Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (63)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Sara buna,
V-am zis ca trebuie sa fiu multumita daca intru si eu o data pe saptamana .
N-am citit nimic, insa vin cu cate ceva despre noi, ca parca vad ca citesc si apoi pic de somn si nu mai scriu nica.
Iacata am trecut si noi la completare LP. In sfarsit a acceptat mandra, mai de foame, mai ca-i place. Am schimbat lapticul, am trecut pe nursie premium 2. Si-i place asa de mult incat cand o pun la san, se pare ca stie ca urmeaza bibe si trage cam in dorul lelii. Nu stiu daca asta e motivul, sau poate de asta a acceptat fatuca bibe, insa la mine e din ce in ce mai putin lapte. Eu am senzatia ca trage de cateva ori si gata. Oricum noaptea se simte diferenta, doarme mai bine . Pe de o parte imi pare rau, sunt nostalgica, rau chiar , pe de alta ma gandesc ca 7,5 luni e ok ca a papat laptic de la mami .
Si in continuare nu ne place supica, pireut, etc.
Am fost intr-o minivacanta si i-am dat borcanase. Nuuuuuuuu, nici astea nu-s bune .
Si cum va spuneam minivacanta, la Marrakech sa vada muma Marrakechul. A fost super, cald, piscina, all inclusive, un riad care se intandea pe cateva hectare, pasarele ciripind, palmieri, super. Ne-am simtit excelent toti mai putin muma. Ea vrea acasa si pace. Ma rog nu intru in amanunte, deloc.
Insa chiar si Sofia a fost incantata. A dansat, s-a zbenguit, a socializat, doar apa nu-i place. Piscina, mare, ii e frica .
Hai ca trec la recuperat si vazut pozici.
Apropo, merci Rebiana de parola. De ce ati schimbat-o? Am pierdut, gasesc eu pe undeva.

Va pupic, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna fetelor si sa aveti un inceput fructuos de saptamana!
Noi suntem bine, in continuare cu valize si bagaje, ce sa mai zic, nu ma plang, mergem inainte la un final cand se va insura fii-miu probabil ne vom aseza la casa nostra.
Tzutz mic este un dragutz, a inceput si sa manance supa ( facuta dintr-o jumatate de morcov, un cartof mic si un cartofior dulce) toate legumele fierte la abur, pasate si trecute prin sita fina, apoi am mai aduagat apa cu care au fiert, deja am inceput sa ingros piureul. Succes total, papa cam 100 ml.
Azi suntem la a 4-a zi de diversificare.
De maine mai bagam ceva nou in piure, ma gadeam la pastarnac.
Poate de saptamana viitoare bagam si ceva fructe, mai studiem, vedem si pe unde vom fi ca eu sunt si nebuna la cap si nu accept borcanelele, deci trebuie la ora mesei musai sa-i pot prepara.Cum nu accept nici ideea unui ajutor in cresterea lui, sper sa ma descurc in continuare.

In rest suntem bine, eu cu cele organizatorice (mutari, si directionare de la distanta, voiaje Kuala Lumpur Singapore la greu), sotul cu delegatii, mutari de birouri, serate, servici, tzutz mic ce creste.

Sanatosi sa fim ca le ducem noi pe toate.

pana mai citesc si ma documentez va invit ca cafea si fructe!
A si tort ca am primit unul aseara ( chiar daca stau la hotel) si sotul nu mananca, asa ca de ce sa ma ingras singura, nu-s egoista!

va pupu si va multumesc anticipat daca imi trimiteti si mir parola cu mura-n gura: nume cont, parol, etc, ca-s vraiste la cap timp si organizare.


va pupup

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Mai fetelor am citit si recitit unul dintre mesaje sa fiu sigura ca am inteles bine, Nafi pe al tau draga mea.
uf...
Mama mea cand am nascut mi-a spus asa: draga mea acum ai devenit mama, tine minte toata viata ca ai 2 baieti nu unul! Cel mic are pentru urmatoarea perioada nevoi foarte stricte: supt, cacutz, pishilic si somnic. Cel mare tot ce avea nevoie pana acum la puterea a 3-4 daca nu si mai mult! fara sa exagereze a avut dreptate!
Imi spunea asa: pana incepe sa mearga cel mic trebuie sa ai mai multa grija de cel mare!
Nu este vb de activitatile de dormitor, ci de implicare 100% in ceea ce a devenit familia acum, noua fiinta depinde numai de mama la inceput, tatal se simte exclus in majoritatea cazurilor.
Proaspata mama este foarte sensibila si are nevoie si ea de mult tact si sprijin, schimbarile hormonale sunt fantastice.
Cum gestionam?
ei bine opinia mea e ca nu-s nici retete sau solutii optime ( ca la detergentii minune). Situatiile ca si subiectii sunt diferiti, istoria cuplului la fel a alta.
Mult dialog, multa rabdare si putere de intelegere, suntem doi adulti care trebuie sa vaslim barca in acelasi sens.
Eu si daca am o nedumerire, referitoare sa zicem la cand si cu ce incepem diversificarea o discut nu cu dr, nu cu o prietena ci cu sotul meu, va jur!
El, psiholog de formatie, nu are incredere in toate metodele si curentele noi in alimentatie, educatie si cresterea copiilor.
Asa ca nu poate " ingurgita" firesc texte de genul: asa e, sau asa a zis dr, depinde si dr ce scoala a facut, ce curente imbratiseaza, etc, ca sa nu mai spunem ca majoritatea lor vin din tarile asa zise foarte civilizate unde familia nu este pe promul plan, iar pupolatia nu e ca este asa de sanatoasa ( ma refer si la cap)
Sotul meu se implica enorm in viata copilului nostru, nu prin schimbare de scutece, baie seara sau dat de mancare, ci prin atentia cu care trateaza orice subiect cand vine vb de copilui nostru.
In ceea ce priveste relatia noastra, Doamne multumesc in fiecare zi cerului ca este asa acum e.
Mama ma tot intreba in ultimul rand daca eu sunt cu adevarat fericita, ca pe mine nu m-a azit nicicand sa ma plang de el, de soacra sau de ceva in casa.
Asta pentru ca de fapt nu am avut motive, dialogul deschis si sincer cu sotul meu a facut sa nu-mi lipseasca niciodata compania unei amice, a familiei, chiar daca-s plecata de acasa de mult timp.
Deci dialog, tact, multa credinta si incredere in noi, optimism, Maturitate si Responsabilitate, numai cred ca se poate merge.

Am prieteni dragi care dupa aparitia copilului mult iubit au divortat.
Motivul: ea prinsa doar cu cel mic, s-a mutat in dormitorul copilului( afirmatia lui), el nu mai venea acasa decat la 12 noaptea, prefera sa stea cu baietii ( afirmatia ei) Nici unul dintre ei nu s-a scandalizat la inceput, de ce ea doarme separat si de ce el vine tarziu, ba chiar erau fericiti ca nu se "deranjeaza" reciproc.
Incet incet au ajuns in 3 ani la un punct ca erau 2 straini, ca nu aveau nici-un subiect comun si se simteau mai bine afara din caminul conjugal.

Ceea ce am vazut eu la cuplurile de prieteni ce s-au despartit (nu putine din pacate) este ca dialogul real a lipsit fara ca vreunul dintre ei sa se sesiseze!

De la sotul meu am invatat lucrul asta, sa vorbesc despre problemele mele, despre alegerile mele, el m-a invatat sa ma sfatuiesc, daca se poate, si pentru o banala pereche de pantofi ( e un exemplu), el asa face cu mine si prin puterea exemplului am luat si eu obiceiul asta.

In ceea ce priveste copilul vreau sa va spun ca nu iau, nu fac nimic decat daca este de acord si el, tatal sau!
Este si din respect pentru el, pentru opiniile sale, discutam pana ajungem la un numitor comun.
Sunt destul de capoasa si el la fel uneori, dar reusim sa vorbim, asta dezamorseaza orice conflict inainte sa apara.
La noi nu tine de dormitor... care in ultimul an a fost loc de odihna, cica recuperam in curand cand ne vom dedica surioarei/fratiorului.

Fetelor, nu va suparati pe mine ca poate sunt plictisitoate si o mai fac si pe moralista, n-am vrut asta.
Suntem diferiti fata de barbati, nu numai fizic!
Avem puncte de vedere diferite si uneori privim din unghuiri diferite aceeasi problema, trebuie sa admitem asta.
Eu una admit si ca gresesc, am invatat ca mandria nu ajuta intotdeauna. daca fac concesii nu mi se pare ca cine stie ce am lasat de la mine, ci ca chiar am facut un lucru bun pentru viitorul relatiei noastre, lupt pana la sange sa o pastrez.

E important sa putem dialoga in profunzime, sa nu va considerati niciodata depasite!

Nafi merci ca ai impartasit cu noi momentele delicate din viata ta, cred ca nu a fost usor pentru tine.
Felicitari pentru cum ai/ati gestionat problema si de dragul lui Ricki si al vostru trebuie sa mergeti mai departe impreuna poate mai indragostiti unul de altul!

fetele va pupu ca trebuie sa ies.


sa aveti pace-n casa si in suflet!
si iubiti-va mult!
hai ca am inebunit, sunt ca cei de la Martorii lui Iehova!



castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

'neata

Castelana, haide sa imi tii de urat la cafeluta...vad ca numai noi bantuim. Deci iepurasul tau a inceput sa se diversificeDe acuma incepe distractia la propriu
Referitor la barbati..mare dreptate avea mamicuta t!a

Andra am ras singura la faza cu oftalmo..chiar trebuie sa merg..dar asta nu justifica confuziaRoxanaiertare!

Andrule, ai o memorie taaaare buna..Dominic il chiama si el este in poza..a facut 1 an in 22 sept dar abia acum au venit in tara!

Irene Diana parca e o papusica Hopa Mitica cum o plaseaza dintr-o parte in alta Tare dulce!

Roxana , dar ce comod sta Silvana in scaunel...se vede ca ii place , nu? Vezi daca nu l-ai luat mai repede? Pe mine nu m-ai crezut pe cuvant cand ziceam pe aici ca il folosesc de la 1 luna!

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2anke spune:

Vreau si eu sa vad poze pe contul comun, cine imi da parola?
Apropo de poze, la un moment dat a scris Oana ca, contul comun de poze ii aproape la maxim de plin si cred ca eu is una care la umplut ca am pus fara sa ma gandesc pozele de la botez cum le-am primit de la fotograf, deci erau f mari . Asa ca imediat le-am sters ca n-am mai avut timp sa le modific, am mai lasat una.
Fata mea de 3 zile nu mai prea vrea sa manance nici fructe nici legume. Mananca 2-3 lingurite si nu mai vrea, oare de ce? Ea manca aproape jumate de borcanel. Am incercat si facut de mine si de cumparat. Sotul zice sa nu-i mai dau ca nu-i trebuie, ca mananca la san.

Anca cu
Melina Isabel (28 Martie) si Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Castelana, la hotelul unde stati va fac astia torturi cadou? Hai ca ma inscriu si eu la o feliuta mica.

Reiau subiectul relatie de cuplu..e dificil sa gasesti echilibrul si sa te poti dedica tuturor..ca femeie ma refer. Pana la urma e firesc sa nu iti neglijezi copiii iar daca nu ai resurse sa multumesti pe toata lumea , e normal ca cel neglijat sa fie sotul si nu copilu, nu?
Cum zicea si Andra...suntem 2 specii total diferite si trebuie sa ne obisnuim cu asta. E corect sa nu le facem sa zic asa reprosuri ca nu se comporta la fel de normal mi se pare sa ne auto protejam ori de cate ori simtim nevoia, ca nu vad cine sa aiba grija de ale noastre , daca nu noi

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

2anke ai parola pe PM

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Neata!!!!

Sunt terminata de oboseala, dar de ce nu stiu. Am dormit 23 -7 .

Oanka - asa a inceput si Maya sa fac . Eu tot ii explic ca mai sunt 2-3 sapt pana se schimba ora dar ea insista .....
Solutii nu stiu... poate decat sa ne adaptam noi?
Eu incerc sa ma culc mai devreme ca sa fac fata

Roxi - e frumusel sacul acela. I l-am aratat lui Vali , poate are drum si trece sa ia unul, desi decat sa-l pui sa opreasca masina undeva mai bine il bati. Oana i-am dat comanda si pt unul albastru in caz de nu ia Ileana intre timp
Au bavete la ikea ? Parca nu am vazut si nici in catolog nu le gasesc..

Nafi - imi place cum gandesti

Sa fac cafea sau sa ma bag in pat ??




Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

2anke unii copilasi au perioade de nemancat atunci cand le ies dintisorii. Poate o fi asta morivul...

Kossir vad ca ai o domnisoara taaare pretentioasa la papa...pai poate daca renunta acum la san, va incepe sa accepte si altceva de papa. Eu mai stiu copilasi alaptati mult timp care au cam refuzat alta papa pana au fost intarcati..sunt ultra indragostiti de tzitzuca.
astept poze din minunata vacanta!

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Neata!
Vin si eu la cafea dupa o noapte secsi!Iar plange nopate din senin..funduletul e rosu...e cam "deja vu"..cred ca mai urmeaza un dintoc
Azi mergem la vaccin...Dar trebuie intai sa merg sa il cumpar. Acum la 6 luni se face rapel la Infarix hexa, nu??? Trebuie sa caut foaia cu vaccinurile, sa nu ma trezesc ca am luat altceva

Tot am vrut sa intreb: carnita ii pot da zilnic? Sau trebuie facuta pauza??

Fug sa citesc din urma ca in weekend l-am tto serbat pe Ericutu si nu am apucat sa ajung la zi.


Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput