Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Ce bine ca nu sunt singura care ia de 100! Nu mai spun ca aveam tot felul de ganduri, daca il afecteaza pe bebe ca este de 100 si nu de 85, chestii de-astea. Eu am luat de 100 de la inceput fiindca era tamponata si mai putin agresiva pt stomac (iau bayer -aspirin cardio), m-am consultat si cu o prietena farmacista in care am mare incredere, dar si cu hematologul si se pare ca nu e chiar mare diferenta fata de cea de 85. Din pacate in ultimul timp a inceput sa ma doara stomacul, probabil si fiindca iau vitamina C 1 g, plus aspirina. Daca trec pe clexane, voi renunta probabil la aspirina, fiindca nu stiu cat o voi mai suporta.
Dangabriela, ma bucur ca te-ai mai linistit! Asa cum am spus si la Aspirante, si eu sunt foarte linistita fiindca in sfarsit am gasit un doctor ginecolog care chiar stie despre trombofilie si a avut paciente care au mers de-asemenea la d-na Uscatescu.



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

buna

fetelor voi de unde mai cumparati clexane de 0,4, ca eu n am gasit decat de 0,6?????
am luat din acesta............

+27 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)



Sensiblu de la Favorit, Dr Taberei.

Donna, mamica lui Tudor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Letzy, da-ne si noua vesti bune! Ce faci? Cum te refaci? Ce fel de anestezie ai facut?
Aseara am visat ca ii spuneam dr-lui anestezist ca eu am facut hematom la picior fara sa ma lovesc, iar el a decis sa-mi faca anestezie totala. Deci inca ma bantuie ideea asta cu anestezia...

30+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Tamaryllis, ce bine arata 30 de saptamani la semnatura ta!
Cand am nascut eu am stat in spital 8 zile , ca asa e protocolul la spitalul respectiv - 7 zile sau iesi pe semnatura si scandal, si am primit si un bonus din motive de anemie brusca si transfuzie de sange. P
oate si Letzy sta mai mult, desi in Bucuresti stiu ca te tine mai putin. Parca ea in Bucuresti a nascut, nu?
Si eu m-am tot gandit la ele, sper sa fie bine!
De-asemenea nu stiu nimic de Felix, ai idee ce-o fi cu ea?



16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Fetelor,va multumesc mult pt incurajari!
Miercuri la 16.55 s-a nascut minunea noastra:2950g,50cm,scor Apgar 9.
De sambata suntem acasa dar se abia de azi m-am simtit mai bine dupa anestezie(rahi).Am avut dureri groaznice de cap cum n-am avut in viata mea.Cica am coloana deformata(sora mea a zis ca nu-i)si a trebuit sa ma intepe de 5ori in coloana.
Totul a decurs bine,am sangerat un pic mai mult dar nu de speriat.Am nascut la Sp Filantropia cu dr Turculet.
Acum ne pregatim de baita!
Va pup pe toate cu drag!



FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

38+SANDRA-GABRIELA
AMR o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Bravo, Letzy!!!!! Sa fie sanatoasa micuta si tu sa ai laptic mult!
Ma bucur nespus ca totul s-a terminat cu bine!
Cred ca esti cea mai fericita mamica acum! Vezi ca mititica a fost maricica totusi, nu s-a lasat!

Si pe mine m-a intepat de 2 ori, tot din cauza de vertebre oarecum tasate, dar nu prea cred fiindca am mers la un maseor cu experienta in asa ceva si a zis ca nu e nimic iesit din comun.




16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Felicitari Letzy, sa va traiasca minunea, sa fie sanatoasa, iar tu sa te bucuri din plin de fiecare clipa din viata de mamaica!!!

Floaredemac eu maine, adica miercuri dimineata merg la Fundeni, tu mai vii?? Ca poate avem sansa sa ne cunoastem??

Eu am fost aseara la eco, se pare ca arterele uterine sunt ok , respectiv stg: 0,5 drepata :0,6, o problema ar fi la cea ombilicala unde RI:0,76 si a zis ca e la lim de sus, dar nu e ingrijorator pt ca bebe e dezvoltat normal. Apropo, am un bebic grasunel, are deja 1031 gr, la doar 27 de saptamani!!!

FVL heterozigot, 27 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Buna dimineata fetelor
Pt cele care ajung la Fundeni,puteti intreba va rog frumos daca d-na dr Uscatescu este vineri la spital.As vrea sa ajung si eu la dansa ,insa vreau sa stiu daca este sa nu fac drumul degeaba la Bucuresti
Va multumesc din suflet


Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Felicitari Letzy,sa va traiasca minunea,sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea


Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Letzy, ma bucur foarte tare ca si tu si bebelina sunteti sanatoase!
Floaredemac, si mie imi place cum apare, iti dai seama! Nici nu imi vine sa cred.
Luminar, cel mai bn e sa suni la fundeni, ceri la d-na Uscatescu si intrebi asistenta care iti raspunde. Asta e cea mai buna si sigura metoda pt a afla daca Usca este sau nu la spital.Eu nu as face un drum pana la Bucuresti fara sa fiu sigura ca e acolo, in sensul ca nu m-as baza ca mi-a zis x pe forum ca d-na dr e la spital!


30+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput