Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 38 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Floricica, eu m-am inscris la odisee dar tot aici imi place. Acolo se scrie intr-un mod infernal si nu pot tine pasul cu ele deloc.

Denisu, ce pot sa-ti spun e ca la valoarea aia a estradiolului ai avut un folicul cu un ovocit matur, care s-a si spart daca nu s-a mai vazut pe ovar. Ceilalti foliculi se vor resorbi. Nu cred ca e asa bai daca progesteronul e un pic mai mare in z2 de cm, depinde si cand ti-a venit rusnacul. Din ce stiu eu de la ungurieni, ei considera z1 de cm astazi daca ti-a venit rosu si cantitate normala pana in ora 14 si maine, daca ti-a venit rosu dupa ora 14...

Am o problema, gravidutele ma puteti ajuta? Ma dor articulatiile soldului de la un timp incoace. Ma misc greu de pe o parte pe alta, pana ma ridic de pe scaun dureaza ceva. La fel ma doare burta, nu continuu ci atunci cand ma intorc in pat sau cand ma ridic. Voi patiti asa ceva? O fi chiriasul cel care imi balanseaza burta si oasele?

Felix 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

felix - si eu stiam la fel, ca se ia in calcul prima zi de CM, cea cu sangerare rosie, abundenta...dar asta cu ora 14 n-o stiam. Ma intreb, daca te trezesti dupa 14, cum s-o calcula...prima zi de ciclu adormit?

floricica - deci noul prunc are program artistic. Doamne-ajuta sa danseze linistit pana la 40 de saptamani.

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

...eu scriu "in valuri" - scuze
ruxi - cred ca vom merge prin centrul vechi, daca vrei, zi-mi sa-ti las tel. pe PM si poate ajungi.
ramonela
alla - si mie-mi place perioada asta de "normalitate in cuplu"
denisa - sar'mana de cafeluta zilnica

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Felix, Aristica si eu de la unguri stiu ca prima zi de cm e considerata sangerarea abundenta inainte de ora 12, dupa se considera zi 2.
Am indraznit sa zic aceasta teorie d-rei endocrinolog si m-a ras in fata, ca ar fi o tampenie. Si dupa parerea ei si cel mai mic firicel de pata se considera zi 1.

Ma gandesc ca cu orele o fi relativa treaba. Parerea mea ar fi ca daca dupamasa e cu sangerare se considera z2.


in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Felix, s-ar putea ca sarcina ta sa fie mai joasa. Oasele incep sa se mai "desfaca". Si la mine a fost joasa si m-am latit destul de mult in solduri, am constatat la haine care imi erau bune inainte avand chiar mai multe kg. Dupa cum ti-am zis, si eu aveam probleme de genul asta din cauza statului pe scaun, insa ma durea in spate, nu la sold. Ar fi ideal daca ai face miscare minim o ora pe zi, ca sa mai echilibrezi situatia... Mersul pe jos e cel mai accesibil, seara il scoti pe stimatul sot la o plimbare si asa mai aveti si voi timp de povestit.



12+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Aristica Da, Doamne, sa fie si bebelul asta la fel de activ si de sanatos ca frate-sau, ca altceva nici ca mi-as mai dori in viata! Eh, poate inca un bebe... dar nimic altceva!



12+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Neatza dragelor.
Urata zi in Bucuresti azi....
Deniso stai excelent asa cum ti=am zis, valoarea estradiolului este absolut perfecta, ai avut un ovocit matur si bun. Cu progesteronul in z2 nu e bai, nu e asa mare tinand cont ca tu ai un cm scurt si ca ovulezi devreme. Astept cu interes progesteronul de vineri. Dar sunt absolut convinsa ca va iesi ff bun si ala.
Si te rog sa nu ma mai uiti la pupatura de dimineatza ca sunt geloasa
Floaredemac ce vesti bune de la eco, bravo. O sa fie si cel de al doilea bebic la fel de vioi, sanatos ca si primul baietel . Cred ca sunteti o familie tare, tare frumoasa
Aristica as fi venit si eu azi la intilnire, din pacate am alta urgenta de rezolvat. Oricum distractie frumoasa si asteptam impresii
Ramonela bravo pt valoarea beta
Ruxandrada bafta azi la eco , poate dispare si semnul ala de intrebare de la semnatura
Alla sigur vin cu noutati de la Fundeni azi
Samira un pahar de vin rosu si pt noi azi te rog Distractie frumoasa
Maria buna productie ai avut, cand ai transferul? Tinem pumnii
Felixut unde umbli zanica? Hai la vorba
Anna f buna ideea cu medicul de familie. Poti cere trimitere pt endocrinologie si de acolo iti mai pot da multe analize compensate( hormonale si de glanda). Si eu am stat azi pe la cozi dupa doua trimiteri.
O zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Buna,

I-am scris dnei dr Avram si mi-a raspuns. Mi-a spus ca nu considera ca am Trombofilie. Ca toate analizele sunt ok, homocisteina ok, singura mutatie este hetero. Asa ca mi-a sugerat ca la FIV-ul urmator sa iau numai Aspenter datorita tratamentului de stimulare si in plus suplimente (Medyn, Femibion).
A...si ca pierderea de sarcina nu este efectul Trombofiliei (pe care se pare ca nu o am), ca altele au fost cauzele...

Deci la urmatorul FIV sunt cam in pom...Daca am ramas cu Clexane inteleg ca rau nu a facut, deci de ce nu as mai incerca inca o data la fel??? Daca femeia asta spune ca nu am nevoie de Clexane s-o baza pe ceva, nu? Si medicii greci au fost sceptici la Clexane. Si Cocei mi-a spus ca ea crede ca Clexane la o mutatie hetero e cam mult...


mutatie hetero MTFR C677T, 1 sarcina oprita in evolutie la 5-6s obtinuta prin FIV iun-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

felix76'sarumana ca ai linistit "agitata" stiam si eu cu CM, pana 12h ziua 1, dupa 12h ziua 0. Dar la mine este "boc" in usa si a aparut CM, rosu si cantitativ.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

adrianaady Eram convinsa ca am uitat pe cineva, dar iti dau ptr. astazi si in avans .
Multumesc foarte mult, gata pot sa mananc ca mi-o foame de vad albastru, negru


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput