Burtici nov - dec 2010 (123) Felicitari, ALEXA!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Crisis, multumim

Diana, pai aia chiar sunt sexy . Sa vezi chilotii cumparati de mine. Oricum, sunt folositori dupa ce nasti sa culeaga burta lasata daaaar, daca nasti natural si sfarsesti cu epiziotomie nu stiu daca te incumeti sa ii tragi pe tine. Eu una nu as avea curaj.

Am fost la doctor si vestile sunt urmatoarele: col moale si deschis (nu se mai mira nimeni), bebe cu circulara de cordon simpla model *esarfa* (ii vine mai mult peste cap decat in jurul gatului), ameninta sa fie un lungan, are doar 3,000 g. Verdictul este: inca se poate sa nasc natural, nu scap de epiziotomie din cauza circularei si a dimensiunilor. Badea e asa increzator ca nu ajung la sfarsitul lunii incat mi-a facut trimitere pentru spital, just in case ca ma apuca nascutul noaptea. De cand i-am zis ca ma doare spatele, ca am contractii etc. mi-a spus *pai inseamna ca mai ai putin si nasti*.

Pana pe 23 octombrie nu am voie sa nasc, chit ca stau in cap, ca sa iasa scorpion... nu am puncte sa imi schimb titulatura

Am fost si la farmacie, am inspectat cosmeticalele si nu le-am cumparat. Am zis ca iau tifon si nu am luat. Nu ma intrebati de ce ca nici eu nu stiu.



MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Ah si Emanuel a facut show la doctor... eram ultima pacienta... la fix.

I-a spus doctoritei de la eco ca *Cand m-a nascut mami nu i s-a rupt colul, era ca de ciment* .

Cand mi-a spus dr. ca am colul deschis si moale a comentat repede *Ah, ca de obicei, mami tot timpul are probleme cu colul ca e deschis*

Daca ma duc cu el intru mai repede ca vor sa nu il mai auda comentand

MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Miru ce maare e Iustin! Felicitari! Haidi ca urmezi pe lista presimt. Sa ne anunti imediat ce se intampla da? Dai sms alea alea..
Uau 3000gr! Ce grasucin!

sugubina 30+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Ana, sper sa rezolv maine. Daca nu intru pana seara tarziu inseamna ca m-au luat fie la nebuni fie la politie.

Miruna, maricel bebe, sa fie sanatos si sa vina la termen! Chiar, daca tot ai ajuns la farmacie, de ce n0ai luat cele necesare? Stii tu ceva si nu vrei sa ne spui ?

Diana, uitasem, eu vreau doar program redus cu 1/4, nimic mai mult. Adica program de 6 ore (sau in cazul meu o zi libera pe saptamana, ca lucrand in Otopeni mai mult fac pe drum cu RATBul daca plec la 2, ma cam canta cucii prin autobuze).

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

wow miruna..nai ai putin...stai lipita de canapea ca sa mai stea bebe acolo...

claudia imi pare rau pt experienta pe care ai trait o la eco,azi...lasa ca maine se vor rezolva toate..
ana off...vezi sa nu te apuce nasterea prin bucuresti...

noi toata ziua am lenevittttttttt

32+ cu
si ingeras in ceruri


AMR 5 SAPT(pana la desfacerea firului=nastere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Miruna, bebe Iustin, dpdv al greutati, e la termen! Dar 3 saptamani n-are voie sa "miste", ca sa iasa scorpion, vorba ta, ai adunat puncte pentru titulatura, trebuie sa mai scrii inca pe-atat ca sa poti schimba... si nu vrei asta. Adevarul e ca ai o titulatura de "exceptie", mie mi-e draga tare! Abia astept sa mi-o schimb si eu, dar pastrez punctele pentru dupa nastere!
Ratusca... ba nu! Oriunde sa ma apuce travaliul, dar nu aici. Mi s-a pus mie pata, TREBUIE sa nasc la Timisoara. Bine, ca intotdeauna zic "faca-se voia TA, Doamne!", dar sunt putin evreica si la final adaug "faca-se voia TA, Doamne, dar dupa sufletul meu, de data asta!"

Ana
36+, viitoare mami de, David Ciprian
AMR cateva saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

amelia am inteles de ce ti se intampla toate astea: esti bugetara si astia de la stat exagereaza mereu

ce pot sa spun?!?!? multa bafta maine

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Miruna ... 3 kg, col moale, deschis? Mie imi suna a bebe aproape copt asa ca depinde numai de tine cat il mai ti la caldurica. Vreau si eu, ca si eu maine implinesc 36 saptamani, vreau si eu col moale, sau sa nu vreau inca?


Cris mami de Teodora si 35+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

S-o iau pe rand, ca oricum uit ce vreau sa zic
Chilotii aia sunt pt burtica, sa sustina burta. Nu cred ca se poarta si dupa ce nasti. Si apropo de asta, eu am plecat din spital fara burta. avantajul nasterii vaginale.
In landou eu puneam un scutec de finet. Landoul meu nu e prevazut cu husa din aia de iarna, asa ca am luat un footmuff de landou. Dc sunt in jur sau sub 0 grade, costumasul de iarna tot nu face fata, asa ca il bag si in footmuff. Dc sunt mai multe grade, ii pun doar o paturica groasa.

Am fost si noi la control si eco. Miruna, ne-ati luat. Noi avem doar 2780g ...dar avem capul mare. Nu prea mai are loc, statea intr-o pozitie tare ciudata. E infipt bine in col, care e moale si scurt, dar inca se tine tare, nu se deschide
Mistic, imi pare rau de experienta ta. Dr nostru a fost ocupat la spital azi, ca a intarziat mai bine de o ora la clinica.
Ana, chiar dc bebe nu are camera lui, poti sa-i lipesti pe mobila si pe perete langa masuta de infasat/pat diverse figurine din desene. eu asa fac. Camera o sa arate cam ciudat, ca era doar a Ariannei pana acum si acum cam amestec mobila si personajele din desene. E o varza, dar mie imi place Pt mobila sunt niste figurine dintr-o spuma, f frumoase. Sau ma rog, mie imi plac f mult. Sunt micute, nu-ti imagina ceva imens.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 35+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Amelia, Sugubina, Ana, Ratusca, multumim de aprecieri...vai de mine. Cu cat e mai mare cu atat sufar mai mult .

Nu ma intrebati de ce nu cumpar ultimele lucruri, imi tot vine sa zic ca le iau maine, am senzatia ciudata ca mai am muuuuult. Cu cat sunt mai aproape cu atat cred ca am mai mult .

Ana eu zic de mine dar tu cand te indrepti spre Timisoara ? Ne bati pe toate la curaj, umbli peste tot numai unde nasti nu aud sa mergi

MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput