Licurici de ianuarie-februarie2009(121)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

selene ai incercat sa dai meditatii?
nu stiu pe ce limbi traduci dar mediatiile sunt mereu cautate; eu am dat fff multi ani si dupa ce am iesit din invatamant (lucram 9-17 si de la 18 aveam una doua meditatii, + sambata si duminica)

miere nu imi dau seama ce ar putea avea


Porumbita, m-am gandit si eu, dar simt ca nu mai am rabdare si cu alti copii, plus ca mi-am iesit din mana cu limbile straine vorbite, zici ca mi se impiedica limba.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

patricia
Ce ii dai pentru tuse?
La noi functioneaza Stodalul.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Flucalm, influcid si i-am dat ACC. ACCul l-am schimbat ieri cu Sinupret. Naty parca nu mai am incredere in nimic, asta poate ca nu m-am prea lovit de tratamente si cand ma lovesc de unul si nu functioneaza ma enervez

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 26 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Patricia sanatate multa.
Aerosolii sunt sfinti in probleme respiratorii,raceli..zic eu:)

fetelor,copiez aici de la sub lui David sa nu ma repet iar..
''Neatza...
scriu rapid,ca trebuie sa-i fac aerosolii lui David si sa-l culc si cum e o problema culcatul nu stiu daca mai apuc sa scriu..
David e mai bine,mai e infundat,insa nu mai are muci curgatori,mai tuseste,insa respira mai bine si e spre bine zic eu.
Ieri dimineata am avut un soc.David doarme in patut din ala de voiaj,de la chicco..cine are stie,k nu e asa teapan ca unul de lemn..No,ieri dimineata la ora 8,s-a dus taica-su la el in camera sa vada cum e temp,ce face,dk e bine,dk s-a trezit si poate sa-i dea lapticul..Ei bine,fii-miu era in mijlocul camerei pe jos..se juca.Noi avem o saltea mai subtire si deci spatiul ramas e mai mare,decat dk pui o saltea gen relaxa de ex,care-i de doua ori mai groasa..Cu toate astea,copilul a escaladat patul..nu stiu pe unde,nu stiu cum a reusit sa nu traga si patul peste el,cum a reusit sa nu se pocneasca de noptiera de langa el..ce sa mai.Cand l-am auzit pe taica-su socat'' David ce cauti in mijlocul camerei?'' in sec aia m-am trezit si am fost acolo..Stateam socati si ne uitam la copil si ne puneam o mie de intrebari..cum a reusit,o fi plans si noi nu am auzit?s-o fi lovit?Ce ne facem,ca deh,nu vrei sa-ti gasesti copilul cazut in cap de la 70cm..si inca nu am dezlegat misterul ''evadarii'' lui din pat:))
Bun,aseara am zis sa-l culc pe canapea..pai nu a vrut si pace..pana la 12 m-am chinuit,el nu voia sa se culce,era obosit rupt,dar nu voia,se dadea jos,deh ,nu era obisnuit..Pana la urma la 12 l-am pus in patutul lui,a adormit in secunda 2 ca era extrem de obosit..si io m-am trezit la ora 6 dim,de spaima sa nu se trezeasca el inaintea mea si sa escaladeze iar patul si Doamne fereste de o nenorocire!
Senzatii tari zau..vorba alora de fac reclama la o ciocolata:)))
In fine,azi ma bucur k a dat soarele,k de o sapt ploua intr-una.
pup si o zi faina tuturor.''

Si acum vin cu intrebarile
-ce patuturi le-ati luat ?eventual linkuri
-cum i-ati obisnuit sa doarma in pat normal?
-cat a durat pana s-au obisnuit in noul pat si nu ati mai avut surprize sa-i gasiti prin camera la joaca sau sa vina la voi in camera?

Si inca o rugaminte..am nevoie de un gardut,sa-l prind in pereti in balcon,astfel incat David sa nu ajunga la caloriferul electric.Inafara de cele de pe net care-s oribil de scumpe,ati mai vazut pe undeva asa ceva?Nu e musai sa fie din metal,pot fi si din plastic,insa nu am vazut pe nicaieri asa ceva..Sau aveti o alta idee cum sa fac sa nu ajunga la caloriferul electic?
Mersic..

Carmen multa sanatate si tie,sa treaca repede raceala.
Va pupam.


POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar pt copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Ledi nu te pot ajuta cu raspunsuri, ca am si eu cam aceleasi intrebari

Nu pot sa cred cum naiba s-a dat jos din pat, ce sperietura ati tras

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 26 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Servus fetelor!
Mi-a fost dor de voi, dar efectiv nu am timp sa mai intru pe net.....nu mai am timp de absolut nimic. Ca sa simplific lucrurile m-am reinscris la facultate la Paris, ca sa fac niste cursuri de supraspecializare in medicina reproducerii si infertilitate de cuplu (FIV etc) si in medicina obezitatii.....cu examen scris in iunie, oral, memoriu....si uite asa nu mai am timp nici sa respir, sunt pe drumuri tot timpul si am planningul facut pana in august inclusiv. Tocmai cand ziceam ca Doamne fereste sa nu intervina ceva neprevazut, caci efectiv nu am cum sa fac.....ma suna azi bona plangand sa merg sa-l iau pe Paul cand pot ca i-a murit prietenul si ca nu v-a putea sa-l tina nici maine, nici poimaine, poate deloc saptamana asta! Nici nu putea vorbi, asa ca nu am inteles daca e vb despre prietenul ei (adica iubitul) sau o prietena de-a ei (in franceza se spune la fel "mon ami(e)"...)

In toata agitatia asta, m-am gandit sa ma si marit...dar ieri am constatat cu uimire ca nu avem cand, caci nu avem niciun weekend cu adevarat liber! Ati mai auzit de asa ceva?? Noi am tot amanat momentul si ne-am fixat acum 3 ani un termen teoretic...2011. Cred ca amanam pe 2012:) Oricum eu nu tin neaparat, daca ma marit este doar de dragul parintilor mei, care sufera destul de mult din cauza asta (mentalitatea din Romania...). In Franta casatoria nu schimba absolut nimic, nici pt copil, nici pt noi dpdv legal, nici dpdv al acceptarii in societate...

Nu am apucat sa citesc nimic din urma, sper ca sunteti toate bine! Cami parca si la tine era o suspiciunde de diabet gestational? Ce se mai aude? Ca totusi e urgenta...sarcina e limitata la 40 saptamani, trebuie vazut rapid daca e sau nu e si tratat! Nu-ti permiti sa repeti analizele...luna viitoare...

Paul creste foarte frumos, are 13 kg si 86 cm...vorbeste zic eu bine, in orice caz eu il inteleg perfect, chiar daca stalceste unele cuvinte rau de tot sau, mai nou, inverseaza silabele (nani e ni-na) sau spune inceputuri si sfarsituri de cuvinte (Lena si Poly sunt Le-ly). Face mici propozitii din 2 cuvinte frecvent, dar si asocieri de 3-4 cuvinte amestecate in franceza si romana (Bubu donne pain po-beii...adica Bubu le da paine la porumbei). Stie culorile in ambele limbi (dar prefera sa zica alb in romana, rosu in romana si bleu, marron-cu r rrit ca si francezii...). Recunoaste cateva litere, desi nimeni nu l-a invatat, doar in joaca mai "scriem" MAMA sau PAUL sau BUBU.....ieri in oras mi-a aratat pe o reclama la Orange litera A si a spus "avion"...recunoaste M de la "mama", P de la "Paul" si "papa"...si numara pana la 5, dar nu ca si pe o poezie, ci chiar am impresia ca isi da seama de nr obiectelor. Orice depaseste 5 sunt "muuulte". Ca si achizitie motorie noua e alergatul si datul cu piciorul in minge. Mai mergea repede si pana acum, dar acum efectiv alearga pe bune si se amuza sa mearga sau sa alerge cu spatele. Se joaca exclusiv cu masinile, de-a cititul cartilor sau de-a desenatul. Degeaba i-am cumparat eu si papusi si tot felul de alte jocuri si l-am incurajat in alte directii...... a facut o fixatie pt masini....doarme cu ele, le ia la plimbare, se spala cu ele, le face baie cu sampon, le da de mancare, le culca, le pune in garaj, le sterge zilnic cu servetele, le pupa...

Cu pipi si caca suntem in regresie, nu mai pare interesat de olita, nu o mai cere sistematic...ma anunta cand face in scutec (de obicei dupa sau in timp ce)...e atat de ocupat cu joaca incat nu mai e preocupat de nimic altceva. Nici eu, nici bona nu insistam pe subiect, daca se cere la olita il punem, il intrebam sistematic daca vrea....Pare interesat de WC...ma gandesc sa-l pun direct pe WC, cu un colacel pt copii, cred ca i-ar placea, nu am incercat inca! Eu zic ca e in regresie deoarece baietelul de 3 ani cu care era la bona a plecat la scoala si Paul il imita si se lua tot timpul dupa el.....acum este el cel mai mare de la bona, ceilalti copilasi nu fac inca la olita, asa ca si-a pierdut motivatia:)

Cam atat de pe la noi....va pup pe toate si pe copilasi si sanatate gravidutelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ledi eu am pus mai devreme linkuri cu genul de pat pe care il avem noi; iti zic eu cum escaladeaza, sunt mobili, ridica varful pciorului pana prind partea de la bara de sus, apoi se trag in maini si se lasa sa alunece pe partea cealalta, stai linistita ca nu se lovesc (r s-a da jos de vreo 2 ori si atunci am decis sa sch patul)

i-am tot vb de patul nou vreo sapt pana a venit; apoi in ziua aia l-am lasat sa il exploreze si seara l-am culcat acolo ca de obicei (adica eu langa el si el tinundu ma de cate o mana) a mers din prima zi

la noi problema a fost la pranz ca de la un an dormea in carut insa dupa 2 zile tot la pat am ajuns;


gard din ala sigur e si mai ieftin, au luat niste amice de la chinezi in engroul europa si rezista cu brio de vreo 8 luni; nu stiu insa firma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Naty, La multi ani pentru Ioana, sa iti traiasca si sa fiti cu toti sanatosi si fericiti impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

salutare si de la noi
adaugati-o si pe Ana pe lista bolnaviorilor. Ieri a fost toata ziua ragusita,azi inca nu s-a trezit...i-am dat doar propolis pt copii si ceaiuri calde. Culmea,aici se recomanda sa le dai sa bea rece,inghetata,etc...amn inteles ca relaxeaxa laringele

La multi ani Ioana!
Patricia,clar vei fi rasfatata
Carmen,sanatate
Selene:pe vremea stundentiei predam si eu limba engleza la copii de sc primara. Nu cred ca ti-ar fi f greu sa iti revii.
Miere,cum sunteti? Ati fost la doctor?
Ledi,din pacate nu stiu sa iti raspund,noi inca dormim in patutul de be e care ne este bun pana la 3 ani si.

Azi trebuia sa mergem si noi la ferma,s-a amanat pe maine,sa speram ca Ana se va simti mai bine.
O saptamana usoara sa aveti
Pyc...wow...si eu cARe credeam ca eu sunt o persoana ocupata...fara dar si poate ma intreci. felicitari pt progresele lui Paul

Mamica de Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Merci micola si lisa


Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput