Pufi iubiti de ian-feb 2010(143)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Buna fetelor,


Intrebare pentru mame de voinici. Pediatrii v-au spus cum stau flacaii cu outzele lor? Sunt bine, la locul lor, sunt plimbacioase? Noi am facut eco, caci sunt cam plimbacioase uneori si ne-a invatat dna doctor o tehnica de masaj ca sa le prinda crescutul unde trebuie si nu hai hui pe canale.

varsta lui Tudor




mie nu mi-a spus nimic, dar nici nu s-a mai uitat la ele din prima luna cand erau ok cica. sunt plimbacioase, dar nu asa tre sa fie?! m-ai pus pe ganduri....


in alta ordine de idei, LML micilor sarbatoriti, Tudor-Patriotul, Jijelu, Daniel, Adrian, Irina si Iuria!!!!! sa va bucurati parintii si sa cresteti mari si sanatosi!

lorex, te-am visat azi-noapte...

fi-miu incepe sa dea semne de o personalitate f puternica, de mi se face rau cand ma gandesc la cum o sa fie mare, asta daca voi fi suficient de fraiera sa-l las sa mi se urce in cap. adica....daca nu ii convine ceva, ca i-am luat jucaria, ca i-am luat morcovu din mana ca si-l baga cu totu in gura s.a.m.d., incepe sa se isterizeze...plange, zice nee-nee-neeee se da cu fundu de pamant...ma rog, de pat/carucior......intelegeti ce zic?.....am vazut multi copii maricei facand treburi din astea in mijlocu strazii, trantindu-se cu fundu pe jos, iar mama disperata ii tragea de mana sa ii ridice, iar aia si mai tare se trageau.....imi pierd coerenta deja. bun, ideea e ca o sa am de furca (sau nu?...), am un copil f energic, stai sa vezi cand o sa mearga ce-o sa fie, sa fie sanatos si eu pe langa el! soacra-mea toata ziua imi spune sa am grija sa nu il alint prea tare, ca si eu si taica-su il pupam toata ziua un fund, dar e mic...daca nu acum, cand?

da, a venit frigu, am dat drumu la caldura....astept cu nerabdare zapada, dar poate mai putina ca anu trecut, daca se poate, macar asa, sa dau puful pe sanie

alexutzzza, spor la mutat! si sa vinzi canapeaua cat mai repede...dar de ce nu mai e loc de ea? aveti una noua?

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Intrebare:
Pot sa-i dau afine micutei? Daca sunt permise le-as amesteca cu iaurt sau cu cereale.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 5 kg


Nu stiu ce sa zic. Mie personal mi se pare ca fac parte din categ fructe de padure si le-as apropia de fragi, zmeura... deci alergene. Nu i-am dat si nici nu-i dau deocamdata lui Arhu (nici nu am de unde decat din supermarket )

Bafta

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Intrebare:
Pot sa-i dau afine micutei? Daca sunt permise le-as amesteca cu iaurt sau cu cereale.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 5 kg

Eu stiu ca intra la categoria fructe de padure deci dupa 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

tomaca, miremia, ana g merci mult de urari. Mai si sotul e isterizat, mie nu mi se pare mare lucru. mobile nu avem decat patu si comoda lui Yannis si 2 etajere. Ok TV, DVD, Printer si toate electrocasnicele pamantului , dulapurile de la bucatarie pline de vase , tacamuri si diverse....2 sifoniere pline...dar le pun in valize/cutii si pac pac le ducem acolo. Inca nu am inceput da in teorie cel putin mie-mi iese ok
Cu canapeaua, da in apt nou sunt canapele noi.

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Neatzaaaaa!!!!
LML BOBITZA,JIJI, THE 'PATRIOT' !!!!

Lilo vorba lui MP, de aia nu merge nici Yannis al meu in 4 labe!!!

MP, Cris d nici noi nu mergem in 4 labe

Miremia offff nu mai aminti de pozele alea din spital ca devin nostaaaaalgicaaaaaaaa.

Lorex cu placere. Sa-i porti sanatoasa! Meri de banuti, au intrat in ziua in care i-ai depus .

...nu mai stiu ce vroiam sa zic...

Daca dispar subit sa stiti ca ma mut. Am gasit ceva de 108 mp utili in loc de 70 cat avem acum intr-un bloc nou la aceeasi chirie so why not? Mai ales ca trec de la camere decomandate (bucatarie si sufragerie despartite de hol) la living ceea ce zic eu ca-mi va permite sa ma descurc mai usor, adica o sa il pot supraveghea pe Yannis in timp ce gatesc, nu mai treb sa fac ture-ture.
Whish us luck! Suntem numa io si tati si cineva treb sa aibe grija si de Yannis si sa ne si mutam sper sa reusim....
La ai mei nu pot apela ca-s cu bunica, spital etc, eventual tata poate sa vina dar tata nu stie sa ii dea de mancare sau sa il schimbe pe Yannis, el poate numa sa il intretina, pazeste masina cat caram noi una alta etc....

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad



Sa fie cu noroc si bafta la mutat

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

salut

vi4i zici ca Dionosos nu vrea cu tine in pat? de ce spui asta
nu de alta dar nici Mirunei nu-i place si ma gandeam ca e singurul copil care prefera sa doarma singur decat cu mami

alexuzzza succes la mutat
eu am un fel de varianta de living si nu stiam cum sa mai barez ca Miru deja ar vrea doar la bucatarie si e rece pt ea care sta doar pe jos plus ca parca pe aici nu e niciodata suficient de curat
acu nu vreau sa te descurajez-sa-mi zici cum e la tine dupa ce te muti

ma inscriu si eu cu o pufuleatza care doarme 10-11 ore legate noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

salut

vi4i zici ca Dionosos nu vrea cu tine in pat? de ce spui asta
nu de alta dar nici Mirunei nu-i place si ma gandeam ca e singurul copil care prefera sa doarma singur decat cu mami

alexuzzza succes la mutat
eu am un fel de varianta de living si nu stiam cum sa mai barez ca Miru deja ar vrea doar la bucatarie si e rece pt ea care sta doar pe jos plus ca parca pe aici nu e niciodata suficient de curat
acu nu vreau sa te descurajez-sa-mi zici cum e la tine dupa ce te muti

ma inscriu si eu cu o pufuleatza care doarme 10-11 ore legate noaptea

Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei




Ce fericire ca doarme atat

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

nici eu nu i-as da afine, cica sunt si f acide, nu doar posibil alergene.

vi4i, foarte simpatic micutul tau. daca nu ii place branzica asa simpla, de ce nu incerci sa o amesteci cu fructe? la noi merge f bine.

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Acum 8 luni eram iesita din operatie, deja vorbeam la telefoane cu ambele urechi, eram la terapie intensiva.
Azi ii multumesc lui Dumnezeu ca am un baiat sanatos si ca un sufletel atat de frumos ne-a ales pe noi sa ii fim parinti.

Va multumesc si voua pentru urari. Sa fie la voi la fel, cu pufuletii vostri, sa fie sanatosi si cu un dram de noroc, ca restul le-om face pe toate.

lorex nu am disparut, dar am mult de treaba la servici, vine partea frumoasa din an, cu bugete, delegatii, vizite, intalniri, multe ore cu telefonul la ureche si foarte multe ore cu ochii in calculator. Dar....ma bucur ca am un servici si ca e bun si ca sunt sanatoasa.
vi4i am vazut pozele si filmuletul cu bebeul tau, tare frumos e, si al meu face la fel cand ii dau branza simpla. Poate sa incerci cu ceva fruct, sa nu mai fie innecacioasa. Sau poate chiar nu i-a placut. Auzi, dar de ce lactate dupa 1 an? Ca mie pediatra mi-a recomandat de la 4.5 luni sa incep cu branza de vaci. Asa e in Grecia?
miremia eu i-am dat afine de la borcanel, de la nestle parca, i-au placut f mult, si i-am mai dat zmeura din curte. De ce sa fie fructele de padure dupa 1 an? Pai nu tot fructe sunt? I-am dat putin, i-a placut, i-am mai dat in alta zi....bine, nu o masa de zmeura cu iaurt de exemplu, ci cateva fructe, 4-5.
tomaca eu nu stiam de masaj sau de control la outze. Bine ca ai zis. Sa intreb si eu pediatra. Pe Dani nu l-a cautat niciodata acolo, doar la putza se uita sa vada daca e decalotat si nu e infectat, ceva. In rest nu a pus mana, sau poate nu am vazut eu, nu mi-am dat seama. Ti-a recomandat cineva eco sau ai facut din proprie initiativa?

Am intrat pe la alta pagini de forum, la parintii intreaba....fetelor, problemele pe care le avem noi acum sunt infime fata de ce ne asteapta pe la 5-6 ani cu ei....mama mia....pai sunt acolo niste fete care chiar nu mai stiu cum sa isi ia copii, pe ce parte...sa se inteleaga cu ei. Nu vorbesc de greseli de educatie acum,....doar de ce probleme apar pe masura ce cresc copii. Sigur trebuie sa imi iau carti de psihologia copilului, macar sa fiu in tema...

Nu cred ca sarbatorim in vreun fel azi, noi nu prea suntem cu sarbatoritul....adica nu mi se pare faptul ca implineste fi=miu 8 luni un motiv suficient de bun pt ca noi sa ne ingrasam cu e-uri. Eventual o sa ii facem poze. Oricum eu nu mananc nimic, ...tocmai ce am ajuns la -8kg, asa ca ....
Cand o fi el mai mare si o intelege ce i se intampla, o sa facem torturi si alte prajituri..dar acum e prea mic puiul. Prefer sa o tai mai repede de la servici si sa stau cu el mai mult. Chiar asa...am socotit azi ca eu stau cu Dani in medie cam 3-4 ore pe zi. Iar ma apuca depresiile cand ma gandesc la asta.

alexuzzza bafta la mutat. Eu stiu despre ce e vorba. M-am mutat din apartamentul meu la sotul meu si apoi de acolo - el avea garsoniera - la casa. Facutul cutiilor cu etichete pe ele a durat destul de mult, ca lucram si le faceam seara, am aruncat o gramada de haine si pantofi....apoi vesela....mda, recordul a fost mutatul din garsoniera. Aveam ceva cutii facute si apoi am impachetat intr-o seara tot si a doua zi ne-am mutat, dar a venit o prietena sa ne ajute la impachetat seara si un coleg de la servici sa ajute la carat a doua zi. E destul de greu. Spor.

Eu ma simt destul de obosita, dupa o saptamana dificila la servici. Eu nu zic nimic de Dani, ca oricum nu dorm cu el, dar sotul imi zice ca nu se trezeste noaptea decat 1 data sau de doua ori pe saptamana, cate 2 minute. Il ia in brate si adoarme instantaneu la loc. Probabil ii e frica sau viseaza urat. Nu a stat niciodata treaz noaptea sa se joace sau sa aiba chef de chiuit sau alte cele. Doamne, ce copil bun am!! - zise cioara.

Cat despre bebe2....Doamne ajuta, desi eu nu cred ca voi ramane insarcinata natural ever, iar sotul zice ca nu vrea inca in FIV ca sa nu imi stric eu de tot organismul si asa cu un echilibru hormonal destul de precar. Acum zice ca nu vrea sa ma mai supun la inca un FIV...sa vedem peste vreo 2-3 ani. Mie doc cu care am nascut mi-a zis ca am interzis sa raman insarcinata 9 luni de cand am nascut. Apoi ar fi 9 luni ale primului copil + 9 luni de sarcina = 1.5 ani pana la o noua cezariana. Ar fi frumos daca as ramane insarcinata natural. Eu am vorbit cu sotul ca o sa lasam 'la liber' dupa ce face Dani 9 luni...o perioada de timp, apoi...daca nu se intampla, asta e, bine ca avem un copil. Cred ca este infinit mai greu cu 2 copii. Probabil m-as lasa de servici definitiv si ar interveni alte probleme...financiare. Mda...subiectul e larg si mare.

Cred ca plec acasa mai devreme, dupa cum v-am zis ma simt obosita.
Va pup, un uichend placut sa aveti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Miremia, sunt ok afinele, chiar daca sunt fructe de padure nu sunt alergene, gasesti pe wholesomebabyfood despre ele

Alexutzzza, bafta cu mutatul, spor la treaba si Yannis cuminte



mami de fetita mica

Mergi la inceput