Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

imi pare rau dar nu ma lasa inima sa nu comentez:
300, de ce ar trebui sa jignesti musulmancele ca sa-ti sustii afirmatiile, esti musulmanca sau de unde ai idee cat de "claustrate" sunt femeile musulmance?

lui raluk i se pare situatia Liei penibila direct, nici un argument nimic.

Putintel ciudat mi se pare alaptatul in public al unui copil de 2 ani, la fel cum ciudat mi se pare sa iti pui problema ca ii e foame copilului trebuie alaptat dar nu iti pui problema ca un copil de cateva luni nu are ce cauta la ora de maxima aglomeratie intr-un mall

si tot asa ...




Marina


Am spus ca mi se pare penibila comparatia cu persoanele infertile si faptul ca nu ar trebui sa se mai faca tam-tam cu alaptatul pentru ca au fost femei care nu au fost sfatuite bine.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Imaginati-va deci cat e de lucru la capitolul asta, in Ro.




Dar totusi, romanii nu au o problema genetica, nu le lipseste o doaga. 16% este foarte putin pentru o tara relativ saraca. Din cate stiu laptele praf nu e ieftin deloc. Majoritatea romanilor traiesc in mediul rural. Acolo femelie nu ies sa isi plimbe copiii in parc, ii tin in ograda. Faptul ca ele nu alapteaza exclusiv nu este o fita. Este o problema de educatie a medicilor pediatrii, in 90% din cazuri (intuiesc) se trece la alimentatia mixta la sfatul pediatrului. Si de la alimentatia mixta pana la finalul alaptarii mai sunt 2-3 pasi. Din pacate alptarea exclusiva nu prea face fata testului cantarului. Sunt curioasa, graficele de crestere sunt tot ale OMS-ului? Eu nu pot blama o mama care asculta de sfatul pediatrului, mai degraba as blama una care cere sfaturi de la prietene sau (sa imi fie scuzat) pe forumuri. Si pediatrii din mediul rural recomanda diversificarea de la 4 luni. Cred (si va rog sa nu deviem de la subicet) ca din aia 16% marea majoritate sunt tigani. De ce? Pentru ca aia nu-si duc copiii la pediatru...







Nu inteleg de ce te-ai oprit la fraza citata...sper totusi ca ai inteles contextul in care am scris-o.


Ma rog, ideea e ca-s de acord cu tine. Cand vorbim de promovare(asa cum s-a dorit cu acesta actiune a mamicilor din parc) ar fi bine sa vorbim de cai eficiente . Si caile astea incep acolo unde exista contact direct gravida sau proaspata mamica : la doctori.


Ioana, inteleg ce spui. Dar pentru eficienta, de cate articole in media ar fi nevoie?Eu zic ca de o intreaga campanie.
Si stii cum e, se cere implicarea medicilor si cel putin a unei personalitati publice pentru a a trage atentia, daca se doreste acest lucru. Repet, asta cu adunatul in parc o data pe an e doar..asa, de dragul de a fi.

Discut strict dpdv al promovarii alaptatului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Ralu, eu nu am spus ca e rusinos
Eu am spus doar ca mie nu-mi place sa vad un copil de 2 ani alaptat in public.

Nu contest decizia mamei, nici nu o acuz, doamne fereste, de nimic.
Fiecare isi educa,isi hraneste si isi creste copilul cum doreste.

Eu am ales sa o fac atfel, atata tot
Nu este obligatoriu sa gandim la fel

Mie personal, alaptatul mi se pare o intimitate intre mama si copil.
Si da, ma deranjeaza sa vad un ditamai copilul de 2-3 ani, agatat de tata mamei.
Mi se pare de bun simt, daca alegi sa-ti alaptezi copilul pana la o varsta atat de tarzie, sa o faci in intimitate.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nu inteleg de ce te-ai oprit la fraza citata...sper totusi ca ai inteles contextul in care am scris-o.




Eu citez pentru a dialoga, nu pentru a contrazice. M-am folosit de fraza ta ca de un apropo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Alex_andra, de curiozitate, am o intrebare: ce parere ai de sanii expusi pe litoral adica topless in public DOUA BUCATI de sani complet goi, sarit in valuri in sanii goi inconjurata de multime, varstnici, copii.. si jucat volei pe plaja tot in sanii goi (litoralul e un loc public, nu?)
ti se pare la fel de ostentativ si exagerat ca si un obraz si cap de copil care mananca, si acopera cu capusorul lui mai bine de jumatate din sanul mamei??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Mindy, parca s-a mai bagat aceasta comparatie, aici, in discutie.
Si iti raspund la intrebare cu intrebare: daca este o practica, deja pentru unii normala, sa se faca topless, inseamna ca e la fel de normal sa mergi la servici in sanii goi?

Daca este normal sa faci plaja in costum de baie,inseamna ca e la fel de normal sa stai in fata amicilor in sutien si chilot?

Fratele meu ma vede in sutien si slip, doar la mare.
Pe plaja e o normalitate.
Acasa,nu.

Eu nu inteleg de ce nu puteti sa acceptati ca sunt si persoane pentru care alaptatul e o chestie intima.


Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

imi pare rau dar nu ma lasa inima sa nu comentez:
300, de ce ar trebui sa jignesti musulmancele ca sa-ti sustii afirmatiile, esti musulmanca sau de unde ai idee cat de "claustrate" sunt femeile musulmance?

Marina


Marina, am tot respectul pentru religia si practicantii religiei musulmane, pur si simplu am facut aluzie la modul lor extremd e protector cu femeile, atat de protector incat ele nici la restaurant nu-si pot riddica valul ca sa manance decat daca sunt separeuri familiale. . Da, am mai invatat ceva la scoala despre islamism dar nu in contextul vietii femeii ci mai degraba ca sistem de organizare, lege, politica, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

DOUA BUCATI de sani complet goi, sarit in valuri in sanii goi inconjurata de multime, varstnici, copii.. si jucat volei pe plaja tot in sanii goi (litoralul e un loc public, nu?)



Sanii acestia sunt scuzati pentru ca sunt frumosi. Asa ca am un sfat pentru mamele care alapteaza si vor sa-si mentina sanii frumosi, intru delectarea publicului. Sa scoata sanul peste haine, sa aiba mereu sanul ridicat atunci cand suge copilul. Daca adauga si putintel sport si evita oscilatiile in greutate pot alapta multi ani fara daune. Sanii se lasa si (edit) datorita pozitiei ascunse de alaptat, cand copilul trage in jos de ei. Poate ca e off-topic...sau poate nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mie personal nu-mi place nici topless-ul la mare. Imi scapa sensul bronzarii uniforme si expunerii d'aiurea la soare.

cred ca amestecam putin discutia, poate si din cauza titlului drastic pus de Ioana, discutam de alaptare in general, sau strict de alaptarea in public. Nu de alta dar opiniile mele sunt diferite de la un caz la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nu inteleg de ce te-ai oprit la fraza citata...sper totusi ca ai inteles contextul in care am scris-o.




Eu citez pentru a dialoga, nu pentru a contrazice. M-am folosit de fraza ta ca de un apropo.







ahhh..ok. Sunt eu obosita dar parca nici chiar asa

Mergi la inceput