Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (63)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Castelana nu-s cam multe drepturi doar pt ca are o putza care nici macar nu necesita mare intretinere ??


Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineata!

Vroiam sa ii spun si eu:

Nafi ,multumesc ca ai impartasit! Sa stii ca si eu ma gindesc uneori (chiar daca avem peste 13 ani de casnicie si ne-am cunoscut la 16 ani, sau poate tocmai de aceea) ca se va gasi vreo tiesa sa fie mai "ametitoare" decit mine...

Cit despre discutii, e demonstart stiintific ca suntem foarte diferiti. Tot ce putem face e sa le acceptam limitarile sau macar sa incercam sa ne relaxam noi mai mult si lucruri ca, caminul sau siguranta si ordinea sa nu mai conteze atit de mult.... Sper sa am timp sa dezvolt intr-o zi...

-------------------------------

mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui honeybaby

Castenala nu-s cam multe drepturi doar pt ca are o putza care nici macar nu necesita mare intretinere ??


Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna



ha ha ha,
draga mea m-ai facut sa rad.
Nu e vb de drepturi, dupa mine este nevoie de o puitere mai mare de intelegere, dialog si mult, mult tact.
asa cum suntem noi sensibile sunt si ei barbatii.
Au si ei nevoie sa fie ascultati, alintati, giugiuliti.
haideti sa ne amintim de ce ne-am casatorit cu ei si de ce ne-am indragostit de ei.
Apoi am mai facut si copii.
Discutii pot aparea, conflicte sau neintelegeri, dar important este ca la momentul potrivit unul din doi sa stie pana unde se poate merge, cand trebuie lasat si de la el.
Eu cred inca ca secretul este la noi la femei, avem capacitatea asta de a dezamorsa situatia cand devine crispata, putem sa-l facem sa se topeasca precum un ghetar.
Si inca una si ma duc: merita pentru dragostea si linistea familiei incercat!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

castelana se stie foarte bine cum am spus de n ori aici ca noi dormim separat si te asigur ca relatia mea e la fel de minunata ca a ta ba chiar si mai si ca na , ce.i al meu e mai frumos , nu de alta
asa ca nu generaliza, eu dorm cu copilul meu pt ca asa vrea el, si prefer sa planga unul de 40 de ani decat unul de 3 ani sau de 3 luni, dar se pare ca sotul meu e mult mai intelegator decat altii si pt copil chiar face orice

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Neata.Castelana multumim de cafeluta.Eu sunt deja la a doua.
Oanka si Maria mi se trezeste de vreo saptamana tot la 6-6.30 dimineata.Eu solutii nu am gasit decat sa ma culc eu mai devreme ca sa pot rezista.
Despre capitolul barbati nu prea as vrea sa comentez mai multe ca nu vreau ca creez discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

castelana se stie foarte bine cum am spus de n ori aici ca noi dormim separat si te asigur ca relatia mea e la fel de minunata ca a ta ba chiar si mai si ca na , ce.i al meu e mai frumos , nu de alta
asa ca nu generaliza, eu dorm cu copilul meu pt ca asa vrea el, si prefer sa planga unul de 40 de ani decat unul de 3 ani sau de 3 luni, dar se pare ca sotul meu e mult mai intelegator decat altii si pt copil chiar face orice

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE



nu am generalizat, am dat un exemplu real, ea era o buna prietena de a mea. cand au divortat au surprins pe toata lumea.
orice asemanare cu alte cupluri este pur intamplatoare!
deci nu trebuie sa te superi pe exemplul meu.
ma bucur ca merg lucrurile bine, nu era vorba doar de dormitul in sine impreuna, era pur si simplu mutata cu totul alaturi de copil.
scuze ca scriu pe fuga si nu pot explica pe larg, dar tu esti fata desteapta si intelegi repede!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui nibi_niki

Neata.Castelana multumim de cafeluta.Eu sunt deja la a doua.


MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010)
www.flickr.com/photos/44856184@N03/" target="_blank">POZE
AMR....7KG


cu mare placere, merci si eu pentru parola,
multumesc deasemenea si irineibobe!
floricele pentru voi

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ah si noi suntem impreuna de 19 ani, am implinit atat luna trecuta
nu am fost despartiti in sensul de certati nici macar o zi!

si e simplu barbatii sunt dusi cu capul, au nevoie de atentie, sunt egoisti, atunci ii lasi si gata, daca nu ii acceptam asa si ne facem viata mai frumoasa, incercand sa nu ne enervam pe orice rahat, ca de ce nu face, de ce nu zice

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

ah si noi suntem impreuna de 19 ani, am implinit atat luna trecuta
nu am fost despartiti in sensul de certati nici macar o zi!

si e simplu barbatii sunt dusi cu capul, au nevoie de atentie, sunt egoisti, atunci ii lasi si gata, daca nu ii acceptam asa si ne facem viata mai frumoasa, incercand sa nu ne enervam pe orice rahat, ca de ce nu face, de ce nu zice

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE



uau, multi ani inainte impreuna!
ai dreptate in descrierea ta!
cine stie ei cum ne-ar caracteriza...

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Buna dimineata!
Cu greu am reusit sa va ajung din urma, am citit mai mult in diagonala cat sa ma pun la curent cu noutatile. Am fost f. ocupata in ultimul timp, urmeaza tot o perioada incarcata si sper sa-i fac fata.
A inceput si iepurasul meu sa pape 2 mese complet diversificate pe zi (adica pranzul si masa de fructe). Eu nu ma grabesc chiar deloc. Are timp toata viata sa pape de toate. Inca il alaptez destul de mult, la cerere peste zi (de foame, alint ) si noaptea avem pauza (doarme de la 9 la 7).
Vroiam sa va spun ca si el a avut o perioada cand mi-a refuzat legumele, manca 2-3 lingurite si ma tragea de bluza. L-am alaptat si in cateva zile a inceput sa manance tot ce-i dadeam.
In perioada aia a a vut un puseu de crestere si de dezvoltare psihica (a fost tare agitat) si probabil se simtea mai in siguranta la san.

Acum e un nazdravan si jumatate: umbla in 4 labe dar nu perfect, ci cu burta pe jos si se ridica pe gratiile patutului, pe marginea canapelei. Strabate toata casa dupa ceilalti doi nazdravani. In pat nu-l mai tin de mult. Pe jos n-are unde sa pice, spal des parchetul si-l las sa cotrobaie dupa ce vrea. E haios foc.

Acum ceva timp m-a batut gandul sa-l duc la un control neurologic (desi vom face unul acum, la 9 luni). Pt. ca nu vroia sa stea in fund desi putea, se arcuia pe spate pana ajungea intins. Fiind nascut prematur si la nastere a suferit o perioada de hipoxie din cauza hemoragiei, ma gandeam sa nu cumva sa-l fi afectat mai rau decat se banuia .
N-a mai fost cazul de control pt. ca pisoiul a inceput sa stea perfect in fundulet, dar abia cand a putut sa se ridice singur. Deci nu era pregatit . Inca o data mi s-a demonstrat ca atunci cand pot a faca un lucru, il fac singurei. De aceea nu trebuie sa-i grabim cu nimic.

Am mai citit de gluten: eu nu ma grabesc sa-l introduc, prefer sa mai astept pana la 1 an (tot din cauza de prematuritate). Cred ca v-am mai spus, boala celiaca se declanseaza in adolescenta-maturitate, sunt rare cazurile cand apare imediat dupa introducerea glutenului.
De ros ii dau rondele de orez expandat de la Milupa si Organix (Delia, gasesti la farmaciile Sensiblu).

De gatit ii gatesc cam la 3 zile si congelez diferite combinatii de legume (am recipiente Via de la Avent). Nu congelati in borcanase, a mai spus cineva de aschiile de sticla (nu-mi amintesc cine, iertare ). Puteti folosi pungi pt. congelat.
La inceput eu am mai folosit www.toysrus.co.uk/medias/sys_master/8609995168297600.jpg" target="_blank">tavitele astea. Sunt doua in set, un cub din acela e ceva mai mare decat un cub de gheata obisnuit. In tavite am pus legume pana acum, un fel intr-un cub. Trebuie ceva dexteritate la scos, dar sunt f. practice.

Oana, te-am votat si eu zilnic. Sanatate multa sotului, fii optimista pt. ca ai de ce . Diagnosticul vi s-a spus? Se banuieste cumva sindromul de sinus bolnav (sau bradicardie-tahicardie)? Daca da, stai linistita, e o boala mai rara, intr-adevar, dar cu pastilutele pe care le va lua va fi totul ok. In cel mai rau caz se pune un mini-electrostimulator care va prelua functia nodului sinusal.
Indiferent de diagnostic, daca te pot ajuta cu ceva, sa nu eziti. Am o prietena f. buna cardiolog si pot afla mult mai multe de la ea.
Si inca ceva ce tot uit sa-ti spun: ma uit mereu la Eric (si la genele lui de care au intrebat fetele daca nu-l incomodeaza ) si-l compar cu Alex al meu. Ar fi trebuit sa se nasca in aceeasi perioada si asa ii mai verific si eu achizitiile iepurasului meu (desi n-ar trebui dar na, teoria nu-i totuna cu practica ).
In Ikea ajung eu in curand, daca nu-ti ia altcineva sac pana atunci, iti pot lua eu.

La multi ani si lunite celor sarbatoriti in ultima perioada! Sa fiti sanatosi toti (iepurasi, mamici, tatici, fratiori)!

Incerc sa raman la zi cu cititul si scrisul, desi e greu sa tin pasul cu voi .


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput