***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(126)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Liviana, in prima zi si mie imi repartizasera un patut de copil impreuna cu Ana si in salon cu o "fusta colorata" cu al ei Bobocel (zis si Bobocea ), care la 3,3 ani inca era alaptat...asta mama AP (=attachment parenting), dar cu o mica "atentie" la asistenta, m-am mutat intr-un salon mai spatios, cu pat normal si mult mai liber (salonul: doar cu inca o mamica)...sincer: am dormit boiereste si m-am odihnit super zilele astea ...zici ca sunt in concediu de odihna, nu medical (probabil in afara de oboseala acumulata in noptile de febra ale Anei, cred ca si sarcina contribuie la somnolenta asta ).

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Am avut prima sedinta cu parintii, wow ce copii mari avem ... la Andreea la gradi sunt 12 copii in grupa intre 2.10 luni si 3.8 luni, am primit o evaluare initiala, vreo 8 foi in care erau enumerate obiective, dar greu de urmarit, ceva de genul mototoleste o hartie, sta in pozitia corecta la masuta, pronunta corect sunetele ... si cam fara concluzie, si pentru ca sunt la inceput de an si pana la sfarsit au vreme sa atinga aceste obiective. Noi primim pe mail in fiecare saptamana ce fac, au avut ca teme, 'Cine sunt eu, familia mea', saptamana trecuta 'My pets', saptamana asta inca nu stiu, ca sotul primeste email-urile. Le afiseaza si ce fac, asa ca eu pot sa vad. Gradinita este cu predare in limba engleza, mai au dans ca optional inclus, il fac o data pe saptamana, in rest ii putem inscrie costracost, dar deocamdata mi se pare suficient. Andreea s-a acomodat bine, mai plange daca plang alti copii, are un baietel nou care plange fff mult si se tranteste, abia astept sa se integreze ca deja Andreea e stresata de el. Dar e retrasa, nu prea interactioneaza cu copiii, e cam in lumea ei, nu raspunde de fiecare data la intrebari, dar se concentreaza si participa la activitati, picteaza si modeleaza frumos. Sper sa evolueze si sa devina mai sociabila, dar are si cui semana . Noi suntem pana acum norocosi ca nu s-a racit numai odata usor, si erau copii bolnavi acasa cu febra care au fost si anul trecut la gradinita.

Alyna, poate David a acumulat mult dintr-o data, au fost multi stimuli si multa informatie, sigur trece perioada asta cu balbaiala si cu crize.Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

liv voi va pregatiti de acum de scoala?

an@ sanatate!. Ana chiar face haz de necaz .

alyna sanatate lui David, asta e cu intrarea in colectivitate, dar vei vedea ca pe masura ce trece timpul si el va deveni mai rezistent.
Noi am fost la dr. Dan Gheorghe e la Budimex si la centrul medical Apollo si la dr. Samuila (nu mai stiu cum se numeste clinica dar da search pe net).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Ana@,
multa sanatate! uite de asta nu l-am dat pe la gradi de acum si mai asteptam sa se domoleasca virusii astia; anul trecut in toamna dupa 3 viroze consecutive am zis ca nu-mi mai trebuie gradinita, vroiam doar sa se faca bine.
Acuma am inceput bronchovaxom , ii dam si colostru cu probiotice si sper in 3 luni sa fie gata imunizat ca sa cautam gradinita.

am descarcat pozele cu domnisoara ta de cand ati fost la noi; sa-mi spui cum ti le trimit.

Alyna,
sanatate si voua; eu nu sunt de acord cu bolitul la infinit, ca asa se imunizeaza si se caleste copilul; dupa viroze repetate ajunsese o umbra, nu mai avea nici tonus , nici chef de joaca.
Poate sunt parinti inzestrati cu acea detasare minune si care pot rabda sa-si vada copii bolnavi asa cu lunile; pe mine nu m-au tinut nervii, anul trecut in toamna mi-a cazut parul de stres mai ceva decat atunci cand alaptam.
Si ce stres dupa aia cu crizele de astm, sa nu uitam inhalatorul pe unde plecam si ne-am chinuit 6 luni cu aerosoli cu flixo si singulair.

Ref la balbaieli, e balbait de mic si ne-am obisnuit asa cu el, are farmecul lui; pediatra ne-a spus la inceput ca e asa fiindca a inceput sa vorbeasca devreme si sa-l lasam asa ca o sa-si revina; am observat ca devine si mai balbait daca e stresat de ceva; odata, am vrut sa-l schimb de pantaloni, venisem de afara si fiindca se juca, n-a vrut sa stea; l-a schimbat taica-su impotriva vointei lui si a inceput sa planga asa tare iar dupa ce s-a linistit aproape ca nu putea lega 2 cuvinte, se balbaia atat de tare incat ne-am speriat.
Altfel, are perioade in care e foarte cursiv si perioade in care se balbaie, in special la primul cuvant din propozitie.

Cat despre US Open, s-a implinit si visul asta; am vazut 2 meciuri cu Nadal si unul cu Venus W, favorita mea; pe Federer n-am ajuns sa-l vedem fiindca Ofe a rezervat gresit biletele, adica a calculat ca va juca vineri si de fapt a jucat sambata, asa ca l-am vazut pe Nadal din nou, spre furia Ofeliei care nu-l suporta.
Dar ma opresc aici cu povestile fiindca continui sa fiu denigrata pe alte topicuri ca fiind o mama denaturata, de acelasi personaj mama eroina care si-a carat odrasla la NY in timp ce eu am plecat fara copil.

Ckristina, cu intarziere si de la mine :La multi ani!ti-am vazut pozele de pe FBK.

despre : azi dimineata am facut briose impreuna, il tin cocotat pe blat langa mine cand pregatesc ceva, ca e foarte interesat de ce bucataresc; l-am lasat si pe el sa puna oualele si sa invarta cu mixerul.
Cand l-am dus la bunici, le-a spus de cum a intrat: "stii ce e mixerul? e asa, ca o furculita mare care se invarte repede ca sa framante bine".





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

dr. Samuila este la clinica Audifon. Noi la ea mergem cu Mara de obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ella, ce discutii avansate aveti cu Bob, se vede ca e copil de programator ... noi am tinut-o departe pe Andreea de calculator, chiar nimic nu i-am aratat, si am tot incurajat alte preocupari, dar sa ne vezi cand o sa ajunga mare artista (nu prea cred ca poate iesi asa ceva din 2 programatori) si o sa ne plangem ca a fugit cu vreun pictor sau filosof.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ana, multumim de raspunsuri.Da' vad ca ati tras-o , nu gluma!momentan noi facem tratament cu niste picaturi, nu ne-a mai dat antibiotic pt ca nu a mai facut febra.Marti mergem la control si vom vedea incotro o luam daca e cazul!Sper sa fie ok!
Mica, mersik si tie pt info....daca marti la ctrl nu auzim de bine, clar vom cere si o alta parere si poate te voi mai intreba atunci una-alta.

Cat despre colectivitate.....stiu ca asa se intampla dar....paca nu eram pregatita sa-l vad din prima racit, cu mucisori, tuse si otita pe deasupra...mai ales ca David n-a fost deloc un copil bolnavicios!De fapt asta ma termina pe mine.

Ella,
cred ca am scufundat borcanele...vroiam sa zic Ndala, nu Federer dar...cum nu ma pricep....oricum ma bucur ca ti-ai mai indeplinit un vis!Pup Bobita desteapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Betty, si noi avem prima sedinta la gradi marti.Abia astept!
Referitor la balbaieli....acum am sesizat ca e mai rar ...si poate ai dreptate...o fi de la faptul ca vrea sa spune prea multe in acelasi timp...cumul de informatii intr-un timp scurt....mai analizam si aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Ella, pai Ana nici nu a apucat sa inceapa gradi. Si noi o sa o mai tinem acasa sa se refaca, ca nu ne grabeste nimeni. Chestia este ca si daca ii dam la gradi la 5ani, primul an de colectivitate va fi la fel de greu cu bolile (stiu de la niste prieteni care si-au dat fata mai traziu ca nu se adapta). Nici eu nu suport sa o vad pe Ana bolnava,zacand (mai ales cum a fost acum, o umbra, cum zici si tu). Dar sunt copii care trec mai usor peste boli si parinti mai relaxati, care nu fac o tragedie din bolile copiilor.
Abea astept sa vad pozele. Poae mi le dai pe mess cand ajung acasa.
La fel facem si noi prajituri impreuna: eu o pun in picioare pe un scaun langa mine. Ea sparge ouale (si le arunca cu coaja cu tot in vas ), imi pune faina si zaharul (acum a invatat sa puna cate putin, ca la inceput rasturna toata cantitatea o data ), tine si mixerul, orneaza prajiturile si uneori mananca ingredientele (nuci,stafide, ..).



mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Alyna24, imi pare tare rau pt otita si probl de sanatate, dar sper sa va faceti bine in curand. Cu balbaiala nu-ti afce griji, probabil ca se grabeste sa vb caci la gradi sunt multi copii care au de spus doamnei ceva si din graba poate aparea aceast fenomen. Si Matei are mom din astea chiar si acasa pt ca e grabit sa acapareze discutiile, sa aiba intaietate in opinii, deh concurenta e si acasa, cu frate-sau. E bine sa-i amintesti ca nu-l grabeste nimeni, sa respire, caci tu il astepti sa spuna ce vrea.
An@, e bine ca mananca fata, recupereaza dupa boala si dupa per de nemancat. E bine ca te-ai "descurcat" si ai schimbat camera, odihna conteaza f mult si pt sarcina si pt moralul in a o sustine/suporta pe Ana.
Mica, nu rade ca treaba e serioasa. Eu am fost shocata sa aflu ca deja la unele scoli au inceput inscrierile pt toamna lui 2011. Normal ca am inceput sa ma ambalez, problema e ca nu stiu cu cine va sta Matei dupa scoala si asta conteaza f mult in alegerea scolii cu/fara after-school. Soacra iese si ea la pensie sapt asta, asa ca in w-e voi "ataca" cu sotul subiectul cu scoala, adica daca vor sa stea cu M la noi acasa pana venim seara de la munca. Daca nu vor, atunci trebuie sa gasesc o pers platita sau AF-S ceea ce ma ingrozeste sincer.
Ella, Uf, trateaza mesajele rautacioase cu ignore. Noua ne place sa te avem printre noi si sa ne povestesti ce vrei/simti tu.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput