie de ulei in plus de cana din reteta mai poti aduga un pic , la fel dupa gust. la sfirsit tai o ceapa alba mica si o pui peste.

fug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


am imprimat ambele retete le incerc pe fiecare cu juma'de borcan, mersi mult!







http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


am imprimat ambele retete le incerc pe fiecare cu juma'de borcan, mersi mult!





Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Deci treci miine sa-mi aduci si mie un pic? (Ca daca le faci pe ambele jumatati de-odata poti sa dai la tot cartierul :))

Dana, si in reteta ta sa fierbe grisul, asa-i?

S.

Rox, vreau si eu un sortie din asta o data... Pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


miine nu ca-s pe coclauri, dar sa stii ca le vom degusta impreuna! dito!



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Stiti vecinii aia pe care vi-i laudam cu un capitol in urma? Ei bine, ieri dimineata si-au plantat o pancarta a vendre in fata casei
Aseara ne uitam si noi dupa case. Ne gindeam cit a fost fata la scoala in Roxboro am stat linga Beaubois, acum ,daca intra la Beaubois noi plecam in Roxboro

Asa fac si eu icrele, reteta Danei, dar fierb grisul. Cred ca si ea-l fierbe

Am facut si conopida dupa reteta Neliei, aia cu iaurt, smintina, marar, etc. Au iesit super, am mincat pe rupte (noi doi, copiii mei nu vor sa incerce nimic nou). Dar m-a durut tare stomacul dupa De la un timp evit lactatele si n-am probleme, dar combinatia conopida-lactate m-a terminat!

Simo multa bafta lui Radu pentru simbata! Tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

sunt pe fuga astept musafiri din clipa in clipa...
iselin, merci inca odata, dar cum adica e serioasa prietena mea?
Imi dai de veste cind te linistesti si pe unde lucrezi poate ne intilnim undeva pe drum/Montreal.

Born to shop, forced to work.


Sigur Dana, eu linstita? hmmm...nici o sansa!
O sa iti transmit programul.
Ziceam de prietena ta in cel mai serios mod posibil
Sunat, vorbit,venit, vazut, transferat.
Eram obisnuita sa alerg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Buna dimineata doamnelor! O cafea buna si tare e recomandata de dimineata, caci o fi astazi 13, dar noua pisica neagra ne poara noroc


Cautand in aer prada,
O pisica trece strada
Si e neagra, vai de noi,
Chiar si veacul se opreste
Si privind-o, se gandeste
Cum s-o stearga inapoi!

Dar iti spun printre soapte...Miruna ramane preferata mea.
Eeei, studentie, adrenalina, la ai mei acasa viata era aiurea, ''naspa'', asa ca familia mea au fost colegii de facultate, prietenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache


Dragaica ti-am admirat si eu leusorii! Ce mari sunt deja! Mi-ai adus aminte sa-mi culeg si eu leusteanul pana nu da inghetul peste el. Daca mai vrei candva (si altcineva) da o strigare ca la noi nu se manaca chiar asa mult. Eu de fapt pana in Canada nici nu foloseam...



O saptamana excelenta tuturor!!!!!!


Suntem marisori , mami se uita deja dupa garderie si scoli private
Maine mergem sa-i vaccinam, mi-e asa mila de ei, bietii mei ratoi intepati de cate doua ori, sper sa nu plang eu mai tare decat ei .

Apropo de scoala, vrem sa le deschidem fonduri de studii, a venit un nene acasa de la "Canadian Scholarship Trust plan" sa ne explice cum functioneaza. Ne-a uns cu miere din cap pana in picioare de mi s-a aplecat (ii detest pe astia din vanzari care-s platiti la comision, prea agresivi pentru gustu meu ) si tot nu m-a convins.
De fapt m-a enervat cumplit, ne-am simtit presati sa semnam desi stiam ca nu avem toate informatiile. Pana la urma m-am enervat si i-am zis c-am sa-mi iau un angajament pe 17 ani dupa ce am sa mai cer pareri/cercetez alte oferte. A plecat cam ofuscat tipu spunand ca nimeni de la banca nu o sa stea la discutii cu noi 2 ore 'juma.....de parca i-am cerut eu sa stea atata
In sfarsit, voi cu ce fundatie ati deschis fondul de studii ?

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput