Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (124)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Buna seara burtici!
Eu-s cam necajita.Azi am fost la echo,bebelina are 2750g,corespunde cu varsta sarcinii.Insa IR pe arterele uterine sunt mari(0,67 si 0,72)si placenta este gr 3 si are lacuri vasculare.Cica asa arata o placenta sub clexanne.Sunt tare nelinistita,maine sper sa ajung la Fundeni si sper sa ma mai linistesc un pic.
Olgutzika la tine ce valori au IR.urile?


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Vasari, la mine acum 7 ani s-a verificat. Stiam de epidurala dar Badea nu imi spusese ca trebuie sa cumpar ceva. Cand am fost preluata de sotie, cu dilatatie 4 si fara dureri, i-am spus ca vreau anestezie ca asa am vorbit cu sotul. Mi-a explicat repejor ca nu e nevoie, ca am dilatatie mare si nu ma doare, ca in doua ore nasc (ceea ce a fost adevarat) si ca oricum nu prinde pana nasc . Cum nu stiam nimic despre anestezie am inghitit gogoasa si am suportat nasterea fara anestezie.

Acum cu sadism optez de la mine putere pentru aceiasi metoda.

Motivul pe care il stiu eu este altul. Daca ai epidurala nu iti dai silinta sa nasti pentru ca nu simti durerea. Daca nu ai colaborezi ca sa scapi mai repede.

Parerea mea este urmatoarea, cumpara kit-ul si il bagi sub nasul lor. Nu te vor refuza. Nu e problema de anestezist ci de comoditatea lor.

Eu sufar teribil ca nu o sa am nici macar sansa sa incerc sa evit epiziotmia si deja stiu ce ma asteapta

Tu ai avut epiziotomie la Maria? Unde ai nascut?

MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Letzy, placenta e grad 2/3, tot cu lacuri vasculare inca de la 22 de saptamani, iar IR-urile, normale pana acum, Iosup le gaseste mari bilateral, cu 0,4 si 0,41 ( valori pe care pe net eu le gasesc normale la varsta asta a sarcinii ). Pe ce doza de Clexane esti?

A! Azi am aflat ca sunt mutanta heterozigot pe ambele gene MTHFR ...

Olga cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

si eu vreau sa nasc narural fara peridurala dar mi-a spus doctorul ca anestezsistul va fi acolo si pregatit in caz de o solicit!
iar legat de epiziotomie mi-a spus ca au inceput sa o practice tot mai rar...bineinteles ori de cate ori este nevoie...
eu mor de frica cand e vorba de ac/perfuzie/....tot ce se administreaza prin AC!!!!

Kitty

31+
Mami si TATI(in special) in pentru ca au o cu numele de Eva Maria Marinoff !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisuletzul

si eu vreau sa nasc narural fara peridurala dar mi-a spus doctorul ca anestezsistul va fi acolo si pregatit in caz de o solicit!
iar legat de epiziotomie mi-a spus ca au inceput sa o practice tot mai rar...bineinteles ori de cate ori este nevoie...
eu mor de frica cand e vorba de ac/perfuzie/....tot ce se administreaza prin AC!!!!

Kitty

31+
Mami si TATI(in special) in pentru ca au o cu numele de Eva Maria Marinoff !!!





Crisuletul ca sa nasti fara epiziotomie trebuie sa ai un medic cu rabdare care sa te ajute sa scapi de taiat, altfel nu prea merge. La Municipal nu exista acest medic, nu cred. In plus al meu e mare si are si circulara simpla deci ma taie de principiu .

Iti doresc sa scapi de aceasta experienta si daca nu scapi sa fie ok. Nu toate persoanele au probleme cu epiziotomia, tine si de material

MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Olgutzica sunt pe 0,4!
Eu n-as vrea sa-mi mareasca doza de clexanne pt ca dr mea ginecolog oricum e cam speriata de o eventuala sangerare si are idei de genul "oprim clexanne din sapt 38".Am intrebat-o daca sunt motive sa marim doza si a zis ca nu(eu nu vazusem IR).Acum daca dr U imi mareste doza e cam nasol.Probabil ca voi face ce zice dr U si nu ii voi spune dr gin(desi stiu ca e un risc pa care mi-l asum.Un alt motiv pt IR marite cred ca este surplusul de kg acumulat in sarcina_17 si cred ca ma pun pe regim.Acasa mi-a gasit socrul tensiunea 13 si eu n-am avut-o niciodata atata.
Eu pe langa mutatiile MTHFR hetero am si Factorul Leiden.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Sugubina, eu am facut azi snitele de peste. Azi le-am mancat cu zeama de lamaie si cu salata verde tot cu zeama de lamaie, maine cu o tona de mujdei. Adica bun pentru regimul nostru.

Si am niste pipote si inimi, sa vad ce fac din ele, nu pilaf, ca tocmai ce am terminat unul de pui ( inspirata de Pufescu al tau )

Olga cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

MIRUNA....sigurat nu scap! fata este mare...iar distanta dintre cele 2 gaurele este mai mica ca in mod normal:)...dar am tot dreptul sper
si tu ai ales sa nasti fara peridurala?
eu am inteles ca femeile care au avut dureri urater la menstruatie, suporta mult mai bine durerile nasteriii in comparatie cu femeile care nu au avut probleme!

eu ,una am avut dureri de ajungeam cateodata la lesin:)....iar de cand a aparut si chistul pe ovar,primele 2 zile nu ma puteam calma cu nici un analgezic.....stiu ca ma simteam mai bine doar in cada cu apa calda

Kitty

31+
Mami si TATI(in special) in pentru ca au o cu numele de Eva Maria Marinoff !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu sper ca voi scapa fara epiziotomie. Medicul meu a zis ca facem tot posibilul. Dar je vrea epidurala. Data trecuta am simtit contractiile, presiune, durere...si de la anestezie pana la nastere au fost doar 1,5 ore.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 35+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Letzy, sa nu sara peste 13/8 tensiunea aia. Poate din cauza stresului de la eco sa fi ajuns la 13. Eu sunt pe Clexane de 0,6, din cauza greutatii, ca nu am 60 de kg din pacate. Doctorita mea nu isi face probleme cu intreruptul Clexane-ului, mi se pare foarte devreme sa il intrerupi in saptamana 38, e foarte periculos atat pentru bebe cat si pentru tine. Eu la prima nastere l-am intrerupt cu 24 de ore inainte de cezariana si nu au fost probleme. Cand nu am vrut sa fac Clexane, la prima sarcina, prietenul cel mai bun al sotului meu, medic anestezist, mi-a explicat asa ( el fiind un fac declarat al acestui medicament ): ca mai usor poti stapani o hemoragie, la o adica, decat un cheag de sange. Ala o data format...evolutia este extrem de rapida, facem embolii pulmonare, moarte intrauterina a fatului, etc, lucruri pe care le stii si tu. Nu te teme de ginecoloaga, mergi pe mana Uscateascai, ca stie ce face!

Olga cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput