Ghiocei de Martie-Aprilie***252***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

1. Dodo, trebuie sa ii spui directorului despre madama pt ca aceasta smucire ar putea fi doar inceputul...lucrez in invatamant...sa spunem ca am vazut destule in doar 4 ani de activitate



Am discutat tot ieri si cu d-na director.In fata mi-a spus ca o sa se mai intample...dar eu pot sa credCei drept ieri dupa plecarea mea s-a purtat ff frumos cu Bogdan.S-a vazut si dupa fata lui Bogdi cand a iesit din clasa...dar am intrebat si un copilas(care spune tot-inclusiv cand doamna nu-i in clasa si copii patesc cate ceva.El e cel ce o cauta dar si cel ce spune in vestiar ce s-a intamplat).
Dar vedeti eu daca ajung mult mai departe cu reclamatiile fug la propriu de copil si educatoarele si au grija sa spuna si invatatoarelor si-mi va fi si mai greu sa fie acceptat in colectitate(chiar daca acesta-i dreptul lui).Si nu fabulez ,iar vorbesc din experienta proproie.





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Cativ, ei, asta-i buna, auzi tuuu, ca "ramane-n urma" fata! Sa fim seriosi. Baga si aia "activitati educative" la gradinitza sa nu spuna ca ard gazu' de pomana, la atata banet normal ca tre sa aiba "programa" si mai stiu eu ce. Nu zic, e excelenta gradinitza micsunicii, dar sa nu crezi ca toate sunt la fel. In plus la activitatile alea cu cercurile si mai stiu eu ce participa si astia micii ca sunt si ei pe-acolo, ma indoiesc ca prind ei ceva. Bine, eu am ideile mele, cu copilul mic care trebuie sa prinda totul natural, din zbor, nu sa fie ajutat "in mod didactic", artificial, aproape dresat. Mi se pare absurda o afirmatie de genul ca un copil de 3 ani jumate poate ramane "in urma" daca nu e dus la gradinitza...Dar vezi, deja e mare presiunea pe copii, sa sttie si el "de toate", sa faca si-al meu "engleza", sa nu "ramana in urma" etc...
(Sophiphi face engleza acasa, ca-i pun eu baby einstein si-i cant si io; intr-adevar preferata ei e cu "wheels on the bus", intai varianta preferata era http://www.youtube.com/watch?v=oh99A86HraY]asta[/url] dar acum ii place mai mult www.youtube.com/watch?v=v_6KuYtc0Z8&feature=related" target="_blank">asta.)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

buna dimineata, buna dimineata
16 - Briose cu mascarpone

au trecut si ei la muffins

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

m-am tot gandit si am discutat cu B despre gradinitele din oras...concluzia: eu, acasa, mi-as da interesul si chiar as lucra cu ea, pe cand la gradi... nu vrea sa jignesc colegele de breasla si de facultate dar pt linistea mea, as prefera sa nu o "invete" nimic pe fi-mea...la noi in oras s-a mers dupa principiul "daca nu stii sa faci nimic, fa=te cadru didactic" gradinite private avem 2 dar nu stiu nimic despre ele, fiind la inceput.Fiica Ploii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

ilinca - fructele asortate sunt... dupa vreme probabil
a avut zile cu mar+banana, pruna+piersica, piersica+banana

poate e ideea ca sunt mai multe feluri, nu doar mere, de ex

activitatile postate de mine sunt cele de la grupa ei de micro-mici cum le zic eu, licurici le zic la gradi; ceilalti mai marisori nu stiu ce fac (doar de jucat se mai joaca impreuna toti afara sau in sala de joaca, in rest stau in salile lor)
si in grupa cel mai mare copil are 2 ani si 2 luni
stiu ca pare extraordinar ce enumera ei acolo dar chiar fac toate alea insa sa nu credeti ca micsunica face cercuri, de ex (doar ceva linii drepte/frante) insa acum tine mult mai bine pixul in mana iar legat de exercitiile fizice, de miscari, iarasi se cunoaste si aici dupa cum se roteste/invarteste, paseste in fel si chip

cativ- nu stiu ce sa zic cu ramasul in urma insa parerea mea este ca mai devreme sau mai tarziu tot va face toate alea; Eu sunt pentru mers la gradi pentru ca am vazut pe pielea nostra ce mult s-a schimbat in bine; eu una nu as fi stiut ce sa fac, cum sa o "educ". pana acum acasa doar ne jucam, acum stam si mazgalim hartii (are agenda ei unde are "desenele" zilnice). Avem un joc lego de prin vara; i l-am luat cand am mers in co ca sa am metrial "didactic" pentru ora mesei. Tot ce facea micsunica era sa le imprastie peste tot si cateodata sa le si adune la loc in cutie. Dupa o saptamana de gradi am constatat ca a inceput singura sa se joace cu piese alea: le fixa pe tabla, le imbina intre ele. Eu una nu am reusit sa o invat asta desi ii aratam sistematic si petreceam mult timp jucandu-ma cu ele, ca sa vada si ea ce si cum.
Acum nu spun ca e musai de mers la gradi cat de repede. Eu vorbesc de situatia mea ca am constatat ca sunt depasita de evenimente ca sa zic asa, desi mi-am dat toata silinta si am avut rabdare (doar la masa ce ma mai lasa nervii, in rest sunt ok) si i-am "alocat" tot timpul meu "liber".
partea cu activitatile e un aspect, urmeaza partea cu imbolnavirile si tratamentele care trebuie facute si aici mi se strange carnea pe mine cand ma gandesc caci este un mare risc ce trebuie asumat
urmatorul control noi il avem duminica si stau cu sufletul la gura daca vom fi apti sau nu sa incepem din nou gradi de luni (urechile se vor vindeca, sper, complet abia in vreo 3 saptamani)

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Salutare,

Declar doi copii dintzosi, cu dureri, toane si... nevoie de atentie! Unul mic - Bris, careia ii ies caninii si unul mare - D. - caruia nu ii iese nimic, dar il doare! O afurisita de masea!!!

Azi noapte am dormit 5 ore - dintre care 2 jumate - in fund, cu Bris. La un moment dat, am adormit si in picioare!

Sunt taaare obosita dar mai am un pic si vine weekendul si fie o sa pic de tot, fie ma pun pe picioare - si pe ei, mai ales!

Spor, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, eu am o fobie de creioane, pixuri etc. (Sophiphi e foarte atrasa si eu am mare grija sa nu fie in aria ei niciodata). Fiindca nu pot uita stirea aia de la tv cu copilul chinez de vreun an si ceva care a alergat cu un betigas de orez in mana, a picat si i s-a infipt prin ochi pana in creier Eu cand vad creioane ascutite incep sa mi-o imaginez pe Sophiphi alergand (sau chiar mergand usor) cu unul in mana si cazand...si de-acolo mi se face pielea de gaina, deci un NU hotarat creioanelor. Iar nu ma pot concentra si mobiliza si bantui p' aci ca nebuna...in loc sa urmez indemnul kantian de a actiona din datorie, nu din inclinatie

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Iar nu ma pot concentra si mobiliza si bantui p' aci ca nebuna...in loc sa urmez indemnul kantian de a actiona din datorie, nu din inclinatie

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever


Pai stii cum se zice: Ce e mai greu de facut, e de fapt ceea ce trebuie facut!

Ai rezolvat cu BCR-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

ilinca - nu spun nimic de fetisoarele dulcele vazute in pozele tale insa tin sa precizez ca m-a uns la suflet si am luat-o ca pe o dedicatie personala poza nr 21



edit: ca de pofta am gresit nr pozei



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

am vazut gemenii si Sophiphi!!!!

SUPERBIIIIIII!!! Vai, ce scumpi sunt toti 3!!!!

Mama, Ilinca, ce tare seamana Sophia cu tineeeee...

Mergi la inceput