Ghiocei de Martie-Aprilie***258***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Dodo: da stiu, ca pentru atelier trebuie mers in grup, eu ziceam ca mergem, la cofetarie, ca tare bune sunt prajiturile


Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

salutare fetele
pe mine sa nu ma strigati la apel pe vreme din asta uracioasa cum e acum ca sunt "meteosensibiloasa" rau si ma deprim instant si iremediabil. si ca sa nu ma apuce disperarea chiar de tot ....fac treaba; azi ma facut mancarica, ciorbita si legume la cuptor (prima cu maaaaaaxim efect, a halit un castron cu varf... legumele cah rau de tot, abia a ciugulit niste conopida); si cum se iveste la interval caninul 4 si s-au mai hotarat si vreo 2 masele din tura 2 sa se umfle putinel.... mutzu n-a fost in forma maxima, asa ca l-am bibilit maxim toata ziua.
si mutzi mic repeta cuvinte in disperare cand are chef; deocamdata zice:
mama, mami, miama = mami mea, tata, tati, 'tataie, 'taie, mamaie, 'maie; papaie= pisica (ne-am stricat de ras, ca zicea consecutiv cand eram la ai mei: mamaie, tataie, papaie.... si noi nu intelegeam ce zice; si-l intreb eu : mami, cine e papaie????????; la care el asa mirat se uita la mine, intinde manuta hotarat spre pisica si zice miaaaaaaaauuuuuuuu !!!!!!!)
pa, apa, bam =leagan, bashe= baschet, miau, ham ham, baba=baubau, papushi= papuci, chia= cheia, pish= pishu, aie= aer conditionat (toate unitatile exterioare de la blocuri si magazine le luam la rand si tipam aie!!!! la ele); aishi= arici (avem 2 arici imensi pe care-i pupa de le-a nenorocit nasucurile );
si la cap[itolul repetat... face macel, dar repeta nene in disperare de 2 zile toit ce aude si a invatat "japoneza" si el.... ca bodogane nonstop
avem si noi un 2 cuvinte repetate la nesfarsit care nu stim ce inseamna: baeishiiiiiiiii si dashi!!!

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

LA MULTI ANI Maya Sa cresti mare si sa fii sanatoasa.

Uali imi pare rau ca nu poti sa ajungi la curs si nu vom fi colege.

Gianina astazi Chiti a ajuns a 3-a din clasa. Am dus-o prea devreme

Dodo super atelierul de ciocolata. Se vede in poze cat de bine v-ati distrat cu totii.

Saby te inteleg perfect cum te simti in legatura cu plecarea. Eu am fost plecata 1 noapte si a doua zi eram umflata de plans, dar o sa vezi ca o sa fie bine, caci voi mergeti la distractie.

Astazi am gasit gradinita Suntem foarte multumiti de ea,iar maine ne apucam de analize. Saptamana viitoare mergem la gradi daca este totul ok

M-am distrat f tare cu vocabularul picilor. Sunt tare haiosi in aceasta perioada. Trebuie neaparat sa notam cuvintelele ca sa putem sa ne amuzam mai tarziu.

David se inscrie si el in categoria bebeilor cu putinecuvinte la purtator, dar putine de tot:

tagada (a se citi primii doi de a cu i de la inghetata) - inseamna apa si lapte
uite - uite
gata - gata
tata - tata
mama - mama
didea - chitibus
ciocio - un angajat pe nume Cristi
tudo - Tudor
um, do - unu, doi
si cam atat




Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Buna seara Ne mai tineti minte ? Am aparut si noi dupa o perioada lunga de pauza (dar sa stiti ca am mai citit din cand in cand ce ati mai scris) si promit sa fiu mai activa pe viitor.

Din pacate la Sovata nu am putut ajunge pentru ca a fost ziua sotului si a nasei noastre, si am tinut-o tot din chef in chef, dar ma bucur ca am putut ajuta la alegerea locatiei si vad ca a fost foarte reusita intalnirea.

Si sa nu uit

LA MULTI ANI , MAYA !!!!







purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

eu ma distrez in fiecare zi cu pitica mea pe seama vocabularului. unele cuvinte pe care le zicea cand era mai mica nu le mai zice. sa va zic ce zice acum:

mama, tata, cucu baba (cucu/bau), papa (mancare), caca, da, ne(nu)
apa, nu sa bea ci cand ajungem la lac, cand curge la robinet
ti- acum e apa de baut, sau lapte, cred ca sticla e cuvantul defapt
pisica face mau-mau
catelul am sau ham
vaca face m foarte lung
cocosu- cucu
gaina- dadac
gasca-ga ga
rata si broasca- ac ac
magaru - aha

tei, tei- asa numara. si e si raspunsul la orice intrebare care incepe cu cate...?

pe ea o chiama nina
nana - hanna montana
cish- pipi(nu cere da zice dupa)
oco- ochi
pai-par
desh- deget
cu partile corpului stam mai prost..

pa- la revedere, intotdeauna insotit si de fluturatul mainii
nene- nani, cand pune papusile la nani

singura propozitie din dotare: mama papa

silvi mama CRINEI

CRINA 1 AN
iun-iul,diverse
la mare

Povestea CRINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

Oliska prin ce zona ai gasit gradinita si daca nu e cu suparare imi poti spune cum se numeste?
Si noi suntem in cautari ..multumesc.

http://family.webshots.com/album/578687175WgUzWF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

LA MULTI ANI MAYA!!!

Denisamada, mii de multumiri pt raspuns . Sa va faceti bine.

Anamariame, am admirat-o pe Eva, e o frumusica foc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!!!!

Motivam absenta de aseara cu un somnic langa Alexandra , astazi m-am tinut pe pozitii

Uram si noi Maya

Dodo, super atelierul de cioco , nu mi s-a facut pofta de nimic !!

Monnvas faina ultima ta postare

Georgiana , imi place cum pui punctul pe i

Saby, lasa ca o sa va distrati bine si Maia se va simti si ea bine, regasirea va fi super placuta !!

Anaan, am gasit cercuri la scara mai mica dar sunt apreciate la max !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Am admirat-o si eu pe frumusica si cocheta Eva , mai da ce bine se tine ea pe tocuri , o adevarata domnisoara, cat despre iaurtul varsat cred ca vroia sa-si faca o masca de hidratare asa-i ???

In seara asta Maia nu a mai vrut sa doarma singura, de cum am lasat-o in camera a inceput sa marie si apoi sa planga asa ca m-am dus la ea urgent si ne-am dat in balansoar aproape o ora, adica pana acum, a adormit dar presimt o noapte cam agitata se vad caninii de jos . Oricum la noi a fost usor pana acum cu toti dintii asa ca stiu ca mai mult de 3-4 nopti putin agitate nu o sa fie.

Chiar vroiam sa va intreb, voi mai dati Vigantol? Ca eu am uitat sa intreb pediatra ultima data si tot cate o picatura in fiecare seara ii dau. Oare pana cand se mai administreaza, ca noua ni s-au inchis de mult fontanelele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Mda cred ca nu mai e nimeni pe aici, asa ca fug la nani , ca doar maine avem zi mare, sarbatoare dubla in familie .

Mergi la inceput