Albinute & bondari de mar-apr '07 (149)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Hello,

sanatate blonavilor!

Eu am fost sambata la gunoaie si ieri la un cros, aseara am picat lata si azi dimineata m-am trezit cu un pui de raceala... asta e, mereu incep toamna cu cate una de-asta...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna seara, stup!
Din pricina de virus care a pus stapanire pe mine am pus frana putin si am si eu timp de scris.

Giulia e tot bine cu gradi...aceeasi problema cu plecatul ei la alte grupe mai mari "la baietii mei", in rest am tras o spaima ca i s-a infectat un degetel chiar langa unghie, am tras eu concluzia ca e panaritiu si m-am panicat, am pus tetraciclina si azi pare mult mai bine, poate scapam cu atat.

De maine o duc un curs de dans de societate, incercam sa vedem daca merge treaba.

In weekend am fost vineri la Parada baloanelor cu aer cald la vreo 50 km de Tirgu Mures. Cand am ajuns tocmai se inaltau ...era o imagine de basm, vreo 6 baloane de culori diferite deasupra unui peisaj foarte frumos...din pacate am scapat momentul si n-am apucat sa fac poze prea spectaculoase.

Sambata am participat cu Raul la Let's Do It, Romania! am fost undeva la liziera padurii pe centura orasului, n-am cuvinte ce am adunat de acolo, a fost destul de complicat pentru mine sa-l feresc pe Raul de anumite obiecte....prea personale.. aruncate in toate directiile. Oricum el a fost incantat, azi a si fost la scoala cu tricoul primit de la organizatori, era mandru si entuziast.

In rest..am mai pus cate ceva pe iarna, ca vara asta am cam fost ca greierasul, nu ca furnica si acum ma durea camara goala si am intrat in recuperari: intr-o saptamana zacusca, gem de prune, castraveti murati si ardei iute la borcan.

Marta, bine ai revenit, felicitari pentru casa noua! Frumoase poze si poznas tare Victor!

Sanatate la bolnaviori!
Pisik sper ca ati plecat si va e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna diminineata!

Anaalina sa creasca mare ficiorul si sa stii ca poate e mai bine caa nu interactioneaza Cata cu el. La noi a fost invers si de la tinut in brate mangaiat si mai stiu si eu ce a trecut apoi la cate o palma, un pumn .... asa .... atentii ...

Marta sa stapaniti sanatosi casa si sa traiti fericiti in ea.

Acum sa ma vait si eu.

Tudor insista cu "eu nu vreau sa ma mai duc la gradinitia". E marait mereu dimineata, il mai apuca si pe la pranz. Nu stiu daca e chiar plans, plans isteric, dar mi s-a spus ca se cam smiorcaie.
Insa: mananca, adoarme aproape primul, a desenat binisor, a retinut poezii sau cantecele in fiecare zi.
Din moment cee retine astea e clar caa e atent si ii place zic eu.
Dar ce ma fac cu smiorcaiala? Nu imi este teama decat de o trauma psihica.

Ieri am stat de vorba cu asistenta medicala si cu educatoarea. Mi-au spus ca nu e cazul sa il retrag, ca nu este un copil inadaptabil, chiar daca smirocaiala continua pana la Craciun sa il duc zilnic si ca nu e bine sa il iau nici la pranz.

Sunt destul de ingandurata si nu stiu ce sa fac.
Uneori si in somn zicee "nu vreau sa ma mai duci" deci e clar ca il macina chestia asta.

l-am intrebat ce s-a intamplat si printre fel de fel de bazaconii am descoperit ca "L-au certat copii "si ca "au ras copiii" de el. L-au certat pentru ca a aruncat cu jucarii in ei, dar el se joaca foarte frumos cu Stefan si uneori cu Rares. Nu ii place de Luca pentru ca scuipa si nici de Gabi pentru ca loveste.

I-am spus "uite si eu te cert acasa cand arunci jucariile si stii ca nu e frumos, iar de ras poate au ras pentru ca esti singurul care te smiorcai. Daca o sa te joci frumos si nu mai plangi o sa ai mai multi prieteni nu numai pe Stefan"

Nu stiu deloc cum sa fac si cum sa il fac sa nu mai planga.

Sa imi spuneti si mie ce idei aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Gabi, io zic ca nu e asa grava pb....daca e o pb.
Rares si acu zice ca el nu vrea la gradi dimineata, ca el s-a plictisit sau el vrea sa stea cu mine acasa.
Dupa masa cand il iau imi zice ca s-a distrat bine la gradi si peste zi e f ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Salutare!
Acum, pe bune, noi ce-am prefera? Sa petrecem timpul cu cei dragi sau cu niste straini? E greu pentru ei cu schimbarea asta, iar pentru cei carora le raman fratiorii acasa imi inchipui ca e si mai dificil. Cred ca devine o problema gradinita in momentul in care observam schimbari drastice in comportamentul lor de acasa. Adica sunt apatici, nu ii mai intereseaza ce ii interesa inaite sau, dimpotriva, o tin dintr-un tantrum in altul. Stiu si eu? Fiecare copil e diferit. Acum nici eu nu stiu daca ii e bine Theei peste zi acolo. Eu o gasesc mataita, dar ea asa e si acasa daca nu si-a facut somnul cum trebuie sau cum ar vrea ea, si sunt convinsa ca nu are cum sa si-l faca acolo cu atatia copilasi. Dar, acasa, cu exceptia acelei perioade in care m-a exasperat cu mami stai acasa - mami ma iei de la gradi, s-a comportat relativ normal. A fost si vesela ca inainte, a mai avut si istericale, ne-am inteles mai bine sau mai rau. Poate ca si eu,asa cum ziceati, i-am transmis nemultumirea mea cu privire la doamne, cine stie. Incerc sa fiu impacata in privinta lor, ce altceva pot face? Si, incet-incet, sper sa se adapteze si sa interactioneze mai mult. Personal cred ca perioada gradinitei e mult mai importanta dpdv al socializarii si mai putin ma intereseaza bastonase, liniute sau mai stiu eu pt ce sunt, in general "apreciate" educatoarele renumite.

Hai ca am inceput mesajul de atata timp ca nici nu mai stiu ce mai voiam ... asa...

Mady, parca tu dadusei un link catre ceva legat de etichete, mai stii care e? Te roog muult, mai pune odata!

Diana, Ryhanna si Kitty multa sanatate!

Kitty, daca si pe Thea, care nu cunoaste pe nimeni la alte grupe mari o trage ata acolo, o intrlrg si pe Giulia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

S-a dat cafeau azi? Sunt la serviciu si mor de somn. Ultima grupa de copii au plecat si ar tb sa-mi fac curat in acte , sa pregatesc niste fise pentru maine dar mi-e un somn..... La ora 16.30 am sedinta la Maria. Sa vedem ce si cum se anunta.

Ieri pana la urma a fost bine cu 2 copii dar cel mic s-a trezit dupa numai 30 min de somn (din cauza bubuielilor de sus) si a plans, vroia san, tipa dupa maica-sa si a stat numai in brate... dar lipit de usa de la intrare. Aventuri ce sa mai....

Andra- mai cedezi din vopseaua ta frumos colorata? As incerca si eu niste floricele micute... Ca sa le pot face cu Maria. Ce spui? Dc va ramane ma treci si pe mine pe lista? Vreau ffff putina numai asa sa ne amuzam putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Citat:
Andra- mai cedezi din vopseaua ta frumos colorata? As incerca si eu niste floricele micute... Ca sa le pot face cu Maria. Ce spui? Dc va ramane ma treci si pe mine pe lista? Vreau ffff putina numai asa sa ne amuzam putin.

Cu cea mai mare placere ,insa astept intai raspunsul Martei.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Hello... eu as bea o cafea la ora asta, ca nu mai pot !
Duduia Anastasia e pe antibiotic de ieri( ospamox) pt ca are laringo-faringita .De vineri seara pana luni dimineata m-a tinut intr-un 38.5 - 39.6 cu toate nurofenele, papadoalele si supozitoarele( asta e o operatiune ffffffffff dificila ). Acum vorbeste ca o ratusca ragusita ( apropo de debit verbal- e tare suparata ca nu mai poate vorbi mult).Cu tot septilinul meu tot a racit ! Dar citind acum din urma ce ati scris voi, se pare ca s-a deschis sezonul de raceli !
Marta, nastere usoara !
Riloasa- asteptam poze
Kitty, chiar m-am uitat la tv la stirea cu baloanele- speram sa te vad pe acolo !
Anastasia e f suparata ca nu o duc la gradinita .Nu ma asteptam la asa o reactie pt ca ea isi iubeste f tare bona .Oricum, in 2 saptamani deja stie vreo 4 poezioare si 2 cantecele .
Va urez sanatate multa si va

Andreea, mamica de Anastasia si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Ela imi cer scuze ca abia acun iti raspund uite site-ul www.etichetexpress.ro/etichete-autoadezive.php" target="_blank">aici




Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata!!


Mady, mi-am amintit de intrebarea ta referitoare la Lego. Giulia are www.toyz.ro/cuburi-si-blocuri/lego/creative-buildings-cutie-cu-piese/" target="_blank">aceasta cutie. de vreun an si se joaca cu el din cand in cand. De fapt ce vreau sa-ti spun e ce am vazut la Raul. El e mare fan Lego (si el si tac-su, ca la un moment dat il acuzam ca le cumpara pentru el, nu pentru copil) si are multe feluri. A tot avut tendinta sa cumpere tot felul de roboti Lego (Bionicle...) care se combinau doar intre ei. Dupa parerea noastra sunt bune cele din seria Creator pentru ca se pot combina si intre ele ceea ce le stimuleaza imaginatia.

Gabi si eu cred ca Tudor o sa se adapteze, dar, dupa cum spune Ela, probabil ii e si mai greu cum vede ca Bianca ramane acasa.

Siuta sanatate micutei! Pacatos sezonul asta, toata lumea e bolnava in jur!

Noi am fost la dansuri ieri, acolo s-a comportat foarte bine, a dansat, a facut observatie altor copii si le-a spus ce sa faca...a intrebat instructorul daca ii plac opincutele ei, era toata un zambet si o fitza...
Surpriza a fost cand am iesit si a decretat ca ea nu mai merge! Delooooc!!!! Dupa care a fost foarte smiorcaita toata seara.

O zi frumoasa!

Mergi la inceput