***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(126)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Vas, mersi, da e tare frumos aici, stam cam la 5 minute de condus,distanta de oras...iarna e mai nasol ca bate vintul aiurea, ca e cimp in jurul casei...Acum am vazut si eu burtica, felicitari si numai bine, imi place link-ul tau cu bb !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Vas vazut burtica!


Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Angela,
Nu ti-am mai vazut fetita de anul trecut; acum parca seamana si cu tine si pare mai mare decat e.
Felicitari si pentru casuta, pare din povesti, oricum departe de ce vedem noi pe aici.

Vas cea mandra de burtica :); mi-aduci aminte de mine cand eram gravi; ma bucuram cu cat crestea, ca sa se vada odata ca astept bebe; asta pentru ca primele 3 luni de sarcina am slabit inexplicabil desi greturi n-am avut si dupa aia, pana prin luna a 5-a abia ziceai ca sunt asa, balonata.

despre ; in seara asta am colindat pin oras dupa uan alta; pe doamna de la alimentara a intrebat-o : "tu stii ce e placa de sunet? si tot el s-a grabit sa-i raspunda: " e o bucata de metal cu piese mici mici de plastic care conduc sunetul" iar pe tanti de la piata care ne-a vandut struguri a intrebat-o: " tu stii ce e inainte de zero? e minus unu " iar duduia intra in joc si-l intreaba pe : "dar tu stii ce e dupa zero? "si ii raspunde : "vrei sa-ti numar? poate asa pana la 100?! "; m-a distrat ca a blufat, el nu stie decat pana la 20, dar i-a placut sa glumeasca .
Am avut revelatia ca baietelul meu a crescut mare si nu mai e asa salbatic, de fapt cu copiii inca nu se impaca , pe adulti ii tolereaza mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Neata, gagici!

M-am intors de la reuniune, a fost f.f. frumos, m-am bucurat enorm ca s-a organizat, pe majoritatea colegilor nu ii vazusem in acesti 10 ani.O experienta interesanta...

Ckristina, la multi ani cu intarziere, sa fii sanatoasa si sa te bucuri de cele 2 minuni!Am vazut pozele cu voi, Elias e un scump, iar Bia o cocheta.Frumosi foc!

Vas, ce burtica draguta ai, felicitari pt pereche, si pt nume, Andrei e un nume f frumos .Si esti asa de slaba, sunt invidioasa, recunosc!

Ella, ce scump e Bob!Ma bucur ca socializeaza mai bine, acum cateva luni am observat si eu o schimbare radicala la ANdrei.Si el era mai timid in ceea ce priveste relatiile cu copiii, dar am vazut ca in parc isi cere drepturile, ba chiar s-a 'certat' cu un copil mai mare cu vreo 2 ani.Am fost tentata sa intervin, apoi am renuntat, m-am gandit ca e bine sa se descurce singur.Acum e mult mai sigur pe el, desi are momente cand clacheaza repede, se pune pe plans si vine la mine.Cu adultii ii e mult mai usor, aici nu a prea avut probleme.

Ma duc sa vad si eu pozele Angelei si apoi sa ma apus de smotru.

Sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

bettyR, multumesc pt reteta, a picat la tzanc caci nu stiam cu ce sa asesonez pestele. Am facut-o si eu aseara cu legume din gradina, insa am pus rosiile cu coaja si cred ca iesit buna, voi vedea la pranz.
angelabv, frumoasa casuta, din ce e facuta? Nici B nu mananca rosii, nici macar in ciorba, le ocoleste cu indarjire. Mai astept sa creasca. Nici mie nu-mi placeau cand eram mica.
Vas, frumoasa burtica si mamica. Numele e si el f potrivit, mai ales in contextul descris. Ce cadou era acela din poza, pt Eliza la 1 an?
Aseara Matei s-a "desenat" pe el la gradi. Si-a facut parul blond, ochii albastri si gura rosie. Era f mandru de auto-portret.
Ella, geniu in mate si info o sa fie Bob. F haioase raspunsurile, dar in aceleasi timp serioase.

Intreb si aici poate stie cineva: cum este ca nivel Sc gen nr 279 (Sf arh Gavril si Mihai) din Dr Taberii? E pe Prel Ghencea. Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau .
Ella, sa ma vezi cum merg pe strada!?De abia astept sa ma intalnesc cu cineva sa ma admire.
Deci BOb tot BOb pe care il stim noi a ramas. bravo. Va fi oricum mult mai inteligent decat cei de varsta lui. Ce frumos stie el sa raspunda...de pe acum stie cum sa lasa oamenii fara replica.
Lavini, la cat mi-a fost de rau cred si eu ca sunt slaba. Abia am pus 1 kg pe mine si sunt imediat la jumatatea sarcinii.
Liviana, chestia aia are neon si se aprinde foarte fain. A primit-o Eliza cadou cand a implinit un anisor de la bunicul. Am pus-o pe perete la intrare si toti care intra sunt impresionati.
Deci ai deja un mic pictor???!!!!

ma bucur ca va place numele ales, deja s-a obisnuit toata lumea cu el si chiar imi place mult.

Andreea , mamica Elizei +

13.05.2007
poze2




bebelicu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Tamara ti-am trimis PM ... iarta-ma ca am raspuns asa tarziu , dar nu am vazut.

Ella ff tare Bob !!

Maine plecam si noi "acasa la bucuresti" cum zice Ana (ea are impresia ca suntem departe de casa ).

Madi, la V. Gomoiu suntem (parca si voi ati fost internate aici, nu?).
Noi suntem la Orl si sincer, desi am fugit cat am putut de spitalul asta, trebuie sa recunosc ca nu a fost chiar groaznic: este ff curat (saloane, baie,...), doctorita de la orl super (a pus-o pe picioare si i-a facut o gramada de investigatii si analize), personalul atent si responasabil: au verificat-o pe Ana f des si i-au facut tot ce trebuia rapid si fara sa o chinuie prea mult sau fara sa le chem eu pt una alta. Le-am stimulat putin la inceput sa nu mai aiba fetzele alea asa acre cand vin la noi si acum suntem "cele mai bune prietene" cu toate. Sunt ele cam rele de gura (nu prea arata compasiune, empatie fata de copii), dar in Ana si-au gasit un "partener" pe masura (au poreclit-o "aia mica cu gura mare" si "mahalagioaica" ), ca se ratoia la ele:
"ce ti-am zi eu sa nu ma mai tii de maini? nu pricepi?"
"nu inteleg de ce imi pui picaturi in nas, ca pe mine nu ma doare nasul, ma dor urechile".
"sunteti niste doctori rai si nu mai vin niciodata la voi...ma duc doar la doctora mea draguta care doar ma consulta".
"o sa vina tatal meu si o sa va bata pe toate" .. si tot asa...nici nu stiai daca sa plangi de mila ei (ca trebuiau sa o tina 3 asistente cadn ii luau sange sau ii puneau picaturi) sau sa razi, ca un bot de om se cearta cu un card de asistente, cu gura mare si ele .

Liviana, n-as fi lasat-o pt nimic in lume cu altcineva in spital. Dupa parerea mea, prezenta mamei e parte din tratament , oricat de mult ar iubi-o si ceilalti membrii din familie, cand e vorba de boala, mama e cel mai bun medicament. Slava Domnului ca n-am geturi si lesinaturi si ma pot ocupa de ea. Singura chestie e ca ma doare burta de cat o car in brate si ca stau chircita pe langa ea, ba sa o schimb, ba sa o hranesc,...

cam asta despre noi...



mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ano, la voi se aplica bine vorba aia cu "haz de necaz" sau "rasu-plansu". Si eu as fi procedat ca tine, aveam burta nr2 de 6 luni cand am stat cu Matei in spital internat si vai de mine ce prost am putut dormi pe paturile din salon. DAR, am rezistat, nu de asta suntem mame? Sa PUTEM!
Asadar Putere multa sa razbiti cu boala cat mai repede!
Bine ca va eliberati de spital maine, ma bucur mult!

Vas, ei, nu chiar! A colorat cu creioanele, dar mi-a placut ca a folosit combinatia corecta de culori, adica reflecta realitatea.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pepsi, felicitari pt bebe!Sa fie sanatos!
Alynta, sa va traiasca si voua bebelina frumoasa!Si sa-ti dea Dzeu putere sa treci peste greutati!Tare te admir!

Vreau sa felicit proaspetele viitoare mamici!Sa aveti o sarcina usoara!

Sanatate multa capsuneilor bolnaviori!Din pacate ne numaram si noi printre ei.

Am reusit sa va citesc pe bucatele si mi-a fost cam greu sa ma adun sa si scriu cate ceva dupa inceperea gradinitei.Deci...dupa cum v-ati dat seama...am intrat si noi in randul copilasilor bolnaviori intrati in colectivitate!Am inceput gradi pe 1 sept, a mers fix 3 zile(miercuri-vineri) la gradi apoi in wk-end mi-a facut febra si a inceput sa tuseasca.Urmatoarea saptamana l-am tinut acasa si in acest interval s-a vaitat intr-o seara de joi ca-l dor urechile...initial am zis ca doar face asa ca nu vrea sa doarma , adormea si se trezea urland de urechi...atunci am realizat ca ceva nu e ok , ne-am imbracat si am aterizat la Budimex la urgenta.Cum banuiam...avea otita si am inceput tratament cu Augmentin 7 zile(prima data cand David a luat antibiotic).Si-a revenit apoi cu raceala si urechea si a mers urmatoarea saptamana de miercuri la gradi, si saptamana 20-24 in care a fost ok dar cam de vinerea trecuta au inceput sa-i curga mucisorii, vineri noapte si sambata noapte febra....si sapt asta iar am facut pauza de gradi.Ieri am fost la control la ORL si spre dezamagirea noastra i-a revenit otita, facem alt tratament si mergem la control martea viitoare.Ni s-a spus ca e posibil sa fie nevoie sa-l operam de polipi.Inca nu ma gandesc la aceasta solutie, este ultima pe lista...daca e cazul voi cere parerea si altor doctori.
Apropo de asta....cine a trecut printr-o astfel de operatie cu vreunul din capsunei?ce-mi puteti spune?Si eventual niste recomandari de ORL-isti buni.Ieri la Budimex am dat peste dr Borangiu Andrei care mi s-a parut f ok, am vorbit deschis cu el(asta mi-a placut tare mult), l-a curatat in urechiusa si David chiar n-a comentat nimik...o mamica care statea la rand si ea cu noi mi l-a recomandat ca fiind ff bun...acum...nu stiu ce sa zic?cer si eu pareri, daca-l stiti pe acest doctor sau imi puteti da alte referinte...orice este binevenit pt ca as mai dori si alta parere!
Ana, sanatate multa printesei...si voi cu otita?Poate tu imi poti spune mai multe despre asta, ce tratament faceti...etc.Mercik anticipat si sanatate multa!

Deci...in mare cam asta fu' debutul la gradinita si se pare ca asa vom continua pana prin primavara(asa m-au avertizat cam toti medicii cu intrarea in colectivitate).

Nu mai stiu exact despre ce s-a mai discutat pe aici dar incerc sa-mi amintesc.Apropo de nervi si crize....avem si noi o perioada cam cu astfel de momente...am ajuns chiar sa disper ca nu stim cum sa-l mai luam ca sa inceteze cu crizele(mai cu seama cand ii spun sa faca/sa nu faca ceva atunci e circ).Imi spune:"Nu vreau eu" sau "C-asa vreau eu", "Pleaca din camera mea ca nu vreau sa vorbesc cu tine"....si lista poate continua.Sper doar sa fie o perioada mai agitata pt el, cu atatea raceli, medicamente...si sa-si revina ca o sa cedez!

Referitor la gradi, ii place f mult, in ultimele zile incepuse sa manance si dimineata ceea ce la inceput nici nu se atingea de micul dejun...la pranz rade tot:felul 1+felul 2+desert....doarme....si.....surpriza:Este f cuminte!!!!Am ramas socata intreband-o pe educatoare cum ii/il pedepseste ca sa stiu poate merge si aplic si eu aceleasi metode acasa si atunci mi-a zis ca de ce sa-l pedepseasca pt ca David este f ascultator, strange jucariile(ceea ce acasa nu prea face...f rar cand are chef!), cere mereu permisiunea sa faca/sa se joace cu ceva....nu-mi venea sa cred ca vorbeste despre copilul meu!Sincer va spun ca tare mandra am fost...si sper sa gasesc taria si metodele sa-l fac sa fie asa si acasa....
A invatat vreo 3 poezii in acest timp, si un cantecel.....mi se pare ca f repede le-a invatat.Noua la sfarasit de saptamana gasim afisat ce au facut in acea saptamana(le avem scrise pe coli A4 si le putem lua acasa sa le mai repetam).
A incepu deasemenea sa vorbeasca mult mai cursiv, propoziti mai lungi-fraze zdravene pot spune.....insa parca se grabeste cand vorbeste si prima silaba o repeta de 2-3 ori pana rosteste cuvantul de zici ca-i balbait!Voi v-ati confruntat cu asa ceva?Vad ca de vreo 3 zile nu l-am mai auzit sa se balbaie asa dar pana acum vreo 3 zile era teribil ca ma si enerva auzindu-l sa faca asa?O fi doar graba sa spuna ceea ce vrea sau....o fi altceva?Astept si despre asta niste pareri.

Am dus la gradi o lista intreaga de rechizite, sedinta inca n-am avut...poate spre sfr.saptamanii.L=-am inscris la optionale:dans si engleza(incepem dupa 1 oct).
A facut si primele lui desene singurel si tare mandra am fost de el.Sper sa reusesc sa descarc pozele din telefon si sa vi le arat.Apropo de asta, as fi curioasa ce activitati fac ai vostri capsunei la gradi, ce deseneaza....Face lucruri pe care acasa nu avea rabdare sa le faca, parca tine mai bine creionul in mana.....cat se vede cum cresc odata ajunsi in colectivitate!

Nu stiu ce sa va mai zic!Revin dc imi mai aduc aminte de ceva!

Sanatate inca o data capsuneilor bolnaviori!


PS:Ella , bine ai revenit aici!Pupici lui BOB!Fusesi la Federer, ha?F frumos si spectaculos banuiesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Hai sa raspund repede pana nu pune Ana stapanire pe laptop pt desene ...tocmai a ras o portie zdravana de macaroane cu branza din meniul spitalului ... hai ca astea ii plac, dar ieri la fel a lins piureul de cartofi cu branza al astora (in conditiile in care noi avem mancare proaspata de acasa in fiecare zi)...nu stiu ce i-au bagat astia in vena, dar sper sa o tina obiceiul bun .

Alina, imi pare rau ca si voi cu otita... dr-ii zic ca este o epidemie, un soi de viroza care se complica cu otita. E spitalul plin. Noi am fost la budimex de 2 ori (luni si joi sapt. trecuta), unde au vazut-o dr. de la urgenta si orl-ista (Rizescu parca). Tratament a avut cu klabax antibiotic (nu si-a facut efectul, plus Ana l-a suportat greu), aspirat nas, picaturi oftamesone N in nas si urechi si antitermice. Desi au vazut-o aceeasi medici ambele dati, deci stiau istoric si tratament, nu si-au dat seama ca e grav: Ana inca facea febra sub antib. (37,8-38), inca o durea urechea si nu manca nimic. Joi i-au schimb. antib. cu augmentin si ne chemase si sambata, dar eu vineri dim. am venit la gomoiu unde ne-a oprit de urgenta si a si "operat-o" imediat, ca era pericol de perforat timpane. Apoi a fost pe perfuzii de hidratare vreo 2 zile, gentamicina si inca un antib. pe branula, in continuare ophtamesone in nas in fiecare zi ... cam asta a fost tratam. nostru. Deci eu sunt super dezamagita de cei de la budimex, aveam alta parere despre ei ....asa ca daca nu vezi ameliorari sub antibiotic, mai cere o parere sau insista sa va interneze ca sa va rezolve urechile cum trebuie, ca poate fi periculos sa stati asa.

Sanatate multa!

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput