Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Alaptarea in public a unui copil de 2 ani mi se pare ostentativa.




Cand ceva ti se pare ostentativ, inseamna...ladyJ ajuta-ma!...ca te simti, mai mult sau mai putin constient, atacat de gestul respectiv. Ai vre-un argument ce tine de constient sau e ceva acolo...mai la fund?




Si o sa-ti raspund tot eu, ca m-am gandit! Li se pare ostentativ celor care nu se simt ok cu animalul din ei! Astfel de privelisti le aduc aminte ca nu suntem nici noi altceva. Si nu toti suntem ok cu asta. Si sa nu ma trimiti la ZZ ca nu a fost nimic off-topic aici, dimpotriva!







Accept, nu ierti nimic.

Intai sa o intrebam pe Marina in ce sens i se pare ostentativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ups incepem terapia?
nu-mi amintesc daca mama m-a alaptat, un copil l-am alaptat, unul nu, sanatosi cumva sunt,
Nu aveam nici o parere despre alaptat, eram adepta fiecare face ce poate, sincer experienta DC-ului m-a facut sa remarc incrancenarea cu care unele idei trebuiesc impuse musai, Banuiesc ca toata lumea prin Bucuresti sau pe aici pe net stie beneficiile alaptarii, nu pricep eu cam care era publicul tinta a unei campanii de sensibilizare, dar evenimentul zilei se citeste in multe locuri.
Cat despre alaptatul copilului de 2 ani in public nu pricep :
1. daca tot ii e foame de ce nu ii dai sa manance ceva consistent?
2. nu pot sa cred ca UNICA legatura afectiva a unui copil de 2 ani cu casa si mama lui este sanul. Mi se pare doar o modalitate a mamei de a se agata de statutul de bebelus si de comoditatea sau placerea momentului, dar la 2 ani cred ca e cazul sa fie depasita comunicarea gen bbelus.

Opinia mea
Imi gasesc si vreo frustrare ascunsa daca vrei, banuiesc ca o relatie cu alaptatul tot ii gasim noi


Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Alaptarea in public a unui copil de 2 ani mi se pare ostentativa.




Cand ceva ti se pare ostentativ, inseamna...ladyJ ajuta-ma!...ca te simti, mai mult sau mai putin constient, atacat de gestul respectiv. Ai vre-un argument ce tine de constient sau e ceva acolo...mai la fund?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cat despre ZZ...un alt subiect pe care nu il mai pot privi cu detasare este Xio si citatele din manualul de medicina si restul lumii cu citate din realitate. ce-i prea mult strica, si dupa cum tu insuti ai remarcat stii pe de rost scenariul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Apropo de animal, Accept, parca tu ai mai expus o data problema asta la un topic. Acum zici ca Marina nu poate accepta animalul din ea. Nu e vorba de neacceptare, e vorba de insusirea normelor sociale care bat ´´animalul´´.E bine ca-i asa, zic, ca daca nu, exercitiul ala cu promovarea sexului in iarba netaiata din parcul izvor , ar fi cam la fel cu a manca o inghetata in mall...

Dpdv social, Marinei i se pare ne-necesara si nepotrivita alaptarea in public a unui copil de 2 ani. In tribul X din Africa nu se pune problema asa.Pentru ca societatea in care a evoluat individul e alta.

Edit ca sunt obosita si fac multe greseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

lady J multumesc de comentariu... cred ca ar trebui sa folosesc in locul cuvantului ostentativ o terminologie mai blanda, ostentativ pare cam dur.

Oricum punctul meu e demonstrat din nou...exista subiecte pe care nu le putem discuta fara patima, iar alaptatul e unul dintre ele. Adeptele alaptatului de aceasta data in public doresc sa demonstreze ceva, doresc sa impuna un lucru pe care il considera bun si drept indiferent de consecinte, de aici termenul folosit de mine. Cu siguranta pe mine una nu m-a convins nimeni si nici macar nu a incercat sa ma convinga sa-mi alaptez in public viitorul copil (daca il voi avea), in schimb cu vreo 2-3 catalogari si o trimitere la psiholog tot m-am ales.




PS: si un abuz la adresa copilului mi se pare sa-i expui pozele pe net si sa-l expui la comentarii gen evenimentul zilei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gavandor spune:

Of, spinos topic. Cred ca mamele cu copiii de 2 ani au alaptat doar demonstrativ, de dragul actiunii, si nu pt. ca o fac in mod curent peste tot...
Cred ca se alapteaza asa de putin in Romania din lipsa de educatie a proaspetelor mame, unde ajungem tot la sistemul sanitar. Eu am fetita de 8 luni si stiu ca la 2-3 sapt. eram sa renunt la alaptat pt. ca nimeni din spital, sau medicul ginecolog, nimeni nu-mi spusese ca la 2-3 sapt exista o "criza" a laptelui, se imputineaza si trebuie insistat putin sa revina. Si am auzit multe mamici spunand ca au alaptat doar 2-3 sapt. ca pe urma nu au mai avut lapte... Norocul e ca-s mai "capoasa" si am insistat si o alaptez si acum pe fetita mea. Si uneori si in public, dar de obicei incerc sa gasesc un loc cat mai ferit de ochii lumii. Si nimeni, niciodata, din cei care s-au nimerit sa treaca prin zona, nu au avut nimic de comentat. E drept ca eram si cu sotul, dar chiar si asa, s-ar fi putut intampla orice, nu?
Si stiti ceva? Care-i problema lor cu mamele si a mamelor cu ei? Fiecare e liber sa faca ce crede de cuviinta, nu cred ca are sens sa ne suparam pt. niste aberatii scrise oriunde in eter. Daca te uiti la orice articol, dar efectiv oricare, de la maxima stiinta la o simpla reteta de bucate, exista comentarii la fel de urate si de diverse. E multa lume care umbla "libera" pe strazi ... iar pe net si mai multa, nu cred ca are sens sa ne amaram sufletul pt. asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Scurt si la obiect. In Marea Britanie alaptatul in public este protejat de lege ( Sexual Discrimination Act 1975). Mamele cu copii sub 6 luni sunt protejate in plus de catre un Amendament din 2008. Conform unui sondaj efectuat de catre Health Department in 2004 84% dintre cei chestionati sunt de acord cu alaptatul in public atata vreme cat se face discret, desi 67% dintre mamici inca sunt ingrijorate ca vor fi privite nefavorabil daca alapteaza in public. In Scotia Parlamentul a emis o lege in 2005 care protejeaza mamele care alapteaza, iar cei care incalca aceasta lege pot fi AMENDATI cu amenzi de pana la £2500!!!
The Equality Act 2010 de asemenea interzice discriminarea femeilor care alapteaza.

Aici aveti link-ul de pe Wikipedia, scuzati traducerea cam alandala (zi lunga, si mi-e cam somn)
http://en.wikipedia.org/wiki/Breastfeeding_in_public#United_Kingdom

Iar acum din experienta personala: am alaptat in public si in UK si in Romania. Am invatat sa o fac discret, vorba aia daca nu te uitai cu atentie chiar nu stiai ce fac eu si ce facea bebe. Iar singurele reactii pe care le-am primit (rare, ca dupa cum am zis, nu prea se observa ce fac) au fost zambete si uneori cateva cuvinte de incurajare . Apropos de alaptat in "gasca". Vara trecuta, cand cel mic avea cam 5-6-7 luni, practicam Buggyfit (gasca de mamici cu carucioare, ne adunam in parc cu instructoarea, si ea cu carucior si copil, mai fuga-fuga cu caruturile, mai exercitii pentu tonifiere, mai un pic de gimnastica, sa ne reintram in forma cu toatele), iar dupa ce terminam sedinta de o ora ne puneam frumos pe iarba, scoteam termosurile cu cafea/ceai/limonada etc si, stand la o poveste, mai si hraneam copiii. Unele cu biberon, altele direct de la sursa. Si niciodata nu am avut probleme - de nici un fel. O data, cand a plouat, ne-am refugiat intr-o cafenea. Si atunci totul a decurs la fel - nici un bai de la nimeni.

Nicaieri nu spune nimeni ca e NEAPARAT sa alaptezi in public. Daca nu vrei/nu te simti comfortabil sa o faci, e super-OK.
Eu una sunt insa fericita ca locuiesc intr-o tara in care DACA DORESC sa alaptez in afara casei proprii si personale (ca deh, nu pot sta mereu in casa si alaptatul la cerere chiar asta inseamna, la cerere) POT SA O FAC.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Am alaptat in public doar in momentele in care nu am mai avut cum sa evit situatia. Trebuie sa recunosc ca aici nu se leaga nimeni de tine pentru asa ceva, insa nu ma mira la cat de rau s-a degradat bunul simt in Romania.
Am venit in Romania prima oara cand Isabella avea 3 luni. Drum lung de 19 ore cu avionul si escala. Am alaptat pentru ca nu aveam cum sa tin proaspat laptele atata timp in biberon, plus ca masurile de securitate ma speriasera. Aveam si cover dar din zapaceala l-am bagat la bagajul de cala. Am pus o paturica subtire ca sa acopar copilul ca un cort. Toata lumea putea sa-si de-a seama ce fac insa macar nu ma mai simteam atat de expusa.
Pentru mine alaptatul este o chestiune intima, nu imi doresc sa fac asa ceva in vazul lumii si din cate stiu discomfortul mamicii face mult mai rau decat intarzierea unei mese cu cateva minute pana ajungi undeva mai ferit.
Pentru autoarea topicului, din pacate cred ca tintiti un public gresit. Voi trebuie sa schimbati opiniile mamelor, nu ale barbatilor, adolescentilor, pensionarilor din Romania. Si cel mai mult trebuie sa militati ca medicii si spitalele sa promoveze alaptatul.
Genul asta de actiune are efect in tari care au trecut deja peste socul alaptatului in public, sau macar oamenii au inteles ca ii ustura daca incalca anumite legi. In Romania mai ai de asteptat.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 35+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo

AMR 3 saptamani dar mai sigur 5
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Am vizitat si eu site-ul al carui link l-a pus 300. Inteleg ca prima actiune a fost in Australia, in 1999, intr-o singura locatie. Apoi a fost o actiune similara aici la mine, in British Columbia (Canada), in 26 locatii in aceeasi zi, la aceeasi ora. In anii urmatori s-a extins la toata Canada, apoi si la SUA si in restul lumii.
Inteleg ca e o actiune de educare si promovare a alaptarii, prin organizarea unei "competitii" intr-o atmosfera relaxata, intre mamicile din toate tarile.


Acum cativa ani imi amintesc ca s-a facut un apel chiar la stirile locale de la tv la o ora de maxima audienta, catre mamicile care alapteaza. Erau chemate sa se prezinte intr-o anume zi la Women's Hospital (una din maternitatile mari din Vancouver) cu copiii, si sa intre in competitie alaptandu-i la o anumita ora. Desi "regulile" permit, cei care au facut aici apelul public nu au chemat femeile nici in parc, nici la mall. Poate organizatorii s-au gandit ca la spital se vor simti in largul lor toate mamicile care ar vrea sa intre in competitie, poate s-au gandit ca la spital vor incuraja mai bine mamicile care abia au nascut sa alapteze, poate s-au gandit ca asta e un mod de a educa inclusiv cadrele medicale...

Oare nu s-ar putea prelua ideea si in Romania, iar in anii viitori actiuni similare sa aiba loc in maternitati din toata tara? Sunt sigura ca atunci nu vor mai exista atatea discutii neproductive si jignitoare (vezi comentariile de la articolul din EvZ), iar mesajul va atinge exact la tinta!



_

Bucataria lui mami ***********************************************************Puterea din noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Eu am nascut 2 copii in Canada si am primit o gramada de consiliere si mape cu brosuri si informatii,dar nu mi-a zis nimeni sa am prosop special cind alaptez in public,prin urmare am alaptat oriunde a vrut copilul,oricind a vrut,in metrou,in mall,in parc,intotdeauna am avut tricou/bluza pe care o ridicam de jos,deci nu se vedea nimic decit o gurita de bebe si o margine de tricou.Si am vazut o gramada de lume facind la fel.Asa ca sint uimita sa vad ca un act atit de firesc poate fi atit de controversat(dar e drept ca e si prima data cind citesc un sb dedicat alaptarii ).

Eu ma bucur pt actiunea din Ro,chiar daca anul asta pare "socanta",la anul va fi mai putin socanta si tot asa.Ca se promoveaza doar alaptat sau alaptat in public(pai daca alaptezi n-ai cum scapa de alaptatul in public,nu,ca doar nu sta cineva inchis in casa?),important e ca lumea sa priveasca aceasta intr-un mod cit mai firesc.

Mergi la inceput