Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

vai de ei.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

apropos de articole citite, fiti atente ce ne sfatuieste un site concurent.

citez:
"Bebelusii alimentati la san primesc de obicei, suficienta vitamina C, prin laptele matern. Dar aceasta se intampla numai daca alimentatia mamei este bogata in vitamina C, deci daca mananca destule fructe. Si, intrucat nu puteti fi sigura ca ingerati cantitatea necesara de fructe, este indicat ca dupa varsta de 6 saptamani, sa introduceti in alimentatia copilului, 2-3 lingurite zilnic, de suc de fructe crude . Trebuie evitat ca sucul sa fie obtinut cu un storcator metalic. Deoarece metalul oxideaza, iar vitamina C se distruge."

si despre dormit si lasat copilul sa planga..

"In timpul noptii trebuie sa interveniti cat mai putin. Il schimbati daca este ud sau murdar, apoi il lasati din nou singur in intuneric, dupa ce v-ati asigurat ca totul este in ordine. Bineinteles ca vi se rupe sufletul, dar nu cedati niciun moment, deoarece in timp, mai rau ii veti face.
...
Daca observati ca nu-i lipseste nimic, lasati copilul sa tipe un timp, chiar si o ora neintrerupt . Aceasta se va mai intampla inca vreo 2-3 nopti, dupa care bebelusul se va linisti si va dormi toata noaptea."

sursa: http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bebelusul-de-la-0-la-12-luni/bebelusul-la-2-luni/4685






[Emoticon nervos] [Emoticon care le da in cap] [Emoticon care vomita]

Nu se poate interveni pe site-ul ala, sa se scrie mare TAMPENII!!! ?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

nu cred ca se poate interveni, situl e utile copii .ro, l-am gasit dand search 'bebelusul la doua luni', vrand sa mai aflu ce cate ceva despre dezvoltarea bebelinei mele care are doua luni.

am mai aflat ca:
"Pana la o luna, copilul a primit sase mese pe zi, adica din 3 ore si jumatate in 3 ore si jumatate, esalonate intre 6 dimineata si 11 noaptea. Acum, la varsta de 2 luni, este timpul sa timpul sa scadeti numarul de mese, marind intervalul dintre ele. Astfel sugarul va primi 5 mese pe zi, la interval de patru ore. Iata deci programul orelor de masa la care este bine sa fie adaptat copilul de doua luni: 6, 10, 14, 18 si 22".

mie articolul asta imi pare o copiere din ceva carte de parenting de pe vremuri.
stiu ca sora mea acum 10 ani se inspira dintr-o carte care scria numai aberatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Laptele, de la sursa sau din biberon, trebuie sa vina la cerere. Citeam pagini inainte ca biberonul e dupa orar...

Apropo de alaptatul in public, ca sa fie vazut normal noi, cei care suntem implicati, mama si copilul, il facem normalitate. E imposibil sa-i refuzi tzatza unui bebelus de 8, 12, 18 luni.
Iti face un circ unde il prinde foamea sau nevoia de alinare de nu te vezi, te trage, urla, cauta singur si se serveste. E mult mai discret si mai normal sa-i dai direct. Sau poti sa-i astupi gura cu dopul (suzeta), daca asa l-ai obisnuit.
Ai mei, care nu au mancat piureuri special preparate la orare, au fost hraniti la cerere cu lapte peste tot in lume, si atat timp cat eu il consider normalitate nu e nevoie sa fiu ostentativa in legatura cu situatia. Amandoi pruncii m-au surprins cu discretia innascuta.
M-a emotionat comentariul cuiva pe la inceput cand spune ca plansul copilului din autobuz a facut-o sa-i spuna celeilalte mame lactante: ori ii dai tu, ori ii dau eu.
Cand un copil vrea piept, e dreptul lui,atat de simplu, si e trist sa trebuiasca sa se militeze pentru asta la inaltimea asta a situatiei (secolul 21 blabla, suficient concediu de maternitate in Ro pentru a favoriza alaptatul, etc etc). Un pic de solidaritate intre femei (mame toate sau nu, care au alaptat sau care au dat biberon) ar micsora paranoia cu privirea obscena a jumatatii masculine asupra situatiei.
Am participat si eu in ultimii 5 ani la sezatoarea asta de mame. Pana acum doi ani, manifestam si noi alaptand simultan. Cum lucrurile pe aici incep sa mearga normal (vezi cat mai multe mame alaptand pe strada, la modul cel mai discret, mereu), de doi ani incoace nu mai este o adunare militanta, ci o sezatoare de sarbatoare. Am fost vreo 400 de mame anul asta.
Odata normalitatea instaurata, nu mai pari ostentativ, asa cum s-a putut prost interpreta pozitia lui 300, de exemplu.
Deocamdata, cu o floare incepe sa se faca primavara.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

nu cred ca se poate interveni, situl e utile copii .ro, l-am gasit dand search 'bebelusul la doua luni', vrand sa mai aflu ce cate ceva despre dezvoltarea bebelinei mele care are doua luni.

am mai aflat ca:
"Pana la o luna, copilul a primit sase mese pe zi, adica din 3 ore si jumatate in 3 ore si jumatate, esalonate intre 6 dimineata si 11 noaptea. Acum, la varsta de 2 luni, este timpul sa timpul sa scadeti numarul de mese, marind intervalul dintre ele. Astfel sugarul va primi 5 mese pe zi, la interval de patru ore. Iata deci programul orelor de masa la care este bine sa fie adaptat copilul de doua luni: 6, 10, 14, 18 si 22".

mie articolul asta imi pare o copiere din ceva carte de parenting de pe vremuri.
stiu ca sora mea acum 10 ani se inspira dintr-o carte care scria numai aberatii.




Am cont acolo, dar de mai bine de un an, nu mai pot posta nimic, nici comentarii, nici nimic, site-ul nu are optiunea de PM, pentru sectiunea de "Forum", si degeaba le-am scris moderatorilor si adminului, ca nu ma baga nimeni in seama.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mindy felicitari pentru bebelina cea mica! Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

Salutare,

Am citit si eu articolul si m-am ingrozit de comentarii...asta e respect parerea fiecaruia , dar nu neaparat sunt si de acord cu ea.

E pacat ca ceva atat de natural cu e alaptatul trebuie pus la zid sau ascund dupa colt, pt ca vezi doamne cineva e deranjat . Sa va spun ceva, eu din fire sunt mai pudica, mai sfioasa si de multe ori taceam pt a nu "deranja" pe cineva, ei de cand am ramas insarcinaata i-am facut copilului meu promisiunea ca pentru el si pentru binele lui voi face orice, ma voi certa cu toata lumea, imi voi calca pe mandrie, etc.. ..cred ca asta spun maj mamelor....dar cum e posibil atunci sa nu alaptez in public daca lui ii e foame? Cum se poate asa ceva ? Pai nu ma intereseaza nici daca fraierul de la colt se excita cand vede copil la san, e problema lui, nu a mea....
Dr Ana culcer zicea intr-o emisiune ca Dumnezeu a facut tzatza si copilul si ca e normal sa alaptezi cat de mult si oriunde.

Nu am nimic cu cele care nu alapteaza dar nu mi se pare normal ca daca eu am reusit acuma sa ma ascund sa nu o "jignesc" pe cea care nu a putut sau nu a vrut, asta e... nimeni nu condamna pe nimeni, si ele ar trebui sa fie impacate ca au incercat si nu s-a putut.
In schimb nu suport urmatoarea chestie sunt inconjurata de mame care spun: aaa m-au strans ( in maternitate) au v azutc a laptele e albicios si inseamna ca nu e bun, i-am dat lapte praf; ...eu nu am sanii mari ....si de unde sa am lapte, etc. ...

Eu alaptez oriunde, si in parc si pe terasa la Mac, si in parcare la supermarketuri oriunde cere copilasul meu, si nu imi e teama sa-l alaptez nici cand va avea 2 ani, desi cumnata mea mi-a spus , ca atunci cand incepe sa mearga nu mai e ok , ca esti " mai rau ca o vaca". ei bine, pt sanataea si binele lui poate sa imi zica lumea si asa...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sunt absolut sigura ca exista zone in lumea asta unde ceva atat de natural ca alaptarea nu este ca la noi, sa ma scuzati, aproape TABU. Alaptezi ? sstttt nu-i spune nici medicului, nici vecinei, nu alapta in parc , ca cineva trebuie sa faca o remarca.
M-am dus cu bebe la vaccinul de 2 luni, avusese un icter prelungit si mi se parea inca galben si l-am intrebat cum i se pare copilul. Si mi-a spus ca parca e un pic galben, dar poate fi si de la sucul de morcov - n-am inteles, ar fi trebuit ala introdus la cat? la o luna - o luna jumate???? Asta e Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

aaa si inca o chestie tare ...la b1 intr-o emisiune prezentatoarea a alaptat in direct = ce poate fi mai public de atat?, vb despre alaptare cu ana culcer si simona balanescu a zis la tv ca are copil de 3 ani si inca il alapteaza..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raton spune:

Hehe, si io am fost "mai rau ca o vaca", alaptand pana dupa 2 ani jumate, cand practic fii-mea s-a intarcat singura (adeca a facut chestia aia, child-led weaning sau cum ii zice, ca suna intotdeauma mai "stiintific" in engleza). Si tre' sa recunosc (public!) doua lucruri:
1.Am alaptat pe unde am apucat, inclusiv asezata la marginea drumului. Am incercat mereu sa gasesc un loc mai retras, sau macar mai linistit, nu atat ca sa nu se zgaiasca prostii, cat ca sa avem noi doua liniste pentru o operatiune cat mai placuta, dar asta nu s-a putut intotdeauna. ca sa nu mai zic de faptul ca cine zice de locuri special de alaptare bate campii sau nu traieste in Romania. Poate ca a fost din egoismul meu (in complicitate cu sotul), ca n-am renuntat la excursii, la mersul pe munte, la iesit in oras, in parcuri, cu prietenii si ca am carat copilul peste tot cu noi, in loc sa-l depunem in bratele grijulii si furnizoare de biberaon ale vreunei bunici sau bone.. Asta e, am vrut sa le am pe toate, si copil alaptat si viata in afara de 4 pereti.
2. Desi sigura pe deciziile mele, m-am bucurat mereu sa vad alte mame alaptand, cate una sau in grup. Asta venea ca o contrapondere a nenumaratelor sfaturi prietenoase cum ca ar trebui sa-mi vad mai mult de viata mea (ca si cum nu tocmai asta faceam), ca trebuie sa pun pret pe independenta mea si a copilului (haida! in asta consta independenta!), ca e dizgratios ca un copil care alearga si vorbeste sa mai suga (asta chiar ma depaseste), ca de-aia nu mananca alte chestii (adica "supita" si "tocanita", ca in rest e campioana fructelor, nu iarta pastele cate un caston intreg, rade un copan de pui fara sa clipeasca... intelegeti ideea) si alte de istetimi de-astea, unele chiar de la maica-mea, care acum nu pridideste sa ma laude cat am alaptat! Cum ziceam, sa vad alte mame alaptand mai pondera din noianul de chestii contra. Iar ca sa le vad, asta trebuia sa se intample in public, nu? Asa ca multumiri tuturor mamelor care au avut curaj sa se expuna comentariilor!

Mergi la inceput