Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (115)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Celesta, multa sanatate si rabdare! O sa treaca repede si o sa fiti bine, ai sa vezi, sa fii optimista!

Eu...nu ma laud nici eu...Ma credeam cal, dar sunt martoaga . Miercuri am fost la eco la Iosup si la control. La eco, roz, bebe e cu 10 zile mai mare, e luuung ( mostenire, ca amandoi suntem inalti ) si seamana cu sor-sa. Colul lung, "transa" cezarianei frumoasa si aratoasa, placenta duce, lichid in cantitate normala. La spital...monitorizarea fetala buna, nema contractii. Dar tensiune 14/9, deci de marti ma montez la un Holter...si glicemia 95- ce e peste 90 la gravide cica se investigheaza suplimentar. Asa ca am fost la diabetolog, am facut testul de toleranta la glucoza, care a iesit bizar. Adica glicemia pe stomacul gol 100 ( deci mai mare decat la spital ), si celelalte doua glicemii, la o ora si la doua, cu putin sub limita superioara. Concluzia e ca luni ma duc sa imi iau regimul, pe mese, grame etc ( desi mananc fara sare complet, doar legume crude si piept de pui la gratar, maxim un mar pe zi, un iaurt degresat...poate de luni oi putea manca mai multe ).

Sa vedem ce zice Holterul cu tensiunea...acasa am numai tensiuni bune, maxim 115/75, ce s-o fi intamplat acolo? Si am mai facut si analizele genetice pentru trei mutatii genetice ce dau trombofilie, ca toate analizele de trombofilii, joi ies si ele. Sper sa nu ma pasca Clexane-ul, ca bebe a crescut bine pana acum...

Pana una alta, proteine in urina nu am, sumarul e perfect, biochimia buna, deci mai am pana la preeclampsie .

Si am intrat in concediu! Si nu trebuie sa nasc inainte de 27 octombrie, ca nu il avem pe tati langa noi

Va , sa aveti o duminica frumoasa!

Olga cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Buna dimineata!
Of, Celesta, tare m-au intristat vestile tale! Ai incredere in Dumnezeu si sunt sigura ca medicii de acolo iti ofera tot sprijinul necesar, atat tie, cat si micutei si cu inca 2-3 saptamani de stat la mami in burtica, se va naste la termen, asa cum trebuie! Noi suntem alaturi de tine cu toate gandurile noastre pozitive! Multi pupici si imbratisari, ai grija de voi!

Ana
35+, viitoare mami de, David Ciprian
AMR 25 de zile(sper eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Crisis, foarte completa lista ta, ceva asemanator am si eu.
Olga, fii optimista, sunt sigura ca totul va fi bine cu bebeii nostri. Asteptam vesti, cand vin toate analizele.
Sugubina, am urmat sfatul tau, numai dimineata fructe si pe stomacul gol. Am inceput cu struguri albi si peste-o ora bag o nectarina. Apoi masa.

Ana
35+, viitoare mami de, David Ciprian
AMR 25 de zile(sper eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

celesta ai grja de tine si de bb, hai k mai e putin. Dumnezeu are grija sa fie totu bine asa ca stai linistita.

Olguta eu mereu am tensiunea ff mica. iar cand ajung la medic, de la 8.4 creste la 10.6. cre dk e si din cauza emotiilor. poate nu iti dai seama, dar corpu reactioneaza. si ai grja de tine. te asteptam cu vesti bune

Cris multumim pt listuta. foarte utila

sa aveti o zi frumoasa




Ralu si buburuza va
Marriage Ticker
Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 25+ cu Natalia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Sper sa nu mai auzit vesti triste... de la niciuna din burtici.
Va pup pe toate, fara exceptie!

Ana
35+, viitoare mami de, David Ciprian
AMR 25 de zile(sper eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Buna si de la noi!

Celesta, ai grija de voi! mai aveti putintel...sa dea Dumnezeu sa fiti bine!

Sugubina, m-ai omorat cu sarmalele; trebuie sa fac si eu. dar azi nu am chef, am de calcat si nu ma simt in stare sa stau si in bucatarie.

Eu am inceput sa am iar arsuri...ma reintorc la Rennie, n-am de ales.

Duminica placuta!

Andreea, mami de baiat si 33+ cu

AMR 5 saptamani

asa creste bebelusa
www.perfectnanny.ro/" target="_blank"> ... we care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

1. nu dati zeama de lamaie la bebei cand sughitza!
2. Olgutza, sper sa nu ai suprize acum la final. Atata umblat pe la analize cred si eu ca te fac sa te simti ca o martzoaga. Mie nu imi mai arde de nimic de vreo 3 saptamani deja si fac asa de nevoie treaba.
3. trebuie sa ma laud ca aseara am avut o contractie. una singura dar sigura am simtit nevoia sa expir mai lung si mai lent pe ea (de antrenament ca nu durea efectiv in mod deosebit)
4. v-am pupat, ma duc la treaba


Mami de (28.10.2008) si bb2 s 34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Olgutzika bine ai venit in clubul celor cu tensiune..Mie tocmai mi-a marit medicatia Dopegyt de la 3/zi la 4/zi ..dar din monitorizare a rezultat ca tot am 14-15 tensiune. Miercuri am control la dr noastra, nu o sa fie foarte incantata de asta cu siguranta. Maama si ai si glicemia asta marita..desi tii regim. TU te unfli? la maini, picioare?

Ana bravo cu strugurii pe burtas goala. Poti papa struguri impreuna cu nectarina ca ambele is fructe. Dupa fructe sa stai cam o ora inainte de a papa orce alceva in afara de fructe..Ai sa vezi ca te simti mai bine.

Andreea cu sarmalele nu facui eu ca e munca si nu pot..dar Pufi le-a facut si eu am mai stat in fund sa tai niste varza..Succes daca te decizi!

sugubina 29+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Ana, Ralu saru'mana pentru incurajari. Trebuie sa trec peste toate, nu ma doboara pe mine nimic prea usor .

Sugubina, am citit ca si tu esti cu HTA, ca te umfli... Tie nu ti-a spus sa scoti sarea? Eu nici cand mancam foarte foarte sarat nu ma umflam...

Olga cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

'Neatza!

Celesta, iti doresc sa stea bebe acolo la caldurica inca cateva saptamani! Mai bine iti montau o branula decat sa te ciuruiasca cu multe injectii.


Fetelor, eu m-am imbuibat aseara cu prajiturele si am avut numai arsuri noaptea. Si am mai si visat horror, ca incepusem sa am o scurgere rozalie care a devenit sangerare si copilul statea sa iasa. Si doctora mea mi-a zis sa vin la un control pe masa sa impingem copilul inapoi iar eu ii zic ca vin, dar mai intai fac un dus Cand m-am intors dr. mea plecase si ma lasase pe mana lui Vladareanu (pe care nu l-am vazut in viata mea) care incepuse sa se dea la mine...pfff... Vise de gravida, nu gluma.



Victoria, mami de Anna Sofia, 32+ cu inimioara



"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George


Mergi la inceput