Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Didiloo, felicitari si sa te bucuri de baietelul tau in fiecare clipa! Ce voinic a fost la nastere, clexane-ul asta face minuni...sa ii dea Dumnezeu sanatate si doamnei Dr!
Am facut modificarile pe prima pagina, si speram sa mai intri si pe la noi din cand in cand, poate ne mai incurajezi.
Letzy, daca vei programa cezariana atunci poate e mai bine anestezia rahidiana, decat cea generala. Daca intrerupi clexane in timpul recomandat, nu cred ca se poate intampla nimic rau. Iar daca nu apuci, soliciti anestezie generala si gata! Eu asa am hotarat sa fac. E mare lucru sa iti vezi imediat copilul, plus ca la anestezia generala mai apar unele chestii neplacute dupa. Sora ta stie mai bine. Oricum va fi, o sa fie bine! Ce-a fost mai greu a trecut, asa trebuie sa gandesti. Acum urmeaza ce este mai frumos, adevarata minune!
Peste cateva saptamani voi incepe si eu clexane, deja am dat sfoara-n tara ca sa fac rost de injectii fara stres. Norocul meu e ca am "pile" la farmacie Parca am emotii, dar pe de alta parte ma bucur, macar asa stiu ca voi face tot ce sta in puterile mele ca bebe sa fie bine.




13+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Daca sunteti din Bucuresti,am vazut ca la Help Net au.Uitati lista
http://www.helpnet.ro/?pid=10&cod=FIMMECLE04

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 5+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Adri28 ti-am trimis PM.

fetele

in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Da Ramonella asa apare pe site-ul lor, dar daca suni, afli ca au doar cateva fiole ramase pe stoc si e naspa ca pierzi toata reteta pt cateva bucati. Eu am gasit pana la urma, la un Sensiblu, dar Fraxiparina, ce ma sperie este insa daca voi mai gasi si peste 2 saptamani cand sigur imi va mari d-na U doza.

FVL heterozigot, 24 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Didiloo felicitari pt puitul grasun!
Sa creasca mare,sanatos si sa va aduca numai bucurii.
Multumesc de incurajari!
Floaredemac ai dreptate.Esti o draguta ca de obicei!
Pot spune ca avem o data pt cezariana-27 oct,asta daca nu vrea sa iasa mai devreme.E un pic in urma cu cresterea 3-4 zile dar nu-mi fac griji.Lichid are suficient,colul inchis,cica nu prea se grabeste.
IR sunt bune de data asta 0,5 si 0,45.Cred ca data trecuta au fost masurate cand aveam o contractie...altfel nu-mi pot explica.Nu cred ca 0,2 de clexanne adaugat lunea si joia sa fi facut minuni intr-o sapt.
Cat despre criza de clexanne/fraxiparine nu ma mai mira nimic....pana pe 7-8 nov am stoc dar imi trebuie si dupa nastere cam 6 sapt.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Adri am mai auzit de schema aceasta de tratament tot la cineva din Cluj dar nu stiu nimic despre celalalt medicament..Eu as merge tot pe clexanne,probabil daza marita inteleg eu,deci 0,6.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Didilo, ce baietel grasun si lungan! Sa va traiasca! Sa fiti sanatosi toti!
Letzy, si eu ma intreb daca in cazul meu, clexane de 0.6 martea si vinerea a facut minuni, caci de la IR-uri de 0.7 acum am 0.46 si 0.61. Dar mai depinde si de cine masoara.


27+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Tamaryllis pai inseamna ca a ajutat 0,6 facut lunea si joia pt ca eu am fost la acelasi dr.Toata sarcina am facut ecografii la 2 dr:cele mai multe la dr gin care are competenta pe echo si la o dr echografista(din Ploiesti,fosta "eleva " a vestitului Pop care ma tot tampea cu IR mari,la 0,5 imi spunea sa am grija mare),oricum aveam cam aceleasi valori.
Acum ma duc saptamanal numai la dr ginecolog(de fapt e o ea).
Totusi e destul de greu de crezut...sapt trecuta aveam o,72 pe dr,acum am 0,5.Eu tot banuiesc ca m-a prins intr-o contractie.
Ginecoloaga nu stie ca dr U mi-a suplimentat doza....


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Citat:
citat din mesajul lui letzy81
Ginecoloaga nu stie ca dr U mi-a suplimentat doza....

Nici al meu, caci atunci cand am vb cu Uscatescu eram disperata si am omis sa-l sun. Iar acum nu stiu cum sa-i spun, din ce motiv nu l-am sunat...poate el nu e de acord...

27+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!

MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

Fetelor va multumesc la toate pentru felicitari!
sa aveti incredere ca va fi bine si fiecare ne vom tine puiutii in brate!
Intr-adevar clexane-ul asta face minuni si cu ajutorul dnei dr. totul a fost bine.
in legatura cu anestezia ... eu am facut ultima injectie de clexane 0.6 marti dimineata la 9 si miercuri la 13. 25 am nascut. a fost totul ok.
pupici.

Mergi la inceput