Burtici nov - dec 2010 (122) Felicitari, ALEXA!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Corina, nici noi nu ne-am hotarat la nume. De fapt numai eu caut , iar sotului nu-i place nimic si nici nu are chef sa se gandeasca. Aici nu trebuie sa declari si numele cand declari copilul, daca nu vrei, ci doar dupa botez. Deci nu am cu ce sa-l constrang pe sot sa se gandeasca.



Raluca cu Ioanna , Georgios si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

ukume24 iti iese colostru-ca si mie. Si se intareste si daia e crusta aia. Curata putin ca se ia. E semn ca vine bb!

ralucaspm e groaznic cu ridicatu asa e..Simt ca ma ia cu toate alea, mi se intareste burta. Si cand is cu Pufi e ceva ca ma trage el, da acu is singura si tre sa ma scol cu greu.

syl multumim pt ca ne impartasesti ce ai patit cu alaptatu-deci sa nu punem rece sa punem mai cald si o sa curga !

sugubina 30+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Si eu am crusta respectiva si nu mi-a fost frica sa o indepartez. De fapt am fost chiar curioasa. Asa ca intr-o searain baie am curatat tot si pe urma a trebuit sa cobor ca ne venisera musafiri.
Banuiesc ca nu e nevoie sa va spun cum arata tricoul meu cel bleo in dreptul sanilor, nu? Am crezut ca mor de rusine. Nimeni n-a zis nimic, dar banuiesc ca toti au observat laptaria.
Si de atunci... nu mai indepartez.... las acolo capacelele ca stau bine.


Cris mami de Teodora si 35+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

si mie imi iese colostru....cred ca este normal...eu imi curat sanii in fiecare seara dupa baie...

cu ridicatul din cada este o intreaga aventura..trage sotul de mine ca sa ma ridice ca de sacul de cartofi...

aseara l-am pus sa ma epileze in unele zone si ce credeti??!! nu a vrut a zis ca daca mi-o taie....asa ca el tinea oglinda si eu munceam...

32+ cu
si ingeras in ceruri


AMR 5 SAPT(pana la desfacerea firului=nastere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

ukume, crusta e colostru intarit, colostrul e mai galbui.

fetelor, pe mine m-au invatat in maternitate ca inainte de sedinta de alaptat sa pun comprese calde pe sani si dupa, reci...deja mi-am luat 2 prosopele mici ( ca de maini) sa le folosesc, eu cu sfatul asta am scapat de furia laptelui care la mine s-a manifestat doar prin cresterea temporara a sanilor...o concuram pe pamela



Andreea, mami de baiat si 35+ cu

AMR 3 saptamani

asa creste bebelusa
www.perfectnanny.ro/" target="_blank"> ... we care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ukume24

Fetelor in legatuyra cu alaptatul... vreau sa va intreb ceva? eu am observat pe sfarc ca se face asa ca o crsuta, de parca ar fi cursc ceva din san si s-ar fin intarit? voi ati avut asa ceva? dar are o culoare ciudata asa mai galbuie- scuze de descriere dar nush cum sa va explic

30+ Luca Stefan
S-a intamplat minunea mult asteptata!


e colostru - galbui spre portocaliu, apare dupa nastere, e plin de vitamine pt bb si de abia apoi vine laptele.

sunset



Mami fericita si implinita de Iulia si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore1983 spune:

Foarte interesante si utile povestile voastre fetelor! Eu tot prin cezariana voi naste si imi este putin teama ca nu se va declansa lactatia suficient de repede. Mi-ar placea sa-mi pot alapta copilul din prima zi. Mi-e asa teama ca nu o sa ma descurc cu multe...trebuie sa gandesc pozitiv insa. Cum zicea si Syl parca, conteaza mult si cat de relaxate suntem.

28+ viitoare mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Ufff, asa m-am plictisit!!!!!De la mijlocul lunii iunie de cand stau acasa! Si marea majoritatea a timpului, in casa....uneori cred ca imi va fi greu sa ma readaptez la lumea exterioaraVa invidiez pe unele dintre voi cand aud cat de energice sunteti!

34+
35 ecografic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Syl, ai dreptate din toate astea pana la urma invatam. Eu ma pregatesc psihic de cand am ramas insarcinata, incerc sa imi induc deja o stare favorabila, sper sa si reusesc. Pai tu esti eroina cu masatul la cezariana. Eu ma spalam cu picatura pe epiziotomie doar sa nu ma doara... Acum cred ca existenta unui alt copil in casa, care va necesita atentie cand bebe doarme, ne va determina sa ne refacem si mai repede. Asa la primul, 2 ore cat dormea ma vaitam in mintea mea si ma gandeam cat de greu este

Andreea sfatul cu prosoapele, pe asta chiar nu o stiam dar pare atat de logica.

Beatrice, pana azi eu am auzit doar fete incantate de alaptat, ne+am gasit noi aici mai nemultumite... Orice ar fi cred ca e bine sa ceri sfatul celor care au alaptat cu succes, nu ca mine. Am vayut femei care alapteaya cu atata usurinta si eu stateam ca pe ace. Nu mi-as permite nici 1/2 de sfat.

Crisis, am vazut si eu filmuletele. In primul rand felicitari pentru micuta dansatoare si in al doilea pentru super pisicuta. Nu e deloc prostuta e doar o mata care intelege ca cea care o smotoceste este tot un pui, de aceea nu riposteaza. S-ar putea sa vezi episioade de gelozie mai incolo, in care tu si sotul veti fi atacati ca sa apere copilul. Ema a avut motan de la vartsa Teodorei... a fost si el stresat cat cuprinde insa singuri zgariati am fost eu si sotul. Sarea la noi cand il luam brusc in brate, sau ii faceam *avionul*... ne zgaria rau, nu gluma, pana am inteles ca doar il apara. O data in timpul atacului a nimerit copilul din gresala. Noaptea s-a culcat pentru prima data la picioarele lui, cu capul pe zgarieturi si o ora nu l-am oprit din plans. Abia atunci l-a acceptat si sotul


MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Ratusca, ma bucur ca esti bine!

MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 34 +


Mergi la inceput