Burtici nov - dec 2010 (120) Felicitari, ALEXA!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lore1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelu86

fetele ziceti-mi si mie va rog..cum e testu de toleranta la glucoza??????
cand si cine il face???
la analizele uzuale de sange, glucoza a iesit ok.
dar eu pap cam multe dulciuri, si cineva a zis k exista riscu sa fac diabet gestational

azi mergem la eco sa o vedem pe bebelina





BEBELU, nici eu nu am facut testul ala cu glucoza, dl. dr. mi-a dat sa fac dupa morfo de trim II o analiza la sange care se cheama HEMOGLOBINA GLICOZILATA sau ceva de gen. Cand am fost vinerea trecuta la eco, mi-a zis ca nu ar mai fi necesar sa fac testul cu glucoza pt. ca am facut acea analiza deja. O sa merg pe mana lui, ca oricum eu nu am cunostintele/informatiile necesare!

Sa vii cu vesti bune de la eco!

28+ viitoare mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

felicitari ALEXA!
sanatate multa si tie si bebelinei tale, refacere rapida si mult laptic ca sa creasca mare si frumoasa minunea ta!

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Lore mersi mult
o sa-l intreb si p doctor azi ce si cum..
sper sa nu fie nevoie k am inteles k se recolteaza o data sange, dupa iti da un pahar de glucoza, stai o ora, iar iti ia sange..se pierd vreo 3h timp in care stai nemancata, nebauta..si sincer imi e cam greu ..k mi se face rau.

ne auzim diseara cu vesti
ma preg sa plec in curand

sa veti o zi frumoasa(desi afara e cam frig)




Ralu si buburuza va
Marriage Ticker
Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 26+ cu Natalia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

ALEXA, te asteptam cu drag printre noi cat mai repede!Anca,s a ne mai tii la curent!


Eu sunt cu contractii, nu mai pot face nimic, dar nimic, prin casa. Maine vroiam sa ajung la cun civila a unei prietene foarte bune, acolo 10 min, vine socrela sa faca curat. Asta noapte am visat ca venea anestezistul si ma durea cand imi baga acul in coloana si cum ii indesam bani in buzunar si apoi a venit dr si a inceput sa taie si tipam ca ma doare rau si asa m-am trezit, de fapt erau dureri puternice de la contractii. Bag medicamente cu pumnul, fir-ar sa fie!

Mai, Ana, tu esti Speedy Gonzalez!La 35 de sapt, te tii de vizite, party-uri, n-ai treaba!Bravo tie!

Nici eu nu am facut testul ala cu glucoza, si eu am facut analzia la sange HEMOGLOBINA GLICOZILATA si a iesit foarte bine.




33+
34 ecografic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

beatrice sa treaca contractiile...oofff mai fetelor ce ne facem noi cu contractiile astea?? si eu m-am saturat sa iau pastile, dar alta varianta nu am...
scapam noi si de asta..multi pupici

32+ cu
si ingeras in ceruri


AMR 5 SAPT(pana la desfacerea firului=nastere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelu86

fetele ziceti-mi si mie va rog..cum e testu de toleranta la glucoza??????
cand si cine il face???
la analizele uzuale de sange, glucoza a iesit ok.
dar eu pap cam multe dulciuri, si cineva a zis k exista riscu sa fac diabet gestational

azi mergem la eco sa o vedem pe bebelina





Bebelu, eu tocmai povesteam zilele trecute ca l-am facut. L-am facut acum 2 zile miercuri.
Aici se da acest test in trimestrul III, sa se vada nivelul de zahar din sange.


Deci, de dimineata am fost -pe nemancate, nu mananci nimic incepand cu seara anterioara la ora 20h00- si am dus si o proba de urina, asta pt ca medicul meu mi-a dat sa fac si glicozuria, albuminuria etc din urina, sa vada nivelul de zaharuri si din urina.
Am ajuns la 8 dimineata, mi-au dat o cana enorma de glucoza diluata cu apa, a trebuit sa o beau repede, in mai putin de 5 minute. E ffff dulce dar apoi ai voie sa bei cata apa vrei, asta nu e o problema. Apoi astepti acolo 2 ore, nu ai voie sa pleci ca poate sa ti se faca rau de la glucoza aia. Si dupa 2 ore iti iau sange sa vada glicemia.

Asta e, nicio scofala. E aiurea ca stai acolo si astepti 2 ore, le-am citit toate revistele.

Mie mi-au iesit f bune.

Succes.


In general testul se da mamicilor care au bebei care ecografic sunt mai mari, adica f bine dezvoltati, atunci apare suspiciunea de diabet gestational. E bine sa il faci sa elimini orice dubiu.


********************

Eva & Luca (08.09.2008) acum 27+ cu Noah (30. 12. 2010)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

AnaVio, pare rau de pofta cu praji... pana acum o luna, visam paleurile cu ciocolata, acum mananc numai savarine si amandine. La greu! Ma cam sperie fetele cu diabetul, dar ce sa fac daca poftesc?! Si Poiana cioco, cea cu rom... mmmmm, super buna!
Andreea, data viitoare o "comitem", promit! Chiar daca vom fi in formula completa!
Sugubina, Doura, nu stiu ce sa mai fac cu acesta constipatie, sunt disperata, credeti-ma. A devenit un cosmar fiecare iesit la wc. Pentru ca stiu cat de groaznic e "dupa"... Voi incerca varianta cu multe, dar multe fructe la micul dejun. Am vazut ca intr-adevar se observa diferenta. Prune, pere si struguri....
Bebelu, tata se simte mai bine, de fapt e aproape ok, azi dimineata a plecat la Viena cu un entuziasm maxim! Multumesc si tie si Allexxiei!
Beatrice, rar constientizez ca sunt in luna a 8-a spre a 9-a si ca ar trebui sa ma opresc din agitatia asta zilnica, dar cred ca m-am obisnuit asa. Nu ca nu mi-ar placea linistea, dar cred ca ma ajuta Dumnezeu sa ma obisnuiesc cu astfel de trairi zilnice, ca sa fac fata cu brio zilelor ce vor urma dupa nastere lui bebe. Mai trag speranta de cateva zile linistite, dupa ce termin la apartament cu mobilatul.
Va pup.

Ana
35+, viitoare mami de, David Ciprian
AMR cateva saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Bebelu, stai linistita, nu faci diabet gestational cu una cu doua. Nu la varsta ta, nu la greutatea ta...http://www. sfatul medicului .ro/Diabetul-gestational/diabetul-gestational-sau-diabetul-de-sarcina_854

Testul de toleranta la glucoza face parte afara din protocolul de analize din sarcina, la noi se face numai cand exista suspiciune de diabet gestational. Mie mi-a iesit saptamana trecuta glicemia a jeun ( adica pe burta goala ) 95, si ceea ce e peste 90 la gravide, se investigheaza. Am facut TTGO si mi-a iesit neconcludent, adica valoarea a jeun maricica, restul la o ora si la doua normale. Iar hemoglobina glicozilata a fost buna. Am plecat de acolo cu recomandarea sa renunt complet la dulciuri, bauturi dulci, etc. Ceea ce si fac. Dupa trei zile de nemancat nimic dulce, sarat ( ca HTA indusa de sarcina ) si tinand regim de diabetic ( asta cu de la mine putere, pentru ca am eu feelingul meu ca toate astea au aparut din cauza supraponderalitatii- luasem in sarcina 15 kg, peste cele 10 cu care ramasesem de la Sof ), am avut glicemia si hemoglobina glicozilata excelente. Si am scapat si de doua kilograme intr-o saptamana, ca or fi fost din apa, ca or fi fost grasime....eu pana nasc nu mai pun un gram!

Daca ai glicemii bune...nu apleca urechea la toate spusele .

Olga cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Felicitari Alexa! Sa se faca repede-repede maricica Andreea!



eu am facut ieri testul cu glucoza. A decurs exact cum zice eva. M-au cam enervat ca nu m-au lasat sa plec, dar m-au dus intr-o camera, si am dormitat pe acolo. Dupa aia nu imi venea sa mananc, ma simteam asa satula...

s35 Lucas Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Eva stiu k s-a mai discutat, dar neuronu de gravida..mai da rateuri cateodata

mersi mult pt detalii.

Ana nici eu nu pot sa refuz o poiana rom. tre sa pap cel putin 1 p zi
zilele astea am incercat sa stau cat mai departe de ele.in schimb am bagat altele...dar nu stiu cat voi mai rezista.

si inainte mancam dulciuri, dar nu ca acu. si de aia ma si gandesc sa nu fie vreo probl.
sa vdm ce va zice medicu k el a zis din start: dulciuri cat mai putin posibil

ma bucur k tatal tau si0a revenit. iar tu stai mai linistita.
cred k vei face un copil energic ca tine..sa nu aiba stare 2 sec



Ralu si buburuza va
Marriage Ticker
Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 26+ cu Natalia Maria

Mergi la inceput