Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ina, desi nu e subiectul meu, eu sint de acord cu mutarea lui, mai mult decit s-a putut face nu se mai poate, eventual sa se deturneze din nou discutia. Acum, odata semnalul de alarma tras, ramine subiect de informatie pentru proaspetele si viitoarele mamici... s-au scris multe lucruri bune aici si cine cauta informatii nu va cauta niciodata la generale, cind vor avea nevoie, voi intra sigur la alaptare.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

A, am uitat sa mentionez inca o greutate a vietii mele de "alaptareasa". El suge doar plimbat in brate. Si are peste 10 kilograme. Si suge inca foarte mult, de multe ori pe zi, si pe noapte. Solide de-abia daca vrea cam o lingurita pe zi. Asa ca il plimb cu orele la san.

Am venit si eu la spartul targului pentru ca mi-a atras atentia acest mesaj.Va rog sa ma corectati daca gresesc(cu argumente), dar asigura doar laptele matern toti nutientii de care are nevoie un copil de 2 ani?!?! La aceasta varsta n-ar trebui sa manace si oua, carne, legume , fructe, ficat!?!
Si acum la subiect. Eu sunt total pro alaptat. Cu toate acestea n-am reusit decat 3 luni. Exclusiv. Apoi am trecut tot exclusiv pe laptele praf .Probabil am gresit eu cu ceva , dar unde exact nu stiu. Insa n-am facut din acest lucru un capat de tara. Ma bucur ca baietelul acum e sanatos( a avut niste probleme la inima ), desi cam slabut( mereu a fost asa)si ca am putu sa-l alaptez si macar atat. Dar, pentru aceste 3 luni am facut niste eforturi fff mari si-am suferit f mult. Au fost momente cat credeam ca voi innebuni . Si cand zic asta nu hiperbolizez deloc. Pur si simplu mi s-a luat pielea de pe sfarcuri, copilul sugea si din ora in ora , nu dormea mai deloc ca avea colici , eu eram de nerecunoscut cu niste cearcane enorme pe fata si-mi aparusera si niste pete maronii... asta pentru ca vroiam cu orice pret sa-mi alaptez copilul caci maica-mea mi-a zis ca nu mai vine la mine daca n-o fac( stiam ca este foarte imp alaptatul dar afirmatia ei m-a determinat cel mai mult sa nu renunt)... si cu toate acestea dupa trei luni pur si simpu n-a mai fost. Cu toate tonele de ceai de anason si chimion, lactatia s-a oprit.
In aceasta perioada am alaptat doar de doua ori in afara casei, la spital , unde eram pentru niste analize. Nu m-a deranjat niciodata sa vad o mamica ca-si alapteaza copilul in public, dar eu personal nu as fi putut s-o fac atat de dezinvolt. Asta e, suntem diferiti. Insa , actiunea despre care se vorbeste aici mi se pare fortata si ale carei interese sunt altele decat "femei, alaptati-va copiii". Eu sunt ferm convinsa ca nu exista femeie ( sau daca exista acestea sunt intr-un numar extrem de mic) care sa nu constientizeze beneficiile alaptarii.Poate o sa para cumva fortat dar prima idee care mi-a venit in cap cand am citit acel articol a fost sa compar aceasta " actiune" cu persoanele care tin post si o spun in gura mare tuturor. Adica nu fac acest lucru doar pentru Dumnezeu , pentru relatia lor cu El,ci vor foarte mult sa stie si ceilati ce credinciosi desavarsiti sunt ei. Cam asa si cu alaptatul acesta in grup.Mie imi suna a" noi suntem niste mamici adevarate , cele mai bune, ne alaptam copiii si o facem indiferent unde si cum , voi celelalte faceti ca noi sau sunteti niste denaturate."
Cat despre poze , eu nu pot sa spun ca sunt toate decente, mie personal mi-a atras de prima data atentia o tipa cu un bebe mai mic care are o bluza alba descheiata iar sanul este complet scos afara... daca voi asta numiti decenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Liliana, se vedea atat de mult din cauza unghiului pozei; in rest - din fata chiar nu se vedea cine stie ce.

In sfarsit, nu asta e important acum.

Voiam sa-ti spun ca ai incurcat borcanele, copilul cu o lingurita de solide are 11 luni, al meu are doi ai si mananca oua, chiar ii plac mult in ultima vreme, desi pana acum o luna abia le gusta .

actiunea in sine nu a vrut sa traga de maneca pe nimeni, am participat pur si si simplu la o initiativa internationala, asa cum se participa la zile anti-cancer, anti-sida, ziua mamei samd. Nu-mi dau seama daca ai citit toate raspunsurile la topicul asta, asa ca repet ce-mi mai discutat: nu mamele care alapteaza sau nu sunt tinta acestor actiuni, ci cele cae ar alapta dar au dileme sau probleme tehnice, ar alapta dar au retineri, care vor face copii peste 5 ani sau care sunt acum insarcinate. Vrem doar sa aratam inca o data ca nu numai biberoanele sunt normale, iar cea mai la indemana posibilitate a fost asta - de fapt initiativa a apartinut unui grup din strainezia.

Biberoanele sunt permise peste tot si nu se face atata tam-tam pe seama lor. Mamele pot da biberoane in parc, la resto, unde vor ele, nu? Daca e neaprat nevoie.

Noi sa fim sanatosi, ca asa discutii de-astea se vor discuta oricand... e pacat, suntem impulsivi, necrutatori, vedem doar adevarul nostru.



Daca ai alaptat pana la 3 luni, inseamna ca probabil intrasei deja pe completare si te-a dat peste cap puseul de crestere de la 3 luni, care, pana la urma, e una din marile pietrele de incercare cand alaptezi. In opinia pea, e cel mai al naibii.


Legat de mutarea subiectului, Mirela, poate nu ar strica inca sa exista un shortcut ceva si la generale o vreme, de exemplu, cateva zile. Nu stiu daca este posibil. pe de alta parte, probabil ca daca e la fel de vizibil, o sa citesc noi postari despre cat de ostentative suntem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Inaioana alergie la apa calda?




Dap. E un soi de alergie de contact (cum mai sunt alea la lana, de exemplu). Cand fac dus mai mult de cateva minute, imi apar pe piele (doar partea superioara a corpului) niste pete mari roz, foarte usor reliefate si care ma mananca. Dispar de la sine cam in 10-15 minute. Daca, spre exemplu, imi vars ceaiul cald pe mine, mi se intampla acelasi lucru. Daca transpir foarte rau cand e extrem de cald (dar din fericire eu transpir extrem de rar) - la fel.La apa rece nu am nimic.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Asa pateste si baietelul unei cunostinte. Mi-a aratat si poze, ii apar niste pete mari, rosii, pe spate.

Eu in Germania am facut alergie de la apa calda, s-a manifestat asa: pe burta si pe solduri, semicerc, cum ar veni, mi s-a facut pielea solzi fini, daca dadeam cu mana peste, lasam in aer numai coji...

300, eu cu Daria am mai avut probleme cu mancatul si luatul in greutate, nu numai atunci, in primele doua luni dupa nastere. Nu e asa de mult de cand s-au reglat. Am deschis si subiect despre asta, am aplicat cateva sfaturi dintre cele primite, o scurta perioada de timp s-au vazut imbunatatiri, pe urma a facut o toxiinfectie alimentara si a apucat-o iar pe o curba descendenta. Cu opinia publica ma bat si ma voi tot bate, pentru ca noi suntem vegetarieni si o crestem pe Daria asa. Nu opinia publica m-a ingrijorat pe mine, ci faptul ca era trasa la fatza, cu cearcane, in loc sa se mentina la greutatea pe care o avea, slabise, analizele ii erau proaste, cu anemie si lipsa de proteine, pentru ca nu manca deloc alimente care sa ii asigure necesarul de proteine... Mie nu mi s-a parut normal ca un copil de 1 an si 4 luni - 1 an si 6 luni sa traiasca doua luni numai cu fructe (banana, piersica, para, eventual mar, biscuiti, masline, covrigi, coaja de paine si uneori cereale. Si laptele, evident.

Eu am inceput diversificarea dupa 6 luni, nu am fortat-o sa manance si a fost OK pana dupa 1 an, cand au aparut problemele, adica a inceput sa manance cu un sfert mai putin, apoi cu jumatate, apoi cu trei sferturi si apoi deloc, de m-am crizat de numa', ca asa a tinut-o vreo doua luni. Si ea manca bine si foarte bine.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Ina, desi nu e subiectul meu, eu sint de acord cu mutarea lui, mai mult decit s-a putut face nu se mai poate, eventual sa se deturneze din nou discutia. Acum, odata semnalul de alarma tras, ramine subiect de informatie pentru proaspetele si viitoarele mamici... s-au scris multe lucruri bune aici si cine cauta informatii nu va cauta niciodata la generale, cind vor avea nevoie, voi intra sigur la alaptare.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Nelia, m-am lamurit intre timp si i-am si multumit Mirelei pentru explicatii. Faptul ca acest subiect va ramane, sper, vizibil aici pentru mamici sa il vada/poata gasi cu usurinta si peste luni sau ani, este mai valoros decat daca ar fi ingroopat deja atunci de zecile sau sutele de subiecte noi de la generale.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Degeaba, poate sunt eu batuta-n cap, dar tot nu inteleg ce poate fi "indecent" la un copil care e alaptat! Dar ma rog, percepem lucrurile in mod diferit, mie, spre deosebire de liliana83, mi-a placut imaginea cu tipa cu bebe mic, am remarcat-o si eu, mi se pare chiar buna pentru a ilustra un fel de "reclama" la alaptare.
Din nou, eu sunt din cele care nu pot alapta precum mamele de la actiune; dar mi s-ar parea absurd si ipocrit din partea mea sa spun:"pai io in aproape 18 luni n-am fost nevoita sa alaptez in public decat o data, daca eu am putut, altele de ce nu pot?!". Bravo lor ca nu-s pline de inhibitii, nici n-ar avea motiv.
Selene_Bunny, tu pentru cineva care a fost atat de deranjata de opinii care puneau la indoiala modul in care iti cresti fetita (somn de 4 ore la pranz "ca sa-ti faci tu treaba", hranire fortata, vegetarianism) pui cam multe stigmate si intrebari rautacioase (de ce alaptat peste 2 ani? de ce doar lapte pana la 1 an? etc).
Si apropo de ce spunea raluk16, ca mama ei crede ca e singura din oras care alapteaza: femeile care alapteaza sunt mai putin "vizibile" din mai multe motive:
- rar o fac in public, apeland la tot felul de manevre si tertipuri sa nu faca asta;
- daca au copil peste 6-8-12 luni e burdusita cu atentionari ca vaaai, nu se face asa ceva, nu e bine!!
In parculetul unde iesim noi din intamplare am spus despre faptul ca alaptez (discutam despre iesit dinti si pofta de mancare) si asa am descoperit ca mai sunt destule care alapteaza copii peste 1 an, dar asta am aflat DUPA ce "m-am scapat" eu. Eu sunt sigura pe mine si ma doare-n cot de orice comentariu descurajant (cand avea fata 10 luni dna doctor de familie m-a desfiintat ca alaptez, ca de ce fac una ca asta, ca de la 6 luni trebuia s-o trec pe formula sau direct pe lapte la cutie, ca 6 luni e arhi-suficient si mai mult nu e permis!- exact, n-a spus ca nu e recomandat, ci ca "nu se face asa ceva!!") dar altele pot fi influentate sau deturnate de la ideea ca fac bine. Una dintre mamele cu copil de 14 luni care alapta (ce rusine!!) mi-a spus aproape cu lacrimi in ochi ca ei toata lumea ii spune ca nu e bine si de aceea a inceput sa ascunda faptul ca mai alapteaza.
O data dandu-mi fiica in leagan am asistat la o discutie a doua mamici de langa mine, copiii aveau maximum 7 luni, abia stateau in fund. Una dintre mame, cea cu ditamai biberonul dupa ea, o intreba pe cealalta:"si chiar se mai trezeste noaptea sa suga?!". Cealalta, zambind sfios:"da". Iar tipa, plina de bunavointa condescendenta, foarte sigura pe ea:"dar nu e bine deloc! de-acum ar trebui sa incepi sa-i dai seara formula, sa-i scoti mesele de noapte ca doar de-acum inainte ncet-incet trebuie sa treceti pe formula, ca e mare!"
Asa ca e foarte bine ca sunt actiuni in care mamele alapteaza "ostentativ", ca destul trec prin lume umile si pline de spaima sa nu aduca in discutie alaptatul ca le sare opinia publica in cap!
Si nu inteleg de ce trebuie sa fim doua tabere, eu niciodata n-as fi in stare sa bat la cap o mama care-si hraneste copilul cu biberonul, sa-i spun ca nu e bine etc. Am dat sfaturi strict cand mi s-a cerut, mai ales gravidelor care-si puneau intrebari despre asta. Dar cand am vazut ca o mama a renuntat si a trecut pe formula, foarte bine, domnnule, e decizia ei, ea stie mai bine ce face, nu vad de ce as toca-o la cap. Dar va spun drept ca m-am saturat sa vad situatia inversa, mame care privesc chioras alte mame fiindca alapteaza peste 1 an, peste 2-3, cat considera ele si copili de cuviinta!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu nu m-am lovit personal de oprobiul opiniei publice cand am alaptat in public pentru simplul motiv ca nu prea am socializat prea tarecu "mamicile din parc", ca sa sunt eu "sociopata" si nu prea ma bag in seama decat cu prietenii mei, alesi pe criterii de compatibilitate in valori. La mine oprobiul public s-a manifestat in legatura cu vestimentatia copiilor, dar nu vreau sa deviez subiectul.
Imi amintesc insa foarte clar ca atunci cand Katja avea cam un an, s-a jucat la un moment dat in parc cu o fetita de aceeasi varsta. Si la un moment dat a vrut sa suga asa ca ne-am asezat pe banca si ea a supt, moment in care mama fetitei a izbucnit cu bucurie spunandu-mi ca si ea alapteaza inca dar numai acasa pentru ca ii e jena sa recunoasca si toata lumea o bate la cap sa incepteze cu asta ca e foarte rusinos. Si toti din familie ii atrag atentia copilului sa nu mai ceara tzitzi ca e rusine mare etc etc. Asa ca mama si fata trebuiau sa se ascunda inclusiv in casa pentru supt. Ei bine, this is sick! Biata femeie era fericita sa mai gaseasca si alta ciudata care face acelasi lucru. Restul mamicilor din parc dadeau, civilizat, pufuleti si pateuri de foietaj copiilor de aceeasi varsta.

Ilinca, e a nu stiu cata oara cand aud despre o asemenea absurditate din partea unui medic.Consider asta deja mal praxis nu altceva. Ce ar fi sa initiem o campanie prin care sa incurajam mamicile care primesc asemenea "sfaturi" (uneori chiar sub forma de amenitare) sa spuna public numele medicului, eventual sa facem o lista neagra a lor si sa ii reclamam pe toti la Colegiul Medicilor si alte foruri superioare (nu le stiu acum, am sa caut. Poate ne ajuta si XIO cu info.) care pot face ceva in sensul asta , sa descurajeze astfel de practici in randul lor. Ca pana la urma e vorba de sanatatea copiilor nostri.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Liliana nu trebuie sa te ingrijorezi de copilul meu, are aproape un an, e perfect sanatos, nu-i lipseste nimic, s-a dezvoltat chiar precoce, are peste 10 kilograme, a facut primii pasi, merge de-a busilea de la 7 luni, urca scari singur de-a busilea de la 8 luni, spune mama si il striga pe catel pe nume de la 7 luni, spune deja multe cuvinte. A fost racit de 3 ori, noi toti din casa eram varza, ne-a tinut raceala o saptamana sau doua, pe el il tine o zi cu muci limpezi si atat. In rest nu a avut nici o boala si nici o problema pana acum.

300

inaioana sunt total de acord cu expunerea doctorilor. In fond, pentru femeile mai putin puternice, ei fac un mare deserviciu copiilor! Ca alege mama sa renunte la alaptat e una, dar sa renunte de frica doctorului...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ilinca_M., nu erau rautacioase, intrebam din punct de vedere medical.

Ca o paralela, este OK daca un copil este alaptat la cerere, mamica isi regleaza programul in functie de aceasta cerere a copilului, plus adopta child led weaning, cum ar veni, copilul este "in charge" si isi face programul de masa dupa cum doreste, dar nu este la fel de OK daca un alt copil isi alege o durata a somnului de amiaza mai lunga decat cea considerata normala. Daca iti aduci aminte, eu eram preocupata de cele 2 ore in plus, nu de cele 4, obisnuite, de altfel. Si da, atunci imi faceam si eu treaba. Acum Daria doarme la amiaza maximum 3 ore, nu mai pot face tot atata treaba cat inainte, dar incerc sa ma descurc. Nu stiu daca este un avantaj sau nu faptul ca, din 1 octombrie, iubi nu a mai mers la serviciu si se ocupa el mai mult de ea. E in somaj tehnic si amenintat de pierderea locului de munca.

Daca as fi fost convinsa ca laptele meu este suficient - calitativ si cantitativ - pentru Daria, as fi luptat sa mi-l pastrez sau chiar sporesc. Dar nu am fost.

De ce doar lapte pana la 1 an? Pentru ca nu astea au fost informatiile transmise de articolele citite si de persoanele consultate.

Nu sunt de acord cu porcariile spuse de doctorita ta si de alte... "binevoitoare". Ca si eu eram in parc azi, cu Daria, gol parcul, la un moment dat a venit un baietel de clasa I - 6-7 ani, a inceput ea sa socializeze cat de cat cu el, maica-sa m-a intrebat daca Daria face la olita, i-am spus ca nu, ca nu spune cand face si nu intelege ca pe olita se sta pentru a face ceva, nu ca joaca, asa ca i-am dat pace, iar ea: "al meu a stat pe olita de la 6 luni, i-am luat olita cu centura si l-am legat acolo, daca se ridica, se ridica cu oala la fund si asa s-a obisnuit".

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

apropos de articole citite, fiti atente ce ne sfatuieste un site concurent.

citez:
"Bebelusii alimentati la san primesc de obicei, suficienta vitamina C, prin laptele matern. Dar aceasta se intampla numai daca alimentatia mamei este bogata in vitamina C, deci daca mananca destule fructe. Si, intrucat nu puteti fi sigura ca ingerati cantitatea necesara de fructe, este indicat ca dupa varsta de 6 saptamani, sa introduceti in alimentatia copilului, 2-3 lingurite zilnic, de suc de fructe crude . Trebuie evitat ca sucul sa fie obtinut cu un storcator metalic. Deoarece metalul oxideaza, iar vitamina C se distruge."

si despre dormit si lasat copilul sa planga..

"In timpul noptii trebuie sa interveniti cat mai putin. Il schimbati daca este ud sau murdar, apoi il lasati din nou singur in intuneric, dupa ce v-ati asigurat ca totul este in ordine. Bineinteles ca vi se rupe sufletul, dar nu cedati niciun moment, deoarece in timp, mai rau ii veti face.
...
Daca observati ca nu-i lipseste nimic, lasati copilul sa tipe un timp, chiar si o ora neintrerupt . Aceasta se va mai intampla inca vreo 2-3 nopti, dupa care bebelusul se va linisti si va dormi toata noaptea."

sursa: http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bebelusul-de-la-0-la-12-luni/bebelusul-la-2-luni/4685



Mergi la inceput