Floricele de Liliac mai - iun 2010 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

poate intereseaza pe cineva cum e cu No cry sleep solution, o colega de la scutecele lui david facuse acum vreo 2 ani si ceva un rezumat tradus al metodei descrise in carte.
am preluat traducerea, cu acordul autoarei traducerii - la mine pe blog:
http://gabi-o.blogspot.com/search/label/Scoala%20parintilor

sunt chestii de bun simt, nu-i ceva miraculos, dar poate ca unora le ajuta.

aa, si ce mai stiam - poate confirma si celelalte mamici la al doilea bb, e ca somnul se mai strica in perioadele de achizitii - gen: copilul invata sa se tarasca, sa mearga de-a busilea, invata sa mearga in picioare, sa isi dea mainile, etc. din ce citisem eu, creierul inca nu se poate "imparti" sa faca fata si la noile achizitii si la un somnic de calitate, asa ca pana se acomodeaza, se cam dezechilibreaza un pic balanta in defavoarea somnului. partea buna e ca nu dureaza mult acomodarea.

ps: ia uite cum dau eu sfaturi despre somn, adica partea la care am stat cel mai prost ...sunt toba la teorie in privinta asta, din pacate practica aplicata la copilul meu mi-a demonstrat ca nu exista nicio metoda infailibila sau ca cel putin el constituie exceptia tuturor metodelor.

in alta ordine de idei, ma obosesc asa mult discutiile astea sterile, fara scop... eu le voi ingora de aici incolo. eu stiu ca suntem toate nedormite, cu nervii prastie, macinate de indoieli ca facem totul cum trebuie, om mai fi si meteosensibile ...dar parca prea ne-am adunat.
eu una ma tratez, voi?





Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Ioana, ai mail.

Mary, tu ai PM.
Intrebai ieri de biberon: noi am incercat o singura data la Maria, cu laptic muls si a facut cel mai mare scandal din viata ei N-a vrut de nicio culoare sa-l accepte. Eu nu cred ca exista riscul sa se obisnuiasca dupa o singura data cu biberonul si sa refuze sanul, dar daca nu-i place sa bea din biberon, va fi cu scandal Ma gandesc ca ai putea incerca o data inainte de nunta, cu putin laptic, pt test.

In legatura cu pozitia de alaptat, noi am ramas la aceeasi, pe brat. Am incercat si culcate de cateva ori, dar nu s-a bucurat de mare succes. Dar pot sa zic ca au fost situatii cand am alaptat si din picioare (eu, copilul tot pe brat), ba chiar si din mers o data

Laura, vreau si eu adresa blogului tau, daca se poate.

Cristina, imi pare tare tare rau ca discutiile de ieri te-au intristat si mai mult. Nu cred ca au fost nicio clipa intentionate ca repros sau critica la adresa ta. Tinem pumnii sa treaca necazul cat mai repede si sa redeveniti zambitoare si ganguritoare!

Ale, este pe Soseaua Oltenitei o "clinicuta", acolo avem noi pediatra "oficiala". Habar n-am daca au dermatolog, dar poti suna si intreba: nr de la receptie este 0213325167. ESte situata la parterul unui bloc, langa un ING, cum mergi pe Oltenitei dinspre C.Brancoveanu spre Eroii Revolutiei.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Corina- stiu mai bine ce a scris. N u inteleg de ce se simte atacata la fiecare discutie mai aprinsa. Cred ca putem clar da nume daca ceva deranjeaza individual.

La mine asta e ultima postare pe acest subiect.

Fug ca ma asteapta altele mai importante.

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55h)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

a, Corina, azi nu ies din casa...mi-e ca ma paste o raceala, tremur de cand m-am trezit, parca am dormit pe gheata.

si poate va mai imbunati un pic, intre 2 sageti va mai uitati si pe geam sa vedeti ca a venit toamna :




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

a, Corina, azi nu ies din casa...mi-e ca ma paste o raceala, tremur de cand m-am trezit, parca am dormit pe gheata.


Traiesc in Orasul Alandala


Tocmai iti dadusem si eu PM pe aceasi tema


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

'neata.....
nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul......


LA MULTI ANI DULCE SABINUTA !!!!!







LA MULTI ANI SCUMPE ECATERINA SI IUSTINA!!!!





SA CRESTETI MARI, SANATOASE, FRUMOASE SI DESTEPTE !!!!!
SA AUZIM PESTE ANI SI ANI DESPRE VOI SII SA VA FACETI PARINTII FERICITI SI MANDRI !!!!!




.

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

GALERIA ZAMBETELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Citesc constiincioasa din capitolul precedent,desi nu-mi place deloc.
Mary stiu ca tu te plangi mereu de iritiile de la fundulet,si parca ziceai ca folosesti Pampers Premium,eu de 2 ori am cumparat premium si de fiecare data s-a iritat.Incearca si altceva.
Sincer eu nici nu ma uitam ca sunt premium sau nu,am observat numai cand mi-am dat seama de coincidente



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


In alta ordine de idei, cand am vazut ieri ca s-a racit asa tare si in casa e racoare, am zis hai sa luam o aeroterma micuta, ca sa nu tin copilul in 3 straturi de pantaloni si bluze. M-am uitat pe net si am vazut ca au cam aceleasi functii, dar pretul difera tare. Zic poate imi scapa mie ceva, hai la Domo. Ajungem acolo seara cu Vlad si tocmai ce termina o fetiscana de aranjat display-ul cu aeroterme. Zic nu va suparati, avem nevoie de sfatul Dvs, ati putea sa ne explicati in mare care sunt deosebirile intre aceste modele?
La care tipa, foarte relaxata: "Paaaaai, in primul rand sunt diferiti producatorii (no shit?!). In al doilea, au preturi diferite" -
Pana la urma ne-am convins ca fac acelasi lucru toate, cu aceeasi putere si aceleasi functii. Am luat una de 60 ron (cu garantie 2 ani, cica). Insa tare ne-a distrat competenta "consultatilor de vanzari"


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Neata,

Maria multumim mult. Iar m-a pufnit plansul cand am vazut mesajul tau. Spun iar, ca tocmai ce m-am intors de la gradi. A fost prima zi a lui Ale, am lasat-o acolo, ea nu a plans dupa noi, nimic, ii place tare zic eu, am realizat ce copil mare am. Mi-am adus aminte cand am nascut-o si dna dr m-a felictat ca am o fetita de 3 kg si acum merge la gradi. Ce repede trece timpul

Nico am luat juicerul. Cand o iau pe Ale de la gradi ma opresc sa cumpar cele necesare stoarcerii si atunci iti zic ce si cum. La prima vedere pare f usor de manevrat si depozitat. Eu sper sa fi meritat banii.

Virgi merci mult de pm.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

salut mamici!

vad ca nu faceti bine deloc,discuti...pana o sa ajungem sa fim doar cateva mamici care posteaza

despre noi noutati,fata inca mai tuseste ,dupa 5 zile de eurespal,nu are o tuse clar productiva,este semi uscata productiva,noapte se aud secretiile adunate in gat sau ceva mai jos de gat,nu face febra,i-am dat chiar ceai cu lamaie si zahar fiert sa o ajut sa-si fluidifice secretiile....probabil ca o sa mai dureze pana o sa dispara tusea de tot,merg azi la control sa o asculte la plamani

vivela ai un blog interesant,sanatate

o sa facem vaccinul de 4 luni la 5 luni,o luna diferenta intre cel de doua care a fost facut la 4,cand o sa ne treaca tusea peste o sapt doua probabil,m-am documentat si e ok
nu prea suntem in regula cu cel de hep b ,l-am facut la nastere si apoi la 4 luni,trebuia la 2 ma mai interesez ce e de facut

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput