Dulceturi si papanasi de 3 ani, sept-oct2007 (407)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Deci traiesc.
Mi-e ciuda ca nu am pupat de LMA atatia 'pui de noi', atat de dragi mie, sarbatoriti. Nu stiu daca mi-o voi ierta: am si uitat in ce luni incarcate de emotii traiesc... Puii nostri fac 3 ani, unul dupa altul, ca margelele pe ata. Devin gradinari... Ma simt (again) un looser. Dar renunt sa ma mai zbat. Go with the flow, asta e: sunt extrem de prinsa, obosita, daaar mai echilibrata, exact pentru ca nu ma mai opun. Oboselii, indoielilor, realitatii.

Am primit si laptop nou, ca ala vechi a crapat. Serviciul l-a terminat si pe el.
Nu am citit din urma, ca nu am cand - dar tot imi propun sa o fac. (Realist?!)
Sper ca nu v-am speriat cu disparitia - trebuia sa "ma cer" sa ies. Dar atunci nu prea am mai putut. Sorry!

Vad ca sunteti bine in linii mari, stiu ca Luy e deja o cu o minune in brate si sper sa apuc sa vad poze... Am vazut doar cele de la party - emotionanti de mari si frumosi copiii nostri. Mi-e dor de voi!

Copiii-s bine, Micha cam egoist - fata de cum era - Alex un soare.

Ah, da doar postarea Erinei cautat-o in urma [pt Luy-status / Sabina's comment] - si m-am si trezit pomenita acolo , ma bucur - si DA, asa e, Erina draga! (Da, asa e, sa stii, Maruntziko! Tii minte ce spuneai cu iubirea pentru Puppi...?!)
Ieri lacramam la greu, ca vreau sa opresc timpul in loc, sa ramana totul exact asa: baby frumos, pufos, parfumat, dormind cu incredere in bratele mele, pupat, amusinat, mangaiat cu nasul, cu buzele, cu fruntea, asa cum nici un iubit nu a fost vreodata, adorat cu disperare, cu patima.
Pe Micha parca nu-l iubeam asa, desi credeam atunci ca nu se poate mai mult. Se poate. (Nu stiu daca mai mult, dar mai constient, altfel, sigur.) Toate mamicile care se tem ca nu au loc in inima pentru un al doilea prunc: au! Va promit eu. E loc berechet si in inima, si-n mintea care realizeza acum, la al doilea, ca momentele astea trec chiar atunci, cand le constientizezi gratia desavarsita.
Si uite asa al doilea copil e mult mai savurat si pupat, 'rasfatat'/carat, necomparat, doar intuit, iubirea pentru el constientizata altfel...

... si asta e unul din motivele pentru care m-am retras in familie si-n cochilie: timpul e extrem de putin si acum extrem de pretios.
Sper sa ma iertati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Neata


Erina sa stii ca aici,cei din jur imi spun ca Lisa ar fi cu trasaturi occidentale.Asta pentru ca formatul capului este ca al meu,identic,cu ceafa inalta si fata ovala.Pe cand japonezii au capul rorund si forma fetii tot rotunda.



Babylina un gand bun catre voi.



Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)
fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

erina, eu nu discut o situatie in sine, Luy...e prea experimentata sa lasa lucrurile sa se termine aiurea, ci la pricipiul fundamental gresit care este aplicat in maternitatile romanesti, unde conceptul e bonding e la nastere e coplet ignorat :(
si e acolo apar un milion de alte p[robleme pe parcurs, aceasta medicalizre excesiva inhiba mamele si inuce tot felu e alte balarii,, cum ar fi sa crezi ca la un bb poate plange e rasfat, control crying , samd samd samd....si terminan cu lupta intre parinte si copil de-a lungul vietii.

am eu prea mult timp liber :)



[b]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Cum mi-am alaptat copiii


[b]
Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Arunca-l catre mine daca e prea mult.



Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)
fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Gabriela imi pare tare rau ca nu se rezolva decat prin interventie cirurgicala.



Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)
fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Piciulika

Deci traiesc.


Pe Micha parca nu-l iubeam asa, desi credeam atunci ca nu se poate mai mult. Se poate. (Nu stiu daca mai mult, dar mai constient, altfel, sigur.) Toate mamicile care se tem ca nu au loc in inima pentru un al doilea prunc: au! Va promit eu. E loc berechet si in inima, si-n mintea care realizeza acum, la al doilea, ca momentele astea trec chiar atunci, cand le constientizezi gratia desavarsita.
Si uite asa al doilea copil e mult mai savurat si pupat, 'rasfatat'/carat, necomparat, doar intuit, iubirea pentru el constientizata altfel...

... si asta e unul din motivele pentru care m-am retras in familie si-n cochilie: timpul e extrem de putin si acum extrem de pretios.
Sper sa ma iertati.

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) si Alex (16.01.2010)


Ma bucur ca sunteti bine.

Uite asa ma intrebam si eu cu sotul,ne minunam de Lisa la fiecare pas,zambet,ras,plans si nu contenim sa ne intrebam...ce dulce e!cine a facut-o?Erika era oare la fel?Sau atunci eram mult prea preocupati cu educatia ei si nu observam cat de scumpa e cand face prostioare.Sau poate acum suntem mult mai relaxati si ne putem bucura in liniste(haha,care liniste?:P)
Ca de iubit,le iubim la fel de intens...numa' ca dragostea e nitelus altfel pentru fiecare in parte.



Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)
fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Ana-Adelina de mami greyeras
Maria Diana de mami tzuc
Maria de mami tomasa
Eduard Stefan de mami bumbita
Miruna Ioana de mami andreea1002
Robert de mami laurici_27

Tomasa mai treci pe la noi

Marta si Miruna
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna dimineata si o tare, eu am bagat repede un ochi pe aici si fug sa ma fac frumoasa ca azi prestam un botez si nu am dispozitia necesara sa ma aranjez singura

Gabriella multa sanatate Sarei si sa scapati repede de toate neplacerile, operatia nu e f grea , baiatul mare a nasilor a reactionat f bine, dara vea vreo 6 ani si au stat vreo 7 ore doar la spital, multi pupici

Piciulika ce frumos, bine ca ai mai trecut pe la noi , ma bucur sa aud ca sunteti bine si ca ai reusit sa mai scrii, un buchet de pt mamica obosita si fericita



o zi frumoasa la toata lumea

Marta si Miruna
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Prisi, multumesc de cafeluta si distractie placuta la botez.


Vad ca aici este liniste......poate se doarme la ora asta



Cecilia si Cristian Matei
(07.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Bine v-am regasit, dragele mele !

Va multumesc mult pentru sustinere si pentru mesajele de felicitare, au insemnat f.mult pentru mine

Am venit acasa ieri si acum incercam sa ne adaptam vietii in 4. Momentan e haos , chiar ca era floare la ureche cu un singur copil. Acum parca suntem la un meci de rugby, asa ne pasam fetele de la unul la altul ( eu cu tati ) in incercarea de a le face fata si de a nu neglija pe niciuna .

Ah, s-a trezit Maria - trebuie sa ma duc la ea. Scuze, revin... Dar vreau sa-i acord toata atentia mea atunci cand nu sunt cu Irina . Am trimis cateva poze pe mailul comun.

Va pup si va rog cand are timp cineva 'sa ma nasca' si pe mine pe prima pagina a capitolului . Multumesc mult !

P.S.- Mi-e tare tare dor de voi si desi mai apuc sa trag cu ochiul nu reusesc sa postez din motiv de maini ocupate
P.P.S. - Sabina, multumesc de incredere . Irina papa numai laptic de la mine acum. Ce a fost la Euroclinic o sa povestesc, dar ca o concluzie : am facut alegerea corecta cand am mers acolo, chiar daca nu a fost totul perfect. Important e ca suntem amandoua sanatoase si am ajuns cu bine acasa si acum papam exclusiv natural.

Acum chiar am fugit ! Va pup tare pe toate !
Promit ca saptamana asta finalizez plicurile cu dvd-uri si vi le las la hotel. Va anunt

Luy, mamica de Maria Teodora si Irina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Am promis cumnatei ca pun poze cu feciorii. Asa ca am pus o gramada pe mail, cu dedicatie pentru Sara si Ana Sofia! - mai ales pentru bolnavioara Sara. Fa-te iute bine - si acum, si dupa interventie... Off!

Si intrand pe mail am vazut si minunea lui Luy - Doamne, cat poate fi de dulce!!! Parca e de portelan! Si ce ciuf-puf, numai bun de pupat! Luy, m-a emotionat tare papusa ta! Va veti intra iute in mana, sunt sigura.
Ah, da si multumim mult pentru felicitare - esti prea dulce! Cum nu uiti tu nimic!
... pentru mine ramane un mister cum reusesti atatea: si nascut, si felicitari, si postat, si dvd-uri... Chapeau!

Mergi la inceput