Sezatoarea canadiana (195)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Zava, pai curcanul neuns se usuca...pina la urma ce reteta ai urmat? A mea era pe prima pagina. Al meu a iesit super si de data asta am avut si termometru sa-l incerc la sfirsit (c-l tot intepam cu furculita in trecut) Eu il tin prima ora cu capac (si nu umblu la el) la 350 F=166 C si apoi dau capacul la o parte.

Laura, ce bine ca ai mai venit si pe la noi. Felicitari ptr noua casa , fug sa vad si eu pozele. Nu ne-ai spus pina la urma si noua la ce resort in Cuba ai fost, ceva impresii, il recomanzi?

Noi avem un grup mai mare ptr naul viito, am vrea sa incercam Cuba dar acum se pare ca ne vin finii din Ro in vizita si s-ar putea sa stam loco. dar eu caut mereu impresii de hoteluri, nu se stie niciodata.

Eu am fost bolnava cam dupa intilnirea de la resto, de fapt si acolo m-am vaitat de dureri de git. Ieri si alaltaieri am zacut efectiv cu febra, dureri de cap, muci... asa ca daca v-oti imbolnavi careva de la intilnire stiti de ce.
Azi m-am mai pus pe picioare, bine ca a fost liber.

Va doresc o saptamina buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Laura frumoase pozele din Cuba. Tu arati f bine (relaxata, odihnita, fericita) in ultima poza in rochita alba.

Ce sotz priceput ai, scarile alea arata profesional. La geamul de pe hol vitraliul ala e ceva adeziv pus de voi, sau asa a fost geamul? Am acelasi geam la dormitor si mi-a placut cit de frumos e al vostru. Imi poti da mai multe info?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

pai n-am urmat nicio reteta, l-am facut de capul meu, i-am bagat unt cu cimbru si marar sunb piele si verdeata si 2 mere inauntru. Am citit doar how to cook a thanksgiving turkey. eu l-am tinut acoperit cam 60% din timp, si tot s-a uscat rau. apoi nu stiu cum de nu m-am gandit la uns, nici macar nu i-am aruncat o privire. e comestibil totusi.

felicitari laura! m-ai facut sa-mi reamintesc grotele pe care le-am vazut cand am ajuns aici..brrrrrrrrr. la anul vreau sa ma mut, innebunesc in trafic cu autobuzul meu. vreau neaparat sa fie langa metrou,am niste conducatori kamikaze din cand in cand pe autobuz de-mi vine sa . esti super tare maru ca rezisti pe pozitie!

diana, intr-adevar cand ai o relatie asa lunga cu cineva/ceva, te doare cand pleci! hugi multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

iselin, o onoare sa te cunosc! cozonacul exceptional, cateva clase superior turtei ce cu mandrie o execut eu cu numele de cozonac.
Data viitoare musai imparti timpul si cu mine, am zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata si o cafeluta de la mine!

Back to reality dupa un long week-end cu o vreme insorita excelenta si niste culori de toamna aurie superba. Am fost plecati la Lake Luzerne, NY aproape de Lake George. Foarte frumoasa zona si mai ales si drumul pana acolo prin muntii Adirondack. Initial vroiam sa mergem la Boston dar pana la urma ne-au sunat niste prieteni daca nu vrem sa mergem cu ei si uite asa am ajuns in zona asta superba!

Sa va fie de bine intalnirea montrealezelor!!! Se pare ca v-a priit! Cand e urmatoarea???????

Diana felicitari pentru stagiu!!!! Cu demisia la AF te inteleg perfect...

Zavalita felicitari pentu primul curcan! Thanksgiving = Action de graces.

Mimitete ma faci sa ma uit in urma dupa retetele de conopida primite! Am cumparat si eu una si vreau s-o fac cumva azi.

Laura felicitari pentru casa!

Dragaica ti-am admirat si eu leusorii! Ce mari sunt deja! Mi-ai adus aminte sa-mi culeg si eu leusteanul pana nu da inghetul peste el. Daca mai vrei candva (si altcineva) da o strigare ca la noi nu se manaca chiar asa mult. Eu de fapt pana in Canada nici nu foloseam...

Dana sanatate multa!

O saptamana excelenta tuturor!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ROX - io, io mai vreau nitel leustean! Pe cel pe care l-am avut de la tine asta vara, tocmai ce l-am ispravit! Eu n-am apucat sa il plantez pe al meu anul asta. Incerc la anul, vedem ce-o rezulta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si pe mine ma intereseaza discutia despre bullying, pe-al meu copil il simt tare sensibil, asa am fost si eu. Planegam si faceam criza din orice prostie, mi se parea mereu ca cineva are ceva cu mine, etc. Normal acum ma uit si ma analizez, aveam si inca am un foarte low self-esteem, normal ca si ai mei au o parte din vina. Dar era si felul meu de a fi. Nu am trait deloc experiente din astea, am fost chiar mereu placuta de toti, sau macar considerata insipida si ignorata (ceea ce e mai OK decat bullied) insa cred ca daca as mai fi trait si asa ceva, nu ma vedeam deloc bine. Adica eu vedeam probleme unde nu erau, insa daca mai si erau...

Si ma uit la copilul asta al meu... copie fidela. Nu suporta sa razi de el, mai spune cate o perluta, ne ascundem ca sa radem, comentam dupa aceea, de fata cu el face criza daca indraznim sa zambim putin. Tine neaparat sa se bage in joaca celor mai mari in parc, sa fie bagat in seama, cum ii intoarce vreunul spatele plange si se agita, zici ca cine stie ce s-a intamplat. Si n-are decat 2 ani jumate...

Cum facem sa-i facem mai puternici, macar sa vina sa ne zica, cand se intampla. Ca de multe ori nu zic nimic! Cum zicea si Maru s-a ajuns sa-i descopere vanataile de pe corp ca sa recunoasca. E clar ca nici eu n-as fi zis nimic parintilor cand eram in liceu.


Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 22+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Laura sa stapaniti sanatosi casa. Ati facut lucru tare fain in ea. Nu s-ar zice ca sunteti amatori. Eu nu mai sunt in Activa de aproape trei ani...cum zboara vremea asta. Dar pot sa dau o fuga pana la sarb. Mersi.
Dragaicaam vazut poze cu ratoii, sunt tare scumpi.
Diana felicitari pentru job.
Noi am fost ieri la plimbare la Elora, fetele din zona Toronto si imprejurimi daca nu ati fost merita sa mergeti. Este superb, nu mi-a venit sa cred ce frumuseti am vazut pe=acolo. Vrem sa mergem intr-o zi mai de dimineata sa pierdem mai multa vreme pe=acolo pentru ca ieri am ajuns din greseala doar.
O zi faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:


Ne-am intors din voiaj!

Montrealul l-am gasit tacut noaptea trecuta, o fi fost din cauza lui, fiind obosit sau a noastra, pentru ca am ajuns tarziu...

Figura de stil de mai sus vrea a spuna ca am ajuns in jurui orei 01.00 noaptea acasa
Am ajuns bine, singurele peripetii ale drumului fiind legate de reconstructia autorutei 401, de accesul spre podurile de trecere in USA, trafic greoi. Tot ne-a zis prietenul nostru despre posibilitatea de a face 7 ore din K. pana in Toronto si noi nu l-am crezut! Cine nu stie: sunt cam 100 Km intre cele doua localitati.

Din Kitchener am plecat la 16.50, dupa ce am trecut pe la Maru.
Trebuia sa-i cunoastem, doi oameni calzi ca painea scoasa din cuptor care chiar ne asteptau ca musafiri, iar noi simpli turisti doream macar sa-i vedem.
Vreti sa stiti cum e Maru? Exact ca pe blog, vorbareata, ff deschisa si primitoare.
Si noi iti multumim pentru placinta cu dovleac, am mancat si ultima ei frimitura in asteptarea pe 401 asta vrea sa zica ceva despre cat de buna a fost. (Maru, pentru mine sa pui mai putin zahar in prajitura data viitoare, te rog)

Doar ca am stat mai mult de o ora sa reusim sa intram pe 401.
Sotul meu zice ca nu a vazut niciodata mai multe masini care merg in aceeasi directie.
Nu stim de unde veneau toate acele masini, dar e clar ca nu aveau loc toate pe autoruta.
Noi am mai prins trafic aiurea ultima dta in Boston, dar nu asa, iar ceea ce avem noi aici in Montreal e PARFUM fetelor. Incomparabil.

Am intalnit si un accident, imediat dupa Toronto, era un anunt dintr-ala mobil pe dreapta care zicea 401 closed, dar nu l-am prea luat in serios pana cand a trebuit sa oprim masina. Efectiv stateam, noi si alti cativa kilometri de masini pe 3 benzi.

Am recuperat ulterior unde am putut, era plin de politie pe 401 si masinile lor sunt negre, nu le poti identifica la distanta, cel putin nu noaptea.
Am oprit si am facut plinul imediat dupa PORT HOPE, caci atat am stat si-am stat incat se golise rezervorul.

Dupa trecerea de podurile care duc spre USA brusc s-a eliberat traficul, deci probabil fusese invazia americanilor...
Am ajuns bine, copilul adormit, noi in curs de a dormi, dar nu inainte sa fi facut planul de actiune pentu a doua zi.

In alta ordine de idei:
- ne-au bucurat oamenii vazuti
- Dana, foarte serioasa prietena ta! Deci pachetul e la mine acasa, stabilim pe mail cand si unde facem schimbul, eu sunt ff incarcata saptamana aceasta, poate macar sotul sa faca un curierat.

Va imbratisez cu drag calduroase gazde din Ontario!

Bine v-am regasit fetelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Fetelor, stie careva cum prepar icrele? (de obicei cumpar de la Marche central un soi de taramosalata la borcan, buna, azi am incurcat borcanele si m-am trezit cu icre nepreparate)

mersi

Ana



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput