Sondaj pe baza de curiozitate:))

Sondaj pe baza de curiozitate:)) | Autor: Ilinca_M.

Link direct la acest mesaj

De la discutiile de pe topicul initiat de alinushca m-a palit o curiozitate de-am zis ca musai sa deschid un topic (initial ma gandeam ca pe sectiunea "de specialitate", dar ma gandesc ca fiind in legatura cu alaptarea e mai bine aici). Mi s-a parut interesant cat de diferite sunt "reactiile" organismului fiecaruia in ceea ce priveste revenirea lui "Mosh Craciun" (aka ciclul menstrual) la mamele care alapteaza, avand in vedere ca in conditii identice (gen alaptat exclusiv pana la 6-8 luni, alaptat noaptea etc) unora le-a revenit dupa cateva luni, altora dupa doi ani...care-or fi explicatiile stiintifice?
In fine, daca nu considerati deplasat topicul mi-ar placea sa raspundeti la intrebarea:"mamelor care alaptati, la cat timp dupa nastere v-a vizitat Moshu'?" cu precizari gen: alaptat exclusiv sau mixt, pana cand, v-a venit cand inca alaptati sau doar dupa, ati alaptat si noaptea au ba, ati dat ceai/apa sugarului de pana la 6 luni etc.
Eu am copil de 17 luni, alaptez inclusiv (de fapt "mai ales" noaptea, de cand am nascut, tot la minimum 3 ore), am alaptat exclusiv pana la 6 luni (fara apa/ceai) si...98% exclusiv pana la 8 luni si inca nu m-a vizitat mosh Craciun cu plete roshcate...si nici nu-i simt lipsa

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Strict la topic: alaptat exclusiv la san 7 saptamani, apoi alaptat noaptea si pompat dimineata si seara, deci cu copil alimentat mixt de la aproape 2 luni pana in prezent ( 6 luni si o saptamana)-mi-a venit
menstruatia in cursul lunii a 4-a spre marea mea suparare. Nashpa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Sa raspund si eu:
1. Primul copil, alaptat exclusiv pana la 5 luni, apoi baza tot sanul, primul ciclu la un an si 2 luni. Alaptam si noaptea de cate ori dorea, sugea fiu-miu si de 7-8 ori pe zi.
2. Al doilea copil, alaptat exclusiv pana aproape de 6 luni, apoi baza tot sanul (mai ceva ca la baietel) sugea de 20 de ori pe zi, noaptea iar de nenumarate ori... a venit la un an si 9 luni!!!
3. Al treilea copil, alaptata exclusiv pana la 6 luni, apoi diversificata, dintre toti ea manaca cel mai bine dar si la ea sanul e baza. Suge in continuare si acum de 1-5 ori noaptea si ziua de nenumarate ori. Inca nu mi-a venit ciclul.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

La primul copil, alaptat exclusiv mi-a venit pe la 6 luni.
La al doilea nastere prematura la 34 sapt, alaptat, pompat a supt pana pe la 3 luni, mi-a venit dupa 6 saptamani, adica abia mi s-au terminat lohiile si mi-a venit.
La al treilea copil, alaptat exclusiv, fara probleme mi-a venit la fel la 6 saptamani dupa nastere, nici nu ajunsesem la control. Nici medicul nu stia sa-mi spuna sigur daca e ciclu. Dar mi-a venit apoi fix dupa 26 zile( ciclu meu normal) deci a fost ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

La ambii mi-a venit ciclul in jur de 6 luni.
La ambii am alaptat exclusiv pana pe la 4-5 luni,nu le-am dat ceai deloc,nici apa.De pe la 5-6 luni am inceput diversificarea dar inca ii alaptam,totusi sugeau deja mai rar 2-3-4 ori pe zi maxim.Baiatul a si refuzat sanul la fix 6 luni,asa ca l-am trecut pe lapte praf.Nu le-am dat sa suga deloc noaptea ,exceptie prima luna.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Alaptat exclusiv pana la aproape 6 luni, dar tot baza a fost sanul pana la 10 luni cand a trebuit sa ma reintorc la munca. Asta fiind in martie. Dar a continuat sa suga zi de zi dimineata, seara cand reveneam acasa si noaptea foarte des, in weekend-uri recupera mai ales ca marea majoritatea timpului si-l petrecea la san. Inca alaptez si acum la cerere . Menstruatia mi-a venit la 14 luni de la nastere, influentata de faptul ca nu-i mai dadeam asa des. Mi-a venit intr-o singura luna si a facut cale intoarsa...ca acum e pe drum bebe2 Si ce bine e fara ea..nu-i duc deloc dorul



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 13+
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Stefaniei
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

:D Alaptat exclusiv 6 luni si apoi la maaaareaaa cerereee... la 1 an fara cateva zile :D.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

DianaR, wow, ce fain, tu ai economisit deja 72 de ovule (am calculat:))), deci 6 ani din menopauza salvati, nu e de ici, de colo!
Picky_toto, nici eu nu-i duc doru', tare bine e fara. Te-ai gandit la un alaptat in tandem?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

io alap[tat frenetic , primu copil 6 luni exclusiv, pana la un an baza tzatza, apoi inca 8 luni e alapatare mai putin, Ciclu la 9 luni
(in total un an si 8 luni de alaptat)

Al doilea copil alaptat exclusiv 7 luni(diversficare intarziata ), alaptat in total 2 ani si 2 luni, ciclu la 8 luni....

la ambii am alaptat noaptea, la cerere...cum au vrut ei....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

ehe.....io ce sa mai zic...nu mai stiu sa va zic la Alexia...insa acum, bebe are 2 luni si de 2 zile mi-au venit uratii
Alaptez exclusiv, la cerere...si bebe are acum la 2 luni 7 kg. deci mananca nu gluma...si totusi mi-au venit deja uratii.
Eu am acum alta problema...daca cumva raman insarcinata, pana la ce varsta a sarcinii il pot alapta pe bebe?

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/NectarieLuna2#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinca, eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni, apoi intensiv pana pe la vreo 10 luni cand a inceput sa-i placa si ei cate ceva de mancare, la 11 luni am primit vizita mosului, inca alaptez , noaptea mai ales dar nici ziua nu-i de lepadat

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput