Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui alice2004

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Iar cuvintul "lelea" mi-i se pare foarte rautocios. Ce vrei sa faca femeile care alapteaza, sa se ascunda un an de zile? Cum oare de "indraznesc" unele femei sa incerce sa duca o viatza normala si sa integreze copilul in activitatile lor normale? Gata, ai nascut si te-ai hotarit sa alaptezi, sssshhhhh, nu arata la nimeni, ca e rusine, daca copilul tau vrea sa suga la distanta de o ora si nu apuci sa faci cumparaturi sau sa iei aier, ghinion, hus acasa cu tine, ce iti trebuie iesit in parc sau la cumparaturi. Asteapta si tu citeva luni, poate un an, dupa cum iti e norocul, ca no fii bai sa stai citeva luni inchisa in casa fara sa schimbi o vorba cu alta lume decit cu sotul.



Nu cred ca era nevoie sa exagerezi ! Sint sigura ca exista multe mame care isi alapteaza copii linistite si apoi pleaca la mall sau oriunde altundeva, fara sa stea inchise in casa cu lunile !! Si mai sint sigura - dupa cum a reiesit si din mesajele de aici - ca sint mamici care au alaptat nederanjate de nimeni in locurile publice, alegind sa nu faca din asta un exemplu pentru celelalte !!
"Eu zic ca e o alegere naturala daca alaptezi sau nu sau in public sau nu si care trebuie acceptata si nu discutata." - citat din mesajul tau de asemenea ... nu vad de ce ar trebui, la urma urmei sintem o societate libera, fiecare cu principiile si prejudecatile lui, de ce ar trebui sa acceptam totul ?
Si ca sa nu dau nastere la cine stie ce discutii, eu sustin alaptatul 100%, dar nu am fost niciodata de acord cu impunerea lui fortata nimanui ! Daca eu sint pro, nu inseamna ca toate femeile care ma inconjoara ma si sustin !


Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"


Daca ai timp intre cele doua mese ale copilului. Dar sunt bebelusi care vor sa manince la distante f mici,care nu iti lasa timpde plimbare sau cumparaturi prin mall,mai ales daca stai departe de parcuri / malluri. Asa: la mine prin parc e la jumatate de ora de exemplu. Mallul sau strada cu magazine asisderi. Deci dus si intors peste o ora. Plus timpul necesar cumparaturilor sau ca sa te plimbi in parc. Asa ca nu am exagerat, mai als in perioada de primele n
luni de la nastere e un caz f des intilnit. Eu am maxim doua ore intre alaptari. Iar mesajul meu era la ce am facut quote si nu la ce au zis alte mame ca au facut in public.

Iar acceptul nu inseamna ca trebuie sa faci la fel, dar nici sa dai ochii peste cap sau sa arati cu degetul. Pur si simplu acceptul insemna sa treci pe linga fara sa judeci acea persoana. Si chiar e alaptatul asa de la marginea vietii incit sa ajungem la "acceptta totul " daca acceptam alaptatul in public?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Dorsilla te cam contrazici singurica. Pe de-o parte spui ca dezbati problema alaptatului in public, pe de alta parte trimiti toate mamicile de prunci (alaptati sau nu) acasa, n-au ce cauta prin supermarket, prin mall, nicaieri, n-au ce cauta cu scutecele lor intinse ca pe taraba la schimbat plodul.

Pana la urma vorbind strict de alaptat in public, nu vad care e problema, pana la urma ala a fost un grup de mamici care a alaptat intr-un parc, cui nu ii placea trebuia sa nu se uite, ca doar nu au venit sa traga pe nimeni de maneca sa se holbeze la sanii lor. Comentariile sunt de tot rahatul la acel articol in ziar. S-a ajuns pana intr-acolo incat incearca sa convinga unii pe altii ca laptele formula e mai bun decat laptele matern. Aici sta problema, ca sunt multe mame care chiar cred asta, li se pare normal si mai usor sa hraneasca copilul artificial.

Si stii de ce li se pare mai usor sa hraneasca artificial? Pai tocmai din motivele expuse de tine, bebelusul n-are ce cauta in market, in mall, in parc are voie strict dupa ce a mancat si pana i se face foame, pai atunci o mama care doreste sa petreaca mai mult timp afara in beneficiul ei SI al pruncului recurge la hrana artificiala ca sa poata incropi repede ceva hrana pentru bebel.

Si da, eu am hranit-o artificial pe cea mica (desi mi-as fi dorit mult sa alaptez), si am umblat "lelea" (citat) peste tot cu ea, si la banca cand am avut treaba, si la mall, si la shopping, si in parc si in masina din prima sapt de viata. Ca acolo era ea fericita, langa mama ei, nu cu vreo bona sau bunica, iar mama ei si-a pastrat sanatatea mintala prin aceste iesiri.

Culmea ca aici cam asa iti duci viata, cu pruncul de gat din ziua unu, nu e moda bonelor si bunicilor. SI culmea ca sunt fericiti copiii si aici.

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Dap, pina la urma urmei, io una nu inteleg ! Toate sintem de acord, toate sustinem alaptatul (in public sau oriunde o fi el facut), dar ne impiedicam de comentariile rautacioase ale unora !
Eu cred ca fiecare femeie care a devenit mama stie care este prioritatea ei ! Asta apropo de mersul la mall sau in parc in primele luni de la nastere ... nu zic nici sa devina sihastra si sa nu mai iasa din casa, dar prioritatea este copilul si fiecare dintre noi stie cit de greu este sa fii la dispozitia copilului 24 din 24 !
Totusi, atunci cind iesi in public, cred ca este normal sa te astepti si la alte reactii decit cele de batut pe spate intelegator si privit cu admiratie ! Ca nu te intereseaza ele, asta este alta discutie ! (ca tot au venit fetele cu multe mesaje in acest sens).

Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005


Eu una nu pot sa inteleg alaptatul in public din alte motive. Cum faci sa-ti cureti (speli sanul) inainte de alaptare.
Ca mie nu prea mi se pare in regula sa alaptezi de doua ori la rand fara sa te speli.




Sanul nu se sterge/curata inainte de alaptare. De unde ai scos-o pe asta cu 'nu prea mi se pare in regula'? Cautam tot felul de chichite pentru a ne impotrivi firescului.

Citat:


de ce trebuie sa fim toti de acord ca mamele care au luat initiativa cu alaptatul in grup, in parc, sunt mame eroine ce trebuie sustinute mai ales ca ele alapteaza ca asa le-a daruit natura cu aceasta sansa, nu s-au dat peste cap, le-a venit by default.



Vorbesti tampenii, se vede ca n-ai habar ce e ala alaptat. By default...Stii cate mame renunta din pricina ragadelor, mastitelor, stagnarii in greutate a bebelusilor, noptilor nedormite...Deja esti tu cam ostentativa in a minimiza meritul mamelor care alapteaza by default.

Asa cum unora nu le place sa vada copii de 2 ani atarnati de tzatza nici mie nu-mi place sa vad in parc nou nascuti hraniti cu biberonul. Gusturile difera. Dar 'nu-mi place' nu este un argument de ingradire a libertatii fiecaruia de a face cum crede si cum poate.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Pai ce e asa greu de inteles?

Fetele au facut o actiune pentru promovarea alaptatului la san. Intr-o tara in care lumea (si aici ma refer clar la cei cu comentariile de prost gust de la articol) se asteapta ca daca alaptezi sa te ascunzi in pestera, intr-o tara in care aceasta atitudine imbie la preparerea rapida a unei formule de lapte ca mamica e si ea om si vrea si ea un shopping (unde stabiliram in prealabil, nu ai voie sa scoti sanul) si mai bine ii da formula si-l lasa cu bona/mama/soacra etc, intr-o tara care nu promoveaza alaptatul la san, aceste mamici au facut ceva.

Bun, prost, ele au luat o problema (dupa parerea lor stringenta) in mainile lor si au facut ceva.

Voi ce actiuni ati facut (cele ce va oripilati) cu sau fara sani in vant?

Ca sincer zilnic se mai deschide cate un subiect de cat de nashpa e in Romania, vorbim, palavragim, injuram si gata, ne-a trecut.

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Luna, 300, acccept

- nu ma contrazic defel pt ca mi-am sustinut opinia logic tinand cont de absolut toate, anume am intercalat in mesajele mele opinia personala despre ce as fi facut eu daca as fi avut lapte (nu as fi umblat lelea prin oras decat intre supturile copilului sau as fi alaptat undeva intr-un loc neaglomerat si nezgomotos din respect pt igiena si confortul copilului), dar si opinia personala despre libertatile individului in societatea actuala (cand fiecare femeie poate alapta si in public nestingherita, daca vrea, ca nu-i are nimeni grija)

Se discuta aici de un moment istoric deja, de un moment de cotitura in oranduirea sociala, cand iata...cu un grup de mamici formatoare de opinie se va schimba treptat mentalitatea tinerelor fete sau a tinerelor femei ce aspira la rolul de mamica....punand la egalitate militantele pt dreptul de a munci al femeii, dreptul la vot sau mai stiu eu ce alte drepturi...deci complet pe langa subiect

pricepeti oameni buni ca in Romania zilelor noastre femeile au dreptul sa alapteze daca pot si doresc, au dreptul sa avorteze daca doresc, au dreptul sa aleaga intre profesie si statutul de mama full time, au dreptul sa divorteze, sa vorbeasca in public, etc...deci de ce acordam o importanta istorica unor mame ce s-au gandit ele sa formeze mentalitatile tinerelor ? de ce trebuie sa recunoastem in grup ce fapta extraordinara au comis ele numai ca nimeni inca nu-si da seama ce impact major are...hai sa vorbim vorbe :P

am mai zis, nu e nici un moment istoric, nu sunt ele formatoare de mentalitati si de opinii, nici nu sunt macar un exemplu pt ca le-a dat natura lapte nu l-au produs cu puterile lor parasenzoriale, au dreptul sa alapteze in public sau acasa, nu le izoleaza nimeni, nu le baga nimeni in seama ce fac, iar ceilalti au dreptul sa creada la randul lor ce doresc despre ele si ce fac....

si aici pe forum dezbatem un subiect care desi nu are in sine o greutate speciala, dezbatem de fapt niste principii, dreptul la opinie, pentru ca avem cu totii dreptul sa ne spunem parerea despre o actiune daca o consideram inutila, propagandista si ostentativa de promovare a alaptatului cum o vad eu.

inchei cu o zicala tipic romaneasca "e mai buna painea ca mamaliga si e mai usor calare decat pe jos" ...si de la mine "e mai ieftin si comod daca ai lapte sa i-l dai bebelusului"....asa ca ce mai tura-vura? mamicile din parcuri considera acum chiar ca si contribuie la atingerea de momente istorice cu ceva ce e la mintea cocosului?


o zi buna si sanatate tuturor mamicilor din parcuri si celorlalte ce au mai scris pe aici....a fost chiar refreshing brainstormingul asta:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Luna, eu am un baietel de sase ani si merg frecvent cu el in parc, la joaca ... am vazut multe mamici de copii mici care alaptau linistite si nimeni nu le-a spus nimic, si nici nu am vazut priviri date peste cap gen "iote si la astea cu tzitele in vint" !! Dar asta nu inseamna ca nu exista si pareri dezavuatoare vizavi de alaptatul in public !
Iar comentariile referitoare la tara (daca te-ai referit la Romanica) chiar nu isi aveau rostul ... nu sintem chiar Bantustan si stii foarte bine ! La urma urmei, formula rapida, bona/mama/soacra sint apanajul fiecarei femei, ea alege daca le foloseste sau nu !



Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

de ce trebuie sa fim toti de acord ca mamele care au luat initiativa cu alaptatul in grup, in parc, sunt mame eroine ce trebuie sustinute mai ales ca ele alapteaza ca asa le-a daruit natura cu aceasta sansa, nu s-au dat peste cap, le-a venit by default.


aici te inseli. Am muncit enorm ca sa avem sii sa ne pasrtram laptele. :) Serios.

felicia, e nevoie de sustinerea alaptarii, tu poate nu iti dai seama pentru ca la noi la bobocei a fost un mediu foarte prooo si bine informat din toate punctele de vedere, dar sunt multe fete care au nevoie de un sfatt, o mana de ajutor si in general chestiile care se cehiculeaza despre laptele de mama sunt gresite si fac ca procentul de femei care reusesc alaptarea excllusiva sa fiie mic. Mediul conteaza enorm.

Iar legat de alaptat, fetelor, nu cred ca exista alaptat in public sau in intimitate, alaptatul e peste tot la fel. Care era faza cu comparatia intre a sugesi manca un biscuiite? Nu credetoi ca, in atata amar de vreme, daca faceam din supt ceva rituualic, eventual cu muzica delicata de harpa - sau eroica, doar sunt mama eroina, ma duc in Izvor, nu? - nu credeti ca as fi luat-o razna? Alaptatul e un lucru banal s nu, gabi, nu tre sa te speli inainte si dupa fiecare supt ca te mananca mama ragadelor, dusurile zilnice sunt suficiente. Sfarcul se autocurata. Eu vad pe-aici multa, multa lipsa de informatie practiica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia


pricepeti oameni buni ca in Romania zilelor noastre femeile au dreptul sa alapteze daca pot si doresc, au dreptul sa avorteze daca doresc, au dreptul sa aleaga intre profesie si statutul de mama full time, au dreptul sa divorteze, sa vorbeasca in public, etc...deci de ce acordam o importanta istorica unor mame ce s-au gandit ele sa formeze mentalitatile tinerelor ? de ce trebuie sa recunoastem in grup ce fapta extraordinara au comis ele numai ca nimeni inca nu-si da seama ce impact major are...hai sa vorbim vorbe :P



Asa cum exista campanii anti fumat, asa cum exista si campania aia de mai dau eu peste ea cu "excesul de grasimi, sare si zahar...", asa cum aici exista campania pentru respectarea limitei de viteza, pentru evitarea excesului de alcool, toate acestea fiind cu titlu informativ, asa au dorit si mamicile respective sa re-atraga atentia asupra beneficiilor alaptatului natural (in public de este nevoie). Cu ce te-au deranjat?

De ce nu vi se pare ostentativ reclama la tv cu "excesul de grasimi, zahar si alcool dauneaza grav sanatatii" (citat din memorie)? Ala nu ti se pare ostentativ? Nu iti jigneste intelectul, tu traind intr-o lume in care ai dreptul sa alegi ce consumi?

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

...deci de ce acordam o importanta istorica unor mame ce s-au gandit ele sa formeze mentalitatile tinerelor ?




Pai chiar? Tu de ce acorzi atata importanta subiectului? Ca dupa insistenta si lungimea postarilor nu as zice chiar ca nu le duci grija. Daca experienta vis a vis de neputinta de a alapta te face sa crezi ca ar fi nevoie mai degraba de un grup de suport pentru femeile care au avut aceasta experienta neplacuta, s-ar putea sa ai dreptate si nu te impiedica nimeni sa te asociezi unui grup si sa iesiti in strada. Si poate opinia publica se va sensibiliza. Nu cred ca admiratia pentru femeile care alapteaza si intelegerea pentru cele care nu pot sa o faca se exclud una pe alta. Caci am impresia ca asta te deranjeaza.


Mergi la inceput